Points of-you w-praktyce

3,134 views
2,828 views

Published on

Points of You to wspaniałe narzędzie wspierające rozwój osobisty i organizacyjny oraz społeczność zainspirowana odkrywaniem wciąż nowych perspektyw. Możesz dołączyć do nas na facebook na Points of You - The Coaching Game Poland.

2 Comments
4 Likes
Statistics
Notes
No Downloads
Views
Total views
3,134
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
20
Comments
2
Likes
4
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Points of-you w-praktyce

 1. 1. Jak pracować z Points-of-You Dorota Raniszewska
 2. 2. Tak wygląda gra coachingowa Points-of-You Karty Plansze Notes Książeczka
 3. 3. W środku jest 65 kart, książka z opowiadaniami, cytatami, dobrymi pytaniami, 4 gotowe plansze i notes
 4. 4. Co daje gra coachingowa Points-of-You… Poprawa relacji i współpracy z ludźmi dzięki lepszemu zrozumieniu drugiej osoby, otwartości na różnorodność, akceptacji dla odmienności, włączaniu nowego spojrzenia, poszerzaniu perspektywy. Uwalnianie kreatywności, myślenia twórczego, dzięki zaskakującym, nowym skojarzeniom, otwieraniu się na nowe spojrzenia, odkrywaniu nowych punktów widzenia, innych niż dotychczasowe myślenie. Doświadczanie i rozumienie łączące myśl, emocje i intuicję, pozwalające przebić się przez listę kontrolną tego co wolno a co nie wolno, co da się a co się nie da… Rozwój i wzbogacanie doświadczeń, umiejętności i postaw życiowych i zawodowych.
 5. 5. Na kolejnych stronach znajdziesz kilka przykładów z mojej pracy z Points-of-You
 6. 6. „Instrukcja Obsługi”: Rozłóż karty obrazkiem do dołu, zadaj pierwsze pytanie, wylosuj kartę, opowiedz, jakie myśli czy pomysły przychodzą Ci do głowy. Może przyjdą myśli zaskakujące, niespodziewane ale jakże precyzyjne. Takie, o których wcześniej nie myślałeś, nie myślałaś, nie myśleliście. Potem drugie pytanie i druga karta. Potem trzecie pytanie i trzecia karta. A teraz popatrz co razem te karty tworzą, jakie nowe znaczenie, jaką opowieść? Zapisz, podsumuj, zrób postanowienie: Co dalej? Idź do przodu. Jechaliśmy we czwórkę samochodem na szkolenie. Zatrzymaliśmy się na stacji benzynowej. Wyciągnęłam karty. 1-sze pytanie: Czego mam w życiu dużo? 2-gie pytanie: Czego mam w życiu mało? 3-cie pytanie: Czego chcę więcej w życiu? Wcześniej nie znaliśmy się. To było nasze pierwsze spotkanie. I od razu prawdziwe otwarcie, poznaliśmy się nie sztampowo. „Ależ magiczne te karty”. W drodze powrotnej też zatrzymaliśmy się, aby podsumować szkolenie: 1. Co mi się udało osiągnąć przez te dni? 2. Czego nie udało mi się osiągnąć? 3. Co zrobię dalej, co zaproszę do mojego życia?
 7. 7. To był warsztat z menedżerami poświęcony poprawie współpracy i komunikacji. Pracowaliśmy z pełnym zaangażowaniem przez cały dzień. Powstał konkretny plan działania i harmonogram wdrożenia wraz z terminami, przypisanymi rolami i odpowiedzialnością. Jednak zanim to się stało, na początek każdy z menedżerów wybrał jedną kartę (karty położone były obrazkiem do góry), która reprezentuje to, co dzięki zmianie ma się zadziać w ich firmie i między nimi. Tak powstał plakat zmiany. Tak pojawiło się prawdziwe zaangażowanie i obecność na warsztacie. Każdy „wszedł” do gry z prawdziwą emocją i szczerą myślą.
 8. 8. 1. Co utrudnia wprowadzanie zmian w firmie? 2. Co zrobić, aby pojawiło się zaangażowanie? 3. Co zrobić, aby było większe zaufanie? 4. Co zrobić, aby była lepsza atmosfera w pracy? 5. Jaka siła nam w tym pomoże? Przykład sesji pracy nad zmianą kultury organizacyjnej. Było po pięć osób w zespole. Każda losowała jedną kartę do całego obrazka, a potem wszyscy dopowiadali swoje zdanie do postawionych pytań:
 9. 9. Przykład trzech kart wybranych na podsumowanie całego cyklu rozwojowego. Zadaniem uczestnika coachingu było wybrać trzy karty, które podsumowują to, co udało się tej osobie osiągnąć, co przepracowała, dokąd doszła. Do każdej z kart osoba ta opowiedziała, co ma na myśli. Coach następnie zadaje pytanie pogłębiające, np. jak sądzisz „jaki miłość ma związek z bólem?” To mogą być też pytania, co dalej zrobisz, na czym się skupisz, która z tych kart najlepiej oddaje to, gdzie teraz jesteś…. Dobór pytania jest już zadaniem coacha.
 10. 10. W poszukiwaniu wiary w zmiany?
 11. 11. W poszukiwaniu odpowiedzi co dalej z relacją?
 12. 12. W poszukiwaniu odpowiedzi co dalej z relacją?
 13. 13. Praca z dzieckiem nad emocjami
 14. 14. Praca z dzieckiem nad poważnymi tematami
 15. 15. A teraz samodzielnie pomyśl: CO W TWOIM ŻYCIU CHCESZ ZMIENIĆ?
 16. 16. Różne zastosowania Points-of-You W BIZNESIE: Coaching indywidualny Coaching zespołu Coaching kadry zarządzającej Warsztaty kreatywne Poszukiwanie nowych pomysłów Zmiana kultury organizacyjnej Zmiana stylu przywódczego Poprawa współpracy Integracja między pokoleniami Wypracowanie wspólnych wartości W DOMU, Z RODZINĄ: Omówienie tematów trudnych do omówienia Mówienie o pragnieniach Podejmowanie decyzji: np. jakie to mają być wakacje Prezent dla ukochanej osoby Gra, np. w skojarzenia W TERAPII: Otwarcie komunikacji, kiedy trudno o komunikację werbalną Uruchomienie ekspresji niewerbalnej i werbalnej Wprowadzenie elementów pracy kreatywnej Łączenie z malowaniem, z ruchem, z muzyką
 17. 17. Praca w parach na warsztatach
 18. 18. Opinie, i ta jedna z najwspanialszych… napisana prosto z serca, autentycznie
 19. 19. Zapraszam na autorskie warsztaty Points-of-You. Dorota Raniszewska http://gardenhr.com
 20. 20. -------------------------------------------- Dorota Raniszewska Garden HR http://gardenhr.com --------------------------------------------

×