• Share
 • Email
 • Embed
 • Like
 • Save
 • Private Content
OpenStreetMap (Albanian Lan.)
 

OpenStreetMap (Albanian Lan.)

on

 • 670 views

Slides of my OSM presentation.

Slides of my OSM presentation.

Statistics

Views

Total Views
670
Views on SlideShare
670
Embed Views
0

Actions

Likes
0
Downloads
0
Comments
0

0 Embeds 0

No embeds

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as OpenOffice

Usage Rights

CC Attribution-NonCommercial-ShareAlike LicenseCC Attribution-NonCommercial-ShareAlike LicenseCC Attribution-NonCommercial-ShareAlike License

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

  OpenStreetMap (Albanian Lan.) OpenStreetMap (Albanian Lan.) Presentation Transcript

  • OpenStreetMap www.openstreetmap.org Gent Thaçi, FLOSSK CC-BY-SA
  • Çka asht OSM?
   • Hartë ne Internet! (Konkurent I Google Maps,Bing Maps etj.)
   • E lirë dhe e hapur,
   • Perdor CC si licensë,
   • Asht e krijume prek komunitetit,
   • Ka ma shumë se 120,000 Përdorues të regjistruar,
   • Kosova gjendet në të!
  • Si me perdor?
   • Shko http://osm.org
   • Kerko për Gjakoven n`vendin per Kerkim!
    • Shtype imazhin me printer!
    • Merr imazhin dhe përdore për GPS (navigim) në ndonjë paisje!
  •  
  • Si te ndihmoni në projekt?
   • Kontribimi në hartë me editime
    • Permes Potlatch (I integruam n`Web)
    • Permes programeve JOSM, OSM Editor etj.
   • Tregoni Shoqnisë
  •  
  • Për ma shumë?
   • http://wiki.openstreetmap.org
   • irc.freenode.net | #openstreetmap #flossk
   • Email: info@flossk.org
   • GOOGLE!
  • Pytje & Demo?
  • Email: [email_address] Skype: gthaqi Twitter: @gentthaqi Facebook: facebook.com/gentthaqi Konakt!