Prezenacja 12 września 4

528 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
528
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
45
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Prezenacja 12 września 4

 1. 2. E-WOLONTARIAT NAUKOWY jest odpowiedzią na zapotrzebowanie dzieci w Szkole Podstawowej Nr 3 w Staszowie im. Hieronima Łaskiego na pomoc korepetytorską. Od początku roku szkolnego 2009/2010 wolontariusze fundacyjni zaczęli pomagać w nauce młodszym kolegom w specjalnie na ten cel uruchomionej „Dziupli naukowej”. Ilość osób chcących korzystać z tego rodzaju pomocy okazała się być o wiele większa niż zakładano, a możliwości wolontariuszy ograniczone ze względu na wielkość pomieszczenia, którym działa “DZIUPLA NAUKOWA” oraz brakiem czasu na codzienny, bezpośredni kontakt z dzieciakami na korepetycje. Zaufanie, jakim obdarzyli ich młodsi koledzy i przyjaźnie, jakie zawiązały się między nimi, inspirowały do szukania drogi do rozwiązania tego problemu. Młodzi korepetytorzy wpadli na pomysł rozszerzenia swojej pomocy drogą internetową. E-WOLONTARIAT NAUKOWY dał szansę włączenia się w udzielanie korepetycji przez osoby, które mieszkają w małych wioskach, są chore czy niepełnosprawne. Poprzez korepetycje drogą internetową stworzone zostały możliwości dotarcia z pomocą do większej liczby dzieci, które nie zawsze mogą przyjść do „Dziupli”, jak również do tych, które wstydzą się przyznać do swojego braku wiedzy. E-WOLONTARIAT NAUKOWY stał się dla nich wsparciem w pokonywaniu trudności w nauce. Do zrealizowania tego rodzaju przedsięwzięcia konieczne było stworzenie odpowiedniej aplikacji internetowej oraz zorganizowanie w szkole podstawowej Klubu „e-korki” wyposażonego w komputery. Podjęcie tego rodzaju działań okazało się bardzo opłacalne, gdyż doświadczenia wolontariuszy pokazały, jak niewiele potrzeba, by poprzez pomoc w nauce integrować małą społeczność, jaką jest środowisko szkolne. Samodzielność pracy w E-WOLONTARIACIE NAUKOWYM przyczyniła się do jeszcze większej odpowiedzialności młodzieży udzielającej korepetycje za swoich młodszych kolegów i nawiązywania głębszych więzi między uczestnikami projektu. Dała satysfakcję z pomocy innym oraz możliwość poznania nowych ludzi. Pozwoliła na rozwijanie kompetencji, przyczyniła się do jeszcze lepszej pracy w zespole, stała się sposobem na nabycie nowych doświadczeń i umiejętności.
 2. 3. Wolontariusze poznają projekt Podczas warsztatów w Nowinach stypendyści staszowscy poznają projekt E – WOLONTARIAT NAUKOWY, biorą udział w szkoleniu dotyczącym praw i obowiązków wolontariusza, podpisują Porozumienie z Fundacją Vive Serce Dzieciom o pracy wolontaryjnej
 3. 4. 10 zasad E - Wolontariatu 1. E-WOLONTARIAT JEST DLA KAŻDEGO. Wolontariat w sieci jest nie tylko dla informatyków. Bardzo wiele projektów e-wolontariackich nie wymaga uzdolnień w zakresie nowych technologii. By zrozumieć, jak wielka jest skala tego zjawiska, wystarczy pomyśleć o inicjatywach w sieci: budowie wirtualnych encyklopedii i bibliotek, tworzeniu map kosmosu, internetowych grup samopomocowych i wsparcia, portalach edukacyjnych, radiach internetowych, serwisach dziennikarstwa obywatelskiego. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Wszystkie te inicjatywy powstały dzięki zaangażowaniu wirtualnych wolontariuszy. E-wolontariat to pomysł na pozytywne i twórcze rozwijanie pasji i zainteresowań.   2. E-WOLONTARIAT POKONUJE BARIERY. E-wolontariuszem może zostać każdy, pod warunkiem, że potrafi korzystać z Internetu i ma dostęp do komputera. Często wystarczy dziesięć minut przy śniadaniu albo kwadrans po południu, by zrobić w sieci coś dla innych. E-wolontariat stanowi możliwość włączenia się w życie społeczne osób niepełnosprawnych ruchowo, starszych czy mam zajmujących się w domu dziećmi. Daje okazję do pomocy wolontariuszom, w których sąsiedztwie nie ma organizacji zajmujących się tematami, które najbardziej ich interesują, np. uczniom z małych miejscowości czy wsi. To rozwiązanie, które pokonuje bariery przestrzeni i graniczenia kulturowe - pozwala pomóc ludziom i organizacjom z innych miast, a nawet krajów .   3. KTO MOŻE ORGANIZOWAĆ E-WOLONTARIAT? Organizatorem e-wolontariatu może zostać instytucja publiczna, organizacja pozarządowa, firma prywatna czy grupa nieformalna. Dla organizacji jest to tani i efektywny sposób na znalezienie wolontariuszy, dla firm – ciekawa propozycja wzbogacenia oferty wolontariatu pracowniczego. Zorganizowanie e-wolontariatu nie jest trudne. Warto pamiętać o następujących elementach: - umieść na swojej stronie internetowej informację o e-wolontariacie - zamieść ogłoszenie “Szukam wolontariusza” w portalu www.e-wolontariat.pl - skorzystaj z pomysłów innych organizacji, zebranych w bazie w/w portalu umieść na swojej stronie internetowej baner e-wolontariatu 4. ANONIMOWOŚĆ W INTERNECIE A E-WOLONTARIAT. E-wo lontariusz może być anonimowy. Ale nie musi, i dla budowy długotrwałej relacji z wolontariuszem - nie powinien. 5. E-WOLONTARIUSZ NIE JEST ZAMKNIĘTY W CZTERECH ŚCIANACH E-wolontariusz nie musi pracować sam. Świetnym pomysłem jest tworzenie zespołów wokół określonego zadania czy projektu. Możliwość zdobycia nowych kontaktów i przyjaźni jest dodatkową motywacji dla każdego wolontariusza.  
 4. 5. 10 zasad E - Wolontariatu <ul><li>6. JAK TO ZROBIĆ - OBALAMY MITY. </li></ul><ul><li>Przed zaproszeniem wolontariuszy do współpracy, organizator e-wolontariatu powinien: </li></ul><ul><li>przygotować plan pracy e-wolontariusza </li></ul><ul><li>- przemyśleć sposoby motywowania e-wolontariusza i komunikacji z nim oraz sposoby wymiany informacji zwrotnej (tzw. feedback) </li></ul><ul><li>- wyznaczyć jasne zasady współpracy </li></ul><ul><li>zachęcać e-wolontariusza do otwartości, szczerości, odwagi w przedstawianiu swoich pomysłów, chwalić go za dobrze wykonane zadania oraz wskazywać i omawiać z nim błędy </li></ul><ul><li>pomyśleć o integracji e-wolontariusza z resztą zespołu pracującego nad danym projektem </li></ul><ul><li>7. ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO </li></ul><ul><li>Wolontariat w sieci nie jest wcale bardziej niebezpieczny od działalności wolontaryjnej “offline”. Każda z tych form ma swoje zagrożenia, których należy być świadomym i próbować je minimalizować. Pierwsze kroki od stworzenia odpowiedniej przestrzeni dla e-wolontariatu to ustalenie zasad współpracy i kanałów komunikacji zapewniających wygodę i bezpieczeństwo relacji, przemyślenie sposobów chronienia danych osobowych wolontariuszy, korzystanie z odpowiedniego oprogramowania (np. antywirusowego). </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li>8. KOMUNIKUJ </li></ul><ul><li>Bardo ważnym elementem jest regularna i przejrzysta komunikacja. Regularne sprawdzanie poczty elektronicznej i odpowiadanie na e-maile powinno być oczywistą praktyką. Jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć na konkretne pytanie bądź wypełnić zadania, potwierdź otrzymanie e-maila i zaproponuj realny termin odpowiedzi. </li></ul><ul><li>9. E-WOLONTARIAT W SIECI A E-WOLONTARIAT W REALU </li></ul><ul><li>E-wolontariat nie wyklucza wolontariatu tradycyjnego. W przeważającej większości ludzie, którzy angażują się w wolontariat w sieci, pomagają również organizacjom w swoim otoczeniu. Podobnie, organizacje, aby jak najlepiej wykorzystywać potencjał pomagających, powinny łączyć obie formy wolontariatu. </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li>10. WSPIERAJ E-WOLONTARIAT </li></ul><ul><li>W Internecie dzieje się dużo dobra, a rola sieci jako przestrzeni działań społecznych jest zagadnieniem coraz częściej poruszanym w mediach. Dlatego e-wolontariat stanowi przyszłość wolontariatu. Warto wspierać. Jak to zrobić? Zaglądać często na www.e-wolontariat.pl . Pobrać baner e-wolontariatu i umieścić go na swojej stronie internetowej. Skontaktować się z jedną z organizacji przedstawionych w portalu </li></ul><ul><li>  </li></ul>
 5. 7. OPIS APLIKACJI INTERNETOWEJ e-korki poziom: uczeń
 6. 8. 1. Wchodzimy na stronę www.ewolontariat.com.pl i klikamy „ e-korki logowanie” 2. Pierwszy raz wchodząc do systemu należy zarejestrować się. W tym celu należy nacisnąć przycisk Rejestracja dla uczniów i przejść do formularza rejestracji.
 7. 9. poprawnie wypełniony formularz rejestracji
 8. 10. Po zalogowaniu na poziom ucznia, pojawi się strona główna na której można zadawać pytania oraz przeglądać już istniejące pytania i odpowiedzi. W następnej części prezentacji zostaną omówione poszczególne przyciski, widniejące na stronie głównej.
 9. 11. - lista pytań uczniów Przy pytaniu znajdziemy informacje o dacie i godzinie dodania, numer pytania, dziedzinę z którego pytanie jest zadane, temat pytania, które jest skrótem pytania (kolor czerwony), fragment pytania, status pytania (gotowe czy nowe), informację o komentarzu lub uzupełnieniu, oraz przycisk szczegóły.
 10. 12. Po kliknięciu w przycisk zapisz, proces zadawania pytania dobiegł końca. System przekieruje na stronę główną, na której pojawi się zadane pytanie oznaczone statusem: NOWE Pytania możemy sortować (zmieniać kolejność) za pomocą strzałek znajdujących się przy opisie:
 11. 13. - kontakt W razie jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem systemu uczeń może skontaktować się z administratorem serwisu klikając w przycisk kontakt. Pojawi się okno, które trzeba wypełnić.
 12. 14. - moje konto W profilu moje konto uczeń widzi wprowadzone przez niego podczas rejestracji dane. Widzi historię swoich logowań do systemu a także historię zadawanych pytań. Może tutaj edytować (zmieniać) swoje dane klikając przycisk edytuj , lub zmienić hasło do logowania, klikając zmień hasło .
 13. 15. warsztaty wyjazdowe w Bułgarii Złote Piaski będą kojarzyć się wolontariuszom nie tylko z wypoczynkiem i kąpielami w morzu, ale również z … pracą. Zapoznawali się bowiem z programem „e-korki”. Podzieleni na dwie grupy „bawili się” w korepetytorów i dzieciaków poszukujących pomocy w nauce. Momentami było dużo śmiechu, bo pytania i odpowiedzi były bardzo dowcipne.
 14. 16. E-wolontariat na Targach Edukacyjnych W ramach promocji projektu E – WOLONTARIAT NAUKOWY wolontariusze obsługiwali stoisko podczas XVI Targów Edukacyjnych w Kielcach. Zapoznawali odwiedzających gości, jak działa program „e-korki”
 15. 17. Korzyści dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Staszowie z udziału w projekcie „E – WOLONTARIAT NAUKOWY” 1. podniesienie wyników w nauce 2. nabycie umiejętności samodzielnej pracy 3. nabycie umiejętności korzystania z komputera, jako źródła wiedzy 4. spotkanie ze starszymi kolegami, którzy dzięki posiadanej wiedzy winni stać się wzorami godnymi naśladowania 5. dzięki otrzymanej wiedzy, większa motywacja do dalszej nauki, co w konsekwencji przyczyni się do ich rozwoju osobowego.
 16. 18. Korzyści dla wolontariuszy z udziału w projekcie „E – WOLONTARIAT NAUKOWY” <ul><li>aktywizacja społeczna wolontariuszy, poprzez stworzenie im możliwości realizowania się w pracy na rzecz młodszych dzieci </li></ul><ul><li>poprawa jakości pracy dzięki konsultacjom z psychologiem </li></ul><ul><li>współpraca z dorosłymi – opiekunami i zespołem zadaniowym </li></ul><ul><li>nabycie umiejętności pozyskiwania partnerów (nowych wolontariuszy) do podejmowanych przez siebie działań </li></ul><ul><li>rozwój własny poprzez uczestnictwo w przedsięwzięciach związanych z zainteresowaniami </li></ul><ul><li>możliwość umieszczenia swoich doświadczeń na stronie www. projektu w zakładc „wymiana dobrych praktyk” </li></ul><ul><li>zaistnienie w swoim środowisku, poczucie się ważnym i potrzebnym </li></ul><ul><li>projekt powinien wpłynąć na podniesienie samooceny, umiejętności podejmowania właściwych decyzji oraz świadomości konsekwencji swoich wyborów </li></ul>
 17. 19. trochę statystyki aplikacji „e-korki” * ilość zadawanych pytań nie jest jednakowa z ilością odpowiedzi, ponieważ na niektóre pytania była więcej niż jedna odpowiedź+
 18. 20. ZAPRASZAMY na stronę www.ewolontariat.com.pl Zespół e-wolontariuszy

×