• Share
  • Email
  • Embed
  • Like
  • Save
  • Private Content
Understanding Prices
 

Understanding Prices

on

  • 224 views

Present situation in parts of India..

Present situation in parts of India..

Statistics

Views

Total Views
224
Views on SlideShare
224
Embed Views
0

Actions

Likes
0
Downloads
0
Comments
0

0 Embeds 0

No embeds

Accessibility

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Processing…
Post Comment
Edit your comment

    Understanding Prices Understanding Prices Presentation Transcript

    • UNDERSTANDING PRICES ? RICE One Kilogram Rs. 1 / Rs. 2 (Special schemes for the poor in several states in India) TEA per cup 100 ml to 200 ml Rs. 4 to Rs. 8 WATER per liter bottle Rs. 10 to Rs. 17.(In many villages people are buying drinking water from private enterprises, they are paying more than urban people per liter of water.) TOILETS (per use) the fee is Rs. 2 to Rs. 5. (Toilets are free in air ports) FUEL (biomass) per kilogram Rs. 2 to Rs. 6. (An average family spends 4 kgs to 7 kgs of fuel per day) LPG subsidy per cylinder Rs. 400 to Rs. 435. (A middle class family gets a subsidy of around Rs. 4000 to 5000 per year through 10 to 12 refills)Dr. N. Sai Bhaskar Reddy (Existing situation in parts of India)