Your SlideShare is downloading. ×
 • Like
Historia e institucioneve esi hasko
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Now you can save presentations on your phone or tablet

Available for both IPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Historia e institucioneve esi hasko

 • 1,182 views
Published

 

Published in Education
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
1,182
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
10
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. Esmeralda Hasko Detyre Kursi Historia e Institucioneve QYTETERIMET FORMA E QEVERISJES ORGANIZIMI POLITIK ORG .SHOQEROR-KLASOR KODIFIKIMET1 Monarki 1 Vezir –xhatiu Te liret – Kodi i Hamurabit 2 Kryepergjegjesi i thesarit skallavopronar,fshataret e lire 282 nene LINDJA E LASHTE 3 Administrata lokale zejtaret Viti 2200 p.e.s Jo te lire-sklleverit2 Oligarki Keshilli i pleqeve (jerusia ) Te liret – perieket(fshataret e Reformat e Likurgut shek skllavopronare Kuvendi lire) 7 GREQIA E VJETER Spartanet Kushtetute e quajtur Jo te lire-heliotet “Rhetra”3 Monarki 1 Keshilli Bulea(kesh.i te peseqindeve) Qytetaret athinojte Ligjet e Drakonit GREQIA E LASHTE (ATHINA) 2 Kuvendi Popullor (Eklesia) Meteket Viti 621 p.e.s. 3 Personat zyrtare Sklleverit E drejta e shkruar 4 Institucionet financiare 5 Jelieja4 Monarki 1Kuvendi popullor Etrusket Consuetudo – e drejta MBRETERIA ROMAKE 2Senati Plebesit zakonore 3Institucionet fetare Gentes minores Rite dhe norma me 4Magjistratet dhe Sklleverit karakter juridik ushtria Kliente5 Republik Senati Nobilitas Ligji i 12 tabelave 449 Cliente e detyruar Kuvendet e popullit Jus civile zevendesoi aktet Njerezit e lire REPUBLIKA ROMES Magjistratet (personat zyrtare) Kavalieret fetare Bankieret Publikanet Sklleverit6 Republik Municipet Dalmatet Lex municipalis Asambleja popullore PROVINCA ILIRE Senati (kuria) Prefektura e Ilirikut7 Monarki e Pallati i Shenjte Clarissimus Kodi Justinianit viti 534 centralizuar Konsistoriumi Spectabilis 12 libra PERANDORIA E BIZANTIT Qeveria e Perandorise Illustris Senati i konstandinopojes dhe kuvendet Magnificus