Zi̇rai̇ Mücadele Yöntemleri̇

9,389 views
8,828 views

Published on

0 Comments
3 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
9,389
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
47
Actions
Shares
0
Downloads
152
Comments
0
Likes
3
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Zi̇rai̇ Mücadele Yöntemleri̇

 1. 1. Bitki korumada amaç;Kültür bitkileri ve elde edilen ürünlerdekihastalık ve zararlı ve yabancı otlardankaynaklanan verim kaybını önlemektir.ülkemizde, ekonomik olarak 60’ın üzerindekültür bitkisi yetiştirilmektedir.Bu kültür bitkilerinde ekonomik olarak verimkaybına yol açan 400’ün üzerinde hastalık,zararlı ve yabancı ot türü bulunmaktadır.
 2. 2.  245 zararlı (böcekler, akarlar, nematodlar,kemirgenler, kuşlar, yumuşakçalar vb.), 85 hastalık etmeni (fungus, bakteri, virüs, vb) 70’den fazlası da yabancı ot türüdür.
 3. 3. Hayvanlar aleminin ¾’ünü böcekleroluşturmaktadır.Yer yüzünde 1.250.000’ nin üzerinde böcek türübulunmaktadır.Toplam böcek sayısının tahminen % 1 i, bitkilerdezararlıdır.Bu hiçbir zaman böcek zararının az ve önemsizolduğu anlamına gelmez.Dünyada ortalama olarak toplam bitkisel üretimin %12’si hatta daha yüksek bir oranı böceklernedeniyle kaybedilmektedir .
 4. 4. Zararlı ve hastalıklar çevresel düzenin birparçasıdır.Bu düzende zararlılar ve onun doğal düşmanlarıarasında bir denge vardır.Doğaya müdahale edilmediği zaman kendi kendinikontrol altında tutma biçimine doğal denge denir…
 5. 5. bitki örtüsü,toprak,su, Tarımsal çevrearazi yapısı, düzeniçevre koşullarıOrganizmalar
 6. 6. Doğal dengenin bozulması zararlı böcekleri önplana çıkarmaktadır.O halde zararlılarla savaşımın ilk basamağıdoğal dengeyi muhafaza etmek olmalıdır.
 7. 7. Gerekli ilaçlamalar Gerekli ilaçlamalar Ekonomik zarar eşiği Ekonomik zarar seviyesiPopülasyon yoğunluğu Genel denge durumu Zaman
 8. 8. Zararlıların yönetiminde;Ana zararlı Potansiyel zararlılar
 9. 9. Zararlıların mücadelesinde en önemlistrateji,TürüYaşayışı,Zarar şekli,Ekonomik zarar eşikleri,Doğal düşmanları ,Mücadele Yöntemleri’nin bilinmesidir.
 10. 10. Mücadele yöntemleriYasal önlemlere,Kültürel önlemlere, Koruyucu önlemlerMekanik önlemlere, önceFizikselBiyoteknik İyileştirici önlemlerBiyolojik, yöntemlere sonraAlternatif pestisitlere başvurulmalıdır.
 11. 11. Yasal önlemlerKanunlar çerçevesinde ülkemizde bulunmayan hastalıkve zararlıların yurda girmesini önlemek, mevcut olanlarında diğer temiz bölgelere yayılmasını engelleyiciönlemlerdir.Yurdumuzda herhangi bir yerde bulunan zararlı vehastalık etmenlerinin başka yerlere taşınmasını vebulaşmasını engellemek amacıyla alınan önlemlere İçkarantina denir.Ülkemizde bulunmayan hastalık ve zararlıların yurt içinegirmelerini engellemek amacıyla alınan önlemlere dış karantina denir
 12. 12. KÜLTÜREL ÖNLEMLERDoğa ve çevreyle uyumluhem ucuz hem de uygulanması kolay olanöncelikli yöntemdir.
 13. 13. 1. Zararlıların bulaşmasının önlenmesiTarım alanına çevreden olası bulaşmalarıönlemek amacıyla gerekli önlemler alınmalıdır.Ağaçların altına dökülen kurtlu meyveler,toplanarak bahçeden uzaklaştırılması önemlibazı meyve zararlılarının bulaşmaları asgariyeindirir.
 14. 14. Meyve depolarının bahçenin uzağında inşaedilmesi, depoda kışlayabilen meyvezararlılarının zararını asgariye indirir.Doğu meyve güvesi’nin en uygun kışlama yerimeyve depolarıdır.
 15. 15. 2. Kuvvetli ve Sağlam Bitkiler YetiştirmekKaliteli üretim materyaliuygun koşullaruygun toprak işlemesi,sulama ve gübreleme,budama seyreltmeBitkiler sağlıklı yetiştirilirse kendisini zararlınınetkisinden tolerans (hoşgörü) ile kurtarabilir...
 16. 16. Kaliteli üretim materyaliMenşei bilinen sertifikalı hastalık ve zararlılara dahadayanıklı olduğu bilinen yerel çeşitlere önem veöncelik verilmelidir.
 17. 17. Uygun yerde yetiştirmeHer bitkinin kendine özgü toprak ve iklim isteği vardır.Toprak yapısı ve pH sı iletarımsal alanın yönüAçısından kültür bitkilerinin istekleri farklıdır.Örneğin, asma güneye bakan yamaçlarda iyi yetişir.kumsal ve kıraç toprağı sever, % 60 tan fazla kum içerentopraklarda Filoksera yaşayamaz .
 18. 18. Kök-ur nematodları alüvyonlu toprakları sever,Toprak altı zararlısı Mayıs böcekleri ve Haziranböcekleri ( Polphylla spp.) kumsal toprakları sever .
 19. 19. Toprak işlemeToprak işlemesi ile toprak altında yaşayan zararlılartoprak yüzeyine çıkarılarak güneş, yağış veya rüzgargibi iklim koşullarına maruz bırakılır veya avcı böcekler,kuşlara av olması sağlanır.
 20. 20. Toprak altında yaşayan böceklerin pupa ve larvalarıtoprağın 10-20 cm derinliğinde bulunur.Derin sürümle bunlar yüzeye çıkarılabilir.
 21. 21. Çekirge yumurtalarıtoprağı belleyerek veyapullukla sürerek yok edilebilir.Yazlık sebzelerin ve ayçiçeğininsökümünden sonra tarlalarınsonbaharda işlenmesi çok miktardaBozkurt larvasını öldürür.
 22. 22. Fidanlıklarda ve meyve bahçelerinde toprakaltı zararlılarıyumurtalarını otlu yerlere bırakmayı tercih eder. Bu nedenle otmücadelesi için sonbaharda derin sürüm yapılmalıdır.Zeytin sineği pupalarının imha etmek için kış aylarında toprakderince sürülmeli, yere düşen kurtlu zeytinler 3-4 günde birtoplanmalıdır.
 23. 23. GübrelemeGübrelemenin dengeli yapılmalı.Dengesiz gübrelemede hastalık ve zararlıların çoğalır.fizyolojik bozukluklar görülür.Azotlu gübreler bitkilerde yeşil aksamı teşvik ederhücrelerdeki su miktarının artmasına neden olur.yaprakbitleri, kabuklu bitler, thripsler gibi bitki özsuyu ilebeslenen böcekler aşırı çoğalır.
 24. 24. Potaslı gübreler bitkilerin hücre çeperlerininkalınlaşmasını sağlar.sokucu-emici ağız parçalarına sahip böcekler budurumda fazla zararlı olamazlar.Bu zararlılara karşı bitkilerin potasyum ilegübrelenmesi önerilebilir.Kireçli gübreler toprak asitliliğini giderir.Pancar sineği gibi asitli toprakları tercih edenzararlıların populasyonları azalır.
 25. 25. Hayvan gübreleri ve organik artıklar Danaburnu ve Haziranböceği gibi zararlıların çoğalmasına neden olabilir.Bu tür gübrelerin münavebeli olarak kullanımı zararlıyoğunluğunu azaltır. çiftlik gübresi kullanılacak ise bu gübrenin iyice yanmışolması gerekir. Çünkü birçok yabancı otun tohumu, tazeçiftlik gübresi ile bahçeye taşınabilmektedir. 
 26. 26. Fiğ, bakla, bezelye gibi bitkilerle ara ziraatıtoprağın gübrelenmesi ve faydalılarınbarınmasını sağladığı için önerilir.Kanlı balsıra ( Ceroplastes rusci L)nın sorun olduğu incirbahçelerinde potaslı gübre kullanımı bu zararlınınüremesini önler.
 27. 27. Sulama ve drenajSu düzeni bazı böceklerin gelişmesini engellerken bazıtürlerinkini de teşvik edebilir. Bu yüzden böceklerinhassas dönemi ile su düzeni arasındaki ilişki mücadeleamaçlı kullanılabilir.Bazı zararlılar aşırı nemli topraklardan hoşlanır.Collembola mücadelesinde toprağı iyi drene etmek,kanallar açarak nemi azaltmak önerilebilir.
 28. 28.  Tarlada zamanında ve yeterince sulama yapılırsa. Patates güvesi zararı azalabilir
 29. 29. Yoncanın ilk biçimden 7 gün önce sulanması vebiçimden sonra 7-10 gün su verilmemesi Yoncahortumlu böceği larvalarının çoğunu öldürür.Aşırı sulama Beyazsinek populasyonunu arttırdığıiçin kaçınılmalıdır.Sarı çayakarı için akşam geç ve sabah erkensaatlerde hava serin iken sulama yapılırsazarar önlenebilir. 
 30. 30. Seyrek yetiştirmeSeyrek yetiştirme, bitkilerin birim alandan daha fazla besinalmasını kuvvetli ve sağlam gelişmeyi , iyi bir havalanmayısağlar, ve nem birikmesini önler.Nemin yüksek olduğu koşullarda devamlı sorun olanzararlıların bulunduğu yerlerde seyrek dikim önerilir.Yaprakbitleri, beyazsinek, unlubitler ve kabuklu bitler gibizararlılar nemden çok hoşlanırlar.
 31. 31. Gençleştirme ve budamaMeyve ağaçları gibi çok yıllık bitkilerde yapılannormal ve gençleştirmek amacıyla yapılanbudamalar, bitkilerin kuvvetli gelişmelerini,dolayısıyla zararlılardan daha az etkilenmelerinisağlar.Budamanın daima ağaçların durgun dönemindeyapılmasına dikkat edilmelidir.
 32. 32. budama aletlerinin dezenfeksiyonu da çokönemlidir.budama aletleri ile bazı hastalıklarsağlık bitkilere kolaylıkla taşınabilir.Budamada kullanılan araçlarındezenfekte edilmesi gerekir.
 33. 33. 3. Dayanıklı Çeşitlerin YetiştirilmesiDayanıklılık, bir bitki çeşidinin aynı yerde aynıyoğunluktaki böcek saldırısından etkilenmeyip,diğer çeşitlerden daha bol ve kaliteli ürünverme yeteneğidir.Zararlılarla mücadelede hiçbir metot, zararlısaldırısına dayanıklı bitki çeşitlerininyetiştirilmesi kadar büyük avantaj sağlamaz
 34. 34. Dayanıklı bitkiler üzerine hassas bitkilerinaşılanması, yıllardır uygulanmaktadır.Önemli bağ zararlılarından Filoksera yerli omcalarda daha fazla zarar yaptığından dayanıklıAmerikan asmaları kullanılmalıdır.Asmalarda, Filoksera ve Unlu bite karşı dayanıklıçeşitler başarı ile kullanılmaktadır.
 35. 35. 4. Ekim ve Dikim Zamanının AyarlanmasıBitki ekim dikim zamanı iyi ayarlanarak, çoğuzaman zararlı tarafından meydana getirilecekzarar önlenebilmekte ya da en az seviyeyeindirilebilmektedir.Sonbaharda erken ekilen baklaların, yaprakbitisaldırısından geç ekilenlere oranla daha kolaykurtulduğu,Mısırın erken ekimiYeşilkurt zararınıazalttığı bilinmektedir.
 36. 36. . Süne ve Kımıl erkenci hububat çeşitlerinde daha az zarar yapar..
 37. 37. Erkenci kiraz çeşitleri Kiraz sineği zararındandaha az etkilenir.Çünkü, Kiraz sineği erginlerinin çıkmayabaşladığı dönemde erkenci kiraz çeşitleri hasatedilir.
 38. 38. 5. Hasat Zamanının AyarlanmasıEkin sap kurdu mücadelesinde buğdayın hasadınıngeciktirilmesi durumunda zararlı buğdayın sapınıkesmeye devam ettiği için ürünün tümünde zararmeydana gelir.Yonca hortumlu böceği, birinci biçime kadar olanürüne zarar verir. Bu nedenle biçimi, 10-15 günevvel yapmak zararı önlemek için etkili bir yoldur.
 39. 39. Ekinlerin erken hasat edilmesi Sünezararını azaltılabilir.Pamukta erken ekim ve erken hasat,Pembekurt zararının az olmasınısağlar.
 40. 40. 6. Ekim nöbetiAynı yerde bir bitkinin üst üste yetiştirilmesi toprağızayıflattığı için yetiştirilen bitkilerde zayıf gelişmegösterir ve zararlılardan daha fazla etkilenir. Zararlının kendisine konukçu olarak seçmediğibaşka bitkilerin nöbetleşe yetiştirilmesi , zararlıyoğunluğunu azaltılabilir.
 41. 41. 7. Bitki Artıklarının ve Yabancı Otların Yok EdilmesiZararlı ile bulaşık bitki artıklarının toplanarak tarlaveya bahçeden uzaklaştırılması, yabancı otlarıntemizlenmesi koruyucu bir mücadele yöntemidir.
 42. 42. Çünkü bu kalıntılar, birçok zararlı içinkışlama ve barınma yeridir. Mısır kurdu kışı tarlada kalan mısır saplarıiçinde geçirir.
 43. 43. Hasat sonrasında kalıntıların gömülmesi,zararlıların yoğunluğunu önemli düzeyde düşürürAyrıca sap, saman gibi hasat artıklarında bolmiktarda yabancı ot tohumu bulunur.
 44. 44. yabancı otların gerek biçilerek gerekse toprakişlemeleriyle yok edilmesi bu tür zararlılarınmeydana getireceği zararın önüne geçilmesinisağlar.Bitki artıkları ve yabancı otlar yakılarak yokedildiğinde, faydalı böcekleri de ortadankaldırabileceğimizi unutmayalım.
 45. 45. 8. Tuzak bitkilerYetiştirilen bitkilerin arasına zararlıların çoksevdiği ve tercih ettiği bitkilerin dikilmesi veyaekilmesiyle zararlıların bu bitkiler üzerindetoplanması sağlanır ve burada imha edilir.Bu yöntem özellikle biyolojik savaş etmeniorganizmaların da barınması ve varlıklarınısürdürmeleri açısından önemli bir yöntemdir..
 46. 46. pancar kist nematodlarının tarladaki yoğunluğunuazaltmak üzere tuzak bitki olarak yulaf kullanır.Yulaf 4 -6 hafta sonra toprağa karıştırılır.Kistlerin aktive edilmesi sonucu nematot larvalarıtuzak bitkinin köklerine geçer. Tuzak bitkiler sürülüptoprağa karıştırıldıklarında genç nematodlar ölür.
 47. 47. MEKANİK MÜCADELEZararlıların el, araç ya da makine kullanaraktoplanması, öldürülmesi ya da davranışlarınınbozulması işlemidir. ToplamakÖzellikle grup halinde yaşayan zararlılarbulundukları bitki ile birlikte kesilip toplanarakzararlarının önüne geçilebilir.Kışın Altın kelebeğinağaçların dalları üzerindebulunan kışlık yuvalarınınmakas ile kesilerektoplanması ve bahçedenuzaklaştırılması ,
 48. 48. Akdeniz meyve sineği, Elma iç kurdu gibizararlılardan zarar görmüş meyvelerinin toplanıpderin çukurlara gömülmesi zararlı yoğunluğunuönemli ölçüde azaltılabilir.
 49. 49. .Ayrıca Elma gövde kurduna karşı kabuk altındaki larvalar,kış döneminde bıçakla temizlenmeli ve bu işlemlersırasında açılan yaralar macunla kapatılmalıdır
 50. 50. EzmeYoğun olarak görülen bazı zararlıların, el veya tel fırça ileezilmek suretiyle sayıları azaltılabilir.Meyve ağaçlarının gövdelerinde odun dokusunda galeriaçarak zarar yapan Ağaç sarı kurdu, Ağaç kızıl kurdu veteke böceklerinin larvaları galerilere tel sokularak öldürülür.Patates böceğinin ergin ve larvaları büyük olduğu içinkolayca görülebilir. Küçük alanlarda larva ve erginleritoplayarak yok etmek ya da patates yapraklarındakiyumurtaları ezmek son derece etkilidir.
 51. 51. Elma pamuklu biti  ( Eriosoma lanigerum ) nimf veerginleri bir eldiven ya da tel fırça yardımıylaelle ezilerek öldürülür.
 52. 52. EngellemeZararlıların meydana getirecekleri zararları hendek,çit, yapışkan macun, örtü, çinko levhalar kullanarakazaltmak mümkündür.Örneğin domuzlara karşı bahçelerin kenarlarınahendek kazılır veya çit gerilerek zararı önlenebilir.Hendekler göç eden kanatsız zararlılarda dauygulanabilir. Daha sonra hendek içerisindenzararlılar toplanarak yok edilir.Geçmiş yıllarda çekirge salgınlarında hareketlerininönlenmesi için çinko levhalardan yapılan setlerinkullanıldığı ve bu setlerin önünde toplanançekirgelerin imha edildiği bilinmektedir.
 53. 53. Kuşları uzaklaştırmada rüzgarla hareket edenrenkli şeritler , kuşaklar ve özel ağlarkullanılmaktadır.Son yıllarda, güneş ışığını yansıtıcı özellikte olanalüminyum folyodan yaprakbitlerini bitkilerdenuzaklaştırmada yararlanılmaktadır.
 54. 54. Tuzaklarla YakalamaTuzaklar iki şekilde kullanılır.Mücadele zamanının belirlenmesinde:Bazı zararlıların ergin uçuşları, cezbedicimaddelerin konulduğu tuzaklar yardımıylaizlenerek en uygun mücadele zamanı saptanır.Kitle halinde Yakalama: Zararlılar kitle halindeyakalanarak doğrudan zararlı yoğunluğunuazaltır.
 55. 55. REBELTRİFOLİO GHB
 56. 56. Yapışkan tuzaklar:Bağ maymuncuğuna karşı omcaların gövdelerineçepe çevre 8-10 cm genişliğinde yapışkan birmacun kuşak halinde sürüldüğünde , Bağmaymuncukları omca üzerine çıkışları ve kökboğazına inişleri sırasında bu yapışkan macunayapışıp kalırlar.Böylece yapışıp kalan böcekler 2-3 günde birtemizlenmelidir ..
 57. 57. Tuzak yemlerBöcekler için bazı cezbedici maddeler, örneğinpekmez, melas, şarap tortuları ve sirke gibimaddeler genellikle zehirli maddelerle birliktekullanılır.Böylece böcekler bir yere toplanır ve zehirlimaddenin etkisiyle de ölür.
 58. 58. Kışlak tuzaklarıBazı böceklerin kışlaması için tuzaklar hazırlanır vebunlar kış sonlarında toplanarak, üzerinde veyaiçinde toplanmış olan böcekler öldürülür.Danaburnu ‘na karşı sonbaharda sebzebahçelerinde 20-30 cm toprak derinliğine 1-2 kürekat gübresi konulur ve üzeri toprakla örtülür.Üzerine işaret olması için bir kazık çakılır.Danaburnu kışlamak için buraya toplanır. Kışsonlarında buralar açılarak Danaburnu toplu olarakimha edilir.
 59. 59. Renk tuzakları:Böceklerin renklere eğiliminden yararlanmakamacıyla geliştirilmiştir.Birçok böcek türü, sarı renge duyarlı olduğundangenellikle sarı renkli tuzaklar kullanılır. Levhaveya silindir seklinde olup üzerlerine yapışkan birmadde sürülür. Böylece sarı renge yönelen böcekhızla tuzağa çarpar ve yapışır. Örtü altında yetiştirilen sebzelerde Beyaz sinekve Yaprak galeri sineği mücadelesinde butuzaklar kullanılır.
 60. 60. Seraya fide dikimi ile birlikte, ilk ergin uçuşunubelirlemek üzere 1 adet / dekar sarı yapışkan tuzakyerleştirilir. İlk ergin uçuşu belirlendikten sonra toplu yakalamaamacıyla 3 metre aralıklarla çapraz olarak dekara116 adet tuzak asılır..
 61. 61. Kiraz sineğine karşı, yoğunluğun düşük olduğubahçelerde sarı renk tuzaklarıyla kitlesel yakalamayapılarak ilaçlamaya gerek kalmadan mücadeleyapılabilir
 62. 62. İyileştirici önlemler FİZİKSEL SAVAŞZararlıların yaşadıkları ortamın fiziksel özelliklerinideğiştirmek şartıyla zararlıları yok etmeye veyafaaliyetlerini azaltmaya yönelik çalışmalardır. -Yüksek sıcaklıktan yararlanma Yumru, kök, soğan gibi toprak altı organları veya çelik,fidan gibi bitki materyali üzerinde bulunan akar,nematodlar belli bir süre sıcak su içinde tutularaköldürülürler. Özellikle fideliklerde ve seralarda ekimden önce 10 cmderinliğindeki toprak kaynar su ile sulanarak ya da kızgınsu buharı uygulanarak toprak yüzeyindeki zararlılar yokedilir.
 63. 63. -SolarizasyonToprağın güneş sıcağı kullanılarak dezenfekte edilmesidir.Bu yöntem hastalıklara, toprak böceklerine seralardanematodlara ve yabancı otlara karşı etkili olur.Toprak solarizasyonunda beş ilke vardır.-Solarizasyon sıcaklığın en yüksek olduğu ve güneş ışığının enyoğun olduğunda yapılmalıdır.-Solarizasyon için toprak su ile doyurulmuş olmalıdır.-Solarizasyonda kullanılacak polietilen örtü saydam ve 25-30mikron kalınlıkta olmalıdır .-Solarizasyon uygulaması süresi 4-6 hafta olmalıdır.-Toprak yüzeyi düzgün olmalıdır.
 64. 64. -Suya DaldırmaÖzellikle tohum böcekleri için kullanılır.Tohumlar ekilmeden önce suya batırılır.Bulaşık olanlar hafif olduklarından su yüzündekalırlar ve bunlar ayrılarak ekim yapılır.
 65. 65. -Düşük sıcaklıktan yararlanma Düşük sıcaklıklar zararlıların yaşama veçoğalma faaliyetlerini azalttığı veya durduğuiçin bazı böceklere karşı savaştayararlanılabilir.Ürünler -20 ile -30 derece sıcaklıkta bir süretutularak zararlılar öldürülür.
 66. 66. -Örtücü bitki kullanımıÖrtücü bitki olarak kullanılan çavdar ve tüylü fiğ (Secalecereale) bazı geniş ve dar yapraklı yabancı ot türlerinibaskı altında tutar.
 67. 67. -Su altında bırakmaBitkiler bir süre su altında bırakılınca özellikle toprakaltı zararlılarının bir kısmı ölür, bir kısmı da toprakyüzeyine çıkar ve böylelikle öldürülür.Bağ flokserasına karşı bulaşık bağlar kış aylarında sualtında bırakılarak zararı azaltılabilir. Danaburnu,solucan, kör fare ve fare gibi zararlılar bu yolla toprakyüzeyine çıkarlar ve öldürülürler. 
 68. 68. -Mineral tuzlardan yararlanmaMineral tuzların ve küllerin böcek ve akar ,salyangozlar gibiyumuşak böceklerin vücutlarında çizikler meydana getirip buçiziklerden vücut suyunun kaybolarak ölümlerine neden olmaktır.Tütünlerde Trips’lere, yaprak bitlerine karşı elenmiş ince kül veya tozlar bitkiler üzerine serpilerek zararlıların fiziksel yolla ölümlerineneden olunur.
 69. 69. -MalçlamaHerhangi bir materyalle toprak yüzeyininörtülerek yabancı ot tohumlarınınöldürülmesi işlemidir.Uygulamada, kültür bitkisi yetiştirilecek alansiyah plastik örtülerle ya da ışık geçirmeyenbaşka materyallerle kapatılarak yabancıotların ışıklanması engellenir.
 70. 70. BİYOTEKNİK YÖNTEMLERZararlıların yaşayışı ve davranışları üzerine etkiliolan bazı doğal veya yapay maddeler kullanarakzararlıların normal davranış özellikleri bozulmaksuretiyle uygulanan yöntemlere Biyoteknikyöntemler denir.Bu amaçla, bazı doğal ve sentetik bileşiklerdenyaralanılır. Bunlardan en fazla kullanılanıferomonlar dır.
 71. 71. Zaralıların yoğunluklarını izleyip mücadeleyekarar vermede kullanılır.Bunun için geliştirilmiş tuzaklardanyararlanılır.Elma içkurdu,Erik içkurdu, Doğu meyve güvesi,Salkım güvesi, Mısır kurdu, Yaprak bükenzararlılara karşı Yurdumuzda dahil olmaküzere, birçok ülkede kullanılmaktadır.
 72. 72. Zirai mücadelede, feromonlu ve cezbedicituzaklar tarla veya bahçelere belli aralıklarlayerleştirilerek zararlılar kitle halindeyakalanarak yoğunlukları azaltılabilir.Feromonların doğal düşmanlara, bal arılarına,tozlayıcı böceklere, omurgalı hayvanlara veinsanlara zararlı etkileri yoktur. .
 73. 73. Elma gövdekurduna karşıBeş ağaca 1 adet pekmezli besi tuzağı asılarak,üst üste 2 yıl kitlesel yakalama yapılarak buzararlıyla kolaylıkla mücadele edilebilmektedir
 74. 74. Biyolojik mücadeleGenel anlamda, biyolojik mücadele kısaca " bircanlının diğer bir canlıya karşı kullanılmasıdır ".Kültür bitkilerinde zarar yapan böcek, hastalıketmeni ve yabancıotlara karşı, onlarlabeslenerek yaşamını sürdüren doğaldüşmanlarının kullanılması işlemlerdir.Bilindiği gibi, doğada mevcut bu canlı etmenlerzararlıyı dengede tutmaktadır.
 75. 75. Bu etmenler,• Avcı ve asalak böcekler ,• Faydalı akarlar,• Bakteriler,• Virüsler,• Funguslar,• Kuşlar vb.
 76. 76. Biyolojik mücadelenin avantajları:Doğal dengeyi koruyucudur.Çevre ve insan sağlığına olumsuz etkisi yoktur.Mücadele masrafları azalır ve ekonomik tasarruf sağlarİlaç kalıntısı olmayan ürün elde edilmesini sağlar.Süreklidir.Doğal düşmanların korunması ve barınması için bahçekenarına rüzgar kıran yapılması veya çit bitkilerinindikilmesi önemlidir.
 77. 77. Bitki hastalık ve zararlılarına karşı kullanılan ilaçlar dadoğal düşmanlara zarar verebilir.Bu nedenle ilaçlama yapmak gerektiğinde ruhsatlı doğaldüşmanlara en az zararlı ilaçları seçilmelidir.Tarladaki bitki artıklarının yakılması da doğal düşmanlarazarar verir.Tarladaki bitki kalıntılarının yakılması yerine toplanıp biryere yığılması,yoncanın 15-20 gün arayla şerit halinde biçilmesi doğaldüşmanların korunmasını sağlar.
 78. 78. ALTERNATİF İNSEKTİSİTLEROrganik tarım yönetmeliğinde hastalık vezararlılarla mücadelede kimyasal pestisitlerinkullanımı yasak olduğuna görekanuni mücadele,kültürel önlemler,fiziksel ve mekaniksel mücadele,biyoteknik ve biyolojik mücadeleninyeterli olmadığı durumlarda organik tarımyönetmeliğindeki alternatif insektisitlerkullanılır.
 79. 79. ALTERNATİF İNSEKTİSİTLERBitkiler savunma, korunma, ortama uyum, hayatta kalmave nesillerini devam ettirmek için Sekonder metabolitlerüretirler.Bu metabolitler günlük hayattabaşta beşeri ilaç,kozmetik,besin katkı maddesi,birçok kimya ve zirai ilaç sanayisinde kullanılmaktadır.Metabolitlerin en meşhuru hepimizin başı ağrıdığındaveya birçok durumda kullandığı ilaç  ASPİRİN‘ dir.Aspirinin hammaddesi söğüt ağacının kabuklarından eldeedilen asetil salisilik asittir.
 80. 80. Organik tarımda zararlılar mücadelede kullanılansekonder metabolitlerFenoliklerNitrojen içeren bileşiklerTerpenler (Terpenoidler )Flavonoidler
 81. 81. FenoliklerSINIF BiOLOJİK AKTİVİTE ETKİLİ MADDE AllerJeniK, antifungal KsantotoksinKoumarinler Hepatotoksik Aflatoksin Kan pıhtılaşmasını engelleyici DikomarolFlavanonler Acı tat verici Narinjin AntioksidanFlavonler and Antimikrobiyal Quercetinflavonoller Enzim inhibitöleri Kaempferol Genotoksik Primin,HyperisinHydroxyquinonler Allerjenik, Fotoaktif, Allelopatik Juglone AntitumorLignanlar   AntiviralFenoller Allerjenik, Antimikrobiyal Urushiol, ,FenolStilbenoidler Beslenmeyi engelleyici, Antifungal Pinosylvin Uzaklaştırıcı, Kekremsi tatTanenler   Proteinleri bağlayıcı, Molluscicid etkiKsanthonler Sitotoksik,  
 82. 82. Bitkiler aleminde 8000 den fazla fenolik bileşikmevcuttur.Patojen ve zararlılara karşı korunmaMekanik olarak destekTozlayıcı böcekleri cezbetmeRekabete girdiği bitkilerde büyümeyi azaltma
 83. 83. Nitrojen içeren sekonder metabolitler (alkaloitler ) Biyolojiksınıf Etkili madde AktiviteQuinolizidine alkaloitler AnagyrinePiperidine alkaloitler Tetratojenler ConiineSteroidal alkaloitler JervineNitro-Bileşikler Miserotoxin NeurotoksikAzoxy-Bileşikler CycasinProteaz inhibitörler Trypsin inhibitors AntinutritionalFitohaemagglutininler Bean lectin
 84. 84. Böcek öldürücü alkoloitlerTÜTÜN ( Nicotiana tabacum ) NicotineBaldıran (Conium maculatum) LysineMemelilere zehirliKanarya otu ( Senecio spp) ornithine
 85. 85. Bitkilerden saptanmış 12,000 den fazlabileşiği mevcuttur.Zararlılara özellikle memelilere karşısavunma silahı olan bir kimyasaldırAntibiotik ve beslenmeyi engelleyici özellikgösterirler
 86. 86. Terpenlersınıf Biologik aktivite Etkili maddeMonoterpenler Uzaklaştırıcı Camphor Çiftlik Hayvanlarına zehirli omurgalılara zehirli NgaioneSesquiterpenler Allerjenik HymenoxinSesquiterpene lactonler Uzaklaştırıcı Parthenolide Glaucolide-A Atractyloside, Grayanotoxins Tahriş edici , zehirli ve Phorbol estersDiterpenler Antitümor Diterpenes (Larix spp.) Çam türü Antikanser Taxol (Taxus brevifolia) Lantadenes A&B zehirli Papyriferic acid beslenmeyi engelleyiciTriterpenler Friedelin (Quercus spp.) iltihap engeleyici Dammarane triterpenes alyuvarları tahrip edici (Betula pendula) huş ağacıTetraterpenoidler Antioksidan β-Carotene(Carotenoid)Phytosteroller östrogenik Mirosterol
 87. 87. Bitkilerde saptanmış Yaklaşık 40,000Terpenoid bileşik bulunmaktadır.Patojen ve zararlılara karşı korunmaTozlayıcı böcekleri cezbetmeZararlılara karşı onların düşmanınıcezbetmeEczacılık ve kozmetik sanayinde kullanılmaözelliklerine sahiptirler
 88. 88. PELİN (Artemisia annua) artemisininPortakalda (Citrus sinensis ) ValenceneVetiver (Vetiveria zizanioides) α-vetivone, β-vetivoneNanede (Mentha x piperita ) MentholTesbih ağacı (Azadirachta indica) AzadirachtinPire otu Tanacetum coccineum pyrethrin
 89. 89. MonoterpenlerBöcek öldürücümonoterpen bileşikler : Myrcene, α-pinene, pyrethrinTozlayıcı cezbedenmonoterpen bileşikler : Linalool, 1,8-cineoleBeslenmeyi engelleyicimonoterpen bileşikler : 1,8-cineole
 90. 90. FlavonoidlerAntibiotik ve beslenmeyi engelleyici özellikgösterirler
 91. 91. Organik tarımda kullanılan doğalinsektisitler AzadirachtinÖzellikleri: Uzaklaştırıcı, beslenmeyi engelleyici, doğurganlığı azaltıcı,kısırlaştırıcı, öldürücü ve yumurta bırakmayı önleyicidir. Başta yaprakpireleri, yaprakbitleri, beyaz sinek ve akarlar gibi yumuşak vücutluböcekler olmak üzere yaklaşık 600 böcek türünde mücadelesindekullanılmaktadır.
 92. 92. PyrethrumKasımpatı (Krizantem ) ( Chrysanthemumcinerariaefolium )un çiçeklerinden elde edilir.Ancak gün ışığında çabuk parçalanmaktadır.Tozu karıncalara, yaprak pirelerine, yaprakbitlerine ve depo zararlılarına zehirlidir.
 93. 93. Pyrethrin Pire otu (oltu otu) Tanacetum cinerarifolium danelde edilen doğal böcek öldürücülerdir.Işıkta ve sıcakta çabuk parçalanır ve etkinliğinikaybeder.Hasattan 1 gün öncesine kadar uygulanabilir.kırmızı örümcekler, Tripsler, beyaz sineklere yaprakpirelerine, karşı etkili bulunmuştur .
 94. 94. RotenoneLonchocarpus sp. ve Derris sp. (Fabaceae) Baklagilbitkilerinin kök ve gövdelerinden elde edilir.Balıklara ve böceklere son derecede zehirlidir.Temas ve mide zehiri olarak etkisini gösterirMemeliler üzerine orta derecede zehirlidir.Yapraklarda etkin bir kalıntı bırakmaz.Yavaş etki gösterir.Uygulamadan 6 gün sonra sonra etkinliğini kaybeder .
 95. 95. Bitki yaprakları ile beslenen böcek türlerinde etkilidir.Patates böceği,Yaprak bitleri,Fasulye yaprak böceği,Yaprak pireleri,Tükürük böcekleri,Galeri sinekleri,Elma iç kurdu,Yaprak bükenler,Haziran böceği ,Armut pisillasıKırmızı örümceklere karşı kullanılmaktadır.Uygulama yapılırken bir maske kullanılması önerilir.Solunum da sorun çıkarabilir
 96. 96. RyaniaGüney Amerika kökenli Ryania speciosa adlı bitkininkök, yaprak ve gövdesinden elde edilir.temas ve mide zehiri etkisi göstermektedir.Mısır kurdu, Ostrinia nubilalis ,Elma iç kurdu, Cydia pomonella ,Doğu meyve güvesi, Bactrocera dorsalisMısır yeşil kurdu, Heliothis zea gibi zararlılarainsektisit ve repellent etkisinin olduğu saptanmıştır.Ancak memelilere, balıklara ve diğer suda yaşayanhayvanlara yüksek toksisitesi yüzünden kullanımıkısıtlanmıştır.
 97. 97. Quassine(Acı ağaç)Quassine armara adlı bitkinin gövdesinden elde edilir.meyvecilikte unlu bitlere ve testereli arılara karşıinsektisit ve repellent olarak kullanılır
 98. 98. SabadillaSchoenocaulon officinale bitkisinintohumundan elde edilir.Ekstrakt ları Heteroptera takımına aitzararlılarda kullanılmakla birlikte Cydiapomonella, Ostrinia nubilalis, Thripstabaci ve Empoasca spp. gibi zararlılarakarşı insektisit etkisi göstermektedir.Kontak ve mide zehiri etkilidir.Balarılarına toksisitesi yüksekolduğundan kullanılırken dikkatedilmelidir. Memelilere toksititegöstermemekle birlikte bazen gözlerdealerji veya solunumda zorluklar meydanagetirmektedir).
 99. 99. YağlarBöcek ve akarların mücadelesinde çeşitli yağlardanyararlanılmaktadır.Koşnil, kabuklu bit, afit ve akarlara etkilidir. Ayrıcarepellent etkileri de belirlenmiştir.Toksisite alternatif pestisitlerle kıyaslandığındaminimumdur. Yağlar doğada çabuk çözünür. Çok az kalıntıbırakır. Kullanılan ilaçlama aletleri ile kolaylıklauygulanabilir.Bazı durumlarda bitki yüzeyi üzerindelekelenme yapabilir..
 100. 100. Yağ bitkilerinin tohumlarından üretilen yağlarinsektisit olarak kullanılabilir.Soya yağı başarılı mücadele programlarındakaydedilmiştir.Bunun yanı sıra susam, keten, pamuk, haşhaşve zeytinden elde edilen bitkisel yağlar su vearap sabunu ile karıştırılıp çıplak vücutluböceklere karşı kullanılmıştır.
 101. 101. Bir başka çalışmada kimyon, anason veokaliptüs yağının; Aphis gossypiiesarımsak yağının Trigoderma granarium aetkili olduğu bulunmuştur.Bazı ceviz türleri, ardıç, sedir ağacı, akçaağaç,sarı ağaç, ladin ağacı, japon selvisi, yalancıköknar yağlara hassasiyet gösterir. Azadirachtin yağı seralarda yetişen süsbitkilerinde daha çok kullanılır.
 102. 102. ORGANİK TARIMDA KULLANILAN DİĞERKİMYASALLARİnsektisit etkili sabunlarMeyve ağaçları ve sebzelerde yaprak bitlerine karşı kullanılansabunun başarısı popülasyon yoğunluğuna göre değişmektedir.Etki süresi çok kısadır. Başarılı olabilmesi için böceğin temasıgerekir. Akar, sapta beslenen zararlılar ve yumuşak vücutluzararlıların kontrolünde kullanılabilir .Jelatinİnsektisit olarak kullanımı mümkündür. Fakat ne şekildekullanılabileceği hakkında herhangi bir bilgi yoktur. Parafin yağları Organik tarımda insektisit ve akarisit olarak zararlıların kışyumurtalarına karşı kullanılmaktadır.Kaya unu Zararlı böceklerin solunum sistemini kapayıcı toz olarakkullanılmaktadır.
 103. 103. Metaldehit: Sümüklüböceklerin savaşında tuzaklardarepellent olarak kullanılmaktadır.Kireç-Kükürt bulamacı : İnsektisit, akarisit ve fungisitetkisi bulunmaktadır. Meyve ağaçlarında kabuklu bitleribaskı altına aldığı saptanmıştır.Kafein: Düşük konsantrasyonlarda böcek repellentidir.Bazı böcekler caffeinin yüksek dozlarında hayattakalabilmiş, ancak üreme faaliyeti gösterememiştir.Krolit: Sodyum fluoaluminatenin inorganikformulasyonudur. Ancak balıklara yüksek toksititegösterir. Larvalara ve sert kabuklu böceklere karşıkullanılır.Beyaz Kil : Diş macununda da kullanılır. İlaçlananyüzeyde koruyucu bir tabaka bırakarak, böceğintemasıyla böcekleri uzaklaştırır. Conotrachelusnenuphar (Herbst) e karşı etkilidir.
 104. 104. Sülfür: Toz veya sprey olarak kullanılabilir. Kırmızıörümceklerin kontrolünde kullanılabilir. 20ºC üzerindekisıcaklıklarda uygulamalar bitki yapraklarına zarar verebilir.Yağ uygulaması yapıldıysa uygulamanın üstünden 4 haftageçmeden sülfür uygulaması yapılmamalıdır .Korozyona sebep olacağı için plastik ilaçlama aletleri ileuygulama yapılmalıdır . Sülfür aynı zamanda istenmeyen birtat bırakacağı için hasat öncesi kullanımına izin verilmez
 105. 105. Bacillus thurigiensis PreparatlarıLeptinotarsa decemlineata,Plutella xylostella, (Lahana Yaprak Güvesi)Pieris brassicae,Euproctis chrysorrhoea,(Altın Kelebek)Hyphantria cunea , (Amerikan BeyazKelebeği)Yponomeuta malinellus , (Elma Ağ Kurdu)Malacosoma neustria vs. karşı başarılı(Yüsük Kelebeği)uygulamalar yapılmaktadır
 106. 106. EV YAPIMI DOĞAL İNSEKTİSİTLEROrganik tarım ilkeleri doğrultusunda uygulanmasına izinverilen bazı materyallerin kullanımı ile üretici tarafındanhazırlanan karışımlar pratikte çokça uygulanmaktadır.Ancak bilimsel olarak çalışan biz mücadelecilerinçalışmalar sonucunda kesin kanıtların ortayakonulmasından önce bu karışımları tavsiye edilmesimümkün olmamakla birlikte alternatiflerin ortaya konulmasüreci içerisinde kontrollü olarak kullanımlarında birsakınca görülmemektedir.Bu amaçla aşağıda derlenen ev yapımı doğal insektisitlerolarak isimlendirilen karışımların, kullanımlarından öncemutlaka test edilerek kullanılması gerekmektedir.
 107. 107. Alkol spreyi1-2 fincan %70lik isoprophyl alkol ¼su ile karıştırılarak kullanılır.Seyreltilmemiş alkol kullanımı bitki içinrisklidir.Afitler, beyaz sinek, tripsler ve unlu bite karşıuygulanmaktadır.Bir insektisidal sabunla karışımındaprospektüs dikkate alınmalıdır.
 108. 108. Otlarla Hazırlanan SpreylerAromatik otlardan elde edilen solüsyonlar bir çokorganik yetiştirici tarafından kullanılmaktadır. Busolüsyonlar repellent etki yapmaktadır.Bu amaçla Adaçayı, solucan otu(Gümüşdüğme , Kekikgibi bitkiler kullanılmaktadır.Yapılan bir çalışmada Plutella xylostella nın ve diğerbazı kelebeklerin lahanadaki zararının ve yumurtasayılarının bu solüsyonlarla azaltıldığı belirlenmiştir..
 109. 109. Ayrıca bu solüsyonlar yaprak yiyen zararlılarakarşıda kullanılmaktadır.1-2 fincan taze yaprak2-4 fincan su ile karıştırılır. Bu karışım bütüngece bekletilir. İçerisine ¼ oranında temizleyicisıvı sabun karıştırılır.Sıvı sabun ilacın yapraklara yapışmasında veyayılışında etkili olmaktadır.İlaçlamada bitkinin tüm aksamının ilaçlanmasıbaşarıyı etkilemektedir.Gerekli görülmesi halinde haftalık periyotlarlauygulama tekrarlanabilir
 110. 110. Bitkisel TozlarKarabiberkırmızı biberdere otuzencefilin hepsi capsaicin içerir.Böcekler üzerinde repellent etki yapmaktadır.Sentetik capsaicin arazide kullanılmak üzereüretilebilir.Yapılan bir çalışmada capsaicinin 28 gramının1/25i soğan bitkisi etrafına serpildiğinde Deliaantiqua nın koyduğu yumurta sayısını azalttığıbelirlenmiştir .
 111. 111. Delia radicum un lahanada ve havuçta zararınıda engellemektedir.Ancak hazır paketlenmiş biber tozlarınınkullanımı ekonomik olmayabilir.Eğer yetiştirici üretimini de kendi yapıyorsamaliyet azaltıldığı için kullanımı daha uygunolacaktır.Uygulama sırasında hassas ciltlerde tahrişlereneden olabilmektedir.Uygulamada havuç, lahana veya soğansıralarına serpilerek uygulanabilir. Yağmurveya sulama sonrası uygulama tekraredilmelidir
 112. 112. Sarımsak yağ spreyi :Zararlılar üzerinde repellent etki yapar.Mineral yağ veya saf sabunlakarıştırıldığında etkili bir insektisit meydanagelir.Sarımsak yağ spreyinin aynı zamandafungusit etkisi de gözlemlenmiştir.Trichoplusia ni , afitler, beyaz sinek,Forficula auricularia L. kontrolünde etkiliolmuştur.Bazı yetiştiriciler patates böceği ve kırmızıkarıncalara etkili olmadığını belirlemiştir.
 113. 113. Spreyin hazırlanması için 3 tane 28 gramlık çok ince doğranmış sarımsakdişinin 2 çay kaşığı mineral yağ içersinde en az24 saat bekletmek gerekir.Yavaşça içerisine yarım litre su ilave edilir.Karışımı sağlandıktan sonra süzülerek kavanoziçerisine bekletilmek üzere aktarılır.Karışımdan 1-2 çorba kaşığı alınarak yarım litresu ile karıştırılır.Bu oran etkili oluyorsa daha fazla su ilaveedilerek uygulama yapılabilir. Uygulama tüm bitkiyüzeyi ıslanacak şekilde yapılmalıdır. Yağaduyarlı olabilecek süs bitkilerinde uygulamakontrollü yapılmalıdır .
 114. 114. Nicotin spreyiTütün bitkisinden elde edilir. Böceklere toksiktir.Ev yapımı nikotin çayının en büyük avantajıetkinliğinin birkaç saat sürmesidir.Arılara toksik değildir.Nikotin toprak zararlılarına karşı kullanılmaktadır.Özellikle kök afitleri, tripsler, yaprak delicileri,armut pisillası, Crioceris asparagi na karşıkullanılmaktadır.
 115. 115. Bir fincan kurutulmuş ,öğütülmüş tütünyaprağını ¼ çay kaşığı saf sabun ilave edilmiş4.5 lt lik su içinde yarım saat bekletereksüzmek suretiyle solüsyon hazırlanır. Bu solüsyon birkaç hafta kapalı bir kaptasaklanabilir.Toprak zararlıları için bitkinin kök bölgesinetoprak üstüne karışım uygulanır. Yaprakzararlıları için yaprak altlarının da iyiceilaçlanması gerekir.
 116. 116. Nikotin bitki yaprakları tarafından absorbeedilerek birkaç hafta bitkide bulunur.Güvenlik açısından yalnızca genç bitkilereve hasattan bir ay öncesine kadarkullanımı daha uygundur.Patlıcan, biber, domates ve diğersolanaceaelerde kullanımı uygun değildir.Tütün mozaik virüsünü taşıyan tütünlerdenhazırlanan solüsyon bu virüsün bitkilerebulaşmasına neden olabilir.
 117. 117. Ülkemizde 70º C sıcaklıktaki 1 lt suda 50 gr.kuru tütün 1 gün suda bekletilerek meydanagelen eriyik pülverizasyon yöntemi ilekullanılmıştır.Bu yöntem tarla koşullarında patates böceğilarvaları, afit ve kırmızı örümceklere karşı etkiliolmuştur.Kullanılan tütün yaprağının tazeliği, suyunniteliği, uygulama dozu ve sıklığı kullanılanilacın etkinliğini belirlemiştir.Nikotine sülfatın sıcak kanlılara toksisitesinedeniyle dikkatli kullanılması gerekir
 118. 118. Domates yaprağıDomates,patates ve tütün yaprakları zehirli alkoloidiçerir.Bu toksinler suda çözünür ve iyice kıyılmışyapraklar suda bekletilerek ev yapımı ilaçlar eldeedilebilir.Bu ilaçlar doğal düşmanları çekmede de rol oynar.Domates yaprak ilacı afitler içinde kullanılabilir.Aynı zamanda domates yaprak spreyi mısırdaHeliothis zeaya karşı etkili olmaktadır.l
 119. 119. Yapılan çalışmada mısır bitkisi domates yaprakspreyi ile ilaçlandığında ilaçlanmayan mısıragöre daha fazla sayıda Trichogramma çektiğigörülmüştür.Bu solüsyonun hazırlanması için domatesyaprağı iyice kıyılarak 1-2 fincan hazırlanır. 2fincan su içerisinde bütün gece bekletilir.Süzülerek yaklaşık 2 fincan su ile karıştırılır.Uygulama bitkinin bütün aksamını kapayacakşekilde yapılır.
 120. 120. Tuz spreyi :Pieris rapae ve kırmızı örümceklere karşıkullanılabilir.2 çorba kaşığı tuz ile 4.5 lt su karıştırılır.Karışım bitkiye uygulanır.
 121. 121. Sarımsak spreyi 1 sarımsak soğanı, 1 lt su, 1 orta boysoğan, 1 çorba kaşığı kırmızıbiber, 1 çorbakaşığı sıvı sabun karıştırılarak hazırlanır.Sarımsak ve soğan küçük küçük kesilerekkarıştırılır. Su içerisine konularak bir saatbeklenir.Bir saat sonra sıvı sabun ilave edilir. Karışımdolapta bir hafta bekletilebilir. Sümüklüböceklere karşı kullanılabilir.
 122. 122. Gene aynı şekilde soğan sarımsak spreyiolarak yaprakları yiyerek zarar yapanböcekler için tarifler bulunmaktadır.Bu spreyin hazırlığı 4 kırmızı biber, 4 soğan,2 baş sarımsak tan karışım hazırlanarakkarışım sabunlu su içerisinde 24 saatbekletilir.Süzülerek üzerine 2 lt su ilave edilipuygulama yapılır. Serin şartlarda bu solüsyon2 haftadan daha fazla süre bekletilebilir. Sarımsak spreyi patates böceği, kaphraböceği, cruciferalarda zarar yapan larvalar venematotlarda etkili olmaktadır.ı
 123. 123. Kadife çiçeği spreyiKadife çiçeği su ve sabunla karıştırılarak birsolüsyon hazırlanır. Bu solüsyon afid, larvalarve sinekler için repellent etki yapar.)Isırgan suyuÜlkemizde Akdeniz Bölgesinde afitlere karşıuygulanmaktadır.İnsektisit etkili sabun spreyi2.5 çorba kaşığı sıvı sabun yaklaşık 1 lt suilave dilerek karıştırılır
 124. 124. Bitkisel yağ2 çorba kaşığı mısır veya ayçiçek yağı 2çorba kaşığı sıvı sabunla karıştırılır.Uygulama yapılmadan önce iyicekarıştırılarak uygulanır.
 125. 125. Sabun, sarımsak tozu ve kırmızı biber karışımı2 çay kaşığı sıvı sabun yaklaşık 1 lt lik kavanozakonulur. Kavanozun ağzına ince bir tül gerilerekkırmızı biber ve sarımsak tozunun her biri ilaveedilir.Su konularak ilave edilen kısmın kavanoza akmasısağlanır.Bu ilacın pıhtılaşmasını önler. Tülü kavanozunağzından alarak karıştırılır.Sabun, emici böcekleri, sarımsak kırmızı biberkarışımı çiğneyici tipteki böcekleri uzaklaştırır.Bu karışımın dezavantajı yağmurla birlikteyıkanması ve yeniden uygulamaya ihtiyaç
 126. 126. Yem tuzaklarının hazırlanışıKesici kurtlar içinTestere talaşı, kepek, şeker pekmezi veyeterli miktarda su eşit miktarlardakarıştırılarak yapışkan bir solüsyon hazırlanır.Akşam saatlerinde bitki çevresine ufak birhalka şeklinde dağıtılır. Şeker pekmezi kesicikurtları çeker ve bu solüsyondan geçmeyeçalışırken yapışkan bir yapı kazanır.Bu maddeler güneşte kurur ve zararlılar ölür.100 g kepek,10 gr şeker, 200gr su, 5gr.Pyrethrum tozu karıştırılarak bitki etrafınayayılır. Kesici kurtlar bu maddeyi yiyerek ölür.
 127. 127. Meyve Sinekleri içinMeyve sinekleri için tuzaklara yemler meyveolgunlaşmadan, zararlılar çıkmadan önceyerleştirilmelidir.Bunun için :1. Plastik bir şişenin altında küçük bir delikaçılır. Şişenin ağzı bir tıkaçla kapatılır.Şişenin ¼nü yemle doldurulur.Şişe bu şekilde bahçe etrafına veya ağaçlaraasılır. Bu yemler sinekleri delikten içeri çekerve sinek yem içerinde ölür.2, 10 lt su.
 128. 128. Plastik bir şişenin üst kısmını kesilir. Yemsolüsyonu şişenin yarısını içerecek şekildekonulur. Şişenin kesilen üst kısmı şişenin gerikalan kısmına, deliği altta kalacak şekildeyerleştirilir. Sinekler şişelere çekilerek yemsolüsyonu içerisinde ölür.Yem solüsyonu 2 şekilde hazırlanır.a) 1 lt su, 250 ml idrar, birkaç damla vanilya özü,100 gr şeker ve 10 gr pyrethrum tozub) 1 çay kaşığı pyrethrum tozu, 250 gr bal, 1 kaçdamla vanilya özü, 250 gr. portakal veyasalatalık kabuğu
 129. 129. Işık tuzaklarını hazırlanışıGece faaliyet gösteren uçan böceklerin kontrolündekullanılabilir.Kesici kurtlar, sap kurtları, çeltikte zarar yapanyaprak emicileri vs. Odunumsu yapılardan oluşan3lü bir dayanak hazırlanır.Bu dayanağın uçları toprağa yerleştirilir. Ortakısmına bir ışık kaynağı asılır. Ve alt kısmına birmiktar yağla karıştırılmış su kasesi yerleştirilir.Bu tuzağın en iyi yerleştirilme zamanı böceğinyaşam çemberine ve ürünün gelişim evresine görebelirlenir. En iyi zaman böceğin yumurtabırakmasından öncedir.
 130. 130. ORGANİK TARIMDA İNSEKTiSİT UYGULAMALARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR1. Organik pestisitlerin uygulanmasından önce prospektüsün mutlaka dikkatlice okunması gerekir.2. Memelilere ve faydalılara en az toksik olan ürünlerin kullanılması gerekir.3. Zararlı habitatlarının ve biyolojilerinin iyi bilinmesi gerekir.4. Hedef zararlıya karşı uygun preparatların kullanılması ve doğru zamanda uygulanması gerekir.5. Yağmurlu rüzgarlı havalarda uygulama yapılmamalıdır .
 131. 131. 6. Göller, kanallar, içme suları vs. uygulamada korunmalıdır.7. Ürünlerin uygun şartlarda muhafaza edilmesi gerekir.8. Kullanılan kimyasal uygulayıcı için sağlık riskitaşımamalıdır.9. İlacı hedefine ulaştırabilecek en uygun ilaçlama aletiKullanılmalıdır.10. Organik pestisitlerin doğada çabuk ayrıştığıunutulmamalıdır.Buna bağlı olarak uygulamaların tekrarlanmasıgerekmektedir.11.Yetiştirilen bitkilerde birden fazla zararlı varsa vezararlıların hepsine veya birkaçına etkili olan ortakkullanılabilecek ilaç varsa öncelikle bu ilaçlar tercihedilmelidir.
 132. 132. 12. İlaçların çoğu değme etkili olduğundan ilaçlarınhedeflerine ulaşması yani zararlılara değmesigerekir. Zararlıların çoğu yaprak altında bulunduğuiçin yaprak altının iyi ilaçlanması gerekir13. Bazı zararlı böcek ve akarlar yetiştirme alanınınbir bölgesinde görülür. Bu durumda sadece o bölgeilaçlanmalıdır. Böylece hem zararlı bulunduğu yerdeöldürülmüş olur hem de diğer bölgelerde bulunandoğal düşmanlar korunmuş olur. Bunun sonucundaetkili savaş yaparken daha az ilaç kullanılarak dahaaz masraf yapılmakta ve ilacın çevreye olumsuzetkisi azaltılmaktadır

×