Projekt ne kimi "elementet kimike ne organizmin e njeriut".

55,599
-1

Published on

7 Comments
36 Likes
Statistics
Notes
No Downloads
Views
Total Views
55,599
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
1,025
Comments
7
Likes
36
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Projekt ne kimi "elementet kimike ne organizmin e njeriut".

  1. 1. PROJEKTTEMA:ROLI E ELEMENTEVE KIMIKE Në ORGANIZMIN E NJERIUT
  2. 2. 19 elementet me terendesishem ne organizmin e njeriut• Nga keta elemente, me te rendesishmit per organizmin e njeriut jane: kaliumi, nitrogjeni (azoti), fosfori, kalciumi, magneziumi, hekuri dhe sulfuri, nga te cilet ekzistenca e tre elementeve kalium, nitrogjen dhe fosfor jane mese te domosdoshme. Per t’u habitur eshte fakti se te gjithe keta elemente ne masa te percaktuara ndodhen ne trup dhe crregullimi i sasise se secilit prej tyre do te sillte moskoordinim midis pjeseve te trupit te njeriut, te cilat mund edhe te demtoheshin.
  3. 3. PUNOI :

×