Your SlideShare is downloading. ×
 • Like
 • Save
Rezistenca e materialeve 1 - Detyra 2
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Now you can save presentations on your phone or tablet

Available for both IPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Rezistenca e materialeve 1 - Detyra 2

 • 4,233 views
Published

 

Published in Education
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
4,233
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
1
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. UNIVERSITETI I PRISHTINËS – FAKULTETI I NDËRTIMTARISË DHE ARKITEKTURËSHIDROTEKNIKËRezistenca e materialeve IDetyra 21/7/2012 Detyrën e dha:Gr.4 A. D. Dautaj ................................
 • 2. Mergim Emini 74/10 a) Për mbajtësin e dhënë caktoni diagramet M. T dhe N si dhe uljen e pikës C. P A 2EI C EA=∞ D EI B a ba = 6,5 mb=5mP = 40 kNq=P/aUL = 1 m / 1 cmUF = 40 kN / 1 cm
 • 3. P = 40kN 2EI C A EA=∞ D EI B 6,5 5a) Sistemi bazë: P 2EI EA=∞ EIb) Sistemi ekuivalent: P C A 2EI x x D EI B 6,5 5
 • 4. c) Kushti gjeometrik i deformimit: P = 40kN C A 6,5260 ̅ ̅260 Φ1 ̅ ̅ 2,16 4,34
 • 5. x A C D B x 6,5 5 5x6,5x6,5x Φ2 Φ3 5x ̅ ̅ ̅ ̅ 2,16 4,34 3,33 1,67 ̅ ̅ ̅ ̅
 • 6. MA P = 40 kN C AAy x= 20,964 kN 6,5 x=20,964 kN MBD B By 5
 • 7. P A 2EI C EA=∞ D EI B123,734 - 104,82 - “M”19,0359 + “T” - 20,964 “N”
 • 8. b) Për mbajtësin e dhënë caktoni diagramet M. T dhe N q 2EI EI a b M1 M2 q 0 1 2 3 L0=0 L1=6,5 L2=5Kur regiditeti është i ndryshëm në fusha të ndryshme të trarit,pra dhe përvetësojmëatëherë ( ) ̅ ( ) ̅ ̅ ̅ ̅ ( ) ̅ ̅ ̅ ̅
 • 9. ̅ ̅ ̅̅ ̅ ̅ q 6,5 5 ̅ Φ2 Φ2̅ ̅ ̅ ̅̅ ̅ ̅ ̅ ̅ ̅
 • 10. M1 M2 M2 q Ay By Cy Dy1)2)1)2)*1)
 • 11. q 2EI EI 6,5 5 18,7886,86 - “M” + 3,151,37 “T” - 27,59 “N”