Sozlesme Hukuku ve Uluslararası Ticari Sozlesmeler

14,041 views
13,569 views

Published on

Sozlesme Hukuku ve Uluslararası Ticari Sozlesmeler
info@gesiad.com.tr

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
14,041
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
11
Actions
Shares
0
Downloads
192
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sozlesme Hukuku ve Uluslararası Ticari Sozlesmeler

 1. 1. SÖZLEŞME HUKUKU VEULUSLARARASI TİCARİ SÖZLEŞMELER Hazırlayan: ALİ DÖLEK DTR EĞİTİM & DANIŞMANLIK
 2. 2. SEMİNERDE NELER ÖĞRENECEĞİZ?*Sözleşme Kavramı ve Hukuki Arkaplan- Risk Paylaşımı, Borç Kavramı ve Sözleşmenin Doğuşu- Sözleşmelerin Hukuki Boyutu- Türk Hukukunda Sözleşme Kavramı*Sözleşmenin Şekli ve Unsurları- Sözleşmelerde Zaman Kavramı ve Sürelerin Önemi- Zaman aşımı (Müruruzaman)- Sözleşmede İmza- Temsil ve Mümessil Kavramı- Sözleşmelerde Borçlanma Esasları*Sözleşmelerde Kefalet Esasları- Kefalet ve Kefil Olma Şartları
 3. 3. *Sözleşme Çeşitleri- Mülkiyetin Devri Amacıyla Düzenlenen Sözleşmeler (Satış Sözleşmeleri)- Kullandırma Amacıyla Düzenlenen Sözleşmeler (Kira Sözleşmeleri)- İşgörme Amacıyla Düzenlenen Sözleşmeler (Hizmet Sözleşmeleri)- Teminat Amacıyla Düzenlenen Sözleşmeler (Kefalet Sözleşmeleri)*Uluslararası Ticaret Sözleşmeleri- Uluslar arası Ticari Sözleşmelerde Temel Unsurlar- Eksiksiz Bir Dış Ticaret Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır?- Dış Ticaret Sözleşmelerinde Uluslar arası Ticaret Odası (ICC) Kriterleri- Teslim Şekillerinin Uluslar arası Ticari Sözleşmeler Açısından Önemi ve Analizi*Sözleşme Analizleri ve Örnek Çalışma
 4. 4. SÖZLEŞME KAVRAMI VE HUKUKİ ARKAPLAN
 5. 5. SÖZLEŞME TANIMl SÖZLEŞME İKİ TARAFIN BİR HUKUKİ SONUÇ ELDE ETMEK ÜZERE İRADELERİNİ KARŞILIKLI VE BİRBİRİNE UYGUN SURETTE AÇIKLAMALARI DEMEKTİR.l ÖRNEĞİN, TARAFLARIN BİR BEDEL KARŞILIĞINDA BELLİ BİR MALIN MÜLKİYETİNİN DEVREDİLMESİ HUSUSUNDA ANLAŞMALARIYLA BİR SATIM SÖZLEŞMESİ MEYDANA GELMİŞ OLUR.
 6. 6. SÖZLEŞME VE BORÇ İLİŞKİSİl SÖZLEŞMELER, BORÇ DOĞURAN İŞLEMLERDİR VE BU YÖNÜYLE HUKUKİ BORCUN KAYNAKLARI ARASINDADIR.l İKİ TARAF, YAPACAKLARI SÖZLEŞME İLE ARALARINDA BİR BORÇ İLİŞKİSİNE VÜCUT VERİRLER.l SÖZLEŞMELER İKİ TARAF ARASINDA HUKUKİ BİR İLİŞKİ KURAR; “BORÇ İLİŞKİSİ” DENİLEN BU HUKUKİ İLİŞKİDEN DE BİR BORÇ DOĞAR.
 7. 7. BORÇ İLİŞKİSİNİN TEK VEYA ÇİFT YÖNLÜ OLUŞUl BİR SÖZLEŞMEDEN HER ZAMAN İKİ TARAFA DA BORÇ DOĞMAZ.l BAZI SÖZLEŞMELERDEN HER İKİ TARAF İÇİN BORÇ DOĞDUĞU HALDE, BAZI SÖZLEŞMELERDEN SADECE TARAFLARDAN BİRİ İÇİN BORÇ DOĞAR.l BU NEDENLE SÖZLEŞMELER İKİYE AYRILIR: 1)TEK TARAFA BORÇ YÜKLEYEN SÖZLEŞMELER 2)İKİ TARAFA BORÇ YÜKLEYEN SÖZLEŞMELER
 8. 8. BORÇ KAVRAMIl BORÇ İLİŞKİSİ, İKİ TARAF ARASINDA MEVCUT OLAN VE BUNLARDAN BİRİNİ (BORÇLU) DİĞERİNE (ALACAKLI) KARŞI BELLİ BİR DAVRANIŞ BİÇİMİNDE (EDİM) BULUNMAKLA YÜKÜMLÜ KILAN HUKUKİ BİR BAĞDIR.l BORÇ SÖZCÜĞÜ İLE ÇOĞU KEZ İFADE EDİLMEK İSTENİLEN DE İŞTE BU HUKUKİ BAĞ, YANİ “BORÇ İLİŞKİSİ”DİR.
 9. 9. BORÇ İLİŞKİSİNİN UNSURLARIl BORÇ İLİŞKİSİNDE HER ZAMAN ÜÇ UNSURA İHTİYAÇ VARDIR: 1) ALACAKLI 2) BORÇLU 3) EDİM
 10. 10. BORÇ İLİŞKİSİNİN UNSURLARIl ALACAKLI: ARALARINDAKİ BORÇ İLİŞKİSİNE DAYANARAK BORÇLUDAN KENDİSİNE BİR EDİMDE BULUNMASINI İSTEMEK YETKİSİNE SAHİP BULUNAN TARAFTIR.l BORÇLU: ARALARINDAKİ BORÇ İLİŞKİSİ DOLAYISIYLA, ALACAKLIYA BİR EDİMDE BULUNMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ ALTINA GİRMİŞ OLAN TARAFTIR.l EDİM: ARALARINDAKİ MEVCUT BORÇ İLİŞKİSİ DOLAYISIYLA ALACAKLININ BORÇLUDAN İSTEYEBİLECEĞİ, BORÇLUNUN YERİNE GETİRMEKLE YÜKÜMLÜ OLDUĞU DAVRANIŞ BİÇİMİDİR.
 11. 11. BORÇ İLİŞKİSİNDE EDİMİN BELİRSİZLİĞİ HALİl EDİMİN KONUSUNUN BELLİ OLMASI, HİÇ DEĞİLSE İLERDE BELLİ EDİLEBİLİR OLMASI GEREKİR.l BAŞLANGIÇTA BELLİ OLMAYAN EDİMİN SONRADAN BELLİ EDİLMESİ YETKİSİ SÖZLEŞMEYLE TARAFLARDAN BİRİNE VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHSA TANINMIŞ OLABİLİR.l EDİMİN İLERDE BELİRLENMESİ HALİNDE, BU BELİRLEME İŞLEMİNDE “HAKKANİYET ŞARTI” ESASTIR.
 12. 12. EDİMİN BELİRLENMESİ VE SÖZLEŞMENİN DOĞUŞUl SÖZLEŞMELER, İKİ TARAF ARASINDA GERÇEKLEŞEN BİR HUKUKİ İŞLEMDİR; BU NEDENLE KENDİLİĞİNDEN DEĞİL, İKİ TARAFIN KARŞILIKLI VE BİRBİRİNE UYGUN İRADE BEYANLARIYLA DOĞAN BİR MUAMELEDİR.l BORÇLAR KANUNU’NUN 1.MADDESİNDE DE “İKİ TARAF KARŞILIKLI VE BİRBİRİNE UYGUN SURETTE RIZA BEYAN ETTİKLERİ TAKDİRDE AKİT (SÖZLEŞME) TAMAM OLUR” ŞEKLİNDE BELİRTMİŞTİR.
 13. 13. SÖZLEŞMELERDE İRADE BEYANIl BİR SÖZLEŞMENİN MEYDANA GELEBİLMESİ İÇİN KARŞILIKLI VE BİRBİRİNE UYGUN SURETTE YAPILMIŞ OLAN İKİ İRADE AÇIKLAMASINA İHTİYAÇ VARDIR: 1) İCAP 2) KABUL
 14. 14. İCAPl BİR SÖZLEŞMENİN MEYDANA GELEBİLMESİ İÇİN GEREKLİ OLAN İKİ İRADE AÇIKLAMASINDAN ZAMAN BAKIMINDAN ÖNCE YAPILANINA “İCAP” ADI VERİLİR.l İCAP, BİR NEVİ SÖZLEŞME ÖNCESİNDE YAPILAN TEKLİFTE BULUNMA OLARAK DA TANIMLANABİLİR.l İCAPTA TEKLİFTE BULUNANIN SIFATI ÖNEMLİ DEĞİLDİR, ÖNEMLİ OLAN TEKLİFİN ÖNCELİKLE KİMDEN GELDİĞİDİR.
 15. 15. İCAP İLE İCABA DAVET ARASINDAKİ FARKl İCABIN İCAPÇININ BİR SÖZLEŞME YAPMA KONUSUNDAKİ İRADESİNİ CİDDİ BİÇİMDE YANSITMASI ŞARTTIR. DİĞER BİR DEYİŞLE, İCAPLA BAGLANMAK İSTEDİĞİNİ BELLİ ETMELİ, İCABININ SONUCUNA KATLANMALIDIR.l İCAPTA BÖYLE BİR NİTELİK BULUNMUYORSA BU İRADE AÇIKLAMASI İCAP DEĞİL, İCABA DAVETTİR.l BİR FİRMANIN KATALOG, FİYAT LİSTESİ, BROŞÜR VB. DOKÜMAN GÖNDERMESİ BİR İCAP DEĞİL, BİR İCABA DAVETTİR.
 16. 16. İCAPTA SÜRENİN ÖNEMİİCAPTA BULUNAN BİR KİŞİNİN, İCABININ NEKADARLIK BİR SÜRE İÇİN GEÇERLİ OLDUĞUNUİCABININ İÇİNDE BİLDİRMESİ GEREKİR.BORÇLAR KANUNU’NA GÖRE İCAP KABULEDECEK KİŞİYLE YÜZ YÜZEYKEN YAPILMIŞSA VEİCAP KABUL EDİLMEMİŞSE İCABIN SÜRESİDOLMUŞ ADDEDİLİR.İCAP, TELGRAF, MEKTUP VB. YOLLARLAYAPILMIŞSA İCABIN ULAŞMASI, KABUL EDENİNDÜŞÜNMESİ VE CEVAP VERMESİ İÇİN GEREKLİMAKUL SÜRE SONUNDA YÜRÜRLÜKTEN KALKAR.
 17. 17. İCAPTAN DÖNME HAKKI VE ŞARTLARIİCAPTA BULUNAN KİŞİ, KABULEDECEK KİŞİNİN İCABIALMASINDAN VEYA ALIP DAKABUL İŞLEMİNİGERÇEKLEŞTİRMEDEN ÖNCEİCABINDAN DÖNME HAKKINASAHİPTİR.KABUL İŞLEMİ İÇİN HAREKETEGEÇİLMİŞ OLMASI HALİNDE, BUKABUL HABERİNİN İCAPTABULUNANA HENÜZ ULAŞMADIĞIDURUMLARDA İCAPTAN DÖNMEHAKKI DA SAKLIDIR.
 18. 18. KABUL VE MAHİYETİKABUL, İCAPÇININ YAPTIĞI TEKLİFEKABULCÜNÜN VERDİĞİ OLUMLUYANITTIR.KABUL, HUKUKİ OLARAK AÇIK (SARİH)OLABİLECEĞİ GİBİ ÖRTÜLÜ (ZIMNİ) DEOLABİLİR.ÖRNEĞİN, BİR TEKLİF (İCAP) KARŞISINDASÖZLEŞME YAPMADAN İTHALATÇI FİRMAİHRACATÇI LEHİNE (İCAPÇI) AKREDİTİFAÇARSA BUNA ZIMNİ KABUL ADI VERİLİR.
 19. 19. KABULDE İCABA UYGUNLUK ŞARTIKABUL, YAPILMIŞ OLAN İCABA OLUMLU BİRCEVAP TEŞKİL ETTİĞİ TAKDİRDE SÖZLEŞMENİNMEYDANA GELMESİ SONUCUNU DOĞURUR.BU SONUCUN DOĞABİLMESİ İÇİN KABULÜN İCABAUYGUN OLMASI GEREKİR.ŞAYET KABUL BİR TAKIM İLAVELER VEDEĞİŞİKLİKLER İÇERİYORSA, BU İCABIN REDDİANLAMINA GELİR VE “YENİ BİR İCAP” OLARAKKABUL EDİLİR.
 20. 20. SÖZLEŞMELERDE ŞEKİL ŞARTLARI VETEMEL UNSURLAR
 21. 21. SÖZLEŞMELERDE ŞEKİLSÖZLEŞMELERDE ŞEKİL, İRADENİN BELLİBİR BİÇİMDE VEYA BELLİ VASITALAR İLEAÇIKLANMASI DEMEKTİR.TÜRK HUKUK SİSTEMİ, KANUNENBELİRLENMEDİĞİ TAKDİRDE HERHANGİBİR SÖZLEŞMENİN GEÇERLİ OLABİLMESİİÇİN TARAFLARIN İSTEDİKLERİTAKDİRDE İSTEDİKLERİ ŞARTLARI ŞEKİLOLARAK İLERİ SÜREBİLECEKLERİNİKABUL ETMİŞTİR. BUNA “İRADİ ŞEKİL”ADI VERİLİR.
 22. 22. YAZILI SÖZLEŞMELERDE METİN VE İMZAYAZILI BİR SÖZLEŞME KANUNEN TEMELDE İKİBÖLÜMDE ELE ALINIP İNCELENİR:1) METİN2) İMZA
 23. 23. SÖZLEŞMELERDE METİN BÖLÜMÜMETİN, TARAFLARIN İRADEAÇIKLAMALARINI İÇEREN VEÜZERİNDE KARŞILIKLI OLARAKANLAŞMAYA VARDIKLARI HUSUSLARIBELİRTEN BÖLÜMDÜR.METNİN MUTLAKA BORÇLU VEYAALACAKLI TARAFINDAN KALEMEALINMASI ŞART DEĞİLDİR.METNİN EL YAZISI VEYA DAKTİLO,VEYAHUT BAŞKA BİR VASITA İLEYAZILMIŞ OLMASININ DA HUKUKENÖNEMİ YOKTUR.
 24. 24. SÖZLEŞMELERDE İMZASÖZLEŞMELERİN İKİNCİ VE ÖNEMLİ UNSURUOLAN “İMZA”, BİR ŞAHSIN KİMLİĞİNİ BELLİ EDENVE GENELLİKLE O ŞAHSIN ÖNAD VE SOYADININYAZILMASINDAN MEYDANA GELEN BİRİŞARETTİR.İMZADA ÖNEMLİ OLAN HUSUS, İMZADANSAHİBİNİN KİM OLDUĞUNUN ANLAŞILABİLİROLMASIDIR.
 25. 25. İMZA - BORÇ İLİŞKİSİSÖZLEŞMELERİN TAMAM OLABİLMESİ İÇİNSÖZKONUSU SÖZLEŞMEDEN DOĞAN BORÇ KİMEAİTSE O KİŞİ VEYA KİŞİLERİN SÖZLEŞMEYİİMZALAMASI GEREKİR. (BK.m.13)TEK TARAFA BORÇ YÜKLEYEN BİRSÖZLEŞMEDE, ÖRNEĞİN KEFALETSÖZLEŞMELERİNDE KEFALET SENEDİNİNSADECE BORÇ ALTINA GİREN “KEFİL”TARAFINDAN İMZALANMIŞ OLMASI YETERLİOLUP AYRICA ALACAKLININ DA BUNUİMZALAMASINA GEREK YOKTUR.
 26. 26. İMZANIN ŞEKLİSÖZLEŞMELERDE İMZANIN BİZZAT BORÇ ALTINAGİREN KİMSE TARAFINDAN VE KENDİ ELYAZISIYLA ATILMASI GEREKİR. İMZA ATAMAYACAK DURUMDA OLANLAR İÇİNPARMAK BASMA, İŞARET KOYMA GİBİDURUMLARDA BU İŞARETLERİN NOTERCEONAYLANMIŞ VE ADLARINA AİT OLDUĞUNA DAİRBELGELENDİRİLMİŞ OLMASI ESASTIR.
 27. 27. TEMSİL KAVRAMI VE TEMSİL İLİŞKİSİTEMSİL, BİR HUKUKİ MUAMELENİN BİR KİMSENİNNAM VE HESABINA BİR BAŞKASI TARAFINDANYAPILMASIDIR.TEMSİL İLİŞKİSİNDE ÜÇ KİŞİ VARDIR:1) MÜMESSİL (TEMSİLCİ)2) TEMSİL OLUNAN3) ÜÇÜNCÜ ŞAHIS
 28. 28. TEMSİLDE TARAFLAR TEMSİLCİ (MÜMESSİL), BİR HUKUKİMUAMELEYİ BAŞKASININ NAM VE HESABINAYAPAN KİMSEDİR.TEMSİL OLUNAN, KENDİ NAM VE HESABINA BİRHUKUKİ MUAMELE YAPILAN KİMSEDİR. ÜÇÜNCÜ ŞAHIS, MÜMESSİL İLE O HUKUKİMUAMELEYİ YAPAN KİMSEDİR.
 29. 29. TEMSİL ŞEKİLLERİTEMSİL, TEMSİLCİNİN SORUMLULUĞUPAYLAŞIP PAYLAŞMAMASI AÇISINDANİKİYE AYRILIR:1)DOLAYLI TEMSİL (VASITALI TEMSİL)2)DOĞRUDAN TEMSİL (VASITASIZTEMSİL)
 30. 30. DOLAYLI TEMSİLDOLAYLI TEMSİLDE KENDİSİNE YETKİ VERİLMİŞOLAN MÜMESSİL, HUKUKİ MUAMELEYİYAPARKEN ONU BAŞKASININ NAMINA YAPMAKTAOLDUĞUNU KARŞISINDAKİ ÜÇÜNCÜ ŞAHSASÖYLEMEZ. BU YÜZDEN ÜÇÜNCÜ ŞAHISKARŞISINDAKİ KİMSENİN BİR BAŞKASININMÜMESSİLİ OLDUĞUNU BİLMEZ.BU TÜR TEMSİLDE MÜMESSİL HUKUKİMUAMELEYİ BAŞKASI HESABINA FAKAT KENDİNAMINA YAPTIĞI İÇİNDİR Kİ, BU MUAMELEDENDOĞAN BÜTÜN HAK VE BORÇLAR KENDİSİNEAİTTİR.
 31. 31. DOĞRUDAN TEMSİL DOĞRUDAN TEMSİLDE, KENDİSİNE YETKİVERİLMİŞ OLAN MÜMESSİLİN YAPMIŞ OLDUĞUHUKUKİ MUAMELENİN HÜKÜM VE SONUÇLARIMUAMELENİN YAPILDIĞI ANDAN İTİBAREN,DOĞRUDAN DOĞRUYA TEMSİL OLUNANA AİTOLUR.MÜMESSİL BU MUAMELEDEN HİÇBİR HAK ELDEEDEMEYECEĞİ GİBİ, HİÇBİR BORÇ DAÜSTLENMEZ.
 32. 32. DOĞRUDAN TEMSİLDE ARANAN ŞARTLAR DOĞRUDAN TEMSİLİN SÖZKONUSU OLABİLMESİ İÇİN, DİĞER BİR DEYİŞLE MÜMESSİLİN HAREKETİNDEN DOLAYI TEMSİL OLUNANIN SORUMLU TUTULA- BİLMESİ İÇİN İKİ ÖNEMLİ ŞARTIN YERİNE GELMESİ GEREKİR:1) TEMSİL YETKİSİNİN BULUNMASI2) MÜMESSİLİN TEMSİL OLUNANIN NAMINA HAREKET ETMESİ.
 33. 33. TEMSİL YETKİSİTEMSİL YETKİSİ, BAŞKASININ NAM VE HESABINAHUKUKİ BİR MUAMELE YAPABİLMEK HUSUSUNDAMÜMESSİLE VERİLMİŞ OLAN İZİNDİR.TEMSİL YETKİSİ İKİYE AYRILIR:1) KANUNİ TEMSİL YETKİSİ (VASİLİK GİBİ..)2) İRADİ TEMSİL YETKİSİ (VEKİLLİK GİBİ...)
 34. 34. İRADİ TEMSİL VE VEKALET SÖZLEŞMESİİRADİ TEMSİL TEK TARAFLI BİR HUKUKİ İŞLEMDİR.YANİ, MÜMESSİLİN BU YETKİYİY KABUL ETTİĞİNİBİLDİRMESİNE, HATTA KENDİSİNE YETKİVERİLDİĞİNDEN HABERDAR OLMASINA GEREKYOKTUR. VEKİLLİK İSE VEKİL İLE VEKİL TAYİN EDENİNARASINDAKİ BİR SÖZLEŞME NİTELİĞİNDE OLUP,VEKİLİN VEKALETİ KABUL ETTİĞİNE DAİR İRADEBEYANINDA BULUNMASI ŞARTINI İÇERİR.
 35. 35. TEMSİL BELGESİ VE KAPSAMIHUKUKEN TEMSİLİN BELLİ BİR ŞEKİL ŞARTIOLMAMAKLA BİRLİKTE İSPAT AMACIYLAMÜMESSİLE VERİLEN BELGEYE “YETKİ BELGESİ”ADI VERİLİR.TEMSİL YETKİSİNİN KAPSAMI ÇEŞİTLİ AÇILARDANSINIRLANDIRILMIŞ OLABİLİR:1) SÜRE2) ŞAHIS3) KONU
 36. 36. SÖZLEŞMELERDE ZAMAN VE ZAMANAŞIMISÖZLEŞMELERDE BULUNMASI GEREKEN EN ÖNEMLİUNSURLARDAN BİRİSİ DE SÜRELERE İLİŞKİNİFADELERDİR. BİR SÖZLEŞMEDE BAŞLICA İKİ SÜRE BULUNMASINADİKKAT ETMEK GEREKİR:1) SÖZLEŞMENİN YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ TARİHİ2) SÖZLEŞMENİN YÜRÜRLÜKTE KALIŞ SÜRESİ
 37. 37. ZAMAN AŞIMI SÜRELERİBORÇLAR KANUNU, ÇEŞİTLİ ZAMANAŞIMI SÜRELERİTESBİT ETMİŞTİR:ON YILLIK SÜREKANUNDA AYRICA BİR SÜRE BELİRLENMEDİĞİTAKDİRDE HER ALACAK ON YILLIK ZAMANAŞIMISÜRESİNE TABİDİR.
 38. 38. BEŞ YILLIK SÜRE1) KİRALAR İLE SERMAYE FAİZLERİ VE BELLİZAMANLARDA İFASI GEREKLİ OLAN EDİMLER 2) ERZAK BEDELİ, NAFAKA, OTEL VE LOKANTAMASRAFLARINA İLİŞKİN ALACAKLAR 3) SANATKARLARIN VE ESNAFIN EMEKLERİNİNKARŞILIĞI, PERAKENDE MALLARIN PARASI, HİZMETBEDELLERİ VE İŞÇİ ÜCRETLERİ 4) TİCARİ ALACAKLAR, ŞİRKET ORTAKLARIARASINDAKİ DAVALARDAN KAYNAKLANANALACAKLAR, ACENTELİK ÜCRETLERİ VB.
 39. 39. SÖZLEŞMEÇEŞİTLERİ
 40. 40. MÜLKİYETİN DEVRİ AMACINI GÜDEN SÖZLEŞMELER SATIM SÖZLEŞMELERİ “SATIM ÖYLE BİR AKİTTİR Kİ ONUNLA SATICI,SATILAN MALI ALICININ ÜSTLENDİĞİ (İLTİZAMETTİĞİ) BEDEL (SEMEN) MUKABİLİNDE ALICIYATESLİM VE MÜLKİYETİ ONA NAKLEYLEMEKBORCUNU TAHAMMÜL EDER (YÜKLENİR).”(BK.m.182)SATIŞ SÖZLEŞMESİNDE ÜÇ UNSUR VARDIR:1) SATICI2) ALICI3) SEMEN (BEDEL)
 41. 41. SATIŞ SÖZLEŞMELERİNİN TÜRLERİ1) MENKUL SATIMI2) GAYRİMENKUL SATIMI3) NUMUNE ÜZERİNE SATIM4) TECRÜBE VE MUAYENE ŞARTIYLA SATIM5) MÜLKİYETİ MUHAFAZA ŞARTIYLA SATIM6) TAKSİTLE SATIM7) ARTIRMA İLE SATIM
 42. 42. SATIŞ SÖZLEŞMESİNDEN DOĞAN BORÇLAR SATICININ BORÇLARITESLİM VE MÜLKİYETİ NAKİL BORCUSATILANI SAKLAMA BORCUAYIBA KARŞI TEKEFFÜL BORCUZAPTA KARŞI TEKEFFÜL BORCU
 43. 43. SATIŞ SÖZLEŞMESİNDEN DOĞAN BORÇLAR ALICININ BORÇLARISEMENİ (SATIŞ BEDELİNİ) ÖDEME BORCUSATILANI TESLİM ALMA BORCU
 44. 44. BORCUN YERİNE GETİRİLMEMESİ HALİSATICI VEYA ALICININ SÖZLEŞMEDENKAYNAKLANAN BORÇLARINI YERİNEGETİRMEMELERİ, DİĞER BİR DEYİŞLEGECİKME DURUMUNU GÜNDEMEGETİRMİŞ OLMALARI HALİNE“TEMERRÜT” ADI VERİLİR.GECİKME HALİNDE GÜNDEME GELENVE SÖZLEŞMEYE YAZILAN CEZAYA DA“TEMERRÜT FAİZİ” DENİR.
 45. 45. MEHİL KAVRAMI VE HUKUKİ ARKAPLAN SATICI VEYA ALICIDAN HERHANGİ BİRİNİNSÖZLEŞMEDEN KAYNAKLANAN SORUMLULUKLARINIYERİNE GETİRMEMELERİ YANİ TEMERRÜTDURUMUNA DÜŞMELERİ HALİNDE DİĞER TARAFINRIZASI İLE BELLİ BİR MEHİL (EK SÜRE) VERİLEBİLİR. MEHİL, KANUNİ BİR ZORUNLULUK OLMAYIPTARAFLARIN KENDİ İRADELERİ VE İSTEKLERİDOĞRULTUSUNDA VERİLİR. MEHİL, SÖZLEŞMEYE EKLENDİĞİ TAKDİRDE HUKUKİBİR YAPTIRIM HALİNE DÖNÜŞÜR.
 46. 46. KULLANDIRMA AMACINI GÜDEN SÖZLEŞMELER KİRA SÖZLEŞMELERİ ARİYET SÖZLEŞMELERİ KARZ SÖZLEŞMELERİ
 47. 47. KİRA SÖZLEŞMELERİADİ KİRA SÖZLEŞMELERİ: KİRACIYA KİRALANAN ŞEYİ SADECE KULLANMAHAKKINI VEREN KİRA SÖZLEŞMELERİDİR.HASILAT KİRASI SÖZLEŞMELERİ: KİRACIYA KİRALANAN ŞEYİ KULLANMAHAKKININ YANINDA, ONUN SEMERELERİNİTOPLAMA HAKKINI DA VEREN KİRASÖZLEŞMELERİDİR.
 48. 48. KİRA SÖZLEŞMELERİNDE ŞEKİL KİRA SÖZLEŞMESİ İSTER ADİ, İSTER HASILATKİRASI SÖZLEŞMELERİ TÜRÜNDEN OLSUN,HERHANGİ BİR ŞEKLİ TABİ DEĞİLDİR. UYGULAMADA GENELLİKLE KİRASÖZLEŞMELERİNİN NOTER TASDİKLİYAPILDIĞINA ŞAHİT OLURUZ. ANCAK BU, BİRKANUNİ ŞEKİL ŞARTI OLMAYIP, SADECE İSPATIKOLAYLAŞTIRICI BİR UNSUR OLARAKGÖRÜLMELİDİR.
 49. 49. KİRA KANUNUNA GÖRE TAHLİYE SEBEPLERİl Kiracı tarafından gayrimenkulün tahliye edileceği yazı ile bildirilmiş olmasına rağmen tahliye edilmezse icra dairesine müracaatla tahliye isteyebileceği gibi,l Gayrimenkulü kendisi veya eşi veya çocukları için mesken olarak kullanma ihtiyacında kalırsa kira sözleşmesinin sonunda,l Gayrimenkulü kendisinin veya eşinin veya çocuklarının bir meslek veya sanatı bizzat icra etmesi için kullanma ihtiyacında ise kira sözleşmesinin sonunda,l Gayrimenkulü yeniden inşa veya imar maksadıyla esaslı bir surette tamir, temsi veya tadil için ve ameliye esnasında içinde ikamet veya iştigal mümkün olmadığı fennen anlaşıldığı takdirde kira sözleşmesinin sonunda,
 50. 50. KİRA KANUNUNA GÖRE TAHLİYE SEBEPLERİl Gayrimenkulü MK hükümlerine göre kazanan kimse, kendisi veya eşi veya çocukları için tamamen veya kısmen mesken olarak ve yine kendisi veya eşi veya çocukları için bir meslek veya sanatın bizzat icrası maksadıyla iş yeri olarak kullanma ihtiyacında ise kazanma (iktisap) tarihinden bir ay içerisinde kiracıyı durumdan ihtarname ile haberdar etmek şartıyla altı ay sonra,l Kira bedelini vaktinde ödememelerinden dolayı haklı olarak bir yıl içinde kendilerine iki defa yazılı ihtar yapılan kiracılar aleyhine, ayrıca ihtara hacet kalmaksızın, kira süresinin sonunda tahliye davası açabilir.
 51. 51. ARİYET SÖZLEŞMESİl ARİYET, BİR ŞEYİN BEDAVA KULLANILMASINI ARİYET ALANA BIRAKMAK ANLAMINA GELEN BİR TÜR ÜCRETSİZ KİRALAMA VEYA KULLANIM HAKKI VERME ANLAMINA GELİR.l ARİYET SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDAKİ MALLARIN BAŞKASINA KULLANDIRILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.
 52. 52. KARZ SÖZLEŞMESİl KARZ (ÖDÜNÇ) SÖZLEŞMESİYLE KARZ VEREN, BİR MİKTAR PARA VEYA DİĞER BİR MİSLİ ŞEYİN MÜLKİYETİNİ KARZ ALANA DEVRETMEYİ, KARZ ALAN DA MİKTAR VE VASIFÇA EŞİT AYNI TÜRDEN MİSLİ ŞEYİ KARZ VERENE GERİ VERMEYİ TAAHHÜT EDERLER.
 53. 53. KARZ SÖZLEŞMESİ TÜRLERİl ADİ KARZ SÖZLEŞMESİ (ÖDÜNÇ): KİRACININ EŞİT MİKTARDA AYNI TÜRDEN MALI KİRALAYANA KİRA SÜRESİ SONUNDA VERMESİ ESASINA DAYALIDIR.l TİCARİ KARZ SÖZLEŞMESİ: KİRACININ KİRA SÜRESİ SONUNDA KİRALANAN AYNİ VEYA NAKDİ MENFAATİ FAİZİYLE BİRLİKTE GERİ ÖDEMESİ ESASI ÜZERİNE KURULU BİR SÖZLEŞME TÜRÜDÜR.
 54. 54. İŞGÖRME AMACINI GÜDEN SÖZLEŞMELER l HİZMET SÖZLEŞMESİ l İSTİSNA (ESER) SÖZLEŞMESİ l VEKALET SÖZLEŞMESİ
 55. 55. SAKLAMA VE TEMİNAT AMACINI GÜDEN SÖZLEŞMELER l VEDİA SÖZLEŞMESİ l KEFALET SÖZLEŞMESİ
 56. 56. VEDİA SÖZLEŞMESİl VEDİA, BİR ŞEYİN SAKLANMASI AMACINI GÜDEN SÖZLEŞMELERDENDİR. BUNUNLA, VEDİA ALAN (MÜSTEVDA) VEDİA VEREN (MUDİ) TARAFINDAN KENDİSİNE TEVDİ EDİLEN (BIRAKILAN) ŞEYİ KABUL VE ONU EMİN BİR YERDE MUHAFAZA ETMEYİ (SAKLAMAYI) TAAHHÜT EDER.
 57. 57. KEFALET SÖZLEŞMESİl KEFALET, TEMİNAT (GÜVENCE) AMACINI GÜDEN SÖZLEŞMELERDİR.l KEFALET, ÖYLE BİR SÖZLEŞMEDİR Kİ, ONUNLA KEFİL BORÇLUNUN BORCUNU İFA ETMEMESİ HALİNDE BUNDAN ŞAHSEN SORUMLU OLMAYI ALACAKLIYA TAAHHÜT EDER.l KEFALET SÖZLEŞMESİ, TEK TARAFA BORÇ YÜKLEYEN BİR SÖZLEŞMEDİR. NİTEKİM KEFALETTE YALNIZ KEFİL BORÇ ALTINA GİRMEKTE, ALACAKLI İSE BUNDAN SADECE MENFAAT ELDE ETMEKTEDİR.
 58. 58. KEFALETİN GEÇERLİLİK ŞARTLARIl ASLİ ŞARTLAR 1) Geçerli bir borcun bulunması 2) Kefilin ehliyetil ŞEKLİ ŞARTLAR 1) Yazılı Şekil 2) Sorumlu olunacak miktarın gösterilmesi
 59. 59. KEFALET BORCUNUN ÖZELLİKLERİl KEFALET BORCU “FER’İ” BİR BORÇTUR. (YANİ ASLİ DEĞİLDİR.)l KEFALET BORCU “TALİ” BİR BORÇTUR. (YANİ BİRİNCİL DEĞİLDİR.)
 60. 60. KEFALET SÖZLEŞMESİNİN TÜRLERİl ADİ KEFALETl MÜTESELSİL KEFALETl BİRLİKTE KEFALET a) Adi Birlikte Kefalet b) Müteselsil Birlikte Kefaletl KEFİLE KEFALETl RÜCUA KEFALET
 61. 61. ULUSLARARASI TİCARET VE SATIŞ SÖZLEŞMELERİ
 62. 62. SATIŞ SÖZLEŞMELERİ VE ANALİZl Bir dış ticaret işlemini başlatan ana unsur, satış sözleşmesidir.l Satış sözleşmesi, ihracata konu olan mal satım işleminin temel esaslarını ve anlaşma şartlarını içeren bir belgedir.l Sözleşmeler, iki veya daha fazla taraf arasında karşılıklı olarak imzalanan ve tarafların haklarını ve sorumluluklarını içeren anlaşmalardır.
 63. 63. SÖZLEŞMEDE BULUNMASIGEREKEN ANA BAŞLIKLARl TARAFLARl SÖZLEŞMENİN KONUSUl FİYAT VE ŞARTLARl ÖDEME KOŞULLARIl PAKETLEME-ETİKETLEMEl SEVKİYAT ŞARTLARI VE SEVKİYAT ZAMANIl MASRAFLARIN KİME AİT OLACAĞIl MALLARIN İADESİNİN MÜMKÜN OLUP OLMADIĞIl TEMİNATLARl İHTİLAFLARIN HALLİl FORS MAJÖRl SÖZLEŞMENİN SÜRESİ VE TARİHİl DİĞER HUSUSLARl İMZAl SÖZLEŞMENİN YÜRÜRLÜK TARİHİ
 64. 64. ULUSLARARASI TİCARETTESÖZLEŞME ŞEKİLLERİ (International Contract Terms)
 65. 65. DIŞ TİCARETTE TESLİM ŞEKİLLERİl THE INTERNATIONAL RULES FOR INTERPRETATION OF TRADE TERMSl TİCARİ TERİMLERİN YORUMLANMASINA İLİŞKİN ULUSLAR ARASI TERİMLERl INCOTERMSl INTERNATIONAL CONTRACT TERMSl 1936 Bültenil 1990 Bülteni (460 nolu Broşür)
 66. 66. TESLİM ŞEKİLLERİNİNAÇIKLIK GETİRDİĞİ TEMEL SORULARl Satılan mal, alıcıya nerede teslim edilecek?l Taşıma giderleri kime ait olacak?l Taşıma sırasında oluşabilecek zararı kim üstlenecek?l Sigorta giderleri kime ait olacak?l İhracat ve ithalat gümrükleme masraflarını kim karşılayacak?l Yükleme ve boşaltma masrafları kime ait olacak?l Riskler nasıl bölüşülecek?
 67. 67. TESLİM ŞEKİLLERİ VE ANA GRUPLARGRUP E - ÇIKIŞ GRUP F - ÇIKIŞ (NAVLUN ÖDENMEMİŞ) GRUP C - ÇIKIŞ (NAVLUN ÖDENMİŞ) GRUP D - VARIŞ
 68. 68. GRUP El EXW EX-WORKSl İhracatçının İşyerinde Tesliml Yükleme Alıcıya Aitl Bütün Gümrükleme Masrafları Alıcıya Aitl Navlun Alıcıya Aitl İhracatçının İşyerinden Sonraki Bütün Masraflar ve Risklerin İthalatçı Tarafından Üstlenildiği Teslim Şeklidir. İhracat Açısından En Avantajlı Olanıdır.
 69. 69. GRUP F- ÇIKIŞTA NAVLUNÖDENMEMİŞ OLARAK TESLİMl FCA - FREE CARRIER Belirlenen Yerde Belirlenen Taşıyıcıya Tesliml FAS - FREE ALONGSIDE SHIP Belirlenen Çıkış Limanında Gemi Yanında Tesliml FOB - FREE ON BOARD Belirlenen Çıkış Limanında Belirlenen Gemi Üzerinde Teslim
 70. 70. FCA- FREE CARRIERl İhracatçı, kendi ülkesinde alıcının tesbit ettiği nakliyeciye malları teslim eder.l İhracat gümrükleme masraflarını karşılar.l Bu gümrükleme ve teslimden sonraki bütün sorumluluk ve masraflar ithalatçıya aittir.l Nakliyat sigortasını ithalatçı yapar.l Navlunu ithalatçı öder.l İthalat gümrüklemesini kendi ülkesinde ithalatçı yapar ve doğacak masrafları karşılar.
 71. 71. FASFREE ALONGSIDE SHIPl İhracatçı, kendi ülkesindeki çıkış limanında belirlenen geminin yanaşacağı rıhtımda malları nakliyeciye teslim eder. Bundan sonraki bütün masraflar ithalatçıya aittir.l Navlunu ithalatçı öder.l İhracat gümrükleme masrafları ihracatçıya aittir.l Nakliyat sigortasını ithalatçı yapar.l Mallar kendi ülkesine geldiği zaman ithalat vergilerini ödeyen ve gümrüklemeyi yapan da yine ithalatçıdır.
 72. 72. FOB - FREE ON BOARDl İhracatçı, çıkış ülkesinde limana yanaşan belirlenmiş geminin üzerinde malları alıcının emrine hazır eder.l İhracat gümrükleme masrafları ihracatçıya aittir.l Navlunu ithalatçı öder.l Sigortayı ithalatçı yaptırır.l Varış ülkesindeki gümrükleme ve ithal masraflarını da ithalatçı karşılar.
 73. 73. GRUP C - ÇIKIŞ ÜLKESİNDENAVLUN ÖDENMİŞ OLARAK TESLİMl CFR - COST AND FREIGHT Çıkış Ülkesinde Navlun Ödenmiş Olarak Tesliml CIF - COST, INSURANCE AND FREIGHT Çıkış Ülkesinde Navlun ve Sigorta Ödenmiş Olarak Tesliml CPT - CARRIAGE PAID TO Navlun Ödenmiş Olarak Tesliml CIP - CARRIAGE AND INSURANCE PAID TO Navlun ve Sigorta Ödenmiş Olarak Teslim
 74. 74. CFR - COST AND FREIGHTl İhracatçının varış yerine kadar gündeme gelen navlunu ödeyerek ve ihracat gümrüklemesini yaparak malları alıcının emrine hazır ettiği teslim şeklidir.l İhracatçının Yükümlülüğü Malın Gemi Güvertesine Teslimi İle Biter.l Sigorta yaptırma sorumluluğu alıcıya aittir.l Varış Yerindeki Gümrükleme Masrafları ve İthalat Vergi, Resim ve Harçları İthalatçıya Aittir.
 75. 75. CIF - COST, INSURANCEAND FREIGHTl İhracatçının, yükleme limanda gemiye malları yüklemesi ve navlun, sigorta masraflarını karşılaması esasına dayalı bir teslim şeklidir.l Navlun ihracatçıya aittir.l İhracat gümrükleme masraflarını ihracatçı karşılar.l Varış limanında boşaltma ve gümrükleme alıcıya aittir.
 76. 76. CPT - CARRIAGE PAID TOl İhracatçının malları taşıyıcıya yüklenmiş ve taşıma ücreti ödenmiş olarak teslim ettiği taşıma şeklidir.l İhracat gümrükleme masrafları ihracatçıya aittir.l Nakliyat sigortası alıcıya aittir.l Varış yerindeki boşaltma ve gümrükleme masrafları ithalatçıya aittir.l Her türlü taşıma şeklinde kullanılan bir terimdir.
 77. 77. CIP - CARRIAGE ANDINSURANCE PAID TOl İhracatçı, malları taşıyıcı firmaya navlun ödenmiş ve sigorta yaptırılmış olarak teslim eder.l İhracat gümrükleme masrafları ihracatçı tarafından karşılanır.l Varış yerindeki boşaltma ve gümrükleme masrafları alıcıya, yani ithalatçıya aittir.l İthalat vergileri ithalatçı tarafından ödenir.l Her türlü taşıma şeklinde kullanılır.
 78. 78. GRUP D - VARIŞ ÜLKESİNDE TESLİMl DAF - DELIVERED AT FRONTIER Sınırda Tesliml DES - DELIVERED EXSHIP Varış Ülkesinde Gemide Tesliml DEQ - DELIVERED EXQUAY Varış Ülkesinde Limanda Tesliml DDU - DELIVERED DUTY UNPAID Alıcının Deposunda Gümrük Vergisi Ödenmeden Tesliml DDP - DELIVERED DUTY PAID Alıcının Deposunda Gümrük Vergisi Ödenmiş Olarak Teslim
 79. 79. DAF - DELIVERED AT FRONTIERl İhracatçı ile ithalatçının belirledikleri bir sınırda teslim.l Bu sınıra kadar olan bütün masraflar ve riskler ihracatçıya, bu sınırdan öte taraftaki bütün masraf ve riskler ise ithalatçıya aittir.l İhracat gümrükleme masraflarını ihracatçı karşılar.l Sigorta ve navlun sorumluluğu, ihracatçı için sınıra kadar, ithalatçı için de sınırdan sonrası için geçerlidir.
 80. 80. DES - DELIVERED EXSHIPl İhracatçı, malları ithalatçının ülkesinde varış limanında geminin üzerinde alıcıya teslim eder.l Navlunu ihracatçı öder.l Varış yerine kadar olan riskleri üstlendiği için sigortayı yaptırır.l İhracat gümrükleme masrafları ihracatçıya aittir.l Varış yerinde boşaltma masrafları ve ithalat gümrüklemesini ise ithalatçı karşılar.
 81. 81. DEQ - DELIVERED EXQUAY a) Duty Unpaid b) Duty Paidl İhracatçı, varış limanında rıhtımda malları teslim eder.l İhracatçı, navlunu öder.l Sigortayı yaptırır.l İhracat gümrükleme masraflarını üstlenir.l Varış limanında boşaltma masraflarını karşılar.l Duty Paid ‘te ithalat gümrük vergilerini de öder.l Duty Unpaid’te ise ithalat gümrük vergi ve masrafları ithalatçı tarafından karşılanır.
 82. 82. DDU - DELIVERED DUTY UNPAIDl İhracatçı, malları ithalatçının ülkesinde belirlenen yerde ithalat gümrük vergileri dışındaki bütün masrafları ve riskleri üstlenerek alıcıya teslim eder. Buna göre şu masrafları karşılarl Navlunu öder.l Sigortayı yaptırırl İhracat gümrüklemesini yapar.l İthalatçı ülkedeki boşaltma ve dahili taşımayı üstlenir.l İthalatçı, sadece kendi ülkesindeki gümrük vergilerini öder.
 83. 83. DDP - DELIVERED DUTY PAIDl İhracatçının, malları ithalatçının deposuna kadar bütün masraf ve riskler kendisine ait olmak üzere teslim etme sorumluluğu üstlendiği teslim şeklidir.l İthalatçı, bu teslim şeklinde hiçbir risk ve sorumluluk üstlenmez. Deposuna kadar mallar hazır olarak gelir.l Exworks teslim şeklinin tam tersi olarak düşünülebilir.

×