CIARD RING - Gamze Doğan

686 views
603 views

Published on

Kalkınma için tarımsal araştırma ve yenilik ile ilgili bilgileri paylaşmak (ARD) içindir.

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
686
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

CIARD RING - Gamze Doğan

 1. 1. Gamze DOĞANÇukurova ÜniversitesiZiraat Fakültesi/Zootekni Bölümügamze_011989@hotmail.com -2011-
 2. 2. CIARD RINGKalkınma için tarımsalaraştırma ve yenilik ileilgili bilgileri paylaşmak(ARD) içindir.
 3. 3. Tarımsal araştırma ve geliştirme (ARD) ile ilgili her türlü bilgi erişim sağlayacak web tabanlı hizmetlerin küresel bir kayıt sistemidir.
 4. 4. Tarımsal araştırma ve çıkışları ARD yönetimi ile ilgili bilgi erişilebilirliği iyileştirmek için bir altyapı sağlamayı amaçlamaktadır.
 5. 5.  CIARD girişimi ile bilgi sağlayıcılar çeşitli kategorilerde hizmet kaydetmek için izin ve böylece dünya çapında tarım ile ilgili bilgi kaynaklarının keşfini kolaylaştırmak için oluşturulan temel bir araçtır.
 6. 6. Fonksiyonları Gelişmiş arama talimatları ile erişilebilir bilgi kaynakları bir harita sağlar. " Birlikte çalışabilirlik" uygulanması ile ilgili iyi uygulamaların örneklerini sağlar. Bilgi servisleri birlikte çalışabilirlik seviyesini açıklığa kavuşturur. Farklı şekillerde yeniden paketlemek gelişmiş entegre hizmetler oluşturmak için talimatlar verir.
 7. 7. Kim kullanır? Ağırlıklı olarak tarımsal bilgiprofesyonelleri ve web geliştiricileriiçin tasarlanmış, ve ikincil, tarımsalbilgi hizmetleri listesindeki gibitarımsal bilgi tüketiciler içindir.
 8. 8.  Faydaları• Bilgi servis sağlayıcıları, onlara kayıt hizmetleriniduyurmak için izin verir;• Teknik meta veri sağlayıcılar tarafından kayıtlı bilgihizmetleri sağlar ve böylece diğer hizmetlerizenginleştirmek için kamuya açık bir bilginin keşfi vekullanımını kolaylaştırır.
 9. 9. CIARD ortakları HALKA webservicesaracılığıyla bilgi paylaşımı ve alışverişiiçin başlıca küresel teknik platformolacağına amaçlıyoruz. Aşama 1: Kayıt Defteri 2009 yılı Kasım ayında başlatılan ilkaşaması, Sicil gelişimi oluşur. Kurumlarkayıt ve kamuya açık bilgi kaynakları vehizmetleri tanımlamak için teşvikedilmektedir.
 10. 10. Bu yüzden toplanan meta veri: Hizmet kategorizasyonu ve birbirleriyle izin,örneğin standartları kabul belirli kriterlere göre,kullanılan kelime, teknoloji kullanılanprotokollerinin uygulanması, birlikteçalışabilirliği vb seviyesi: bukriterler geliştirilmiştir İçerik Yönetim GörevGücü (CMTF ) Tarım için Bilgi TutarlılıkGeliştirme (Araştırma CIARD ) girişimi ve CIARDdoğrultusunda Manifesto ve Denetim Listesi
 11. 11. özellikli hizmetleri "interoperated" nasılolabilir hakkında ayrıntılı talimatlar verir; Bilgi profesyonelleri ve webgeliştiricileri kayıtlı hizmetleri içinedokunun gelişmiş hizmetler oluşturmakiçin RING bilgi yararlanmak için izin verir.
 12. 12. 2.Aşama: HALKA Sicil yararlanarak gelişmiş hizmetler oluşturmak için Hizmetleri hakkında toplananaçıklamaları detaylı ve yeterli olarakyapılandırılmış ve bir zamanlar kayıtlıhizmetlerin sayısı yeterince büyük sonra,bazı gelişmiş hizmetleri doğrudan HALKAweb sitesinin içeriği üzerinde inşaedilebilir. Bu tür hizmetlerin örneklerişunlardır:
 13. 13. Open Archives kayıtlı tüm sağlayıcılarının küresel bir hasat;kayıtlı RDF mağazalar için izleyici / navigator;örnek tematik toplayıcılar kayıtlı RSS beslemeleri hasat;web hizmetleri örnek tüketiciler;hizmetlerinin uygulanması konusunda örnek programlama kodudur.
 14. 14. Hizmet Türüne göre dağılımı
 15. 15.  KAYNAKLARhttp://ring.ciard.net/

×