e-portfolia - przewodnik

7,858 views

Published on

Krótka prezentacja o e-portfoliach - narzędziach służących do prezentacji dorobku intelektualnego oraz zawodowego, także wykorzystywanych w szkołach i na uczelniach

Published in: Education
0 Comments
3 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
7,858
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,481
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
3
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

e-portfolia - przewodnik

 1. 1. e– portfolia - k rótki przewodnik
 2. 2. Czym jest e-portfolio? E-portfolio tworzone jest przez ucznia. Jest narzędziem, dzięki któremu uczący się tworzy kolekcję cyfrowych artefaktów, służących prezentacji jego doświadczeń, dokonań i dotychczasowej nauki.
 3. 3. <ul><li>Z tworzeniem e-portfolia związane jest pojęcie </li></ul><ul><li>NAUKI OPARTEJ O E-PORTFOLIO . Zawiera ona w sobie wszystkie procesy związanie z jego tworzeniem, które są tak samo ważne jak produkt końcowy. Wśród nich znajdziemy: </li></ul><ul><ul><li>Kompleksowe planowanie </li></ul></ul><ul><ul><li>Syntezowanie informacji </li></ul></ul><ul><ul><li>Dzielenie się wiedzą </li></ul></ul><ul><ul><li>Dyskutowanie </li></ul></ul><ul><ul><li>Refleksja </li></ul></ul><ul><ul><li>Dawanie oraz otrzymywanie informacji zwrotnych </li></ul></ul>
 4. 4. Nauka oparta na e-portfolio <ul><ul><ul><ul><li>poprawia świadomość wymagań programu nauczania i własnych silnych i słabych stron </li></ul></ul></ul></ul><ul><ul><ul><ul><li>motywuje uczących się oraz zachęca do integracji w ramach społeczności do której należą </li></ul></ul></ul></ul><ul><ul><ul><ul><li>powoduje, że nauka staje się bardziej spersonalizowana </li></ul></ul></ul></ul><ul><ul><ul><ul><li>wspiera model kształcenia na miarę cyfrowego świata </li></ul></ul></ul></ul><ul><ul><ul><ul><li>promuje ideały refleksyjnej praktyki </li></ul></ul></ul></ul>
 5. 5. Schemat nauczania opartego o e-portfolio
 6. 6. Jak działa e-portfolio ?
 7. 7. E-portfolio w zbliżeniu…
 8. 8. ...to złożone i cenne narzędzie służące do gromadzenia i prezentacji informacji o własnych osiągnięciach.
 9. 9. Do czego służy? E- portfolio jest ważnym elementem doświadczenia każdego uczącego się. Jest pewną refleksją nad ciągle postępującym rozwojem osobistym, a nie tylko zbiorem zebranych dokumentów. Tworzone jest tylko i wyłącznie przez ucznia, przy wsparciu, ale bez ingerencji nauczyciela. Systematycznie rozwijane, jest przydatne przez całe życie.
 10. 10. Wykorzystanie e-portfolia
 11. 11. Wykorzystanie e-portfolia
 12. 12. Wykorzystanie e-portfolia
 13. 13. Wykorzystanie e-portfolia
 14. 14. Nauka oparta o e-portfolio w sześciu krokach czyli od pomysłu…
 15. 15. … do realizacji.
 16. 16. Krok pierwszy Zdefiniuj, jak ma wyglądać twoje e-portfolio i co ma się kryć pod tą nazwą. Określić trzeba cel, dla którego będzie tworzone i narzędzia, które najlepiej będą do niego pasować.
 17. 17. Krok drugi Nauczanie oparte na e-portfolio ma nieograniczony potencjał. Trzeba jednak ocenić, jak dużą zmianę może przynieść - zarówno jeżeli chodzi o cele pedagogiczne, jak i skutki dla ucznia, nauczyciela i samej szkoły jako instytucji.
 18. 18. Krok trzeci Przygotowanie się do tworzenia e-portfolio , w czasie którego trzeba rozstrzygnąć takie kwestie, jak prawa autorskie, dostęp do danych i sposób zarządzania portfolio. Tworzenie narzędzia opartego na zasadzie e-learningu powoduje, że trzeba rozważyć wszelkie za i przeciw, w tym kwestie prawne i możliwość rozpowszechniania treści.
 19. 19. Krok czwarty W proces tworzenia e-portfolio powinni być włączeni zarówno uczący się, jak i inne osoby, np. ich nauczyciele, eksperci w danej dziedzinie, personel techniczny albo trenerzy. Przy tworzeniu e-portfolia trzeba ustalić jak zachęcić ich do pomocy.
 20. 20. Krok piąty E-portfolio tworzone jest przez ucznia, ale podlega też wpływom ze strony takich osób, jak twórcy programów szkolnych, czy aktywnie działający przedstawiciele zawodu, pod kątem którego tworzymy dokumentację. Dlatego wpływ czynników zewnętrznych również warto uwzględnić.
 21. 21. Krok szósty i gotowe W trakcie oraz po ukończeniu kolejnych etapów tworzenia e-portfolio należy dokonać oceny dokonań i sprawdzić, czy założone cele zostały osiągnięte.
 22. 22. John Pallister , pracujący z e-portfolio Becci Salt, student ka University of Wolverhampton Czemu warto? Posiadanie własnej przestrzeni, gdzie mogę zapisywać na bieżąco różne rzeczy bardzo pomaga. Wydaje mi się, że lepiej je rozumiem, kiedy są spisane. Widziałem jak uczniowie, którzy mieli mało wiary we własne siły, zaczynali w siebie wierzyć, bo taką dumą napełniało ich portfolio, które stworzyli.
 23. 23. <ul><li>Wykorzystano: Effective Practice with e -Portfolios. Supporting 21st century learning , JISC </li></ul>E-portfolio to nasza wizytówka, dostępna w sieci, stworzona dla każdego, kto może być zainteresowany naszą działalnością i zawodowym doświadczeniem. © 2008 Wszystkie prawa zastrzeżone Fundacja Teraz Edukacja, Warszawa Autor: Agnieszka Andrzejczak; Podkład muzyczny dzięki: http:// music.podshow.com

×