Jak nie przeglądać setek aplikacji
w poszukiwaniu kandydata idealnego?
eRecruiter.plData publikacji: sierpień 2014
Zainter...
Wygoda dla rekrutera
Wśród najważniejszych korzyści z wdrożenia systemu Biuro Strategicznego HR Grupy
Kopex wskazuje:
eRec...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Jak firma Kopex znajduje idealnych kandydatów...

746 views

Published on

Zainteresowanie pracą w Grupie Kopex jest bardzo duże, dlatego oprócz licznych aplikacji związanych z aktualnie prowadzonymi procesami rekrutacyjnymi, do działu HR spływa miesięcznie około 300 aplikacji spontanicznych. Sprawdź jak Grupa Kopex usprawniła proces rekrutcji, dzięki uporządkowanej bazie kandydatów.

Published in: Recruiting & HR
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
746
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
236
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Jak firma Kopex znajduje idealnych kandydatów...

  1. 1. Jak nie przeglądać setek aplikacji w poszukiwaniu kandydata idealnego? eRecruiter.plData publikacji: sierpień 2014 Zainteresowanie pracą w Grupie Kopex jest bardzo duże, dlatego oprócz licznych aplikacji związanych z aktualnie prowadzonymi procesami rekrutacyjnymi, do działu HR spływa miesięcznie około 300 aplikacji spontanicznych. Dotychczas, aby znaleźć właściwą aplikację, rekruterzy musieli przeglądać tysiące maili. Kluczem do efektywnego prowadzenia rekrutacji jest w takim przypadku uporządkowana baza kandydatów. Jedna baza na wszystkie aplikacje W drugiej połowie 2013 roku firma wdrożyła system rekrutacyjny eRecruiter, który znacząco przyspieszył proces selekcji i rekrutacji. Odpowiedzialna za wdrożenie systemu Magdalena Stencel, Specjalista ds. Rozwoju Pracowników opowiada: Z kolei Agata Przybylska, Specjalista ds. Rekrutacji, dla której eRecruiter jest głównym narzędziem pracy dodaje: Magdalena Stencel Specjalista ds. Rozwoju Pracowników, Grupa Kopex Agata Przybylska Specjalista ds. Rekrutacji, Grupa Kopex Obecnie zgłoszenia, które spłynęły w odpowiedzi na konkretną ofertę, są automatycznie przypisywane do danego projektu rekrutacyjnego, natomiast aplikacje spontaniczne zostają skatalogowane i opisane w taki sposób, aby można było łatwo do nich wrócić w przyszłych procesach rekrutacyjnych. Aplikując spontanicznie kandydaci mogą przesłać do firmy swoje dokumenty drogą elektroniczną oraz dodatkowo za pośrednictwem formularza dostępnego na naszej stronie internetowej oraz szczegółowo opisać posiadane kwalifikacje, kluczowe w naszej branży. Stosowanie formularzy uporządkowało też wiele kwestii np. wcześniej aplikujący zapominali o numerze referencyjnym oferty. Największym wyzwaniem naszego Działu Rekrutacji jest pozyskiwanie specjalistów z branży górniczej posiadających dodatkowe umiejętności, np. językowe lub specjalistyczne uprawnienia. Teraz, kiedy mamy do dyspozycji profesjonalnąbazę,wktórejwszystkieaplikacjesąopisane,bezproblemumożemy sortować zgłoszenia wg poszukiwanych kompetencji. Wcześniej wiązało się to ze żmudnym przeglądaniem maili. Aby wyszukiwanie kandydatów było możliwe za jednym kliknięciem, codziennie dbam o odpowiednie opisanie i otagowanie napływających aplikacji spontanicznych, jak również aplikacji spływających w odpowiedzi na ogłoszenia o pracę. Dobrze opisana baza kandydatów pozwala na efektywne korzystanie z wyszukiwarki kandydatów eRecruiter. W efekcie czego, często docieramy do odpowiednich kandydatów zanim zdecydujemy się na publikację ogłoszenia na portalu rekrutacyjnym, co przekłada się na oszczędności.
  2. 2. Wygoda dla rekrutera Wśród najważniejszych korzyści z wdrożenia systemu Biuro Strategicznego HR Grupy Kopex wskazuje: eRecruiter.plData publikacji: sierpień 2014 W realizacji zadań oraz w doborze kadry Grupa Kopex kieruje się przede wszystkim ściśle zdefiniowanym systemem wartości, który jasno określa relacje z otoczeniem. Najważniejsze dla firmy są: wiarygodność, odpowiedzialność, poszanowanie ludzi i dostrzeganie tego, co dzieje się w otoczeniu. Potwierdzeniem dbałości o relacje z potencjalnymi pracownikami są nowe projekty zrealizowane przez Biuro Strategicznego HR. To, co jednak przekonało nas do wdrożenia systemu to fakt, że eRecruiter wsłuchuje się w potrzeby Klienta. Grupa Kapitałowa Kopex jest cenionym i uznanym producentem i dostawcą wysokiej klasy maszyn i urządzeń oraz nowoczesnych technologii dla górnictwa w Polsce i na świecie. Jako generalnywykonawcaprzedsięwzięćinwestycyjnychwgórnictwiewęglakamiennego,brunatnego i rud metali nieżelaznych, oferuje pełną obsługę inwestycji. Monika Wikiera Dyrektor Biura ds. Strategicznego HR, Grupa Kopex W oparciu o zgłoszone m.in. przez firmę Kopex potrzeby zostały wprowadzone zmiany w systemie związanezklauzulądotyczącąwykorzystywaniadanychosobowychkandydata.Obecnierekruterzy mają zapewnioną większą przejrzystość na temat zgód wyrażonych przez kandydatów wkwestiiprzetwarzaniaichdanychnapoczetprzyszłychprocesówrekrutacjiorazichdodatkowych danych. Łatwiejsze opisywanie aplikacji poprzez nadawanie tagów, umożli- wiające szybkie wyszukiwanie kan- dydata w bazie. Publikację ofert pracy bezpo- średnio w zakładce Kariera oraz portalach ogłoszeniowych (płatnych i bezpłatnych). Obniżenie kosztów prowadzenia rekrutacji poprzez skrócenie czasu selekcji kandydatów oraz optymali- zację kosztów poniesionych na pu- blikacje ofert pracy. Magdalena Stencel Specjalista ds. Rozwoju Pracowników, Grupa Kopex

×