Sample-Turkish-Easy-Reading-Books-Strange-News-For-Beginners

239 views

Published on

This is a sample chapter from Beginner Turkish Easy Reading books - Strange News

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
239
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
17
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sample-Turkish-Easy-Reading-Books-Strange-News-For-Beginners

  1. 1. Garip Haberler / 50 Yıl Sonra 5 Elli Yıl Sonra 1. Learn the words before reading. Bulmak To find Adam eşyaların içinde bir şey buldu. Eşya Things at home Adam eşyaları temizliyordu. Faiz Interest Şirket faizi ile birlikte 750 Sterlin verdi. Geçmek To pass Aradan 50 yıl geçti. İyilik Favour Onlar adama bir iyilik yapmak istediler. Kaza Accident Bir adam arabayla kaza yaptı. Koymak To put Adam çeki bir yere koydu ve orada unuttu. Ödemek To pay Sigortacılar ona 39 Sterlin ödemek istediler. Sigorta ınsurance Sigorta şirketi ona bir çek verdi. Takım Team; set Adam şimdi bir golf takımı almak istiyor. Unutmak To forget Adam çeki bir yere koydu ve orada unuttu. Zorunda Obliged, haveto Şirket parayı ödemek zorunda değildi.
  2. 2. 6 Garip Haberler / 50 Yıl Sonra 2. Learn and fill in the blanks with the given words below. bulmak eşya faiz geçmek iyilik kaza koymak ödemek sigorta takım unutmak zorunda 1. Adam eşyaların içinde bir şey _____________ - du. 2. Adam _____________ - ları temizliyordu. 3. Şirket _____________-i ile birlikte 750 Sterlin verdi. 4. Aradan 50 yıl _____________ - ti. 5. Onlar adama bir _____________ yapmak istediler. 6. Bir adam arabayla _____________ yaptı. 7. Adam çeki bir yere _____________ - du ve orada unuttu. 8. Sigortacılar ona 39 Sterlin _____________ istediler. 9. _____________ şirketi ona bir çek verdi. 10.Adam şimdi bir golf_____________ - ı almak istiyor. 11.Adamçeki bir yere koydu ve orada _____________ -tu. 12.Şirket parayı ödemek _____________ değildi.
  3. 3. Garip Haberler / 50 Yıl Sonra 7 Bir adam arabayla kaza yaptı. Sigorta şirketi ona bir çek verdi. Ama adam parayı o zaman almadı. Bir adam 1946’da bir araba aldı. Bir süre sonra arabayla bir kaza yaptı. Kazadan sonra sigortacılar geldiler. Onlar 39 sterlin ödemek istediler. Ama adam parayı almadı. Sigorta şirketi ona bir çek verdi. Adam çeki aldı, evde bir yere koydu ve orada unuttu. Aradan tam 50 yıl geçti. Adam eski eşyaları temizliyordu. Onların içinde bir şey buldu: Bir çek. Hemen şirkete gitti ve onlara çeki gösterdi. Şirket parayı ödemek zorunda değildi. Ama onlar bir iyilik yapmak istediler. Onun faizi ile birlikte 750 sterlin verdiler. Adam golf oynamayı seviyor. Bu yüzden o şimdi yeni bir golf takımı almak istiyor 3.True or false? Read and correct. 1. Adam bir kaza yaptı. 2. Şirket ona para gönderdi. 3. Adam parayı hemen aldı.
  4. 4. 4. Answer the questions. 1. Şirket ona kaç para ödedi? 3. Yıllar sonra şirket parayı verdi mi? 2. Adam çeki nereye koydu? 4. Adam şimdi ne almak istiyor? 5. Match the words. ___ kaza 1. oynamak ___ golf 3. ödemek ___ para 2. yapmak (x2) ___ iyilik 6. Put the sentences in order. ___ Adam bir kaza yaptı. ___ Sigorta şirketi bir çek gönderdi. ___ Adam çeki bir yerde unuttu. ___ 50 yıl sonra adam çeki buldu. ___ Şirket 750 sterlin ödedi. ___ Adam tekrar şirkete gitti. 7. Read the text again and rewrite it with your own words. 8 Garip Haberler / 50 Yıl Sonra

×