Loe L H 1

1,772 views

Published on

LOE

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,772
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
236
Actions
Shares
0
Downloads
26
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Loe L H 1

  1. 1. LOE: El pas del Decret a l’aula <ul><li>Com programar una </li></ul><ul><li>unitat didàctica d'aula </li></ul><ul><li>a cicle inicial de primària </li></ul><ul><li>segons la LOE </li></ul><ul><li>Francesc Segura </li></ul>
  2. 2. Temporització del Taller DIJOUS 16 OCTUBRE DIJOUS 6 NOVEMBRE DIJOUS 27 NOVEMBRE la LOE al centre escolar La LOE a l'aula Competències Bàsiques ESCOLA AULA ALUMNE DECRET
  3. 3. Què aprendrem amb aquest taller? <ul><li>Quines són les novetats més importants de la LOE a Catalunya </li></ul><ul><li>Què ha de canviar de les nostres escoles i del treball d’aula </li></ul><ul><li>Com poder fer l’adaptació del nou currículum </li></ul>
  4. 4. Què aprendrem amb aquest taller? <ul><li>4. Què són i com es fan els Projectes Interdisciplinaris </li></ul><ul><li>5. Què són les competències bàsiques i com les poden treballar amb els nostres alumnes </li></ul><ul><li>6. Per què és important el treball col·laboratiu </li></ul>COMUNITAT VIRTUAL D’APRENENTATGE COL·LABORATIU
  5. 5. Paraula Clau LOGSE-LOE LOGSE LOE DIVERSITAT COMPETÈNCIES ef21
  6. 6. CURRÍCULUM LOE: de la programació per àrees <ul><li>A LA PROGRMACIÓ PER CONTINGUTS </li></ul><ul><li>Àrees Interdisciplinarietat Transversalitat </li></ul>ef21
  7. 7. CURRÍCULUM COMPETENCIAL “Extracte document Desplegament del currículum a l´EP- Dep.Educació” <ul><li>Un currículum per competències significa ensenyar per aprendre i seguir aprenent al llarg de tota la vida. </li></ul>ef21
  8. 8. Els sabers a la LOGSE i a la LOE Saber actuar LOGSE Saber Saber fer Saber ser LOE + ef21
  9. 9. ESTRUCTURACIÓ DELS CONTINGUTS <ul><li>DSR - Distribuir, Seqüenciar i Repartir </li></ul>Continguts decret Distribuir per nivell Seqüenciar per trimestres Repartir per UP i PI ef21
  10. 10. Quins són els principals canvis de la LOE a l’aula? <ul><li>Com canvia la LOE el dia a dia del treball a les nostres aules? </li></ul>
  11. 12. Ceip angel guimerà
  12. 13. El nostre paper…
  13. 14. CURRÍCULUM LOE <ul><li>¿Es poden canviar els documents sense canviar la realitat? </li></ul>SÍ NO
  14. 15. Volem canviar només els documents <ul><li>És que estem “farts” de tants canvis </li></ul><ul><li>Amb la LOGSE vam estar-hi “hores i hores” per fer el PCC i nungú se´l mira </li></ul><ul><li>Si l´administració ens “apreta” serà el que farem totes les escoles </li></ul><ul><li>Les editorials s´encarreguen de fer-nos la feina </li></ul><ul><li>Potser tenim tota la raó, i a més, tot serà més ràpid, però “ perdrem una oportunitat ” </li></ul>
  15. 16. Volem canviar la realitat <ul><li>No es tracta de canviar-ho tot, només el que creiem que “podria anar millor” </li></ul><ul><li>No es tracta de fer-ho amb preses, però sí de planificar-ho </li></ul><ul><li>A l´escola ha arribat molta gent nova i podria ser la manera de què es sentin protagonistes </li></ul><ul><li>Potser aquesta vegada hem de fer “menys papers” i més “debat” </li></ul><ul><li>“ És una oportunitat per a la millora educativa que podem aprofitar ” </li></ul>
  16. 17. Unitats de Programació LOE
  17. 18. APARTATS <ul><li>Títol i justificació </li></ul><ul><li>Temporització </li></ul><ul><li>Competències bàsiques </li></ul><ul><li>Objectius d’aprenentatge </li></ul><ul><li>Continguts </li></ul><ul><li>Criteris d’avaluació </li></ul><ul><li>Metodologia </li></ul><ul><li>Reflexió sobre la pràctica </li></ul>
  18. 19. TÍTOL i JUSTIFICACIÓ <ul><li>Títol : què sigui significatiu per als alumnes i què identifiqui què és el que anem a treballar </li></ul><ul><li>Justificació : Per què aquesta UP, per què per a aquest nivell educatiu, justificació de la temporització, explicació generar del què es farà, etc. </li></ul>
  19. 20. TEMPORITZACIÓ <ul><li>Nivell educatiu a qui va dirigida </li></ul><ul><li>Ubicació dins dels 6 trimestres del cicle </li></ul><ul><li>Durada : en sessions i hores </li></ul>
  20. 21. Competències bàsiques <ul><li>Generals d’etapa i pròpies de l’àrea </li></ul><ul><li>Identificació de l’àrea principal i de les altres àrees o àmbits que es treballen </li></ul><ul><li>Justificació de perquè l’UP afavoreix l’assoliment d’aquesta competència bàsica </li></ul>
  21. 22. Objectius d’aprenentatge <ul><li>Són aquells que indiquen els resultats esperats, precisant el tipus i el grau d´aprenentatge que hauran d´assolir els alumnes respecte dels continguts. </li></ul><ul><li>Infinitiu + complement directe (continguts) + si s´escau, circumstància o finalitat. </li></ul><ul><li>Els objectius didàctics de la unitat de programació han d´estar enunciats per ordre teòric de consecució, segons l´ordre en què es duguin a terme les activitats d´ensenyament-aprenentatge </li></ul>
  22. 23. Objectius d’aprenentatge <ul><li>S’han d’assolir en acabar l’UP </li></ul><ul><li>Els han de poder assolir la majoria dels alumnes </li></ul><ul><li>Han de ser avaluables </li></ul><ul><li>Es recomanable que estiguin numerats </li></ul>
  23. 24. Continguts <ul><li>Directament del Decret 142/20 </li></ul><ul><li>Àrea principal i de la resta d`àrees </li></ul><ul><li>Tots els continguts del Currículum han de tenir una o més d’una UP de referència, a ón es treballin de manera específica </li></ul>
  24. 25. Exemple <ul><li>Contingut nº 3 matemàtiques </li></ul><ul><li>“ Ús dels llenguantges verbal, gràfic i simbòlic per representar els nombres ( aproximadament fins el miler ). Interpretació i elaboració de gràfics a partir del comptatge . Visualització geomètrica de nombres utilitzant materials.Posada en comú de les diferents representacions ” </li></ul>
  25. 26. Procediment d’avaluació <ul><li>Criteris d’avaluació: què avaluarem? </li></ul><ul><li>Instruments: com ho farem? </li></ul><ul><li>Inicial, formativa i sumativa : quan ho farem? </li></ul>
  26. 27. Metodologia <ul><li>Estratègia organitzativa / estils d’ensenyament-aprenentatge </li></ul><ul><li>Agrupaments </li></ul><ul><li>Materials </li></ul><ul><li>Desenvolupament de les activitats </li></ul>
  27. 28. Reflexió sobre la pràctica <ul><li>Reflexió i valoració de l’equip docent per tal de verure si s’han aconseguit els objectius i modificar el que s’escaigui per aconseguir la millora dels resultats </li></ul>
  28. 29. Treball per competències Una manera de fer de mestre Una manera de ser mestre Cristina Pujol (Inspectora Zona Martorell) +
  29. 30. ISO-CB10 del mestre i la mestra competencial <ul><li>Atent/a als coneixements previs dels alumnes </li></ul><ul><li>Escoltar, escoltar i escoltar </li></ul><ul><li>Disposat/da al treball col·laboratiu </li></ul><ul><li>Pacient, alegre, il·lusionat </li></ul><ul><li>Amb ganes d’aprendre, de conèixer </li></ul>
  30. 31. ISO-CB10 del mestre i la mestra competencial <ul><li>No dogmàtic/a: sap que no té tota la veritat </li></ul><ul><li>Disposat/da a reconèixer i a aprendre dels errors. L’error com a font d’aprenentatge </li></ul><ul><li>Capaç de fer crítica i autocrítica constructiva </li></ul><ul><li>Que creu en els seus alumnes, visualitza les seves potencialitats i celebra els avenços </li></ul><ul><li>Que mai digui: “amb aquest, amb aquesta ja no n’hi ha res a fer” </li></ul>
  31. 32. LES 3 CLAUS DE L’APRENENTATGE PER COMPETÈNCIES <ul><li>Integració de coneixements </li></ul><ul><li>Què he après? </li></ul><ul><li>2. Funcionalitat dels aprenentatges </li></ul><ul><li>Per a què em serveix? </li></ul><ul><li>3. L´autonomia personal </li></ul><ul><li>Com puc aprendre més? </li></ul>
  32. 33. Exemple 1 <ul><li>Francesc, Francesc!! </li></ul><ul><li>Passa, passa que els nens i les nenes de P3 ja saben llegir </li></ul>
  33. 34. Digueu-li al Francesc què diu aquí...
  34. 35. Exemple 2 <ul><li>Per què algunes de les tapes </li></ul><ul><li>del clavegueram </li></ul><ul><li>són rodones? </li></ul>
  35. 36. Són totes rodones?
  36. 37. Una pista
  37. 38. Exemple 3 <ul><li>Com saben els cecs </li></ul><ul><li>quina moneda </li></ul><ul><li>és? </li></ul>
  38. 39. Monedes
  39. 40. El CUC de l’activitat competencial <ul><li>Desperta la CURIOSITAT de l’alumnat </li></ul><ul><li>Té o tindrà alguna UTILITAT per a la seva vida diària </li></ul><ul><li>En el seu desenvoluopament hi ha moments de treball COL·LECTIU </li></ul>
  40. 41. El “cuc”, a poc a poc, fa forat...

×