Smart and Savvy Shopping PowerPoint

3,895 views

Published on

1 Comment
1 Like
Statistics
Notes
No Downloads
Views
Total views
3,895
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
7
Actions
Shares
0
Downloads
59
Comments
1
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Smart and Savvy Shopping PowerPoint

  1. 1. Smart and Savvy Shopping!
  2. 2. Groceries Are Only The Beginning! <ul><li>To enhance your food shopping skills, get acquainted with the grocery store—the services it offers, the personnel and major sections—then put the food shopping basics in action. </li></ul><ul><li>  </li></ul>
  3. 3. Additional Services <ul><li>Banking </li></ul><ul><li>Express checkout counters </li></ul><ul><li>Convenient shopping hours </li></ul><ul><li>Bulletin board for use by customers </li></ul><ul><li>Recipes and product information services </li></ul><ul><li>Advice on quantity to buy and preparation techniques from meat department </li></ul><ul><li>Samples of new food products </li></ul><ul><li>Equipment rentals </li></ul><ul><li>Stores within the store including deli, bakery, pharmacy, Caribou, etc. </li></ul><ul><li>Unit pricing on all or some items packaged in nonstandard sizes </li></ul><ul><li>Open dating on perishable items </li></ul><ul><li>Groceries and other necessities in one place </li></ul>
  4. 4. Basic Family Needs <ul><li>Sound food buying practices begin with personal and family needs. While every family is different, the same basic needs must be considered. </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li>Family Size & </li></ul><ul><li>Makeup </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li>Food </li></ul><ul><li> Preferences Time & Skills </li></ul><ul><li>Basic Family Needs </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li> Life Style Money </li></ul>
  5. 5. Basic Family Needs <ul><li>Food Preferences – What foods do all of the family members enjoy? </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li>Family Size and Makeup – How large is the family? How old are the kids? </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li>Time and Skills – How much time does each family member have to devote to meal preparation? Who is skilled at what? </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li>Money – What is the family income? How much is the family willing to spend each week or month for food? </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li>Life Style – What is the family’s mode of living? Does the family entertain guests frequently? </li></ul>
  6. 6. Meal Planning <ul><li>Plan menus, keeping in mind the following factors: </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><li>Family Needs </li></ul><ul><li>Good Nutrition </li></ul><ul><li>Variety and Appetite Appeal </li></ul><ul><li>Wise Use of Leftovers </li></ul>
  7. 7. How, Where, and When To Shop <ul><li>Buy the quantity you need, otherwise you may waste food and money. Large sizes usually give more value per ounce of food than smaller containers. </li></ul><ul><li>Where you shop affects the value you receive for the money spent. Prices vary among different stores, so you must evaluate the pro’s and con’s and different stores. </li></ul><ul><li>When you shop will depend on your schedule of activities and amount of free time. Shopping when stores are well stocked, less busy, and offering good buys is recommended. </li></ul>
  8. 8. Unit Pricing <ul><li>Unit pricing is the price per unit </li></ul><ul><li>(i.e. ounce, pound, etc.) </li></ul><ul><li>Unit price = total price divided by the number of units </li></ul><ul><li>Unit pricing is often figured and listed on the store shelf </li></ul><ul><li>Unit pricing is a way to compare brands and also different size containers of the same brand </li></ul><ul><li>Larger containers (even if cheaper per unit) may not always best buy if the product isn’t going to be used before the expiration date </li></ul>
  9. 9. Convenience Foods <ul><li>Convenience foods are food products which are already prepared or semi-prepared </li></ul><ul><li>Generally, the more the food is processed/prepared the higher the cost </li></ul><ul><li>Convenience foods save time, but are more expensive. Sometimes it’s worth it depending on how much time you have! </li></ul><ul><li>If you’re on a limited budget, reducing the amount </li></ul><ul><li>of convenience foods you buy can save money </li></ul><ul><li>Most contain food additives (not natural), and </li></ul><ul><li>are generally higher in fat and sodium </li></ul>
  10. 10. Name Brands vs. Store Brands <ul><li>Store brands are foods without national brand names (also known as generic) </li></ul><ul><li>Store brands are usually less expensive and are often of the same quality </li></ul><ul><li>Store brands are often manufactured by a national company, just without the name on the package </li></ul><ul><li>Check unit pricing of brands to </li></ul><ul><li>compare (coupons may make names </li></ul><ul><li>brand products cheaper) </li></ul>
  11. 11. Advertising Strategies

×