Sample-Intermediate-Turkish-Easy-Reading-Books-Turkish-news-for-intermediate-turkish-learners

227 views
147 views

Published on

This is a sample chapter from Intermediate Turkish easy reading books - Turkish in the news for intermediate Turkish learners

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
227
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
6
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sample-Intermediate-Turkish-Easy-Reading-Books-Turkish-news-for-intermediate-turkish-learners

  1. 1. Garip Haberler / Mayonez 5 Mayonez İçin 10 Yıl 1. Learn the words before reading. Acı içinde In pain Yere düşen adam acı içinde bağırıyordu. Ceza Punishment Wynetta Holan büyük bir ceza aldı. Genç kadın mayonez için 10 yıl hapis yatacak. Çılgın Crazy Polisler çılgın kadını yakalayıp karakola götürdüler. Fark etmek To notice,realize Çizburgerini yemeye başladı, ama o anda bir şey fark etti. Fırlatmak To throw Çizburgeri cama fırlatıp her şeyi yere dökmeye başladı. Karnı acıkmak To get hungry Bir gün karnı acıktığı için McDonalds’a gitti. Sıraya girmek To get in line, queue Her zamanki gibi sıraya girip biraz bekledi. Sinirlenmek To get angry Mayonez olmadığı için o kadar sinirlendi ki... Sipariş Order Bir menü sipariş etti, ama menüde mayonez yoktu. Zavallı Poor (pity) Zavallı adamın bacağı kırılmıştı.
  2. 2. 6 Garip Haberler / Mayonez 2. Learn and fill in the blanks with the given words below. acı içinde eza çılgın fark etmek fırlatmak karnı acıkmak sıraya girmek sinirlenmek sipariş zavallı 1. Bir menü _____________etti, ama menüde mayonez yoktu. 2. Wynetta Holan büyük bir _____________ aldı. Genç kadın mayonez için 10 yıl hapis yatacak. 3. Her zamanki gibi _____________ - ip biraz bekledi. 4. Polisler _____________ kadını yakalayıp karakola götürdüler. 5. Çizburgerini yemeyebaşladı, ama o anda bir şey _____________ - ti. 6. Yere düşen adam _____________ bağırıyordu. 7. _____________ adamın bacağı kırılmıştı. 8. Bir gün _____________ - tığı için McDonalds’a gitti. 9. Mayonez olmadığı için o kadar _____________ -di ki... 10.Çizburgeri cama _____________ - ıp her şeyi yere dökmeye başladı.
  3. 3. Garip Haberler / Mayonez 7 WaynetteHolanadlıbirkadınçizburger yemekiçinMcDonalds’agitti.Birmenü siparişetti,amamenüdemayonez yoktu!Okadarsinirlendiki… Waynetta Holan adlı kadın Amerika’da Houston’da yaşıyordu. Bir gün karnı çok acıktığı için McDonalds’a gitti. Her zamanki gibi sıraya girip biraz bekledi. Daha sonra sıra ona geldi ve bir çizburger menüsü sipariş etti. Buraya kadarherşeynormaldi. Waynetta Holan boş bir masaya oturdu ve çizburgerini yemeye başladı. Ama o anda bir şey fark etti. Menüde ketçap vardı, ama mayonez yoktu! Genç kadın birden o kadar sinirlendi ki, çizburgeri cama fırlatıp masadaki herşeyiyeredökmeyebaşladı.Ensonundadeligibidışarıkoştu. Kadınarabasınabindi,çalıştırdı,amayoldayürüyenbiradamaçarptı.Yere düşen adam acı içinde bağırıyordu çünkü zavallı adamın bacağı kırılmıştı. Bir süre sonra polisler geldi ve çılgın kadını yakalayıp hemen karakola götürdüler. Önceki gün Waynetta Holan büyük bir ceza aldı. Genç kadın 10 yıl hapis yatacak ■
  4. 4. 8 Garip Haberler / Mayonez 3. True or false? Read and correct. ___ 1. Kadın çizburgeri beğenmedi. ___ 2. Menüde ketçap yoktu. ___ 3. Kadın bir kadına çarptı. 4. Answer the questions. 1. Kadın ne yemek istedi? 3. Kadın kime çarptı? 2. Kadın neden çok kızdı? 4. Kadın ceza aldı mı? 5. Match the words. 1. sipariş ___ etmek (x2) 5. arabaya ___ girmek 2. sıraya ___ yatmak 6. yere ___ binmek 3. fark ___ çıkmak 7. hapis 4. dışarı ___ düşmek 6. Put the sentences in order. ___.Kadın yemek yemek istedi. ___.Polisler kadını götürdüler. ___.Kadın çok sinirlendi. ___ Ama menüde mayonez yoktu. ___.Bir çizburger menüsü aldı. ___.Kadın bir adama çarptı. 7. Read the text again and rewrite it with your own words.

×