Adı:              Soyadı:            Sınıf:8/A       No:                 ……...
A) A=B=C     B) C>A>B    C) B>A>C    D)A) 1–2 B) 1–3      C) 2–3     D) 2–4          B>C>...
katmanındaki elektronlar emlakçı tarafından                      C) Van kedisi        D) Bron...
7.( ) Mayoz bölünme vücut hücrelerinde görülür.           9.( ) Yüzen cisimlerde kaldırma kuvveti sıvının ağırl...
8. Aşağıdaki çizelgede özdeş ısıtıcılarda ısıtılan bir                                 sı...
13. İnsanların albino olmasını sağlayan olay                                  aşağıdakile...
1. ( Y ) Sirke bazik özellik gösterir.                6.( Y ) Bir cismin sudaki ağırlığı havadaki ağırlığı...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Fen ve Teknoloji dersi 8. sınıf 2. dönem 1. yazılı soruları

10,358 views

Published on

Yazılı sınavlarının nabzını tutuyoruz. Cevap anahtarlı yazılıların devamı fenokulu.net de http://goo.gl/gxF7X

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
10,358
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
13
Actions
Shares
0
Downloads
23
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Fen ve Teknoloji dersi 8. sınıf 2. dönem 1. yazılı soruları

 1. 1. Adı: Soyadı: Sınıf:8/A No: …………….. EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………. İLKÖĞRETİM OKULU FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 8/A SINIFI II. DÖNEM 1.YAZILI YOKLAMAA. Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplandırınız. ( 5 x14 = 70 puan)1. 3. Uzunlukları eşit, kesit alanları arasındaki ilişki K>L>M olan aynı maddeden üretilmiş K, L ve M tellerine eşit şiddette vuruluyor. Teller çıkan seslerin frekansıCeyda gitarının en kalın teli üzerinde değişik sesler arasındaki ilişki aşağıdakilerden hangisi gibiçıkarmaya çalışıyor. Ceyda sol elini, şekilde gitar olur?üzerinde gösterilen noktalardan hangisi üzerine A) K>L>M B) M>L>Kgetirirse en ince sesi elde eder? C) M>L=K D) M=L=KA) X B) Y C) Z D) T 4.2. P,R ve S ses dalgaları 1 saniyelik zaman diliminde ölçülmüştür. P,R ve S ses dalgaları için aşağıdaki yorumlardan hangisi yanlıştır? A) En şiddetli ses P sesidir. B) Şiddeti en az olan ses R sesidir. C) En tiz ses R sesidir. D) En pes ses S sesidir.Fatma bir kısmı su ile dolu şişeye 1. şekilde üflüyor. 2.şekilde ise bir çubuk ile vuruyor. Fatma şişeyi 5.üflediğinde çıkan sesin ince olduğunu, şişeye vurduğuzaman ise çıkan sesin kalın olduğunu gözlemliyor.Aynı miktarda su dolu şişenin üfleyince ve vu-runca farklı sesler çıkarmasını aşağıdakilerdenhangisi ile açıklarız?A) Şişeye vururken uyguladığı kuvvet, şişeyi üflerkenuyguladığı kuvvetten fazla olduğu için farklı seslerçıkmıştır.B) Şişeye vurduğunda titreşen hava, üflediğinde isetitreşen şişe ve sudur. Hava miktarı az olduğundankalın, su miktarı fazla olduğundan ince ses çıkmıştır.C) Şişeye vurduğunda titreşen şişe ve su, üflediğindeise titreşen havadır. Hava miktarı az olduğundan ince,su miktarı fazla olduğundan kalın ses çıkmıştır.D) Şişeye vurduğunda ve üflediğinde çıkan seslerinfrekansları aynı olduğu için farklı sesler çıkmıştır. Sesin şiddetinin uygulanan kuvvet ile arttığını göstermek isteyen öğrenci 1, 2, 3 ve 4 nolu düzeneklerden hangi ikisini kullanmalıdır?
 2. 2. A) A=B=C B) C>A>B C) B>A>C D)A) 1–2 B) 1–3 C) 2–3 D) 2–4 B>C>A6. Fen ve teknoloji dersinde öğretmenleri öğrencilerinfarklı sesler üretebilen müzik aletleri tasarlamalarını 9.istiyor. Öğrencileri aynı cins ve kesitteki teller ile çeşitlikütleler kullanarak aşağıdaki müzik aletlerinitasarlıyorlar. Hangi müzik aleti tasarlanmaamacına uygun değildir?A) B) İlk sıcaklıkları 15 ºС olan bir miktar su K, L ve M ısıtıcılarına şekilde gösterilen miktarlarda doldurulup ısıtıcılar çalıştırılıyor. İçerisindeki sular kaynayınca ısıtıcılar otomatik olarak kapanıyor. Isıtıcıların çalışma süreleri arasındaki ilişki aşağıdakilerden hangisi gibiC) D) olur? A) K=L=M B) M>L>K C) M>L=K D) K>L>M 10. Şekildeki kapta sıvı bir madde yer almaktadır. B una göre aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?7. Bir araştırmacı hiçbir anormal hava koşulununolmadığı bir günde Ihlara vadisinde ses ile ilgili yapmışolduğu araştırma sonuçlarını aşağıdaki çizelgedeki gibinot ediyor. A) Termometrede okunan değer, kapta bulunan Deneme Etkinlik Zamanı Yankı süresi maddeyi oluşturan taneciklerin ortalama hareket 1 Sabah 7.30 6 saniye enerjilerinin bir göstergesidir. 2 Öğle 12.30 4 saniye B) Kaptaki maddeye aynı sıcaklıkta aynı maddeden 3 Akşam 19.30 7 saniye eklediğimizde, taneciklerin ortalama hareket enerjisi 4 Gece 23.30 8 saniye değişmez. C) Kapta bulunan maddenin taneciklerinin hızlarıTablodaki verileri incelediğinizde bu araştırmacı birbirine eşittir.ses ile ilgili hangi bilgiyi araştırmak istiyor? D) Kaptaki maddeye aynı sıcaklıkta aynı maddeden eklediğimizde, taneciklerin toplam hareket enerjisi artar.A) Sesin yankılanması için gerekli yüksekliğiB) Doğa ortamında sesin yayılma hızınıC) Sesin yankılanmasının sebebini 11.D) Sesin yayılma hızının sıcaklık ile ilişkisini8. Aşağıdaki çizelgede özdeş ısıtıcılarda ısıtılan birsıvının farklı kütlelerinin “sıcaklık - zaman” ölçümleriverilmiştir.Çizelgedeki bilgilere göre A, B ve C cisimlerininkütleleri arasındaki ilişki nasıldır? Elektron Emlak tarafından verilen ilana aşağıdaki elementlerden hangisi başvurur ise son
 3. 3. katmanındaki elektronlar emlakçı tarafından C) Van kedisi D) Bronzlaşmış çocuksatın alınır?A) Flor B) Lityum C) Magnezyum D) Kalsiyum 14. Öğretmen sınıfa kapakları çıkartılmış, belirli 12. Birbirine karışmayan X ve Y sıvıları içerisine bu noktalarındaki özdeş delikleri oyun hamuru ile sıvılarda çözünmeyen I ve II cisimleri bırakıldığında cisimler şekildeki gibi dengede kalmaktadır. Sıvıların yoğunluğu dX ve dY cisimlerin yoğunluğu ise dI ve dII olduğuna göre sıvı ve kapatılmış, içinde X ve Y sıvıları bulunan 4 adet şişe cisim yoğunlukları arasındaki ilişki getiriyor. aşağıdakilerden hangisi gibi olur? Öğretmen Arda’dan sıvı basıncının derinlik ile ilişkisini; Turan’dan sıvı basıncının yoğunluk ile ilişkisi A) dY > dII > dx > dI B) dx = dI > dII > dY göstermelerini istiyor. Buna göre Arda ve Turan şekilde verilen I,II, III C) dY > dII > dx = dI D) dx = dI = dII = dY ve IV nolu şişelerden hangilerini seçmelidirler? 13. İnsanların albino Arda Turan olmasını sağlayan olay A) I – III I – IV aşağıdakilerden hangisinin gerçek- B) II – III II – IV leşmesini sağlayamaz? C) I – IV I – II A) Orak hücreli anemi B) Down sendromlu insan D) II – IV II – III B. Şekildeki ksilofon ile ilgili sorulan soruların cevaplarını yazınız. ( 5 x 2 = 10 Puan) 1. En kalın ses kaç numaralı düzlemden çıkar? ……………………… 2. En ince ses kaç numaralı düzlemden çıkar? ………………………… 3. Frekansı en büyük olan düzlem hangisidir? ………………………… 4. Frekansı en küçük olan düzlem hangisidir? ………………………… 5. 2 numaralı düzlemden Re notası elde ediliyorsa kalın Do kaç numaralı düzlemden elde edilir? ………………………… C. Şekildeki kaplarda kütleleri eşit, farklı sıcaklıklarda su bulunmaktadır. Bu kaplar 25oC sıcaklıktaki bir odaya konuluyor. Buna göre aşağıdaki soruları cevaplandırınız. ( 2 x 5 = 10 puan ) A) Hangi kaplarda bulunan su çevreye ısı verir? ……………… B) Hangi kaplarda bulunan su çevreden ısı alır? ……………… C) Hangi kaptaki su en fazla ısı vermiştir? ……………… D) Aşağıdaki cümlelerin doğru olanların başına ‘D’, yanlış olanların başına ‘Y’ koyunuz.(1 x 10=10puan ) 1. ( ) Sirke bazik özellik gösterir. 4. ( ) Asitler bazlarla tepkimeye girerek tuz ve su oluştururlar. 2. ( ) Bazların tadı ekşidir. 5.( ) Saf suyun pH değeri 7’dir. 3. ( ) Asit ve bazların sulu çözeltileri elektrik akımını iletir. 6.( ) Bir cismin sudaki ağırlığı havadaki ağırlığından büyüktür.
 4. 4. 7.( ) Mayoz bölünme vücut hücrelerinde görülür. 9.( ) Yüzen cisimlerde kaldırma kuvveti sıvının ağırlığına eşittir.8.( ) Katılarda alan arttıkça basınç azalır. 10.( ) Açık hava basıncı yükseklere çıktıkça azalır. Not: Süre 40 dakikadır. Her sorunun puanı soru başlığında verilmiştir. Başarılar dilerim. Fatih GİZLİGİDER Fen ve Teknoloji Öğretmeni Adı: Soyadı: Sınıf:8/A No: 2010–2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DERİNKUYU CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 8/A SINIFI II. DÖNEM 1.YAZILI YOKLAMA A. Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplandırınız. ( 5 x14 = 70 puan) 1. C) Şişeye vurduğunda titreşen şişe ve su, üflediğinde ise titreşen havadır. Hava miktarı az olduğundan ince, su miktarı fazla olduğundan kalın ses çıkmıştır. D) Şişeye vurduğunda ve üflediğinde çıkan seslerin frekansları aynı olduğu için Ceyda gitarının en kalın teli üzerinde değişik sesler farklı sesler çıkmıştır. çıkarmaya çalışıyor. Ceyda sol elini, şekilde gitar üzerinde gösterilen noktalardan hangisi üzerine getirirse en ince sesi elde eder? A) X B) Y C) Z D) T 3. Uzunlukları eşit, kesit alanları arasındaki ilişki K>L>M olan aynı maddeden üretilmiş K, L ve M tellerine eşit şiddette vuruluyor. 2. Teller çıkan seslerin frekansı arasındaki ilişki aşağıdakilerden hangisi gibi olur? A) K>L>M B) M>L>K C) M>L=K D) M=L=K 4. Fatma bir kısmı su ile dolu şişeye 1. şekilde üflüyor. 2. şekilde ise bir çubuk ile vuruyor. Fatma şişeyi P,R ve S ses dalgaları 1 saniyelik zaman diliminde üflediğinde çıkan sesin ince olduğunu, şişeye vurduğu ölçülmüştür. P,R ve S ses dalgaları için aşağıdaki zaman ise çıkan sesin kalın olduğunu gözlemliyor. yorumlardan hangisi yanlıştır? Aynı miktarda su dolu şişenin üfleyince ve vu- A) En şiddetli ses P sesidir. runca farklı sesler çıkarmasını aşağıdakilerden B) Şiddeti en az olan ses R sesidir. hangisi ile açıklarız? C) En tiz ses R sesidir. D) En pes ses S sesidir. A) Şişeye vururken uyguladığı kuvvet, şişeyi üflerken uyguladığı kuvvetten fazla olduğu için farklı sesler 5. çıkmıştır. B) Şişeye vurduğunda titreşen hava, üflediğinde ise titreşen şişe ve sudur. Hava miktarı az olduğundan kalın, su miktarı fazla olduğundan ince ses çıkmıştır.
 5. 5. 8. Aşağıdaki çizelgede özdeş ısıtıcılarda ısıtılan bir sıvının farklı kütlelerinin “sıcaklık - zaman” ölçümleri verilmiştir.Sesin şiddetinin uygulanan kuvvet ile arttığını Çizelgedeki bilgilere göre A, B ve C cisimleriningöstermek isteyen öğrenci 1, 2, 3 ve 4 nolu kütleleri arasındaki ilişki nasıldır?düzeneklerden hangi ikisini kullanmalıdır? A) A=B=C B) C>A>B C) B>A>C D)A) 1–2 B) 1–3 C) 2–3 D) 2–4 B>C>A6. Fen ve teknoloji dersinde öğretmenleri öğrencilerinfarklı sesler üretebilen müzik aletleri tasarlamalarını 9.istiyor. Öğrencileri aynı cins ve kesitteki teller ile çeşitlikütleler kullanarak aşağıdaki müzik aletlerinitasarlıyorlar. Hangi müzik aleti tasarlanmaamacına uygun değildir?A) B) İlk sıcaklıkları 15 ºС olan bir miktar su K, L ve M ısıtıcılarına şekilde gösterilen miktarlarda doldurulup ısıtıcılar çalıştırılıyor. İçerisindeki sular kaynayınca ısıtıcılar otomatik olarak kapanıyor. Isıtıcıların çalışma süreleri arasındaki ilişki aşağıdakilerden hangisi gibiC) D) olur? A) K=L=M B) M>L>K C) M>L=K D) K>L>M 10. Şekildeki kapta sıvı bir madde yer almaktadır. B una göre aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?7. Bir araştırmacı hiçbir anormal hava koşulununolmadığı bir günde Ihlara vadisinde ses ile ilgili yapmışolduğu araştırma sonuçlarını aşağıdaki çizelgedeki gibinot ediyor. A) Termometrede okunan değer, kapta bulunan Deneme Etkinlik Zamanı Yankı süresi maddeyi oluşturan taneciklerin ortalama hareket 1 Sabah 7.30 6 saniye enerjilerinin bir göstergesidir. 2 Öğle 12.30 4 saniye B) Kaptaki maddeye aynı sıcaklıkta aynı maddeden 3 Akşam 19.30 7 saniye eklediğimizde, taneciklerin ortalama hareket enerjisi 4 Gece 23.30 8 saniye değişmez. C) Kapta bulunan maddenin taneciklerinin hızlarıTablodaki verileri incelediğinizde bu araştırmacı birbirine eşittir.ses ile ilgili hangi bilgiyi araştırmak istiyor? D) Kaptaki maddeye aynı sıcaklıkta aynı maddeden eklediğimizde, taneciklerin toplam hareket enerjisi artar.E) Sesin yankılanması için gerekli yüksekliğiF) Doğa ortamında sesin yayılma hızınıG) Sesin yankılanmasının sebebini 11.H) Sesin yayılma hızının sıcaklık ile ilişkisini
 6. 6. 13. İnsanların albino olmasını sağlayan olay aşağıdakilerden hangisinin gerçekleşmesini sağlayamaz? A) Orak hücreli anemi B) Down sendromlu insan C) Van kedisi D) Bronzlaşmış çocuk 14. Öğretmen sınıfa kapakları çıkartılmış, belirli noktalarındaki özdeş delikleri oyun hamuru ile kapatılmış, içinde X ve Y sıvıları bulunan 4 adet şişeElektron Emlak tarafından verilen ilana aşağıdaki getiriyor.elementlerden hangisi başvurur ise son Öğretmen Arda’dan sıvı basıncının derinlik ile ilişkisini;katmanındaki elektronlar emlakçı tarafından Turan’dan sıvı basıncının yoğunluk ile ilişkisisatın alınır? göstermelerini istiyor. Buna göre Arda ve Turan şekilde verilen I,II, IIIA) Flor B) Lityum C) Magnezyum D) Kalsiyum ve IV nolu şişelerden hangilerini seçmelidirler? Arda Turan 12. Birbirine karışmayan X ve Y sıvıları içerisine bu sıvılarda çözünmeyen I ve II cisimleri bırakıldığında cisimler şekildeki gibi dengede kalmaktadır. Sıvıların yoğunluğu dX ve dY cisimlerin yoğunluğu ise dI ve dII olduğuna göre sıvı ve A) I – III I – IV cisim yoğunlukları arasındaki ilişki aşağıdakilerden hangisi gibi olur? B) II – III II – IV C) I – IV I – II A) dY > dII > dx > dI B) dx = dI > dII > dY D) II – IV II – III C) dY > dII > dx = dI D) dx = dI = dII = dY B. Şekildeki ksilofon ile ilgili sorulan soruların cevaplarını yazınız. ( 5 x 2 = 10 Puan) 6. En kalın ses kaç numaralı düzlemden çıkar? ……1………………… 7. En ince ses kaç numaralı düzlemden çıkar? …………8……………… 8. Frekansı en büyük olan düzlem hangisidir? …………8……………… 9. Frekansı en küçük olan düzlem hangisidir? ……1………………… 10. 2 numaralı düzlemden Re notası elde ediliyorsa kalın Do kaç numaralı düzlemden elde edilir? ……1………………… C. Şekildeki kaplarda kütleleri eşit, farklı sıcaklıklarda su bulunmaktadır. Bu kaplar 25oC sıcaklıktaki bir odaya konuluyor. Buna göre aşağıdaki soruları cevaplandırınız. ( 2 x 5 = 10 puan ) A) Hangi kaplarda bulunan su çevreye ısı verir? II, III B) Hangi kaplarda bulunan su çevreden ısı alır? I, IV C) Hangi kaptaki su en fazla ısı vermiştir? II D) Aşağıdaki cümlelerin doğru olanların başına ‘D’, yanlış olanların başına ‘Y’ koyunuz.(1 x 10=10puan )
 7. 7. 1. ( Y ) Sirke bazik özellik gösterir. 6.( Y ) Bir cismin sudaki ağırlığı havadaki ağırlığından büyüktür.2. ( Y ) Bazların tadı ekşidir. 7.( Y ) Mayoz bölünme vücut hücrelerinde görülür.3. ( D ) Asit ve bazların sulu çözeltileri elektrik akımını iletir. 8.( D ) Katılarda alan arttıkça basınç azalır.4. ( D ) Asitler bazlarla tepkimeye girerek tuz ve su oluştururlar. 9.( D ) Yüzen cisimlerde kaldırma kuvveti sıvının ağırlığına eşittir.5.( D ) Saf suyun pH değeri 7’dir. 10.( D ) Açık hava basıncı yükseklere çıktıkça azalır. Not: Süre 40 dakikadır. Her sorunun puanı soru başlığında verilmiştir. Başarılar dilerim. Fatih GİZLİGİDER Fen ve Teknoloji Öğretmeni

×