firma-web-sitesi-kurmak-rehberi

542 views

Published on

Firma web sitesi kurmak isteyenler için web sitesi kurulum ve güncelleme hizmetleri sunuyoruz.

Published in: Internet
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
542
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
6
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

firma-web-sitesi-kurmak-rehberi

 1. 1. Dem Yayıncılık & Eğitim Hizmetleri olarak bireyler, işletmeler ve organizasyonlar için web sitesi güncelleme ve kurulum hizmetleri sunuyoruz.
 2. 2. Firmanızın bir web sitesi var mı? Eğer varsa, firmanızın web sitesini en son ne zaman güncellediniz? Eğer uzun zaman olduysa, hızla değişen teknolojiyi de göz önünde bulundurarak web sitenizi, yani işletmenizin bir departmanı olan web sitenizi güncellemeyi düşünmenin vakti geldi demektir.
 3. 3. Bu yazımızda sizlere firma sitelerinin temel işlevlerinden bahsetmek istiyoruz. Genel olarak işletmenizin web sitesi; Firmanızın tanıtım organıdır, çünkü ürün ve hizmetlerinizi bütün dünyaya tanıtarak yeni müşterilere ulaşabilirsiniz…
 4. 4. Firmanızın satış organıdır, çünkü firmanızın ürün ve hizmetlerini tanıtırken aslında doğrudan ve dolaylı olarak satış yapabilirsniz.
 5. 5. Firmanızın yayın organıdır, çünkü modern siteler günümüzde online yayıncılık yapmak üzere kullanılıyor ve faaliyetleriniz, sektörünüz ve sattığınız ürün/hizmetler hakkında bir dergi, gazete veya bülten gibi yayıncılık yapabilirsiniz. İşin yayıncılık ayağı ayrıca sürekli içerik girişi ile sitenizi arama motorları açısından daha aktif hale getirebilir ve bunun sonucunda daha çok potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.
 6. 6. İşletmenizin web sitesinde neler olması ve bu unsurları nasıl kullanmanız gerektiğine dair bir bilgilendirme listesi hazırladık: Ana sayfa Ana sayfanızda ilk açılışta ziyaretçiler hangi siteye geldiklerine dair bir “slider” yani kayan hareketli resimlerin olduğu bir bölüm ile karşılaşırlar. Bu bölüm sitenizin görsel bir özeti olarak kullanılır…
 7. 7. Ayrıca bu bölümden sonra faaliyetlerinizi ve firmanızı tanıtan özet bölümleri, müşterilerinizin görüşleri, birlikte çalıştığınız firmalar, firmanızdan son haberler, yazılar bölümü ve ziyaretçilerinizi harekete geçirecek buton ve linkler bulunmalıdır. Harekete geçirmek anahtar kelimedir. Ziyaretçileriniz, ya da potansiyel müşterileriniz sitenizi gezerken yönlendirilmelidir. Bu yönlendirme linkler, butonlar ya da formlar vasıtasıyla olabilir.
 8. 8. Menüler ve sayfalar Sitenizdeki menülerde hangi sayfalar olmalıdır? Standart olarak ana sayfa, künye (Biz kimiz, hakkımızda, “firma adı” vs) ürün ve hizmetler için bir portfolio/portföy sayfası, bir blog sayfası (yazılar, makaleler, basın bültenler, haberler vs) ve tabi ki detaylı bir iletişim sayfası. Şimdi bu sayfaları da ayrıca inceleyelim.
 9. 9. Hakkımızda Sayfası Hakkımızda menüsünde kısaca işletmenizin tanıtımını içeren bir sayfa, ekibinizi tanıttığınız bir sayfa, basında çıkan haberlerin yer aldığı bir sayfa ve resmi yazıların bulunduğu bir sayfa yer alabilir.
 10. 10. Portfolio/portföy Sayfası Ürün ve hizmetlerinizi resim ve videolar ile birlikte bu portföy sayfalarında sergileyebilirsiniz. Ayrıca bu ürün ve hizmetleriniz hakkında blog yazıları yazabilir ve portföy sayfasından bu yazılara linkler verebilirsiniz.
 11. 11. Blog Blog denince aklımıza kişisel duygu ve düşüncelerin yazıldığı siteler geliyor genellikle. Ancak blog fonksiyonu firma siteleri için de önemli bir unsurdur. Dinamik sayfaların yanında firma ve sektör haberleri, makaleleri ve basın bültenleri hem müşterilerinizi bilgilendirir, hem de sitenizi aktif bir site olarak arama motorlarında değerli kılar…
 12. 12. Ayrıca bu blog yazılarını satış amaçlı da kullanabilirsiniz. Bir ürün ya da hizmet yazısına yine potansiyel müşterinizi harekete geçirmek için formlar ekleyebilir ve onları sizinle iletişim kurmak için yönlendirebilirsiniz. Kısacası blog yazıları sadece bilgi vermek için değil, ayrıca tanıtım ve satış için de önemlidir. Bu nedenle sitenizi güncellerken bu özelliğin kullanıldığı (WordPress) gibi aktif bir site seçmeniz faydalı olacaktır.
 13. 13. İletişim Sayfası Standart olarak iletişim sayfalarında iletişim bilgileri (email, telefon, adres gibi) ve bir iletişim formu bulunur. Ayrıca bu sayfaya daha çok seçenek ekleyebilirsiniz. Mesela daha detaylı bir iletişim formu ve online destek bölümü gibi. Bu konuyu diğer yazılarımızda detaylı inceleyeceğiz.
 14. 14. Online Magaza Web sitenize firmanızın sattığı ürün ve hizmetlerin satışının yapıldığı bir online mağaza ekleyebilirsiniz. Ürünlerinizi bu mağazada doğrudan satabildiğiniz gibi (Paypal, banka transferi ya da şahsen ödeme seçenekleri ile) bir ürün tanıtım vitrini olarak da kullanabilirsiniz. Kurduğumuz siteler için kullandığımız çoğu şablon online mağaza özelliğine sahiptir.
 15. 15. Topluluk Eğer firmanızdaki çalışan sayısı çoksa ve online iletişim kurmanız gerekiyorsa ekibinzle, web sitenize bir topluluk alt web sitesi de eklemeniz münkün. http://topluluk.websiteniz.com gibi açacağınız bu topluluk alt web sitesini herkese açık olabileceği gibi özel forumlar ya da gruplar şeklinde dzenleyebilirsiniz. Ayrıca bu forum ve grupları müşterilerinize online destek vermek için de kullanabilirsiniz.
 16. 16. Online destek Müşterileriniz için vereceğiniz online desteği dört seçenekten bahsedelim. Birincisi web sitenizle birlikte açılan bir çet kutusu olabilir. İkincisi yukarıda bahsettiğimiz topluluk web sitesinde müşterilerinize ait bir forum açabilirsiniz…
 17. 17. Üçüncüsü ise müşterilerinizin sorularından bir sıkça sorulan sorulara cevap verdiğiniz (Yani bir form vasıtasıyla müşteriniz size sorusunu gönderir, siz de sorunun cevabını web sitesinde yayınlarsınız) bir “Knowledge Base” ya da bilgi bankası oluşturabilirsiniz. Dördüncüsü ise bir soru cevap alt web sitesi açabilirsiniz, http://sss.websiteniz.com gibi. Müşterileriniz sorularını girer ve sizde bu sorulara cevap yazarsınız.
 18. 18. Özetlemek gerekirse firmanızın web sitesini güncellerken dikkat edilmesi gereken hususlar; 1. Sitenizi dinamik bir içerik yönetim sistemi (WordPress vs) platformu üzerine kurmalısınız. 2. Sitenizi bir tanıtım, satış ve yayın organı gibi düşünmelisiniz, sadece “kartvizit” gibi bir site değil. 3. Sitenizi gezen ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmek için onları sizinle iletişim kurmaya yönlendirmelisiniz.
 19. 19. Son maddeyi biraz açmakta fayda var. Web sitenizde yayınladığınız her sayfa bilgilendirici olması gerektiği gibi site ziyaretçilerinizi, yani potansiyel müşterilerinizi yönlendirmeli ürün ve hizmetlerinize. Bunun için bir yönlendirme butonu, banner’ı ekleyebilirsiniz sayfanıza ya da bir iletişim formu ekleyerek teklif vermek için müşterinizin bilgilerini isteyebilirsiniz.
 20. 20. Sitenizde, bu rehberde sadece birkaçını sırladığımız bu özellikler mevcut mu? Eğer mevcut değilse modern bir web sitesine sahip değilsiniz demektir ve modern bir anlayışla güncel bir web sitesine sahip olmanın yollarını aramaya başlamalısınız.
 21. 21. Web sitesi kurulumu, güncelleme ve yönetimi konusunda detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. www.demyay.com

×