İyi Yönetici Olmanın Yolları

5,286 views

Published on

Published in: Career, Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
5,286
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
108
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

İyi Yönetici Olmanın Yolları

 1. 1. Çalışanlarınızı yaptıkları işin bir şeyleri değiştireceğine inandırın- Bu elbetteböyledir diye düşünmeliler- Her üyenin kendine özgü hedeflere odaklandığı birtopluluk, doğru dürüst bir ekip oluşturamaz! Gerçekçi hedefler koyun, sahidengerçekçi hedefler... Üstlerinize problemlerle ilgili geribildirim verin…
 2. 2. Toplantı amacını önceden belirleyerek, bu amacı mutlaka geçekleştirin.Toplantılara tam zamanında başlayın, kimseyi beklemeyin. Eski tarz toplantılarabir son vermek gerek; toplantıları eğlenceli hale getirin!
 3. 3. Ekibinizi kendinizden daha iyi hale getirin! İyi bir ekip oluşturduğunuzda, siziyönetici olarak kabullenmek insanlarda alışkanlığa dönüşür! Sınırlarınızı koruyunNet sınırlar ve sıfır hoşgörünün iyi yanı geçilemeyecek bir çizgi çekmesidir.- Buçizgi her konuda hüküm vermenize yarayacak bir ölçüt olacaktır...
 4. 4. Kimse tek ıslıkla senfoni çalamaz, senfoni için bir orkestra gerekir.. Üzerinizdekiyükü azaltın ya da olabildiğince azaltmaya çalışın. Eğer bu size acı veriyorkorkutuyorsa, o zaman gerçek bir görev devri yapıyorsunuz demektir.
 5. 5. Ekibinizi oluşturun ve onun iş yapacağına inanın! Bırakın hata yapsınlar; patronkusur arar yöneticiyse hataları onarır...
 6. 6. Sorumluluğu üzerinize alın Ekibinizi bahane etmeniz kolay olabilir, ama bu siziaklamaz! Yeri geldiğinde ekibinizin hakkını teslim edin! "İtibarın kimin hesabınayazıldığına aldırmadığınızda ne çok şey başarabildiğinizi görmek şaşırtıcıdır!"
 7. 7. İnsanları cesaretlendirin. İşe başlamadan önce yapacakları işin iyi olacağınısöyleyin... Doğru işlere uygun kişileri bulma sonra da onları işleriyle baş başabırakma konusunda başarılı olmanız gerekir!
 8. 8. Ekibiniz olmasaydı, elinizde satacak bir şey de olmazdı! Ekibinize her şeyin eniyisini verin, sonra da bırakın işlerini yapsınlar... İnsanlar işlerine heyecanlageliyorlarsa, hiç korkmadan serbestçe hata yapabiliyorlarsa, rapor hazırlamak vetoplantılara girip çıkmak yerine işlerine yoğunlaşıyorlarsa kutlayın, demek kibaşlarında bir lider var!
 9. 9. Yaptığınız ve söylediğiniz her şeyin kaydını tutun. “Düşüncelerinize dikkat edin,sözcüğe dönüşürler, eylemlerinize dikkat edin, alışkanlığa dönüşürler.Alışkanlığınıza dikkat edin, karaktere dönüşürler.. Karakterinize dikkat edin yazgıyadönüşür!" Frank Outlaw. Ne kadar iyi bir yönetici olursanız, elinizde o kadarenformasyan görünmesi gerekir!
 10. 10. “İnsanlar konuşurken dikkatle dinleyin. Çoğu insan dinlemez.” Ernest HemingwayOnlarla konuşun. Geribildirim fikir ve yaratıcılıklarından faydalanın! Bir işi bir ekipelemanı kadar iyi yapabilmek şart değildir; ona bu iş için para ödüyorsunuz!Bırakın sizden daha fazla bildiklerini düşünsünler (öyle olmasa bile)
 11. 11. İnsanlara onlardan ne beklediğinizi tam olarak anlatın. Son derece basitgörünüyor, işlerini yapabilmeleri için onlardan ne istediğinizi söyleyin, yeter. Neyazık ki insanlar çoğu zaman kendilerinden ne beklendiği söylenmeden işekoyulurlar. Büyük bir topluluğa hitap eden genel duyurulardan kendileriyle ilgili birsonuç çıkarmazlar.
 12. 12. Kadronuza sorun değil, çözüm getirmeyi öğretin! Yolunda gitmeyen bir şeylerolduğuna ilişkin bir fikri her zaman şöyle karşılamak gerekir: Peki benim neyapmamı istiyorsun?
 13. 13. İşinizden zevk alın "Bir şeyi ne kadar isteyerek yaparsam bana o kadar iştendeğilmiş gibi gelir." Kimse size son derece ciddi ve telaşlı olmanız gerektiğinisöylemedi. Size işe almalarının sebebi yalnızca verilen işi yapmanızdır!
 14. 14. Girişimci olun, tepkici değil! Yüzyılımızın elektirik ampulü, uçak ve bilgisayar gibien önemli ilerlemeleri yenilikçiler - var olmayan şeyleri hayal eden ve bunun niçinolmadığını soran kişiler- tarafından gerçekleştirilmişlerdir. İşinde öne çıkabilmekiçin böyle bir yenilikçi ruhun varlığı, değer yaratmak için inatçı bir çaba göstermekararlılığı gerekir."
 15. 15. Tutarlı olun "Çekici olmayan ile profesyonel olmayanı, her ikisini de değerleriniazaltmadan birleştiren günlük iş adamı görüntüsüne hayranım." DilbertKendinize gerçekçi hedefler koyun ama sahiden gerçekçi olun.
 16. 16. Hatalarınızdan ders çıkarın "Kariyer yaşamınızda karşılaşabileceğiniz bir yenilgi,kötü giden bir aşk macerasına benzer. Hatalarınızdan ders almanızı bilmezsenizbüyük olasılıkla bunu yeni işinizde tekrarlamanız kaçınılmaz olur. "
 17. 17. Geri çekilmeyin, duruşunuzu savunmaya hazır olun "Hayatınızın kötü adamı kimolursa olsun karşısına dikilmekten korkmayın" Yaptığınız şeye tutkuyla bağlıysanız,haklı olduğunuzu bildiğiniz konuda ayak diremek o kadar da zor olmaz.
 18. 18. İnsanları korkutmayın. "İnsanın kendi önemine ilişkin doğru bir bakış açısıtutturabilmesi için, herkesin kendine tapacak bir köpeği ile kendisiniumursamayacak bir kedisi olmalıdır." Dereke Bruceİnsanlara iş yaptırmak için korkutmak yerine ödüllendirme yaklaşımının geçerliolduğu bir kuruluşta çalışmak çok daha iyidir.
 19. 19. Sevilen biri olmaktan çok saygı duyulan biri olmayı tercih edin! "Bütünöğrencilerin bütün öğretmenleri sevemeyeceği bilinen bir gerçektir. Aynı zamandabüyük öğretmenlerin en belirleyici özelliği, sevgiden çok saygı kazanmalarıdır.Ancak bu ikisinin de kazanma şansı, en çok "Bana ön adımla hitap edin" diyereksağlanacak yüreklendirme ve hak tanıma sayesinde artar." Gizemli bir hava, birkudret havası yaratmalısınız.

×