Your SlideShare is downloading. ×
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Overview of Free software based solutions
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Overview of Free software based solutions

607

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
607
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. e-Education platforms Overview of Free software based solutions Aleksandar D. Balalovski Free software Macedonia
 • 2. Х а к е р h a c k e r
 • 3. Lu gola Група на корисници на GNU/Linux од Битола
 • 4. Edu buntu Група на корисници на GNU/Linux од Битола Македонија !
 • 5. ?
 • 6. Транспарентност ... на платформата со помош на која се обавува процесот на е-образование
 • 7. полесно дијагностицирање на проблемот полесно учење на начинот на работа на возилото Отворена каросерија switch (pid=fork()) { case -1: perror("fork"); exit(1); case 0: memset(real_filename, 0, sizeof(real_filename)); strncat(real_filename, srctree, PATH_MAX); strncat(real_filename, KERNELDOCPATH KERNELDOC, PATH_MAX - strlen(real_filename)); execvp(real_filename, svec); fprintf(stderr, "exec "); perror(real_filename);
 • 8. Пристапност ... дали платформата е достапна од било кое место, во било кое време?
 • 9. Надоградливост ... кој сѐ ќе може да учествува во создавањето е-содржини?
 • 10. Контрола ... врз квалитетот?
 • 11. Wiki [[pedia]] концепт знаење составено од мудроста на масата
 • 12. Вики за слободен софтвер wiki.lugola.net
 • 13. Како до Вики содржина ? Начин на создавање квалитетни содржини од повеќе корисници / ученици
 • 14. Како до Заедничка работа ? URL : http://wiki.lugola.net/Клас:Прва1/Домашни_задачи Задачи 1-10 ☑ Лектира ☑ Семинарска ☑ ГРУПА А Задачи 10-20 ☑ Превод ☑ Биологија ГРУПА Б Решени задачи од 1-20 Напишана лектирата Објавена семинарската на Група А Преведен текстот од Англиски Домашно Биологија [упс!]
 • 15. Придобивка? Траен онлајн ресурс кој нема да им служи само на сегашните генерации
 • 16.  
 • 17. Слободно знаење подобро општество
 • 18. Q / A [email_address] http://blog.gemidjy.info http://ezine.lugola.net http://www.slobodensoftver.org.mk

×