Spend cost take --cost
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Like this? Share it with your network

Share

Spend cost take --cost

on

  • 1,469 views

花費spend & cost & take 學習單

花費spend & cost & take 學習單
http://blog.roodo.com/jenwenwu/archives/28474037.html

Statistics

Views

Total Views
1,469
Views on SlideShare
323
Embed Views
1,146

Actions

Likes
0
Downloads
48
Comments
0

3 Embeds 1,146

http://blog.roodo.com 1139
http://adm.blog.roodo.com 5
http://blog.roodo.com. 2

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Adobe PDF

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Processing…
Post Comment
Edit your comment

Spend cost take --cost Document Transcript

  • 1. Grammar Focus cost class:_____ No:_____ Name:________ 103.06.10 S V Teacher Fortuna Sth cost(s) Sb . It to buy + sth . Last Sunday, took to have lunch at a popular restaurant. said, “Mommy, I am hungry and thirsty. Let’s order.” said, “Nini, no problem! I am also very hungry. ” felt very excited and happy. First, ordered one hamburger, one hot dog, and two cups of lemonade for her and then Nini ordered three pieces of watermelon and one hot dog to eat. How much did it cost them totally? Reading comprehension check 1. What did they order? _________________________________________________________________ 2. How much did a hamburger cost Fortuna? ________________________________________________ 3. How much did two cups of lemonade cost Fortuna? ________________________________________ 4. How much did three pieces of watermelon cost Nini? _______________________________________ 5. How many hot dogs did they order totally? _______________________________________________ 6. How much did it cost them to have lunch totally? __________________________________________ Your turn: 1. Avril’s ________ ________(cost) me 420 NT dollars. = It _________ me ____________ to ________________ Avril’s _____________. 2. The awesome ____________ ________(cost) my parents 1 million NT dollars. = _______ cost ____________ 1 million NT dollars ______ _________ the awesome ____________. Two hot dogs, 10 % off.