Virusi
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Virusi

on

 • 1,592 views

 

Statistics

Views

Total Views
1,592
Views on SlideShare
1,117
Embed Views
475

Actions

Likes
1
Downloads
32
Comments
0

2 Embeds 475

http://informatika-osnovno.wikispaces.com 466
https://informatika-osnovno.wikispaces.com 9

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

Virusi Virusi Presentation Transcript

 • Што е компјутерски вирус ?
  • Компјутерскиот вирус е дел од софтвер или програмски код.
 • Што прави вирусот ?
  • Исто како и биолошкиот, компјутерскиот вирус прави копии од себе.
  • Не го оштетува компјутерот, но ги оштетуваат вашите податоци и фајлови.
 • How are viruses spread?
  • They can be downloaded from some web pages.
  • If a webpage is offering free games or ringtones to download and it seems too good to be true – it probably is.
  • If you download the file, there might be a virus hidden inside it.
 • Како вирусите се шират ?
  • Можеш да ги добиеш преку прикачувања или линкови на електорнската пошта.
  • Ако добиеш пошта од некој кој што не го знаеш, не кликај на линкот и не ги отварај прикачените документи.
 • Како се шират вирусите ?
  • Ако некој има вирус на компјутерот и снимат документи на УСБ или ЦД тогаш и вирусот исто така може да се сними.
  • Ако го позајмиш УСБ –то од пријателот, а на него има вирус, истиот може да го пренесиш на својот компјутер.
 • Како можеш да го отстраниш вирусот ?
  • Секогаш имај антивирусна програма на својот компјутер.
  • Нека програмата го скенира твојот хард диск за вируси.
  • Ако е пронајден вирус, програмата или ќе го отстрани или ќе го премести во карантин.
 • Зошто треба да се прави update на антивирусната програма ?
  • Бидејќи нови вируси се пишуваат секој ден, твојата антивирусна програма ќе стане застарена.
  • Може да не ги препознава новите вируси или да знае што да направи со нив.