• Share
  • Email
  • Embed
  • Like
  • Save
  • Private Content
Module 1 lesson 2
 

Module 1 lesson 2

on

  • 538 views

 

Statistics

Views

Total Views
538
Views on SlideShare
250
Embed Views
288

Actions

Likes
0
Downloads
0
Comments
0

2 Embeds 288

http://tjersland.blogspot.com 280
http://www.tjersland.blogspot.com 8

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Adobe PDF

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Processing…
Post Comment
Edit your comment

    Module 1 lesson 2 Module 1 lesson 2 Document Transcript

    • Module 1 Lesson 2.notebook 1 September 12, 2013 Lesson 2: Proportional Relationship Do Now: Check Lesson #1 Problem Set 09/12/13 Homework: Lesson #2 Problem Set 1.) A.) Rate: 60 Miles per hour, Unit Rate = 60 B.) Rate: 12 customers per day, Unit Rate = 12 C.) Rate: 2.5 meters per sec., Unit Rate = 2.5 D.) Rate: $1.59 per pound, Unit Rate = 1.59 2.)Possible Answers: 4.5/1 or 9/2 or 36/8 or 72/16 3.)Not Equivalent 4.)Jonathan gets more time playing video games. 5.)Yes the Ratios are the same. 6.)Devon's sister is not correct, they are about .50 per drink 7.) $ 7.54 per book
    • Module 1 Lesson 2.notebook 2 September 12, 2013
    • Module 1 Lesson 2.notebook 3 September 12, 2013 Problem Set Solutions (continued)
    • Module 1 Lesson 2.notebook 4 September 12, 2013 Problem Set Solutions (continued)
    • Module 1 Lesson 2.notebook 5 September 12, 2013
    • Module 1 Lesson 2.notebook 6 September 12, 2013 Discussion Does everyone pay the same cost per ounce? How do you know? Isabelle's brother takes an extra-long time to create his dish. When he puts it on the scale, it weighs 15 ounces. If everyone pays the same rate in this store, how much will his dish cost? How did you calculate this cost?
    • Module 1 Lesson 2.notebook 7 September 12, 2013 Cost is proportional to weight. y = 0.40 x where x represents the weight y represents the cost y = kx
    • Module 1 Lesson 2.notebook 8 September 12, 2013 Is the number of ounces proportional to the number of cups? How do you know?
    • Module 1 Lesson 2.notebook 9 September 12, 2013 Ounces is proportional to cups. y = 8 x where x represents the cups y represents the ounces y = kx
    • Module 1 Lesson 2.notebook 10 September 12, 2013
    • Module 1 Lesson 2.notebook 11 September 12, 2013 Alex's total earnings are proportional to the number of weeks he worked. There exists a constant value, 28, that can be multiplied by the number of weeks to determine the corresponding earnings for that week. The table shows an example of a proportional relationship.
    • Module 1 Lesson 2.notebook 12 September 12, 2013
    • Module 1 Lesson 2.notebook 13 September 12, 2013 Closing 1.) How do we know if two quantities are proportional to each other? 2.) How can we recognize a proportional relationship when looking at a table or set of ratios?
    • Module 1 Lesson 2.notebook 14 September 12, 2013