Your SlideShare is downloading. ×
Пристапна Информатичка Технологија за ученици со посебни образовни потреби
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Introducing the official SlideShare app

Stunning, full-screen experience for iPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Пристапна Информатичка Технологија за ученици со посебни образовни потреби

642
views

Published on

Published in: Education, Sports, Automotive

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
642
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
6
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Пристапна Информатичка Технологија за ученици со посебни образовни потреби www.e-society.mk
 • 2. Што е Пристапност?
  • Обезбедување продукти и услуги кои
  • ќе бидат пристапни и употребливи за
  • сите!
   • Физичка пристапност
   • Пристап до информации
  www.e-society.mk
 • 3. Што е Пристапна ИТ?
  • пристапни опции -вградени во оперативниот систем , кои овозможуваат корисникот да го прилагоди компјутерот на своите потреби
  • адаптирани продукти / пристапни уреди -хардвер кој е модифициран на потребите на корисникот и
  • компатибилност – уредите и софтверот мора да бидат компатибилни меѓусебно, како и со оперативниот систем.
  www.e-society.mk
 • 4. Пристапни уреди www.e-society.mk Тастатура со големи копчиња Екран осетлив на допир Тракбол Џојстик и Клик
 • 5.
  • Сите лица кои не можат да користат,
  • или имаат потешкотии со користењето
  • на „СТАНДАРДЕН“ софтвер или
  • хардвер.
  • Лица со хендикеп
  • Деца со потешкотии во учењето
  • Стари лица
  Кому му е потребна Пристапна ИТ? www.e-society.mk
 • 6. Бенефити од користење на компјутерот во текот на наставата
  • Задржување и насочување на вниманието
  • Развој на аудитивна и визуелна перцепција
  • Развој на комуникација и богатење на речникот
  • Развој на когнитивни функции (мислење, помнење,поим за боја, форма, големина, просторни односи)
  • Чувство на задоволство и самодоверба
  www.e-society.mk
 • 7. Зошто е потребен компјутерот на училиште?
  • Како помошна алатка за поуспешно образование на учениците со хендикеп
  • За поефикасна обработка на нови наставни содржини
  • За подобра комуникација помеѓу ученикот и наставникот
  www.e-society.mk
 • 8. Што ни е потребно?
  • Стандарден компјутер
  • Адаптирани/пристапни уреди
  • Наставниците, кои имаат главна улога во интегрирање на компјутерот во училницата.
  www.e-society.mk
 • 9. Позитивни примери www.e-society.mk
 • 10. Ирена, постдипломец на Правен факултет www.e-society.mk
 • 11. Вера, 7 години www.e-society.mk