Apple Reklamları İnceleme

3,854 views

Published on

Apple markasının, kurulduğu günden bugüne kadar farklı mecralarda yayınladığı reklamları ve reklam stratejilerini incelediğim projemin sunum dosyası

Published in: Education
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
3,854
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
70
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Apple Reklamları İnceleme

 1. 1. Reklam Analizi ProjesiApple Ürünlerinin Reklam Analizi www.emreturgayli.com
 2. 2. Genel Bilgiler Apple HakkındaApple; tüketici elektroniği, bilgisayar ve kişiselbilgisayarlar üreten Amerika menşeili çok uluslubir kuruluştur. Macintosh (PC)Apple’ın en bilinen donanım ürünleri Macintosh,iPod, iPhone ve iPad’tir.Şirket, özgün reklam kampanyaları ve estetiktasarımlarıyla rakiplerinden ayrılmıştır. Kendinehas bir kullanıcı kitlesine sahiptir. iPhoneÜrünlerinde tasarıma büyük önem verenkuruluş, ‘‘Think Different’’ (Farklı Düşün)sloganıyla 80’li yıllardan itibaren büyük ilgigörmüştür. iPad
 3. 3. Genel Bilgiler Tarihçe1 Nisan 1976’da kişisel bilgisayar SteveJobs, Steve Wozniak, ve Ronald Waynetarafından kurulmuştur.İlk ürünü kasa ve monitör gibi özellikleri 1976olmayan basit bir klavyedir.1977’ de ilk plastik kasalı bilgisayar olan Apple 2piyasaya çıktı.1980 yılında Mac 2 piyasaya sürüldü ve markayurt dışına açıldı. 19771991’de ilk markanın ilk taşınabilir modeli olanPowerbook piyasaya çıktı.1993 yılında Newton Message Pad üretildi. 1980
 4. 4. Genel Bilgiler Tarihçe1994 yılında Powermac ailesi anons edildi.Bunları çok hızlı bir işlemci olan PowerPCişlemcisinin kullanıldığı ilk Macintosh’lardı.1997’de Steve Jobs’un Pixar ile Applea geri 1991dönmesiyle Apple için yeni bir sayfa açıldı veApple Mac ailesini üretmeye başladı.Windows Apple bilgisayarlara rakip olarak XPsistemini üretti. Ancak Apple 2001’de iPod’lar ilemobil piyasaya giriş yaptı ve yeniden yükselişegeçti. 1993Apple 2007’de bilgisayar dışındaiPod, iPhone, Apple TV hizmetine girdiği için"Apple Computer.Inc" den "Computer"kelimesini attı ve halen Apple Inc. İsmiylehayatına devam etmektedir. 2006
 5. 5. Apple Reklamları Gazete ReklamlarıApple, kurulduğu günden itibaren gazetereklamlarında, genellikle ürünleriningetirdiği yeniliklerden bahseder.Gazete reklamları 2000’lere kadargenellikle duyuru şeklinde olmuş, dahasonra daha sade bir hale gelmiştir.Gazete ve dergi reklamlarında daürünlerinde olduğu kadar yaratıcıdır.Reklamlar genelde ilgi çekici ve sıra dışı,dönemine göre oldukça yaratıcıdır.Dünyanın ilk kişisel bilgisayarını üretenfirma 5 Mhz işlemcili ve 1 MB Ramkapasiteli ilk ara yüzlü bilgisayar olan AppleLisa’yı ‘‘Apple kişisel bilgisayarınızı yenidenicat ediyor.’’ başlığıyla duyurmuştur. ‘‘Apple kişisel bilgisayarınızı yeniden icat ediyor.’’
 6. 6. Apple Reklamları Gazete Reklamları Apple’ın ilk ürünü olan Apple 1’in dönemine göre Dünyanın ilk seri üretim kişisel bilgisayarı , Apple 2’ninüstün özellikleri ve fiyatı gazetelerde duyurulmuştur. gazete reklamı ‘‘Apple 2 Geliyor’’ başlığıyla yapılmıştır.
 7. 7. Apple Reklamları Gazete Reklamları‘‘Apple 2 neden dünyanın en ‘‘Bir kişisel bilgisayar nasıl satar ?’’çok satan kişisel bilgisayarı ?’’
 8. 8. Apple Reklamları Gazete Reklamları1980’li yıllarda dönemine göre oldukça yaratıcı olan bu reklamlarda ünlü mucitlerin buluşlarına ve Apple’ın daha fazlasını yapabileceğine vurgu yapılmıştır.
 9. 9. Apple Reklamları Gazete Reklamları2000’lere gelindiğinde Apple, yenilikçi ve yaratıcı çizgisini sürdürmüş, bunu gazete ve dergi reklamlarına da etkileyici bir biçimde yansıtmıştır. Ürünlerinin tasarımdaki estetik, reklamlarında da göze çarpmaktadır.
 10. 10. Apple Reklamları Televizyon ReklamlarıApple, televizyon reklamlarında genelde sade, basit ve etkili bir anlatım tercihetmektedir.Televizyon reklamlarında genelde sıra dışı senaryolar ya da mizahi bir anlatımtercih edilmez.Ürün özellikleri bazen hiçbir söz olmadan izleyiciye aktarılır. Bu sayedereklamları farklı ülkelere uyarlamak da daha basit hale gelir. Bir reklam, formatıbozulmadan milyonlarca insana aynı şeyi anlatabilir.Genellikle söze çok az yer verir bazen hiç yer vermez. Anlatmak istediğiniçarpıcı görsellerle ve ürünün üstün özelliklerini ortaya koyarak vermeye çalışır.
 11. 11. Apple Reklamları Televizyon Reklamları Apple’ın 1984’te yayınlanan bu reklamı oldukça farklı ve şimdiki reklam konseptine aykırıdır. Reklamda bir diktatörüizleyen mahkumlar ve aniden içeri dalarak balyozu ekrana fırlatan sarışın bir bayan gösterilmiştir. Sansasyon yaratan bureklam ABD futbol ligi Super Bowl dışında gösterilmemiştir. Reklamın çekim ve gösterim maliyeti 900.000 $’dır. Reklam George Orwell’ın 1984 romanında bahsi geçen ‘‘big brother’’e gönderme yapar. Herkesi gözetleyebilen ve yönetebilen bir diktatörün varlığını ve insanların davranışlarının bile makineleştiği anlayışı ortaya koyarak bu durumu ortadan kaldırdığını vurgular ve insanlara yeni ürünüyle birlikte 1984’te kurgulanan senaryonun gerçekleşmeyeceğini söyler.
 12. 12. Apple Reklamları Televizyon ReklamlarıApple’ın ses getiren bir başka reklamı da 1997’de yayınlanmaya başlayan ve dünyayı değiştiren önemli bilm ve siyaset adamlarının kullanıldığı ‘‘Think Different’’ sloganıyla yayınlanan reklam filmidir. Reklamda ünlü kişilerinyaptıklarından söz edilmiş ve getirdiği yenilikler anlatılmıştır. Marka, bu şekilde dolaylı olarak yenilikçi yönünü bir kez daha vurgulamıştır. Reklamda bu insanlara katılmayabileceğimiz ya da herkesin onları sevmeyebileceği ancak onları göz ardı etmenin mümkün olmadığı vurgulanmıştır. Bu kişiler üzerinden marka üstü kapalı olarak kendini anlatır.
 13. 13. Apple Reklamları Televizyon Reklamları 2000’lere gelindiğinde reklamların daha da sadeleştiği görülür ve birçok reklamda sadece ürünün yeni özellikleri anlatılılır. iMac’in internet bağlantı özelliğini vurgulayan bu reklam bu bilgisayarla internete bağlanmanın kolaylığını vurgulamaktadır. Normal bilgisayarlarda 3 aşamadan oluşan internet bağlantısıApple iMac ile iki aşamaya indirilmiştir. Reklam markanın sloganı olan ‘‘Think Different’’ yazısıyla sona erer.
 14. 14. Apple Reklamları Televizyon ReklamlarıApple yeni nesil reklamlarında sade, yenilikçi ve yaratıcı yönünü vurgulamaya devam eder. iphoneile mobil piyasaya giriş yaptıktan sonra bu alandaki reklamlara ağırlık vermiştir. Reklamda ürünün özellikleri bir dış ses tarafından net bir şekilde anlatılır. Bağımlılık derecesinde markanın tutkunu olan kişilerin ilgisini çekebilmek için bu tür sade reklamlar oldukça başarılı ve amaca uygundur.
 15. 15. Apple Reklamları Televizyon Reklamları Yeni iMac reklamında da diğer reklamlarda olduğu gibi sade bir anlatım kullanılmıştır. Hatta ürünün özelliklerinden bile bahsedilmemiştir. Ürün sadece markanın yenilikçi ve dinamik imajına uyan hareketli bir fonmüziği eşliğinde farklı açılardan gösterilir. Ayrıca iMac’ in bir Apple ürünü olduğu reklamda vurgulanmaz yalnızca ‘‘The new iMac’’ yazısı ve Apple logosu gösterilir. Bu markanın, bilinirliğine güvendiğinin de bir kanıtıdır.
 16. 16. Apple Reklamları Televizyon ReklamlarıApple’ın, farklı cihazları arasında veri transferine olanak sağlayan ve internete bilgi depolama özelliği bulunan icloud uygulamasının reklamında da diğer birçok reklamında olduğu gibi dış ses yoktur.Sadece fon müziği ve art arda gelen görüntüler vardır. Reklamı izleyen Apple tutkunları bu özellikleri kolayca anlayabilirler. Reklamın sözsüz anlatımına rağmen mesajı açık ve nettir. Marka, 30 saniyelik bu reklamla yenilikçi yönünü ve farklılığını bir kez daha vurgulamıştır.
 17. 17. Apple Reklamları Açıkhava ReklamlarıApple, açık hava reklamlarında da diğermecralarda olduğu gibi sade ve yaratıcıçizgisini korumaktadır.Genellikle ürünlerinin fiyatından ya daözelliklerinden bahsetmez sadece görseliniverir.Televizyon ve gazete reklamlarıyla eşzamanlı olarak genellikle yeni ürünleriniduyurmak için bu mecrayı kullanır.Ürünlerinde tasarıma verdiği önem afiş vebillboardlarda da kendini gösterir. Afişlerdikkat çekici ve satın alma davranışıyaratmaya yöneliktir.
 18. 18. Apple ReklamlarıAçıkhava Reklamları
 19. 19. Apple ReklamlarıAçıkhava Reklamları
 20. 20. AnekdotlarApple, Uluslararası marka değerlendirmekuruluşu Brand Financein yaptığı markaaraştırmasına göre 70.6 dolarlık değeriyledünyanın en değerli markasıdır.Marka tutkunluğunun en belirgin olduğumarkalardan biri Apple’dır. Dünyada kendinehas bir hayran kitlesi ve milyonlarca sadıkmüşteri yaratmıştır.Apple’ın kuruluş belgeleri bile 1.6 milyon dolaraalıcı bulmuştur ayrıca Apple’ın ilk bilgisayarı olanve başta 150 tane üretilen Apple 1 ürünü 133 bin250 sterline alıcı bulmuştur. Bugün bu üründensadece 15 adet kaldığı tahmin edilmektedir.iPhone’un hemen hemen bütün görsellerindetelefonun üzerindeki saat 9:41’i gösterir. Appleyöneticilerinden ;Bob Borcher’ın açıklamasınagöre bunun nedeni ilk iPhone lansmanının osaatte yapılmasıdır.
 21. 21. TEŞEKKÜRLER

×