• Share
 • Email
 • Embed
 • Like
 • Save
 • Private Content
Scrum Impulz -Efektivny Tim
 

Scrum Impulz -Efektivny Tim

on

 • 1,932 views

Podmienky pre vytvorenie efektivneho timu a jeho sebareflexia pouzitim retrospektivy

Podmienky pre vytvorenie efektivneho timu a jeho sebareflexia pouzitim retrospektivy

Statistics

Views

Total Views
1,932
Views on SlideShare
1,610
Embed Views
322

Actions

Likes
1
Downloads
13
Comments
0

4 Embeds 322

http://scrum.sk 185
http://agile.sk 131
http://www.slideshare.net 4
http://www.linkedin.com 2

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment
 • Toyota,Je to rozdielvocimodeluzapadnychfiriemreprezentovanychnapr.JackomWelchom (GE), ktory deli ludi do kategorii A,B,C, pricom C je podla neho zvycajne 10%. Odstranenie C ma zvysitcelkovuvykonnost. Aj ked to ma zjavnelogickyzmysel, musimesazamysliet, zetento model sanezaobera co je problem, ale ako ho jednoduchoodstranit.
 • Prieskumy ukázali, že tímy sú efektívne hlavne ak sú vnútorne motivované. Samozrejme, že peniaze tiež fungujú, ale iba po určitú hranicu. V kognitívnych zamestnaniach sa ukázalo, že neplatí AK-TAK. Dokonca miera úspešnosti klesá.Preto by ste sa mali zamerať na vnútornú motiváciu. Tím by mal mať svoju autonómiu, priestor dokázať niečo a robiť niečo zmysluplné.
 • Výsledok práce má ZMYSELRobiť to čo robíme s tým, že je to podstatná časť väčšieho celku, ktorý pomôže iným
 • Má priestor pre MAJSTROVSTVOTúžba byť lepším a lepším v niečom čo má zmysel
 • Je AUTONÓMNYNutkanie riadiť naše vlastné životySamoorganizácia neznamená, že sa tím rozhoduje aké ciele splní, alebo kto je členom tímu. Riadenie samoorganizujúceho sa tímu znamená, že sa riadi prostredie a rozvoj chovania sa tímu a priamo sa neurčuje čo je efektívne chovanie.Neznamená to, že tím je nekontrolvateľná jednotka. Scrum a iné Agile metódy riadenia poskytujú dostatok kontrolných mechanizmov pre sledovanie a možnú zmenu správania sa tímuSamoorganizácia sa nestane iba raz v čase, v podstate nie je nikdy ukončená, keďže všetko okolo nás sa mení.Mike Cohn: Efektívna organizácia sa je teda rozvíjaná a nie dizajnovanáDeje sa to neustále okolo nás, napr. evolúcia.
 • Človek, ktorý zvolal míting ho zvolá za účelom dozvedieť sa niečo. Informácie sú poskytované primárnejemu a často práve on rozhoduje o ďalšom smerovaní.
 • Samozrejme, že manažér je informovaný o dianí v tíme. Týmpádom tento míting spĺňa jeho potreby.Oveľa dôležitejší dopad je však vo vzájomnej komunikácii členov tímu. Neexistuje rola vedúci. Všetci majú spoločný cieľ, pracujú na spoločnom diele a majú svoj podstatný podiel na výsledku. A preto aj majú svoju zodpovednosť každý voči každému navzájom.Už neexistuje niekto, kto rozhodne. Musí vzniknúť dohoda. Dohoda však v sebe zahŕňa rôznu úroveňvedomostí, skúseností, doménových znalostí. V tom je čaro, ale aj nebezpečenstvo .
 • Samoorganizaciavedienielen k vyssejproduktivite, ale moznoesteviac k ľudskejšiemu a viac vyspelému pracovnému prostrediu.Aj keď sa tímové porady zdajú byť jednoduché, často sú nefunkčné (standups). Príčinou môže byť práve nepochopenie samoorganizácie práce. Často je to práve nepochopenie toho, že tím má jeho vlastnú zodpovednosť za svoj úspech. Ak toto nepochopí, výkonnosť bude dokonca horšia. Stretol som sa s prípadmi, kedy ľudia tvrdili, že oni nepotrebujú separátne denné mítingy, že o všetkom čo sa deje vedia. Skutočnosť ale bola taká, že v momente prvého mítingu sa začali navzájom vypytovať na príčiny, dôsledky riešenia a stav problémov. Moja otázka: Prečo sa to pýtate, keď, podľa Vás, viete čo sa deje?Načo slúži denný míting:Zdieľanie záväzkov: každý deň každý člen tímu v podstate dáva na vedomie ostatným svoj záväzok niečo dokončiť. Je to oveľa dôležitejšie ako zdieľanie informácií o progrese. Podporuje autonómiu, majstrovstvo. Komunikácia stavu: standup denný míting je v podstate rovnaký ako každý iný míting. Čo je rozdielom je, že sa ľudia informujú navzájom, nie manažéra.Identifikácia problémov: ak je problém vyslovený na takejto porade, tento problém by už nemal byť len problémom jednotlivca. Je to problém tímu a všetci by mali pomôcť problém odstrániť alebo obísť. Míting má slúžiť na identifikáciu problému, nie jeho vyriešenieNastavenie smeru a zamerania: želaním je smerovať rovnakým smerom, denný standup je používaný pre dennnodenné pripomínanie čo je spoločný smer.Vytvorenie tímu: efektívny tím je vytváraný pravidelnou komunikáciou, prácou a vzájomnou pomocou a podporou.POZOR NA FACILITATORAĎalšie pomôcky:Kto príde posledný, začína: nikto sa tak nestáva facilitátorom mítinguRound robinPass the token – loptičkaKarta s poradovým číslom, kto kedy rozprávaRotácia facilitátoraPrerušnie očného kontaktu facilitátorom (nech sa napr. pohybuje)
 • 1968 Komponentové tímy jedna zpríčin problému implementovať agile a scrum dôležité napr. pre rozhodnutie ako budú vytvorené distribuované tímy
 • Zrazu sa ocitnete v situácii, kedy potrebujete vytvoriť tímy. Pra poskytuje rôzne scenáre ako vytvárať tímy. Každý má svoje vhody a nevýhody, ale predsa len si ich spomeňme. Zamerajme sa na typ činnosti, ktorú člen tímu robí a na jeho lokáciu. Izolovaný scrum – rovnaká profesia v jednej lokácii, projekt môže byť vo viacerých lokáciách, ale delený na podprojektyScrum of scrum – rôzne profesie v rôznych lokáciách, projekt v jednej lokáciiIntegrovaný scrum – rôzne profesie v rôznych lokáciách, projekty distribuované takisto
 • Organizacie a ludia casto nepytaju pomoc: - aby nevyzerali neprofesionalne = dopady na karieru, peniaze, vztahy Casto ani nevedia, že pomoc potrebujú nevedia koho osloviť
 • Nemôžete byť agilní, ak pravidelne nedozeráte na Váš tím, Vaše pracovné prostredie, nástroje, postupyJe to aj možnosť kedy poďakovať a oceniť pomocNiekto je za dverami: manažér, zákazník, nie člen tímuMeranie navratnosti: Získal som vysokú hodnotu počas retrospektívy: 4, bolo to o ničom: 0. 0 nemusí znamenať, že retrospektíva bola zle vedená, môže to byť indikátor, že človek nemal šancu sa sústrediť, keďže mal iné veci na práci, možno dôležitejšie.
 • Myslite na prípravu prostredia, v ktorom sa retrospektíva uskutoční (stoličky v kruhu, priestor na prácu s ideami)RoztriedenieZoskupenie podobných návrhovRoztriedenie Čo bolo dobréČo môže byť lepšieNápady OhodnotenieMagnety, bodky
 • Definujte celkový čas a časy jednotlivých čast retrospektívy tak, aby o tom vedeli všetci zúčastneníRetrospektíva má byť robená s nejakým cieľom, na ktorý je zameraná. Nemala by byť úplne všeobecná v úplne iných, s prácou nesúvisiacich oblastiach. Napr. Zamerajme sa na coding techniky, kvalitu,...Pamätajte, že sa chcete zlepšiť, adaptovať na prostredie, ktoré sa možno zmeniloOverte si, či ľudia porozumeli cieľu retrospektívy
 • Osvedčilo sa mi 30 minút ako časový limit pre tímy do 20 ľudí.Je potrebné poskytnúť príklady návrhov, aspoň po prvýkrát. Chceme urobiť niečo inakRozhodnutie urobí skupina, nie jednotlivecPozor na formu otázok: napr. nie Čo je zlé, čo je dobré, resp. čo je dôležité, ale čo nášmu tímu dá viac energie, čo nás posunie ďalejMŕtve minúty sú normálne. Ľudia potrebujú čas na vypnutie zo stresu, ktorý prežívali ešte pred pár minútami a naladiť sa. Nechajte ich chvíľu bez podnetov. Typické je to pre prvé retrospektívy.
 • Definujte o čo sa zaujímate. Typické je hodnotenie aktuálnej iterácieNezabúdajte aj na proaktívne návrhy, ktoré by mali byť podchytené práve počas takýchto brainstormingov
 • HlasovanieMagnety, bodkyČiarkyMincePozor na kultúrne problémy KategorizáciaNávrhy budú z rôznych oblastí. Ak je retrospektíva robená vo veľkých tímoch, často pomáha pri následnej implementácii návrhov určitá forma generalizácie návrhov a ich ďalšia kategorizáciaRetrospektíva nie je o zistení návrhov. Retrospektíva je o zlepšení procesov, postupov a vzťahov. A preto je nutné sa dopredu dohodnúť, ktoré návrhy budú vybrané a následne aj implementované. Má to byť záväzok zodpovedných, napr. manažérov, voči tímu.
 • Uvedené sú len príklady oblastí. Skutočné oblasti môžu, ale nemusia byť dopredu vytýčené a nájdete ich až počas spracovania údajov.
 • váha ohodnotenia idei retrospektívyManažmentTím Skontrolovať realizáciu, nápravuPozitíva opakovanej retrospektívy: zvýšená produktivita, schopnosti, kvalita, kapacita, dôvera a morálka
 • Prvá s trénerom vo všetkých lokalitáchVideokomunikácia (celý tím)Časové zónyMy a oniVyhodnoteniePrvá s trénerom vo všetkých lokalitáchPrekonanie kultúrnych rozdielov (príklad s mincami)Časové zónyPotreba sa trafiť do vhodného času pre všetky lokality nie uprostred dňa, začiatok, koniec týždňa (Arabi), začiatok, koniec mesiaca (iné neprojektové záležitosti - timesheets,...)My a oni – offshore tímy často nie sú skutočné tímy. Obidve strany chcú často robiť oddelené retrospektívy, aby sa vnútorné záležitosti nedostali von.Vyhodnotenie by malo byť „verejné“, aspoň v rámci tímu.

Scrum Impulz -Efektivny Tim Scrum Impulz -Efektivny Tim Presentation Transcript

 • Efektívny tím
  Dušan Kocúrek
 • ‘mono zukuri wa hito zukuri‘
  Vývoj produktov začína vývojom ľudí
  Toyota talent: developing your people the Toyota way
   By Jeffrey K. Liker, David Meier
 • Dan Pink, TED conference, 2009
 • Efektívny tím
  ZMYSEL
 • Efektívny tím
  MAJSTROVSTVO
 • Efektívny tím
  AUTONÓMIA
 • Efektívny tím
  KOMUNIKÁCIA
  a
  SPOLUPRÁCA
 • Denný míting
  Zdieľanie záväzkov
  1
  Komunikácia stavu
  2
  Identifikácia problémov
  3
  Smerovanie
  4
  Vytvorenie tímu
  5
 • Kedy míting nefunguje
  Neskorý príchod
  Reportovanie lídrovi
  Mítingy nezačínajú načas
  Časté prerušenia, skákanie do reči
  Nie-projektové záležitosti
  Nepamätám si, čo som robil včera
  Rozprávanie príbehov a detailov
  Okamžité riešenie problémov
  Nedostatok energie
  Problémy nie sú indikované
  Problémy nie sú riešené
  Problémy sú indikované len počas denného mítingu
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
 • Conway a jeho zákon
  Organizácia systému má tendenciu reflektovať organizáciu,
  ktorá ho vytvára.
 • Scrum of Scrum
  Integrated Scrum
 • Izolovaný Scrum
 • Scrum of Scrum
 • Integrovaný Scrum
 • Conway a jeho zákon
  Premyslite si štruktúru tímov
  PRED
  vývojom produktu
  a
  OVPLYVNÍTE tak KVALITU
  a EFEKTIVITU
 • RETROSPEKTÍVA
  Ak by ste mohli dnes zmeniť jednu vec, čo by to bolo?
  Aby ľudia si pýtali a akceptovali pomoc, ktorú potrebujú a chcú.
  Yves Hanoulle, https://twitter.com/Retroflection
 • RETROSPEKTÍVA
  Dozvedieť sa známe.
  Dozerať a adaptovaťsa!
 • Retrospektíva
  Prostredie
  Vyhodnotenie poslednej
  Získanie návrhov
  Roztriedenie
  Vyhodnotenie
  Ukončenie
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  30
  minút
 • Retrospektíva
  Čas
  Cieľ
  Kontrola
  1
  Prostredie
  Vyhodnotenie poslednej
  Získanie návrhov
  Roztriedenie
  Vyhodnotenie
  Ukončenie
  1
  2
  3
  2
  4
  5
  3
  6
 • Retrospektíva
  Dĺžka
  Príklady
  Štyri mŕtve minúty
  1
  Prostredie
  Vyhodnotenie poslednej
  Získanie návrhov
  Roztriedenie
  Vyhodnotenie
  Ukončenie
  1
  2
  3
  2
  4
  5
  3
  6
 • Retrospektíva
  Prostredie
  Vyhodnotenie poslednej
  Získanie návrhov
  Roztriedenie
  Vyhodnotenie
  Ukončenie
  1
  2
  3
  4
  5
  6
 • Retrospektíva
  Prostredie
  Vyhodnotenie poslednej
  Získanie návrhov
  Roztriedenie
  Vyhodnotenie
  Ukončenie
  1
  2
  Hlasovanie
  Kategorizácia
  Čo so zisteniami
  3
  1
  4
  5
  2
  6
  3
 • Kategorizácia výsledkov
 • Kategorizácia - Oblasť
 • Výsledky
 • Distribuované prostredie
  my
  oni
 • Podstatné
  Porada nie je len o stave práce
  Organizácia tímov
  Retrospektíva nie je prieskum
  1
  2
  3
 • ‘mono zukuri wa hito zukuri‘
 • © Dušan Kocúrek, 2010
  dusankocurek@hotmail.com