Une Ricikloj - Buletini Informativ Nr.1

960 views

Published on

Ekipi Ecovolis është krenar t’ju prezantojë buletinin e parë të nismës së re ‘Unë Ricikloj’. Kjo nismë, me qëllime sa ambientaliste aq sociale, vjen e vendosur të krijojë një shteg të ri, nga ku do kalojë për t’u instaluar në shoqërinë tonë kultura dhe praktika e riciklimit. Përmes kurioziteteve, fakteve reale, por dhe shifrave konkrete, riciklimi evidentohet si një nevojë por dhe kënaqësi. Nga Erika Simmons që krijon art me materiale të ricikluara e deri tek ngjashmëria jonë me Mozambikun, përsa i përket mungesës së mundësive dhe praktikës së riciklimit, duke kaluar nga elektorati në SHBA dhe Romët tanë ambientalistë, rruga nga shtëpia tek kazani është po aq e shpejtë sa dhe leximi i këtij buletini, me mbi 15 artikuj, që shpresojmë t’ju duken interesantë, t’ju japin dëshirën për të ricikluar dhe që mund të gjenden vetëm online, pasi në mbrojtje të pemëve, ne nuk e shpërdorojmë letrën.

0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
960
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
24
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Une Ricikloj - Buletini Informativ Nr.1

 1. 1. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 "Une Ricikloj". Nisma që synon të motivojë komunitetin për një mjedis më të shëndetshëm për fëmijët!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 2. 2. Riciklimi, një mënyrë e të jetuarit apo stil jetese ? Një shpirt sfidues në rritje nga të rinjtë shqiptarë ka sjellë dhe do të sjellë gjithmonë nisma të guximshme për ndryshimet e nevojshme në mjedis. Arsyeja pse krijuam "Unë Ricikloj" është e njëjtë me atë të Ecovolis, një mjedis më i mirë për të gjithë! Kemi plot 22 vite që nuk riciklojmë asgjë, veç mbushim sipërfaqe të tëra me mbetje dhe hedhim çtë mos na hyj më në punë. Në dikurën e para këtij 22 vjeçari qumështi dhe varfëria na detyronte të riciklonim. Sot nuk jemi më të pasur, përkundrazi kemi një mjedis më të varfër dhe njerëz që nuk kanë asgjë çti japin veç mbeturinave! Ne besojmë se riciklimi është jetësor për mjedisin tonë, për qytetin... Romët janë ambientalistë, le të mos i humbasim! Riciklimi nga romët siguron punësim dhe të ardhura për mijëra familje, të cilat do të mbeteshin në kushte varfërie ekstreme nëse ky burim të ardhurash do u hiqej. Për këtë arsye shumë vende në zhvillim kanë nxitur kooperativa sociale të riciklimit për punësimin e Romëve. Kooperativa të tilla të romëve riciklues mund të krijohen dhe në Shqipëri. Romët po bëjnë një shërbim, që vetëm kur ta humbasim do ja kuptojmë vlerën...open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 3. 3. Përse duhet një sipërmarrje "Unë Ricikloj" - Mënyra për të sociale për riciklimin? jetuar gjelbër! Nuk është momenti më i mirë për të ngritur një Ne besojmë se riciklimi është jetësor për mjedisin sipërmarrje sociale, për më tepër në fushën e tonë, është e mirë për komunitetin, për bashkinë, mjedisit. E parë edhe nga prespektiva e vetë për bizneset dhe organizatat. Janë të shumta kompanive të riciklimit këto janë kohë të këqija arsyet pse duhet të marrim këtë rrugë të vështirë, pasi lënda e parë mungon dhe kriza ekonomike.. por kryesorja është të krijojmë një mjedis sa më.. Ndarja e mbetjeve tashmë edhe në zyra, falë nismës "Unë Ricikloj" "Unë ricikloj" ofron falas shërbimin e mbledhjes dhe riciklimit të mbeturinave në zyra, në institucione, në komunitet, në organizata, pranë përfaqësive ndërkombëtare, në hotele, restorante, shkolla, si dhe çdo subjekt tjetër që do të reduktojë ndjeshëm mbeturinat dhe të përfshihet në mbrojtjen e mjedisit. Një mënyrë mjaft efikaseopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 4. 4. Nga shtëpia te kazani! Nga shtëpia te kazani janë pak hapa por shumë probleme. Motivimi i ulët, mungesa e organizimit komunitar, aktorët social janë largësia e vërtetë e kazanëve, që çojnë në hedhjen e mbetjeve në hapësira të hapura, rreth rrugëve dhe anash kazanëve. Motivimi dhe organizimi i komunitetit për të ndihmuar në reduktimin e mbetjeve është faktor kyç për suksesin e Unë Ricikloj. Vetëm nëpërmjet pjesëmarrjes të qytetarëve mund të arrihet të zbatohet në praktikë një shërbim riciklim Shqipëri - Mozambik: 1-1 Fotografi portugez Jose Ferreira udhëtoi drejt landfillit Hulene, në kryeqytetin e Mozambikës, Maputo dhe dokumentoi me kamerën e tij realitetin e këtyre njerëzve të vendit të plehrave. Ferreira tregon se gjëja që i bëri më shumëopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 5. 5. përshtypje në këtë vend ishte se megjithë punën e rëndomtë dhe tepër të vështirë, atje ai takoi disa prej njerëzve më të mire që kish njohur ndonjëherë në jetë. Qeset plastike nuk pyesin për kryeministrin! Furrat e bukës në Tiranë vazhdojnë ta tregtojnë bukën në qese plastike, jo rrallë dhe dy! Dhe një mase në dukje kaq e thjeshte, si heqja nga tregu e qeses plastike si amballazh nuk realizohet aq kollaj dhe nuk mjafton vetëm një urdhër i kryeministrit, por duhet një plan i gjerë veprimesh, një politike fiskale, ndërgjegjësimi i publikut dhe një mbështetje konkrete në ndjekjen e ligjeve..open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 6. 6. Disa mënyra të thjeshta për të reduktuar ndotjen plastike! Plastika, përveç se kërkon mbi njëmijë vjet që të degradohet e cila ndikon në shëndetin e njeriut, ajo ndikon mjaft negativisht edhe në dëmtimin e imazhit turistik. Një mënyrë mjaft efektive në reduktimin e plastikave është zëvendësimi i saj me mënyra të tjera alternative. Po ju rekomandojmë 16 mënyra mjaft të thjeshta, se si ta zëvendësoni atë, në jetën e përditshme.. Kush riciklon më shumë? "Gratë riciklojnë më shumë se burrat", na thotë studimi i fundit britanik. Bashkëjetesa ngre përqindjet e riciklimit, pasi, kombinimi i sekseve, sjell dhe një imponim të xhesteve pozitive nga njëra palë te tjetra. Edhe pse jemi në 2013-ën, duket se femrat vazhdojnë të mbajnë përsipër punët shtëpiake, duke ruajtur praktika miqësore ndaj ambientit. "Me siguri, gratë bëjnë më shumë se çu takon,"open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 7. 7. Arti i Riciklimit Erika Simmons është një artiste që krijon me shiritat e kasetave personazhe të shquar të muzikës si Madonën, Bethovenin me partitura të vjetra, apo Shekspirin me disa prej sonetave të tij. Brenda tre viteve, Simmons është kthyer në një artiste me admirues në gjithë globin, duke shijuar tashmë, një profil shumë më të privilegjuar. Video klipi "Just the Way You Are" i këngëtarit Bruno Mars, është frymëzuar kryekëput nga portretet e saj me shirit kasetash. E vërtetë apo gënjeshtër? Në SH.B.A. ricikluesit janë më të shumtë se votuesit Sipas Washington Post, pak më tepër se 122 milion veta u paraqitën për të votuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2008, ndërkohë që ricikluesit arritën shifrën prej 136 milion, pak mbi gjysmën e popullsisë. Kjo shifër kaqopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 8. 8. inkurajuese dhe befasuese për një popull aspak miqësor me riciklimin, si i yni gjithësesi, nuk përbën ndonjë arritje të veçantë për shoqatat amerikane të mjedisit... Bli "Unë Ricikloj" Ura e Ricikluar Mitet e riciklimit Në dyqanin tonë online do të Ura më e gjatë në botë Të gjitha faktet dhe mitet rreth gjeni produkte të ricikluara tërësisht e ricikluar, shtrihet riciklimit. Arsye dhe faktet pse dekorative për zbukurimin e mbi ujërat e lumit Tweed, në njerëzit riciklojnë ose nuk ambienteve, kite koshash për Skoci, ura "Dawyck" ka thyer riciklojnë. Çfarën është pro riciklim dhe të tjera produkte. një record befasues. dhe çfarë kundra!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 9. 9. When you refuse to reuse its our Earth you abuse!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 10. 10. Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle! Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.com LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440 © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona sociale Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 11. 11. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 22 vjet që nuk riciklojmë asgjë! Sot me një mjedis më të varfër dhe njerëz që nuk kanë asgjë çti japin veç mbeturinave.open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 12. 12. Riciklimi, një mënyrë e të jetuarit apo stil jetese ? Një shpirt sfidues në rritje nga të rinjtë shqiptarë ka sjellë dhe do të sjellë gjithmonë nisma të guximshme për ndryshimet e nevojshme në mjedis. Arsyeja pse krijuam "Unë Ricikloj" është e njëjtë me atë të Ecovolis, një mjedis më i mirë për të gjithë! Të rinjtë e sotshëm dëgjojnë vazhdimisht daullen e zakonshme se gjeneratat e mëparshme kanë ndërtuar dhe përparuar këtë vend. Por realisht ti kthehemi mjedisit, sa hapësira për ndryshim, për të marrë vendime dhe për të ecur në krah të nismave të ngjashme ka në vëndin tonë? Kjo është sfida e këtij brezi! Kemi plot 22 vite që nuk riciklojmë asgjë, veç mbushim sipërfaqe të tëra me mbetje dhe hedhim çtë mos na hyj më në punë. Në dikurën e para këtij 22 vjeçari qumështi dhe varfëria na detyronte të riciklonim. Shishja bosh e qumështit ishte më e shtrenjtë se celulari i sotshem. Por sot nuk jemi më të pasur, përkundrazi kemi një mjedis më të varfër dhe njerëz që nuk kanë asgjë çti japin veç mbeturinave. Vetë politikat dhe strategjitë mjedisore të 22 viteve të fundit kanë rolin e tyre në këto zhvillime. Ato janë realisht ndër kosnumatoret më të mëdha të letrës, vlerën e të cilës nuk arrijnë dot ta justifikojnë, veçse nëse do të ricikloheshin dhe të ktheheshin në një produkt të vlefshëm. Fatkeqësisht kur flet për politika mjedisore përveç letrës mëndja të shkon sa majtas-djathtas, sikur të kishte ndonjë peshë ngjyra e këtij shkatërrimi dhe të mos ishte po i njëjti ajër, ujë dhe tokë ku jetojmë të gjithë. Jemi të ndërgjegjshëm që nuk mund të presim shumë nga politika për të ndryshuar mjedisin, por duhet vetë si qytetarë dhe banorë të këtij qyteti, të marrim masa dhe të kujdesemi për shtëpinë tonë. Ky është edhe misioni ynë me Ecovolis dhe së fundmi me Unë Ricikloj! Ti ofrojmë mundësi konkrete çdo banori të këtij qyteti të bëhet pjesë në mbrojtjen e mjedisit të qytetit tonë duke përdorur biçikletën dhe duke ndarë mbeturinat, për të zvogëluar ndotjen. Unë Ricikloj është një nisëm mjedisore që synon të motivojë komunitetin dhe individët për një mjedis sa më të qëndrueshëm me më pak mbeturina. Kjo nisëm synon të ofrojë një program të mirëfilltë të riciklimit dhe shërbimit ekologjik për ndarjen dhe grumbullimin e mbeturinave në zyra, biznese, në komunitet dhe më gjerë. Ne besojmë se riciklimi është jetësor për mjedisin tonë, është i mirë për qytetin, për komunitetin, për bashkinë, për bizneset dhe më gjerë.open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 13. 13. Ura më e gjatë e ricikluar! Fakte dhe mite për riciklimin E ndërtuar me një material shumë të fuqishëm, Pse nuk riciklojmë? Shumica jonë pretendojnë se përbërë nga plastik i ricikluar (shishe plastike, është e papërshtatshme, vetë nuk janë të dhe mbetje të tjera shtëpiake të kësaj lënde), kjo shqetësuar dhe nuka kanë as vend. Disa të tjerë urë i shërben këmbësorëve, makinave dhe pretendojnë se mund ta bëjnë po të paguhen dhe mjeteve transportuese të peshave të rënda.. të tjerë thonë se është e vështirë... When you refuse to reuse its our Earth you abuse! Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 14. 14. Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.com LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440 © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona sociale Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 15. 15. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 Riciklimi nga romët siguron punësim dhe të ardhura për mijëra familje në varfëri ekstreme!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 16. 16. Romët janë ambientalistë, le të mos i humbasim! Menaxhimi i mbetjeve është një problem mjedisor dhe ekonomik në rritje, i cili me ligjin e ri për menaxhimin e integruar të mbetjeve pritet të zgjidhet me rikuperimin e mbetjeve dhe për mbetjet që nuk mund të rikuperohen, me asgjësimin e tyre në lendfille. Prioritet do të ketë rikuperimi, ku parandalimi, ripërdorimi, riciklimi, dhe djegja për energji janë mënyrat e rikuperimit (në renditje sipas prioritetit). Mënyra më e përhapur e rikuperimit është riciklimi. Shumë projekte, përpjekje, akte nënligjore për menaxhimin e mbetjeve fokusohen tek shtimi i riciklimit. Për organizimin e riciklimit janë vendosur disa afate si për organet vendore dhe për bizneset private: Njësitë vendore brenda vitit 2018 duhet të realizojnë grumbullimin e diferencuar të mbetjeve në burim: letër, metal, plastikë dhe qelq. Përpara realizimit të grumbullimit të diferencuar njësitë vendore dhe qarqet do të aprovojnë planet vendore të menaxhimit të mbetjeve. Bazuar tek këto plane do të kryhet dhe grumbullimi i diferencuar. Planet rajonale të menxhimit të mbetjeve (të hartuara nga qarqet) duhet të dërgohen për aprovim në qeveri brenda vitit 2015. Për mbetjet organike, VKM-ja mbi lendfillet kërkon që brenda 2017-ës njësitë vendore të pakësojnë me 25% mbetjet organike që përfundojnë në lendfille; brenda 2020 duhen pakësuar me 50%, kurse brenda 2025-ës me 65%.. VKM-ja "Për amballazhet dhe mbetjet e tyre", mars 2012, ka vendosur objektiva të posaçëm rikuperimi të amballazheve për prodhuesit e amballazheve dhe/ose të produkteve të amballazhuara. Prodhuesit e produkteve të amballazhuara duhet të arrijnë që brenda 30 qershor 2017-ës të paktën 50% e mbetjeve të amballazheve të rikuperohen, 25% të riciklohen. Brenda 2019, 55% e amballazheve të përdorura duhen ricikluar (60% qelqi, 60% letra dhe kartoni, 50%metali, 22.5% plastika, 15% druri) nga prodhuesit. Siç duket nga lart objektivat janë mjaft ambiciozë po të kemi parasysh se aktualisht nuk ka grumbullim të diferencuar të mbetjeve nga asnjë njësi vendore (sipas strategjisë kombëtare të menaxhimit të mbetjeve, 2011). Kurse nga prodhuesit privatë, të paktët që mund të ripërdorin amballazhet, janë shitësit ambulantë të qumështit. Ky transformim i trajtimit të mbetjeve, për tu realizuar në praktikë, do të duhet të sigurojë bashkëpunimin e banorëve në grumbullimin e diferencuar të mbetjeve. Banorët nuk kanë interes të drejtpërdrejtë material në grumbullimin e diferencuar bashkiak. Grumbullimi i diferencuar është i dobishëm për ekonominë kombëtare, për mjedisin, por është një dobi abstrakte e pamaterializuar në përfitime konkrete të atëçastshme. Banorët nuk paguhen për mbetjet e grumbulluara veçmas, madje ata duhet të paguajnë tarifë pastrimi për largimin e tyre. Do të duhet një fushatë masive ndërgjegjësimi për të edukuar banorët përopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 17. 17. grumbullim të diferencuar. Projekte për edukimin e fëmijëve dhe të rinjve për grumbullim të diferencuar kanë vite që po realizohen nga shoqata mjedisore, si Ekolëvizja, por këto fushata duhet të bëhen më intensive. Mungesën e shtysës ekonomike ligji e ka kompensuar duke vendosur gjoba për shkelësit e grumbullimit të diferencuar. Aplikimi praktik i gjobave mund të jetë problematik, sepse shkeljet mund të jenë me mijëra, një pjesë e vogël e tyre mund të konstatohen, një pjesë akoma më e vogël të gjobiten. Nëse mundësia për tu gjobitur është e vogël, shkelësit mund të shtohen. Gjoba për personat që nuk bëjnë grumbullimin e diferencuar të mbetjeve është minimumi 1 milion lek (të reja). Gjoba e lartë mund të bëhet pengesë për gjobitjen e shkelësve, sepse inspektorët stepen të vendosin gjoba falimentuese për veprime që akoma kultura shqiptare i konsideron si rutinë dhe të padënueshme as moralisht. Kodi penal e vendos kufirin minimal të gjobave tek 100,000 lekshi (të reja). Gjobat e ligjit për menaxhimin e integruar të mbetjeve duhet të jenë të harmonizuara me gjobat e kodit penal, që një përzierje mbetjesh të mos dënohet më shumë se një vrasje. Çmimi i mbetjeve metalike dhe plastike ende nuk ka arritur nivele të tilla (dhe ndoshta nuk do i arrijë ndonjëherë) që familjet të kenë interesim financiar për riciklimin. Psh. në tregun privat të grumbullimit tëopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 18. 18. mbetjeve çmimi aktual i një kg. plastike është ~25 lek (të reja) në tregun e pakicës. Pra një shishe plastike uji 1.5 ml në tregun e mbetjeve plastike kushton ~0.5 lek të reja. Prandaj sot, grumbullimi i diferencuar i mbetjeve dhe shitja e tyre për riciklim kryhet nga shtresat në varfëri ekstreme, kryesisht romët. Rreth 92% e komunitetit rom merret me riciklim Vetëm me riciklimin e metaleve merrej rreth 12000 individë. Romët grumbullojnë në hapësira publike, kosha vendorë dhe i dërgojnë mbetjet e ndara në pikat e grumbullimit. Grumbullimi nga romët, me ligjin e ri, pritet të zëvendësohet me grumbullimin e diferencuar të detyrueshëm nga banorët dhe me transportin e rrymave të mbetjeve nga firmat e specializuara dhe të autorizuara nga njësitë vendore. Firmat e specializuara zakonisht punojnë me kamionë të posaçëm. Grumbullimi nga romët në disa drejtime ka përparësi ndaj riciklimit nga firmat e specializuara: Banorët mund të dezertojnë grumbullimin e diferencuar të mandatuar, meçrast firmat e pastrimit do detyrohen të bëjnë diferencimin në pikat e mëdha të grumbullimit, ku tashmë cilësia e mbetjeve është më e dobët se po të ishin mbledhur në koshat e mbetjeve (siç bëjnë romët). Romët përdorin pajisje të thjeshta (biçikleta, triçikla, motorra, kamionçina) për transportin e mbetjeve, kurse firmat e specializuara të transportit të mbetjeve përdorin kamionë disa tonsh edhe në zona me pak mbetje, apo me rrugë të ngushta, të këqija.Kjo shton kostot e pastrimit, për pasojë dhe taksat e pastrimit. Romët mund të jenë më efiçentë në grumbullimin e mbetjeve organike. Ndryshe nga mbetjet inorganike të cilat duhen përpunuar në fabrika të posaçme, mbetjet organike mund të kompostohen ose përdoren si ushqim për kafshët në shumë pika grumbullimi pa teknologji të posaçme. Riciklimi nga romët siguron punësim dhe të ardhura për mijëra familje, të cilat do të mbeteshin në kushte varfërie ekstreme nëse ky burim të ardhurash do u hiqej. Ky problem.nuk mund të zgjidhet me punësimin e romëve në firmat e pastrimit, sepse kjo shoqërohet me më pak punësim dhe me një rënie drastike të të ardhurave të tyre. Grumbullimi aktual nga romët bëhet sipas ligjeve të ekonomisë së tregut: aty ku riciklimi ka kosto të larta (pak mbetje, larg pikës së grumbullimit), ky nuk bëhet. Kurse riciklimi me urdhër nga lart, i zbatueshëm në çdo rrethanë e vend, mund të bëhet jo- ekonomik (dhe jo-ekologjik) me raste (në zona me pak mbetje, larg fabrikave të riciklimit). Kjo përparësi aktuale me ligjin e ri nuk do të jetë më. Për arsyet e mësipërme ka vende në zhvillim të cilat kanë përfshirë kooperativa të rrëmihësve-ricikluesve në grumbullimin e mbetjeve të ngurta urbane. Në disa qytete kolumbiane kooperativat e rrëmihësve kanë marrë konçesion për grumbullimin e mbetjeve. Ka qytete braziliane ku kooperativat e rrëmihësve kanë krijuaropen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 19. 19. partneritete publike-private me njësitë vendore. Kooperativa të tilla të romëve riciklues mund të krijohen dhe në Shqipëri. Këto mund të marrin konçesione të pastrimit të qëndrave të banuara nga njësitë vendore. Kooperativat ndër të tjera do të ofronin ndihmë ligjore, administrative, dhe përfaqësuese ndaj anëtarëve të tyre. Përpos grumbullimit shtetëror (me konçesion) të mbetjeve, paralelisht ligji lejon dhe funksionimin e tregut privat të grumbullimit të mbetjeve. Për ambjentin dhe ekonominë, të dy alternativat janë të dobishme. Ndryshe nga diferencimi i detyruar me ligj, ku gjeneruesi i mbetjeve është i detyruar të bëjë ndarjen e mbetjeve dhe nuk paguhet, në riciklimin privat ndarja e mbetjeve mund të bëhet dhe nga blerësi/marrësi i tyre, kurse gjeneruesi i mbetjeve ka mundësinë të paguhet. Skemat private funksionojnë më mirë me gjenerues industrialë e tregëtarë mbetjesh, sepse gjeneruesi ka dhe interes ekonomik të shesë mbetjet. Edhe këtu romët kanë qenë të suksesshëm, duke pasur skema bashkëpunimi me njësi tregëtare. Pavarësisht suksesit të romëve në riciklim, ka bashki, si ajo e Tiranës, ku romët me justifikime për prishjen e imazhit të qytetit, po nxirren nga biznesi i riciklimit. Pritshmëria është që grumbullimi i mbetjeve të kryhet nga një firmë e vetme, e specializuar, që punon me mjete moderne. Por, megjithëse ky modernizim në pamje të parë duket i dëshirueshëm, mund të sjellë përkeqësimin e riciklimit të mbetjeve (nëse banorët nuk bashkëpunojnë për ndarjen e mbetjeve, kurse firmat nuk dënjojnë të bëjnë vetë punën e pisët në koshat vendorë); rritjen e taksave të pastrimit dhe tensione sociale nga shtyrja në varfëri ekstreme e mijëra njerëzve. Romët po na bëjnë një shërbim, që ndoshta vetëm kur ta humbasim do ja kuptojmë vlerën.open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 20. 20. Riciklimi i plastikës! Shqipëri - Mozambik: 1-1 Plastika, përveç se kërkon mbi njëmijë vjet që të Fotografi portugez Jose Ferreira udhëtoi drejt degradohet e cila ndikon në shëndetin e njeriut, landfillit Hulene, në kryeqytetin e Mozambikës, ajo ndikon mjaft negativisht edhe në dëmtimin e Maputo dhe dokumentoi me kamerën e tij imazhit turistik. Një mënyrë mjaft efektive në realitetin e këtyre njerëzve të vendit të plehrave. reduktimin e plastikave është zëvendësimi i saj Ata varen nga plehrat për të mbijetuar... When you refuse to reuse its our Earth you abuse! Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle! Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.com LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 21. 21. © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona sociale Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 22. 22. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 Unë Ricikloj nuk do të shpiki rrotën , thjesht do të investohet më shumë në terren, me praktikat më efiçente, me kostot më të ulëta!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 23. 23. Përse duhet një sipërmarrje sociale për riciklimin? Për të thënë të vërtetën nuk është momenti më i mirë për të ngritur një sipërmarrje, për më tepër sociale dhe në fushën e mjedisit. Kur flitet për varfërinë e atyre qindra familje që jetojnë duke "ricikluar" ato pak skrap, kanaçe apo shishe që mbledhin nëpër kazanë, gjëndja duket e pashpresë. Dëgjojmë shumë për politika sociale dhe mjedisore, por njerëzit janë më të vetëdijshëm se kurrë që janë fjalë dhe nuk ka asnjë nisëm apo sipërrmarje konkrete që të trajtojë qoftë njërën qoftë tjetrën. Vetë kompanitë e riciklimit janë ulur duarkryq duke pritur skrapin, shishet a kanaçet pa pyetur shumë se kush e si i sjell! Asnjë përpunim, asnjë ndërgjegjësim, asnjë kujdes ndaj punëtorve të vegjël të kazanëve, thjesht presin që tregu ti shpërblejë për makineritë e tyre. E parë edhe nga prespektiva e vetë kompanive të riciklimit këto janë kohë të këqija dhe për ta, lënda e parë mungon, kriza që ka frenuar të gjithë ekonominë nuk do të përjashtonte biznesin e riciklimit. Përpos kësaj vijmë te komuniteti Rom i cili jetonte me shitjen e atyre pak materialeve që gjejnë nëpër kazanë. Të ardhurat e punës së tyre, tashmë në "ilegalitet", janë disa herë më pak se 4-5 vite më parë, kur ky "biznes" njohu bumin e tij. Megjithatë kjo nuk do të thotë se duhet të braktisim një shërbim kaq të rëndësishëm për mjedisin, një domosdoshëmri për qindra familjet Rom që nuk kanë tjetër me çfarë të jetojnë, përkundrazi është koha që ti përkushtohemi më tepër këtij misioni të rëndësishëm të mjedisit dhe mbështetjes sociale për qindra familje në nevojë. Unë Ricikloj nuk do të shpiki rrotën , thjesht do të investohet më shumë në terren, me praktikat më efiçente, me kostot më të ulëta, me përkushtimin dhe punën vullnetare, me konceptin e një sipërmarrje ku 100 lekshi investuar rikthehet në një përfitim shumë herë më të madh për mjedisin dhe vëndet e punës së gjelbërt, me forcën e ndryshimit të një mentaliteti dhe zakoni që ka lënë Shqipërinë jashtë praktikave të riciklimit.open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 24. 24. Unë Ricikloj dhe në komunitet! Mënyra për të jetuar gjelbër! "Unë ricikloj" ofron falas shërbimin e mbledhjes Ne besojmë se riciklimi është jetësor për dhe riciklimit të mbeturinave në zyra, në mjedisin tonë, është e mirë për komunitetin, për institucione, në komunitet, në organizata, pranë bashkinë, për bizneset dhe organizatat. Janë të përfaqësive ndërkombëtare, në hotele, restorante, shumta arsyet pse duhet të marrim këtë rrugë të shkolla dhe çdo subjekt tjetër që do të përfshihet. vështirë por kryesorja është të krijojmë një mjedis When you refuse to reuse its our Earth you abuse! Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 25. 25. Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.com LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440 © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona sociale Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 26. 26. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 122 milion njerëz u paraqitën për të votuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2008, ndërkohë që ricikluesit arritën shifrën prej 136 milionopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 27. 27. Në SH.B.A. ricikluesit janë më të shumtë se votuesit! E vërtetë apo gënjeshtër? Në SH.B.A. ricikluesit janë më të shumtë se votuesit? Përgjigjia është: E VËRTETË Sipas Washington Post, pak më tepër se 122 milion veta u paraqitën për të votuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2008, ndërkohë që ricikluesit arritën shifrën prej 136 milion, pak mbi gjysmën e popullsisë. Kjo shifër kaq inkurajuese dhe befasuese për një popull aspak miqësor me riciklimin, si i yni, gjithësesi, nuk përbën ndonjë arritje të veçantë për shoqatat amerikane të mjedisit, pasi ato deklarojnë se vetëm gjatë tre dekadave të fundit, masa e mbetjeve gjeneruar nga amerikanët është rritur me shifrën marramendëse prej 87%, shifër kjo që tregon mbikonsumin e këtij populli por dhe nevojën e përhapjes së praktikës së riciklimit tek e gjithë popullsia. Unë Ricikloj dhe në komunitet! Mënyra për të jetuar gjelbër!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 28. 28. "Unë ricikloj" ofron falas shërbimin e mbledhjes Ne besojmë se riciklimi është jetësor për dhe riciklimit të mbeturinave në zyra, në mjedisin tonë, është e mirë për komunitetin, për institucione, në komunitet, në organizata, pranë bashkinë, për bizneset dhe organizatat. Janë të përfaqësive ndërkombëtare, në hotele, restorante, shumta arsyet pse duhet të marrim këtë rrugë të shkolla dhe çdo subjekt tjetër që do të përfshihet. vështirë por kryesorja është të krijojmë një mjedis When you refuse to reuse its our Earth you abuse! Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle! Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.com LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440 © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona socialeopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 29. 29. Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 30. 30. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 Megjithë rrethanat e jetesës së tyre, këta njerëz vazhdojnë të tregojnë mirësi, mikpritje dhe gëzim!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 31. 31. Shqipëri - Mozambik: 1 - 1 Si në Shqipëri, ashtu dhe në Mozambik, të ardhurat përmes mbetjeve të të tjerëve, është e vetmja mënyrë mbijetese për disa njerëz. Fotografi portugez Jose Ferreira udhëtoi drejt landfillit Hulene, në kryeqytetin e Mozambikës, Maputo, dhe dokumentoi me kamerën e tij realitetin e këtyre njerëzve të vendit të plehrave. Ferreira tregon se gjëja që i bëri më shumë përshtypje në këtë vend ishte se megjithë punën e rëndomtë dhe tepër të vështirë, atje ai takoi disa prej njerëzve më të mire që kish njohur ndonjëherë në jetë. "Megjithë rrethanat e jetesës së tyre, këta njerëz vazhdojnë të tregojnë mirësi, mikpritje dhe gëzim," thotë ai. "Këto cilësi vështirë ti gjesh tek njerëzit e tjerë nëpër botë." Ferreira vazhdon duke shpjeguar se në këtë vend ai gjeti dy kategori njerëzish: të pastrehët dhe ata që mbledhin mbetjet. "Shumë prej tyre varen nga plehrat për të mbijetuar. Disa kërkojnë ushqim e disa të tjerë materiale të riciklueshme, për ti shitur," thotë ai. "Paratë që ata fitojnë për gjithë mbledhjet/ndarjet e plehrave nuk mjaftojnë, por përbëjnë të paktën një të ardhur minimale, prandaj dhe ata i janë përkushtuar këtij profesioni." Nuk është e ditur sa njerëz jetojnë në landfillin e Hulenes. Disa të dhëna përllogarisin rreth 700 banorë. "Kur një kamoin zbraz mbetjet e mbledhura kazanëve dhe rrugëve, një mori njerëzish grumbullohet përreth tij. Kamioni u sjell atyre ushqim, material të riciklueshme, kafshë të ngordhura, fetuse të abortuara etj." dëshmon Ferreira. Megjithëse fotografi nuk ka një fotografi të preferuar nga ky fotoreportazh, momenti më i vështirë për të ishte imazhi i dy grave duke ngrënë koken e një qeni të ngordhur e thuajse të dekompozuar. Duke përjetuar këto momente rrënqethëse, Ferreira ka arritur të kuptojë se "jeta që ne harxhojmë përditë, duke kërkuar një jetë më të mire, është jeta që shumë njerëz ëndërrojnë dhe luftojnë të kenë, duke dhënë – pa sukses – gjithçka për ta arritur." Në fakt, realiteti Mozambikas, i dokumentuar nga Ferreira, nuk ka shumë ndryshim nga jeta e përditshme e shumë bashkëatdhetarëve tanë që jetojnë me mbetjet e Sharrës apo të landfilleve të tjera. Dhe duke reflektuar mbi këto imazhe, le të konkludojë secili prej nesh mbi Evropën që po na pret me krahë hapur, sikur e vetmja mangësi e jona për tiu bashkangjitur, të ishin tre ligjet e pafirmosura.open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 32. 32. Ura më e gjatë e ricikluar! Fakte dhe mite për riciklimin E ndërtuar me një material shumë të fuqishëm, Pse nuk riciklojmë? Shumica jonë pretendojnë se përbërë nga plastik i ricikluar (shishe plastike, është e papërshtatshme, vetë nuk janë të dhe mbetje të tjera shtëpiake të kësaj lënde), kjo shqetësuar dhe nuka kanë as vend. Disa të tjerë urë i shërben këmbësorëve, makinave dhe pretendojnë se mund ta bëjnë po të paguhen dhe mjeteve transportuese të peshave të rënda.. të tjerë thonë se është e vështirë... When you refuse to reuse its our Earth you abuse! Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 33. 33. Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.com LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440 © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona sociale Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 34. 34. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 Shumica e furrave/njësive tregtare në Tiranë vazhdojnë ta tregtojnë bukën në qese plastike, shpesh duke shtuar brenda saj dhe qese extraopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 35. 35. Qeset plastike nuk pyesin për kryeministrin! Në Mars 2012 u aprovua një Vendim I Këshillit te Ministrave (VKM) për ambalazhet, e cila kufizonte përdorimin e qeseve plastike: "Nga 1 Janar 2013 qeset plastike te pabiodegradueshme ndalohet të prodhohen, importohen dhe shiten në tregun shqiptar". VKM-ja për ambalazhet kërkonte që mbi ambalazhet e biodegradueshme, të shënohej në mënyrë të dukshme shenja si me poshtë: Ndonëse afati ka kaluar, qeset plastike vazhdojnë te tregtohen njësoj si me pare në treg, ndërsa qeset e biodegradueshme spo duken Sipas po kësaj VKM-je ndalohet hedhja në treg e qeseve më të holla se 30 mikron. Po perseri në treg nuk ka asnjë ndryshim në trashësinë e qeseve plastike. Drejtori i Drejtorisë së Laboratorit Qendror të Kontrollit, Z. Ilirjan Manaj, nuk jep asnjë përgjigje. Ministria e Bujqësisë ka lëshuar urdhër që qeset plastike të mos përdoren më në paketimin e bukës. Por pavarësisht urdhrit, shumica e furrave/njësive tregtare në Tiranë vazhdojnë ta tregtojnë bukën në qese plastike, shpesh duke shtuar brenda saj dhe qese extra.. Pra, dhe një mase ne dukje kaq e thjeshte, si heqja nga tregu e qeses plastike si ambalazh nuk realizohet aq kollaj, vetëm me një urdhër te kryeministrit por me një plan te gjere veprimesh si me një politike fiskale, me ndërgjegjësimin e publikut dhe me mbështetjen konkrete te ndjekjes dhe respektimit te ligjit. Qeset e biodegradueshme nuk janë pa probleme. Ka disa lloje plastikash të biodegradueshme, një pjesë prodhohen nga burimet fosile duke iu shtuar aditivë (si psh. plastikat okso), kurse një pjesë tjetër prodhohen nga bimë (si misri, patatja, druri). Plastikat okso përdorin si aditivë kripëra metalesh si kobalti, bakri, manganezi etj., dhe ka shqetësime se përdorimi në masë i këtyre plastikave mund të ndotë mjedisin me metale. Plastikat okso konsiderohen të riciklueshme, por nëse % e tyre në totalin e plastikave për riciklim shtohet, atëhere mund të kompromentohet cilësia e produktit përfundimtar. Kurse bioplastikat (që prodhohen kryesisht nga misri) janë të pariciklueshme. Gjithashtu, misri i përdorur për to do të ishte më i dobishëm si ushqim. Në çdo rast qeset e biodegradueshme, biodegradojnë më ngadalë se mbetjet organike dhe zakonisht kompostohen në impiante industriale kompostimi. Pra, edhe nëse jemi të suksesshëm në zëvendësimin e qeseve të zakonshme plastike me qeseopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 36. 36. të biodegradueshme, pakësimi i përdorimit të qeseve është alternativa më e mirë për mbrojtjen e mjedisit. Pakësimi i përdorimit të qeseve mund të ndihmohet nga rritja e akcizës mbi amballazhet. Administrata mund të jetë më e motivuar në mbledhjen e akcizës, se sa në monitorimin e llojit të qeseve që qarkullojnë në treg. Qeset plastike aktualisht taksohen me akcizë prej 100 lek/kg. Por çmimi i tyre është ende minimal , i pasukshëm për konsumatorin. Rritja e akcizës mbi qeset duhet të jetë e tillë që çmimi i qeseve të jetë i dukshëm për konsumatorin. Në këtë rat konsumatorët do të kishin stimul ekonomik për të pakësuar përdorimin e tyre. Unë Ricikloj dhe në komunitet! Mënyra për të jetuar gjelbër! "Unë ricikloj" ofron falas shërbimin e mbledhjes Ne besojmë se riciklimi është jetësor për dhe riciklimit të mbeturinave në zyra, në mjedisin tonë, është e mirë për komunitetin, për institucione, në komunitet, në organizata, pranë bashkinë, për bizneset dhe organizatat. Janë të përfaqësive ndërkombëtare, në hotele, restorante, shumta arsyet pse duhet të marrim këtë rrugë të shkolla dhe çdo subjekt tjetër që do të përfshihet. vështirë por kryesorja është të krijojmë një mjedisopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 37. 37. When you refuse to reuse its our Earth you abuse! Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle! Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.com LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440 © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona sociale Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 38. 38. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 Proçesi i riciklimit më shumë praktik sesa teorik! Unë Ricikloj - Nga sigurimi i koshave deri te mbledhja e mbeturinaveopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 39. 39. Disa mënyra të thjeshta për të reduktuar ndotjen plastike! Plastika është gjetur në pothuajse çdo gjë në ditët e sotme. Ushqimi dhe produktet higjienike janë të paketuara në të. Makina, telefoni dhe kompjuteri janë bërë prej saj. Ju e përtypni atë në mënyrë të përditshme në formën e çumçakizit. Ndërsa shumica e plastikës janë të riciklueshme, realiteti është se ka plot produkte plastike të cilat nuk riciklohen. Një karton qumshti me përbërje plastike nuk mund të riciklohet në një tjetër kuti. Ajo prodhohet në një cilësi më të ulët si lëndë plastike, e cila nuk mund të riciklohet. Si përkthehet në shifra problematika e plastikës? Nga 30 milion ton të mbeturinave plastike gjeneruar në SHBA në vitin 2009, vetëm 7 për qind prej tyre u ricikluan. Këto mbetje plastike përfunduan në tokë, plazhe, lumenj dhe oqeane. Gjithashtu duhet sjellë në vëmendje se shumica e plastikës është prodhuar nga nafta. Fatmirësisht, ka hapa të thjeshtë që mund të merren për të zvogëluar në mënyrë drastike sasinë e mbeturinave plastike që aktualisht gjenerohet. 1. Thuajini JO pibsave. Një nga mënyrat më të lehta për të reduktuar ortekun e plastikave në landfilleve është refuzimi i pibzave plastike. Thjeshtë bëjëni me dije kamerierin që ju nuk keni nevojë për një të tillë, dhe sigurohuni që ta specifikoni këtë kërkesë tuajën edhe kur e porosisni në një makinë. Nuk mund të hiqni dorë nga komoditeti i pibzave? Bleni një pibzë qelqi. Restorantet kanë pak gjasa për të ju sjellë një pibëz plastike, nëse ata e shohin se ju e keni pibzën tuaj . 2. Mbani me vete canta të ripërdorshme bezeje Rreth 1 milion qese përdoren çdo minutë dhe një qese e vetme do 1000 vjet për tu degraduar. Nëse jeni tashmë duke sjellë çanta të ripërdorshme në dyqanin e ushqimeve jeni në rrugën e duhur , por në qoftë se jeni ende duke përdorur qese është koha për të bërë një ndryshim kardinal në jetën tuaj. Bleni disa çanta të ripërdorshme e cila do të ndihmojë në reduktimin e plastikave nga landfilli. Për të shmangur qeset e prodhuara nga najloni ose poliesteri, zëvendësojini ato me çanta pambuku! 3. Hiqni dorë nga çamçakëzi. Çamçakëzi është prodhuar fillimisht nga një gomë natyrale, por kur shkencëtarët kriuan gomën sintetike, polietileni dhe polivinili filluan të zëvendësojnë gomën natyrale në shumicën e çamçakëzave. Jo vetëm që ju përtypni plastikë, por ju gjithashtu mund të përtypni plastikë toksike. Është evidentuar se polivinili ka shkaktuar tumore në minjtë laboratorike. Nëse është e mundur të riciklohet edhe ccamcakëzi edhe paketimi i saj, por më e mira do të ishte të hiqej nga përdorimi. 4. Bli detergjentë dhe sapun në kuti në vend të shisheve plastike. Kartoni është më i lehtë për tu ricikluar dheopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 40. 40. bëhen më shumë produkte se nga plastika, duke e ulur kështu koston e saj. 5. Shmangni paketimet. Shumë dyqane, shesin ushqime si oriz, makarona, fasule, arra, drithëra etj. dhe granola, të papaketuara të cilat mund ti mbushni në ccanta të ripërdorshme me anë të të cilave do të kurseni të holla si dhe paketimin e panevojshmëm. Dyqanet kanë metoda të ndryshme për të zbritur peshën e çantës e cila kontrollohet para mbushjes . Gjithashtu, shumë çanta pambuku i kanë peshat e tyre të stampuara, në mënyrë që ata thjesht mund të zbriten në arkë. 6. Përdorimi i kavanozave prej qelqi Ju mund të blini një shumëllojshmëri të ushqimeve të përgatitura në kavanoza qelqi në vend të atyre plastike, duke përfshirë salcë spageti, gjalpë badiava, salca etj. Në vend ti hidhni ripërdorini ato për të mbajtur ushqimin ose ti merrni me vete kur doni ti mbushni. Nëse keni plastikë që ju kanë mbetur në kontejnerë, gjalpë kos apo ushqime të tjera, mos i hidhni jashtë. Thjesht lajini dhe përdorini për të ruajtur ushqimin. 7. Zëvendësoni shishet plastike me ato të ripërdorshme. Nga ambalazhimi i ujit prodhohen 1.5 milion ton të mbeturinave plastike në vit, dhe këto shishe kërkojnë 47 milionë gallons (njësi volumi e zakonshme në Amerikë, e përdorur për lëngjet e cila është e njëvlefshme me 3.785 litra) nafte për tu prodhuar, duke iu referuar organizatës Food and Water Watch. Nëpërmjet shisheve të ripërdorshme do të parandalohen disa nga këto shishe plastike nga përfundimi i tyre në tokë dhe oqeane. 8. Merrni enën tuaj me vete. Nëse jeni në restorant dhe dëshironi të merni me vete ushqimin e mbetur në pjatën tuaj, përgatituni të merni enë të ripërdorshme. Kur ju porosisni, pyesni kamarierin nëse ushqimi mund të serviret në enën tuaj. Shumica e restoranteve, me siguri që nuk do të kenë asnjë problem, përkundrazi dhe për ta do të jetë më mirë. 9. Përdorni shkrepset në vend të çakmakëve. Nëse keni nevojë për të ndezur një qiri apo për të ndezur një zjarr përdorni shkrepset, në vend të çakmakëve. Pasi çakmakët rëndom përfundojnë në landfille dhe madje janë gjetur edhe në stomakun e shpendëve të ngordhur. 10. Shmang ushqimet e ngrira. Ushqimet e ngrira kanë një paketim plastik të konsiderueshëm. madje edhe ato artikuj që janë paketuar në mënyrë ekomiqësore, me karton, janë të veshura në të vërtetë nga një shtresë eopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 41. 41. hollë plastike. Ndonëse të hequrit dorë nga ushqimet e ngrira mund të jetë e vështirë, ka përfitime të tjera përveç atyre mjedisore. Ju do të hani më pak ushqime të përpunuara dhe do të shmangni kimikatet në paketimin e tyre plastike. 11. Mos përdorni lugë, thika, pirunj plastik Thuajni lamtumirë lugëve, thikave dhe pirunjve plastik. Duhet të keni në çantë lugë, thika dhe pirunj argjendi, nëse e dini se në lokalin tuaj të preferuar sherbehet me produkte plastike. 12. Ktheini kutitë plastike në dyqan për ti ripërdorur sërisht. Nëse keni blerë qershi, manaferra, domate etj. në tregun e fermerëve merrni me vete , enë plastike në treg, për ti rimbushur. 13. Përdorni pelena, në vend të pampersave. Sipas EPA, 7.6 miliardë pelena hidhen poshtë në SHBA, çdo vit. Ajo ka një kosto rreth 80.000 paund dhe kërkon më shumë se 200.000 pemë priten në vit për të prodhuar pampersat vetëm për foshnjat amerikane. Nga përdorimi i pelenave do të reduktohet gjurma e karbonit e foshnjës suaj dhe njëkohësisht do të kurseni para. 14. Mos blini lëng frutash në shishe plastike. Në vend që të blini lëng në shishe plastike, shtrydhini frutat ose thjesht hani fruta të freskëta. Kjo mënyrë jo vetëm që do të reduktoj mbetjet plastike, por është dhe një mënyrë më e shëndetshme e të ushqyerit sepse do të merni më shumë vitamina dhe antioksidantë. 15. Pastro gjelbër. Nuk ka nevojë për detergjente të shumta plastike për të pasur banjo, dritare të pastër, mund të përdorni sodën ose acidin acetik për ti pastruar ato. Në këtë mënyrë keni shmangur kimikatet toksike, të cilat janë të dëmshme për shëndetin e njeriut, sidomos të vajzave dhe grave të cilat meren kryesisht me pastrimin. 16. Paketoni një dreke të gjelbër. Nëse dreka që merni me vete mbështillet me materiale plastike është koha për të bërë një ndryshim të gjelbër. Në vend të paketimit të sanduiçit në qese, mund ti mbështillni me letër.open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 42. 42. Nga shtëpia te kazani! Më shumë riciklues se votues! Nga shtëpia te kazani janë pak hapa por shumë Më tepër se 122 milion veta u paraqitën për të probleme. Motivimi i ulët, mungesa e organizimit votuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2008, komunitar, aktorët social janë largësia e vërtetë e ndërkohë që ricikluesit arritën shifrën prej 136 kazanëve, që çojnë në hedhjen e mbetjeve në milion, pak mbi gjysmën e popullsisë.Kjo është hapësira të hapura, rreth rrugëve dhe anash ... çudia më e fundit nga SH.B.A, megjithatë kjo nuk.. When you refuse to reuse its our Earth you abuse! Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 43. 43. Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.com LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440 © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona sociale Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 44. 44. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 "Gratë riciklojnë më shumë se burrat", na thotë studimi i fundit britanik!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 45. 45. Kush riciklon më shumë? "Gratë riciklojnë më shumë se burrat", na thotë studimi i fundit britanik Sipas rezultateve të një studimi hulumtuar në Mbretërinë e Bashkuar, femrat e pamartuara duket se riciklojnë më shumë se meshkujt beqarë, por çiftet reciklojnë më tepër se të dyja këto grupe. Studimi u krye nga grupi Të Kuptosh Shoqërinë (Understanding Society), i cili hulumton sjelljet shtëpiake, dhe që për këtë studim ndoqi përditshmërinë e rreth 5000 shtëpive, duke përfshirë ciftet dhe meshkujt apo femrat beqare. 69% të femrave të ndjekura duket se riciklojnë mbetjet e tyre, dhe ndërkohë që meshkujt e kujdesshëm janë vetëm 58%, 79% arrin shifra e çifteve që ndajnë dhe riciklojnë mbetjet e tyre. Bashkëjetesa ngre përqindjet e riciklimit, pasi, kombinimi i sekseve, sjell dhe një imponim të xhesteve pozitive nga njëra palë te tjetra. Edhe pse jemi në 2013ën, duket se femrat vazhdojnë të mbajnë përsipër punët shtëpiake, duke ruajtur praktika miqësore ndaj ambientit, shpjegon për gazetën The Guardian Hazel Pettifor, nga Universiteti i Essex, i cili drejtoi studimin. "Me siguri, gratë bëjnë më shumë se çu takon," thotë Pettifor për gazetën e njohur. "Detyrat shtëpiake duket se u përkasin femrave, përsa i përket pastrimit, ndarjes dhe rregullit, ndërkohë që meshkujt marrin përsipër nxjerrjen dhe boshatisjen e kazanëve apo të koshave të riciklimit." Megjithatë, studimi mbërrin në konkluzionin se, ndërkohë që femrat kryejnë punën më të rëndë në proçesin e riciklimit, edhe meshkujt duket të miqësohen me kalimin e kohës ndaj kësaj praktike.open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 46. 46. Riciklimi i plastikës! Shqipëri - Mozambik: 1-1 Plastika, përveç se kërkon mbi njëmijë vjet që të Fotografi portugez Jose Ferreira udhëtoi drejt degradohet e cila ndikon në shëndetin e njeriut, landfillit Hulene, në kryeqytetin e Mozambikës, ajo ndikon mjaft negativisht edhe në dëmtimin e Maputo dhe dokumentoi me kamerën e tij imazhit turistik. Një mënyrë mjaft efektive në realitetin e këtyre njerëzve të vendit të plehrave. reduktimin e plastikave është zëvendësimi i saj Ata varen nga plehrat për të mbijetuar... When you refuse to reuse its our Earth you abuse! Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle! Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.comopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 47. 47. LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440 © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona sociale Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 48. 48. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 5 Arsyet kryesore përse njerëzit nuk riciklojnë & 5 të tjera pse duhet të riciklojnë!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 49. 49. Mitet e riciklimit! Pse nuk riciklojmë dhe pse duhet! Shumica e njerëzve e dinë se riciklimi është një praktikë pozitive, megjithatë, sidomos në Shqipëri, nuk është aspak e vështirë të gjesh njerëz që nuk riciklojnë asnjë mbeturinë, përkundrazi. Po ju ricikloni? Më poshtë janë disa prej arsyeve që shtyjnë njerëzit të riciklojnë ose jo: 5 Arsye përse njerëzit nuk riciklojnë 1. "Nuk më vjen për mbarë të ricikloj." Kjo arsye e thjeshtë, duket të jetë dhe më e përhapura. Njerëzit nuk duan ti shtojnë detyra vetes. Pikat e riciklimit nuk janë aspak të përhapura, e shumë njerëz thonë se thjesht kanë gjëra të tjera, më të rëndësishme për të bërë. Mjafton kjo si arsye? 2. "Nuk kam vend mjaftueshëm për riciklim në shtëpi." Mungesa e hapësirës është një problem për shumë familje. Për më tepër, plehrat përbëjnë një pamje aspak të dëshiruar, prandaj dhe koshat janë sa më të vegjël të jetë e mundur, e të fshehur. Askush nuk do donte të përdorte hapësirë enkas për të future mbetje. Është e mjaftueshme kjo arsye? 3. "Nëse do më paguanin, do ricikloja." E kush nuk do riciklonte, nëse kjo do ishte një praktikë drejt për së drejti fitimprurëse?! Duhet ditur se në shumë vende, mosriciklimi ndëshkohet me gjoba të majme, ndërkohë që në rastet më të mira, vetëm riciklimi i shisheve mund të gjenerojë të ardhura. Përderisa për para do e bëje, a nuk do të thotë kjo se mund ta bësh edhe pa para? 4. "Përse të ricikloj kur nuk sjell asnjë ndryshim?" Informacionet e gabuara mbi landfillet gjithmonë në rritje, zvogëlimin e burimeve, si dhe ndryshimet klimatike, kanë bërë shumë njerëz të binden se riciklimi nuk sjell asnjë ndryshim. Shumë të tjerë besojnë se praktikat personale janë shumë të vogla për të krijuar zhvillim. Gurë – gurë bëhet kalaja, thotë populli, që dikur (edhe pse pa e ditur) riciklonte. 5. "Riciklimi është praktikë e vështirë." Ndarja e mbeturinave në disa material bazë, krijon vështirësi tek shumë njerëz pasi nënkupton të dish përbërjen bazë të tyre. Por sa e vështirë është të ndash plastikën nga alumini, letrën nga xhami, shaping nga sheqeri? 5 Arsye përse njerëzit duhet të riciklojnë 1. "Riciklimi kursen energji." Riciklimi kursen energji, pasi prodhuesi nuk ka nevojë të marrë e të konsumojë lendën e parë natyrore për të krijuar një product. Duke përdorur material të ricikluara prodhimi kontribuon në uljen e konsumit të energjisë, gjë që ul dhe koston e prodhimit. 2. "Riciklimi ul numrin dhe madhësinë e landfilleve." Riciklimi ul nevojën për landfille, dhe kush është ai që doopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 50. 50. të jetojë pranë një të tilli? 3. "Riciklimi mbron burimet natyrore si dhe kafshët e egra." Duke ricikluar, ne ulim nevojën për lendë të parë, e cila merret duke shkatërruar habitatin natyror të kafshëve, sidomos atyre të egra. Kur prish shtëpinë e kafshëve të egra, a nuk bëhesh më egëçrsirë se tao? Për më tepër, riciklimi i letrës mbron miliona pemë nga shkatërrimi. 4. "Riciklimi është faktor pozitiv për ekonominë." Të riciklosh, si deh të blesh produkte të ricikluara sjell dhe rritjen e kërkesës për produkte të tilla. Gjatë prodhimit të tyre, produktet e përbëra nga materiale të ricikluara kanë nevojë për më pak ujë, krijojnë më pak ndotje dhe konsumojnë më pak energji. 5. "Riciklimi ndihmon në çështjet klimatike." Riciklimi prodhon një nivel shumë të ulët karboni, fakt ky që ul konsiderueshëm dhe nivelin e emetimeve të gazit që krijojnë efektin e serës, aspak të shëndetshëm për ne dhe planetin tonë. Qeset vazhdojnë dhe me VKM! Arti i Riciklimit! Furrat e bukës në Tiranë vazhdojnë ta tregtojnë Erika Simmons është një artiste që krijon me bukën në qese plastike, jo rrallë dhe dy! Dhe një shiritat e kasetave personazhe të shquar tëopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 51. 51. mase në dukje kaq e thjeshte, si heqja nga tregu muzikës si Madonën, Bethovenin me partitura të e qeses plastike si amballazh nuk realizohet aq vjetra, apo Shekspirin me disa prej sonetave të tij. kollaj dhe nuk mjafton vetëm një urdhër VKM-je.. Brenda tre viteve, Simmons është kthyer në një ... When you refuse to reuse its our Earth you abuse! Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle! Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.com LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440 © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona sociale Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 52. 52. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 Bethoven, Shekspiri, Madona dhe të tjerë portrete me shiritat e kasetave të dikurshme të muzikës!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 53. 53. Arti i Riciklimit Erika Simmons e quan veten një artiste pop. Por shumë mire ajo mund të quhet dhe artiste klasike, ose artiste e fjalës së thenë, varet nëse ajo po krijon Madonën me shirit kasete, Bethovenin me partitura të vjetra, apo Shekspirin me disa prej sonetave të tij. Brenda tre viteve, Simmons është kthyer në një artiste me admirues në gjithë globin, duke shijuar tashmë, një profil shumë më të privilegjuar. Video klipi "Just the Way You Are" i këngëtarit Bruno Mars, është frymëzuar kryekëput nga portretet e saj me shirit kasete, duke arritur kështu mbi 50 milion shikime ne youtube. Mjafton të mendojmë se nga viti 1973 e deri në vitin 2009, industria muzikore ka prodhuar mbi 6,9 miliard kaseta, shiritet e të cilave vendosur në vazhdimësi, do rrethonin gjithë planetin mbi 17 herë. Këto shifra përfshijnë vetëm kasetat e regjistruara, ndërkohë qe numri i kasetave bosh është edhe më i madh. Duke i dhënë një materiali tashmë të dale jashtë përdorimi një vlerë artistike, Simmons padashje është ndodhur në thelb të praktikës së riciklimit. Ajo jo vetëm u jep sens ketyre kilometrave shiriti, por me famën e saj vazhdon të ndërgjegjësojë përditë miliona njerëz nëpër botë mbi vlerën e riciklimit. Arti i saj inovativ ka tërhequr dhe kuratorët e muzeumeve Ripley, të cilët ekspozojnë nëpër botë vepra të kryera me mënyra dhe material nga më të çuditshmet. Ata kanë blerë 14 vepra të artistes së riciklimit, dhe vazhdojnë të tregojnë interes për prodhimet e saj.open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 54. 54. Ura më e gjatë e ricikluar! Fakte dhe mite për riciklimin E ndërtuar me një material shumë të fuqishëm, Pse nuk riciklojmë? Shumica jonë pretendojnë se përbërë nga plastik i ricikluar (shishe plastike, është e papërshtatshme, vetë nuk janë të dhe mbetje të tjera shtëpiake të kësaj lënde), kjo shqetësuar dhe nuka kanë as vend. Disa të tjerë urë i shërben këmbësorëve, makinave dhe pretendojnë se mund ta bëjnë po të paguhen dhe mjeteve transportuese të peshave të rënda.. të tjerë thonë se është e vështirë... When you refuse to reuse its our Earth you abuse! Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle! Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.comopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 55. 55. LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440 © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona sociale Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 56. 56. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 Tavolina, karrike, stola dhe shumë produkte të tjera, punuar nga materiale të riciklueshme për të zbukuruar ambinetet tuaj!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 57. 57. Bli nga dyqani "Unë Ricikloj" Produktet Unë Ricikloj janë prodhuar duke përdorur një shumëllojshmëri materialesh të riciklueshme. Këto produkte të ricikluara përveçse janë mjaft të përshtatshme për dekorimin e ambienteve të shumta dyqanesh, lokalesh, baresh por edhe për në shtëpitë tona, ofrojnë një alternativë eko miqësore. Në një shoqëri konsumatore me një kulturë të ulët të riciklimit nuk është çudi të gjesh materiale pa fund të cilat mund të kthehen në produkte të vlefshme dhe mjaft praktike. I tillë është rasti i kartonave amballazhues, i bidonave plastik,i biçikletave dhe pjesëve të shkatërruara të biçikletave ecovolis, i gomave apo të tjera material të cilat në I kemi përdorur për dyqanin tonë online "Unë Ricikloj". Natyrisht që nuk është sipërmarrja më e gjetur në këtë kohë, por ngelet një sipërmarrje sërish e gjelbërt, që synon të ndërgjegjësojë sa më shumë njerëz për vlerë që kanë shumë prej mbetjeve të cilat ne përdita i hedhim nëpër kazanë. Ne e shohim këtë si një mundësi më shumë për të ndihmuar në misionin tonë të riciklimit. Ky shembull pozitiv mund të ndihmojë shumë komunitete lokale të rishohin atë çfarë hedhin dhe se si mund ti kthejnë në produkte të vlefshme – shprehet drejtuesi i nismës Unë Ricikloj, Ened Mato. Në faqen online www.ricikloj.com mund të gjeni vetëm disa nga punimet tona të deritanishme. Tavolina, karrike, stola dhe zbukurime të tjera decorative të krijuara nga kartona, pjesë biçikletash dhe goma. Aty nuk mungojnë as koshat riciklimit, të përmasave të ndryshme, për ambiente të brendshme dhe të jashtme, sipas kërkesës dhe mbetjeve qe ju prodhoni më shumë. Nëse do të keni kohën dhe interesin për ti parë nga afër atom und ti gjeni pranë dyqanit tonë të biçikletave Eco Bicycle Shop.open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 58. 58. Unë Ricikloj dhe në komunitet! Mënyra për të jetuar gjelbër! "Unë ricikloj" ofron falas shërbimin e mbledhjes Ne besojmë se riciklimi është jetësor për dhe riciklimit të mbeturinave në zyra, në mjedisin tonë, është e mirë për komunitetin, për institucione, në komunitet, në organizata, pranë bashkinë, për bizneset dhe organizatat. Janë të përfaqësive ndërkombëtare, në hotele, restorante, shumta arsyet pse duhet të marrim këtë rrugë të shkolla dhe çdo subjekt tjetër që do të përfshihet. vështirë por kryesorja është të krijojmë një mjedis When you refuse to reuse its our Earth you abuse! Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle!open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 59. 59. Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.com LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440 © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona sociale Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 60. 60. V ers ioni O nline D ërgoja një miku Regjis trohu Ç regjis trohu 28 Janar FAQJA KRY ESORE UNË RICIKLOJ RRETH NISMËS KONTAKT 2013 Ura Skoceze e ndërtuar tërësisht nga mbetje plastike të ricikluara, 30 metra e gjatë shtrihet mbi lumin Tweedopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 61. 61. Ura më e gjatë në botë tërësisht e ricikluar! E shtrirë mbi ujërat e qetë të lumit Tweed, në Skoci, ura "Dawyck" ka thyer një rekord befasues. E gjatë 30metra dhe e përbërë tërësisht nga plastik i ricikluar, kjo strukture e përfunduar në Dhjetor të 2011ës, është ura më e gjatë e ricikluar në botë. E ndërtuar me një material shumë të fuqishëm, përbërë nga plastik i ricikluar (shishe plastike, dhe mbetje të tjera shtëpiake të kësaj lënde), kjo urë i shërben këmbësorëve, makinave dhe mjeteve transportuese të peshave të rënda. Nga shtëpia te kazani! Më shumë riciklues se votues! Nga shtëpia te kazani janë pak hapa por shumë Më tepër se 122 milion veta u paraqitën për të probleme. Motivimi i ulët, mungesa e organizimit votuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2008, komunitar, aktorët social janë largësia e vërtetë e ndërkohë që ricikluesit arritën shifrën prej 136open in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com
 62. 62. kazanëve, që çojnë në hedhjen e mbetjeve në milion, pak mbi gjysmën e popullsisë.Kjo është hapësira të hapura, rreth rrugëve dhe anash ... çudia më e fundit nga SH.B.A, megjithatë kjo nuk.. When you refuse to reuse its our Earth you abuse! Its easy being green- Reduce, Reuse, Recycle! Find us on Google+ Unë Ricikloj info@ricikloj.com Follow us on Vimeo Tiranë, Shqipëri, 1001 ricikloj@gmail.com LinkedIn w w w .ricikloj.com Mob: +355 696130440 © Të gjitha të drejtat rezervuar - Unë Ricikloj 2013 Ju po e merrni këtë email, sepse jeni regjistruar në faqen tonë të internetit ose në një nga rrjetet tona sociale Regjistrohu në listën tonë - Çregjistrohu nga listaopen in browser PRO version Are you a developer? Try out the HTML to PDF API pdfcrowd.com

×