Ne Nedir / Polinezyalılar 5
Polinezyalılar
1. Learn the words before reading.
Göç etmek To migrate, immigrate Polinezyalıl...
6 Ne Nedir / Polinezyalılar
2. Learn and fill in the blanks with the given words below.
göç etmek halk haretket etmek hari...
Ne Nedir / Polinezyalılar 7
Polinezyalıların kim olduğunu biliyor musunuz?
Çin’den Pasifik Okyanusu’ndaki adalara göç eden...
8 Ne Nedir / Polinezyalılar
4. Answer the questions.
1. Onlar daha önce nerede yaşadılar?
2. Onlar neden oradan göç ettile...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Sample-Turkish-Easy-Reading-Books-For-Intermediate-Turkish-Learners

288 views

Published on

This is a sample chapter from Intermediate Turkish easy reading books - What is what for intermediate Turkish learners

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
288
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
11
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sample-Turkish-Easy-Reading-Books-For-Intermediate-Turkish-Learners

  1. 1. Ne Nedir / Polinezyalılar 5 Polinezyalılar 1. Learn the words before reading. Göç etmek To migrate, immigrate Polinezyalılar Çin’den Pasifik Okyanusu’ndaki adalara göç eden halktır. Halk People, public Polinezyalılar Çin’den Pasifik Okyanusu’ndaki adalara göç eden halktır. Hareket etmek To move Çinliler güneye doğru hareket etmeye başladığı zaman Polinezyalılar göç etmek zorunda kaldılar. Harita Map Polinezyalılar Pasifik Okyanusu’nda yol bulmak için haritalar kullandılar. Terk etmek To leave Polinezyalılar yanlarına hayvanlar ve bitkiler alarak yavaş yavaş Asya’yı terk etmeye başladılar. Yerleşmek To settle down Polinezyalılar yolculuklarının sonunda Pasifik Okyanusu’nda farklı farklı adalara yerleştiler. Zorunda kalmak To have to Çinliler güneye doğru hareket etmeye başladığı zaman Polinezyalılar göç etmek zorunda kaldılar.
  2. 2. 6 Ne Nedir / Polinezyalılar 2. Learn and fill in the blanks with the given words below. göç etmek halk haretket etmek harita Terk etmek yerleşmek zorunda kalmak 1. Polinezyalılar yanlarına hayvanlar ve bitkiler alarak yavaş yavaş Asya’yı _____________ - ye başladılar. 2. Çinliler güneye doğru _____________ - ye başladığı zaman Polinezyalılar göç etmek zorunda kaldılar. 3. Polinezyalılar PasifikOkyanusu’nda yol bulmak için _____________ - lar kullandılar. 4. Çinliler güneye doğru hareket etmeye başladığı zaman Polinezyalılar göç etmek _____________ - dılar. 5. Polinezyalılar Çin’den Pasifik Okyanusu’ndaki adalara _____________ - en halktır. 6. Polinezyalılar yolculuklarının sonunda Pasifik Okyanusu’nda farklı farklı adalara _____________ - tiler. 7. Polinezyalılar Çin’den Pasifik Okyanusu’ndaki adalara göç eden _____________ - tır.
  3. 3. Ne Nedir / Polinezyalılar 7 Polinezyalıların kim olduğunu biliyor musunuz? Çin’den Pasifik Okyanusu’ndaki adalara göç eden halk. Polinezyalılar büyük kanolar kullanarak ve yıldızlara bakarak Pasifik Okyanusu’nda yolculuklar yaptılar. Hem okyanusu, hem de rüzgârları çok iyi bilen Polinezyalılar orada yol bulmak için haritalar yaptılar. Peki, Polinezyalılar nereden geldiğini biliyor musunuz? Polinezyalılar yaklaşık dört bin yıl önce Güney Çin’de yaşıyorlardı. Ancak zaman içinde Çinliler güneye doğru hareket etmeye başladığı zaman Polinezyalılar göç etmek zorunda kaldılar. Polinezyalılar, yanlarına bitkiler ve hayvanlar alıp yavaş yavaş Asya’yı terk etmeye başladılar. Yanlarında hayvanlar ve bitkiler de götürdüler. Yolculuklarının sonunda Pasifik Okyanusu’nda farklı farklı adalar buldular ve o adalarda yerleştiler. Yüzlerce yıl süren yolculuklardan sonra bu insanlar artık Pasifik Okyanusu’nda yaşıyorlar ■ 3. True or false? Read and correct. ___ 1. Polinezyalılar Çin’den geldiler. ___ 2. Çinliler Pasifik Okyanusu’na göç ettiler. ___ 3. Polinezyalılar adalarda yaşıyorlar.
  4. 4. 8 Ne Nedir / Polinezyalılar 4. Answer the questions. 1. Onlar daha önce nerede yaşadılar? 2. Onlar neden oradan göç ettiler? 3. Polinezyalılar nerede yolculuk yaptılar? 4. Onlar yol bulmak için ne yaptılar? 5. Onlar şimdi nerede yaşıyorlar? 5. Match the words. 1. yolculuk ___ etmek (x3) 4. göç ___ yapmak 2. yol ___ kalmak 5. zorunda 3. hareket ___ bulmak 6. terk 6. Complete the sentences. 1. Onlar yıldızlara bakarak … 2. Onlar yol bulmak için … 3. Onlar göç ettiler, çünkü … 7. Read the text again and rewrite it with your own words.

×