Start up: How much does an iPhone end      up costing me over 2 years?                      iPhone “You need to lock that ...
R71 R7  .   .2           I Can...  Show Unit Rate and equivalent  ratios for the cost of an iPhone.   Graph the cost of an...
You can buy an iphone for $200.But this is “On Contract”. Thismeans you agree to subscribe for24 Months!                  ...
If you didn’t want it for    t wo years, It costs           $650Actual Cost!
You will have to pay forMinutes every month.
And a Data Plan !
This is the same for AT&T
DataWould you like txtmessaging as well?
You will have to pay forMinutes every month.
Graded            What is the Unit Rate for each plan?               Unlimited isn’t really unlimited:         What is the...
Graded                   Unit Rate?                    16 GB      32GB    64GB         Verizon   199.99     299.99   399.9...
Unit Rate?Data Per 200mb       2GB   5GB   10GB month (1/5 of GB)Verizon              $30   $50   $80 AT&T      $15       ...
Graded            What is the Unit Rate for each plan?               Unlimited isn’t really unlimited:         What is the...
Equivalent Ratios Minutes            450       900     unlimitedper Month Verizon    59.99    79.99     89.99   ATT      3...
Equivalent Ratios Minutes              450     900     unlimitedper Month Verizon     59.99    79.99    89.99   ATT       ...
Equivalent Ratios Minutes            450      900     unlimitedper Month Verizon    59.99   79.99     89.99   ATT      39....
Together        Minutes                           450     900     unlimited               per Month               Verizon ...
Start up: set up this                    graph Minutesper Month   450      900    unlimitedVerizon     59.99   79.99     8...
Graph the rest. Be as            accurate as possible! Minutesper Month   450      900     unlimitedVerizon     59.99    7...
Minutesper Month   450     900     unlimitedVerizon     59.99   79.99    89.99  ATT       39.99   59.99    69.99
Minutesper Month   450     900     unlimitedVerizon     59.99   79.99    89.99  ATT       39.99   59.99    69.99
Minutesper Month   450     900     unlimitedVerizon     59.99   79.99    89.99  ATT       39.99   59.99    69.99
Minutesper Month   450     900     unlimitedVerizon     59.99   79.99    89.99  ATT       39.99   59.99    69.99
Graded   Data Per 200mb       2GB   5GB   10GB          month (1/5 of GB)         Verizon              $30   $50   $80    ...
How much does the phone          16 GB        32GB         64GB             cost over t wo years?Verizon 199.99 299.99 399...
16 GB        32GB         64GB            What is the cheapestVerizon 199.99 299.99 399.99                        cost ove...
Cost of basic phone and                      iPod touch             Basic phone AT&T and Verizon:             Free with 2 ...
Why is there no 16GB                    touch?iPod Touch                             16 GB   32GB   64GB             iPhon...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Cost of an i phone

2,584 views
2,651 views

Published on

rate ratio slope equation graphing

Published in: Technology, Sports
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,584
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,938
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • \n
  • Cost of an i phone

    1. 1. Start up: How much does an iPhone end up costing me over 2 years? iPhone “You need to lock that $600 phone in your locker,” said Mr. Roberts.“It was only $200, Mr. Roberts, Jeez!” said the student as he shoved it in his locker.
    2. 2. R71 R7 . .2 I Can... Show Unit Rate and equivalent ratios for the cost of an iPhone. Graph the cost of an iPhone over time: RATE Show how much money I would save if I bought an iPod Touch and a basic phone.
    3. 3. You can buy an iphone for $200.But this is “On Contract”. Thismeans you agree to subscribe for24 Months! You can buy a
    4. 4. If you didn’t want it for t wo years, It costs $650Actual Cost!
    5. 5. You will have to pay forMinutes every month.
    6. 6. And a Data Plan !
    7. 7. This is the same for AT&T
    8. 8. DataWould you like txtmessaging as well?
    9. 9. You will have to pay forMinutes every month.
    10. 10. Graded What is the Unit Rate for each plan? Unlimited isn’t really unlimited: What is the maximum number of minutes you could talk on the phone in a month?
    11. 11. Graded Unit Rate? 16 GB 32GB 64GB Verizon 199.99 299.99 399.99 AT&T 199.99 299.99 399.99 What is the unit rate?
    12. 12. Unit Rate?Data Per 200mb 2GB 5GB 10GB month (1/5 of GB)Verizon $30 $50 $80 AT&T $15 $25 $45 What is the unit rate?
    13. 13. Graded What is the Unit Rate for each plan? Unlimited isn’t really unlimited: What is the maximum number of minutes you could talk on the phone in a month?
    14. 14. Equivalent Ratios Minutes 450 900 unlimitedper Month Verizon 59.99 79.99 89.99 ATT 39.99 59.99 69.99 At what point is Unlimited a better deal for you? How many minutes a month? Day?
    15. 15. Equivalent Ratios Minutes 450 900 unlimitedper Month Verizon 59.99 79.99 89.99 ATT 39.99 59.99 69.99 At what point is Unlimited a better deal for you? How many minutes a month? Day? $80 = $90 900min ??min
    16. 16. Equivalent Ratios Minutes 450 900 unlimitedper Month Verizon 59.99 79.99 89.99 ATT 39.99 59.99 69.99At what point is Unlimited a better dealfor you? How many minutes a month?Day?Graded: At what minute level is AT&T abetter rate than $60 for 900minutes?
    17. 17. Together Minutes 450 900 unlimited per Month Verizon 59.99 79.99 89.99 ATT 39.99 59.99 69.99 Graph each cost per month for both AT&T and Verizon What is the unit Rate per month? Cost per month?
    18. 18. Start up: set up this graph Minutesper Month 450 900 unlimitedVerizon 59.99 79.99 89.99 ATT 39.99 59.99 69.99
    19. 19. Graph the rest. Be as accurate as possible! Minutesper Month 450 900 unlimitedVerizon 59.99 79.99 89.99 ATT 39.99 59.99 69.99
    20. 20. Minutesper Month 450 900 unlimitedVerizon 59.99 79.99 89.99 ATT 39.99 59.99 69.99
    21. 21. Minutesper Month 450 900 unlimitedVerizon 59.99 79.99 89.99 ATT 39.99 59.99 69.99
    22. 22. Minutesper Month 450 900 unlimitedVerizon 59.99 79.99 89.99 ATT 39.99 59.99 69.99
    23. 23. Minutesper Month 450 900 unlimitedVerizon 59.99 79.99 89.99 ATT 39.99 59.99 69.99
    24. 24. Graded Data Per 200mb 2GB 5GB 10GB month (1/5 of GB) Verizon $30 $50 $80 AT&T $15 $25 $45 Graph each cost per month for both AT&T and Verizon
    25. 25. How much does the phone 16 GB 32GB 64GB cost over t wo years?Verizon 199.99 299.99 399.99AT&T 199.99 299.99 399.99 Minutes 450 900 unlimited per Month Verizon 59.99 79.99 89.99 ATT 39.99 59.99 69.99 Data Per 200mb 2GB 5GB 10GB month (1/5 of GB) Verizon $30 $50 $80 AT&T $15 $25 $45 Pictures taken from verizonwireless.com and ATT.com on 11-21-11
    26. 26. 16 GB 32GB 64GB What is the cheapestVerizon 199.99 299.99 399.99 cost over t wo years?AT&T 199.99 299.99 399.99 The most expensive? Minutes 450 900 unlimited per Month Verizon 59.99 79.99 89.99 ATT 39.99 59.99 69.99 Data Per 200mb 2GB 5GB 10GB month (1/5 of GB) Verizon $30 $50 $80 AT&T $15 $25 $45 Pictures taken from verizonwireless.com and ATT.com on 11-21-11
    27. 27. Cost of basic phone and iPod touch Basic phone AT&T and Verizon: Free with 2 yr. contract. 39.99 Month for voice only. $39.99x12 months= $479.88iPod Touch Pictures taken from apple.com on 11-21-11
    28. 28. Why is there no 16GB touch?iPod Touch 16 GB 32GB 64GB iPhone Verizon 199.99 299.99 399.99 AT&T 199.99 299.99 399.99

    ×