Efektywne procesy rekrutacyjne
w Scania Polska
www.eRecruiter.plData publikacji: czerwiec 2013, dane za okres: maj 2011 – ...
Rozwiązanie
Większe zaangażowanie kierowników liniowych
Dzięki przyznanemu dostępowi do systemu kierownicy
liniowi mogą st...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Efektywne procesy rekrutacyjne w Scania Polska

587 views

Published on

Zapoznaj się z case study i dowiedz się jak eRecruiter pomógł sprostać wyzwaniom rekrutacyjnym w Scania Polska oraz jak dział HR wykorzystuje możliwości systemu do budowania wizerunku Scanii jako pracodawcy.

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
587
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
260
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Efektywne procesy rekrutacyjne w Scania Polska

  1. 1. Efektywne procesy rekrutacyjne w Scania Polska www.eRecruiter.plData publikacji: czerwiec 2013, dane za okres: maj 2011 – kwiecień 2013 Scania Polska SA jest generalnym dystrybutorem i przedstawicielem Scania CV AB, światowego lidera w produkcji pojazdów ciężarowych. Scania w Polsce, oprócz niezawodnych i ekologicznych ciężarówek, stworzyła sieć 34 stacji serwisowych równomiernie pokrywających obszar całego kraju. Firma zatrudnia ponad 500 pracowników i jest świadoma tego, że jej sukces współtworzy zespół zmotywowanych i kreatywnych pracowników. Z tego właśnie powodu wszyscy zatrudnieni mają jednakowe możliwości – równe szanse awansu i rozwoju osobistego. Scania Polska SA jest otwarta na szeroko rozumiany dialog z pracownikami służący rozwojowi i umocnieniu pozycji firmy. Wyzwania rekrutacyjne Optymalizacja procesów Zaangażowanie kierowników liniowych Długość trwania procesów Jak odciążyć skrzynki e-mail, by komunikacja pomiędzy osobami zaangażowanymi w procesy była efektywna? Co robić, aby udział kierowników w procesach był aktywny i efektywny? Jakie metody wdrożyć, aby wyeliminować problemy z odnalezieniem odpowiednich kandydatów i wyselekcjonować tych najlepszych? Jak skoordynować projekty prowadzone w różnych lokalizacjach przy udziale wielu osób? Jak zaangażować w procesy rekrutacyjne dużą liczbę kierowników liniowych? Jak skrócić czas trwania projektów rekrutacyjnych?
  2. 2. Rozwiązanie Większe zaangażowanie kierowników liniowych Dzięki przyznanemu dostępowi do systemu kierownicy liniowi mogą stale monitorować przebieg swoich rekrutacji oraz stan nadsyłanych aplikacji. Mogą także sprawdzić, na kiedy zaplanowane jest spotkanie z kandydatem oraz jakie oceny uzyskał on w poprzednich etapach procesu. Oszczędność czasu Następstwem wprowadzenia systemu eRecruiter z jedną funkcjonalną bazą kandydatów była zmiana sposobu selekcji aplikacji oraz skrócenie czasu jej trwania. Rekruterzy mogą w prosty i szybki sposób filtrować nadsyłane aplikacje, wybierając i oceniając te najodpowiedniejsze pod kątem danego stanowiska. Czas zaoszczędzony na selekcji aplikacji pracownicy działu HR mogą teraz z powodzeniem poświęcać na inne działania. Odciążenie skrzynek e-mail rekruterów PowdrożeniusystemueRecruiterwszystkieaplikacjewrazzhistorią procesów rekrutacyjnych gromadzone są w jednej bazie, a skrzynki e-mail służą rekruterom już tylko do komunikacji. eRecruiter to doskonałe narzędzie, które oszczędza czas, odciąża skrzynkę e-mail, ale przede wszystkim usprawnia komunikację z kandydatami, co w dzisiejszych czasach jest wyznacznikiem dobrej komunikacji między firmą a pracownikami. System w znaczący sposób pomógł nam skrócić proces rekrutacji. Agnieszka Młochowska Specjalista ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Scania Polska SA 200aplikacji na jedną ofertę 24lokalizacje Efekt? 20 38osób korzystających z systemu osób zatrudnionych dzięki eRecruiter Zawsze aktualna zakładka„Kariera” wizytówką Scanii jako pracodawcy Publikacja ogłoszeń w zakładce „Kariera” odbywa się automatycznie z poziomu systemu. Kandydaci mają możliwość pozostawienia na stronie tzw. aplikacji spontanicznej, co wzbogaca bazę firmy o wartościowych kandydatów, którzy w danej chwili nie odnaleźli oferty spełniającej ich oczekiwania. Oferty dostępne w zakładce są zawsze aktualne, a odnalezienie tej odpowiedniej ułatwia kandydatowi wyszukiwarka. www.eRecruiter.plData publikacji: czerwiec 2013, dane za okres: maj 2011 – kwiecień 2013

×