Seminárka

534 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
534
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Seminárka

  1. 1. 2.3 Struktura datových sítí a přenos datŽák dovede: vysvětlit pojmy LAN a WAN, server a klient, popsat druhy lokálních sítí a jejich služby, výhody anevýhody; popsat fungování sítí mobilních telefonů a globálních družicových polohovacích systémů;1.Pojmy LAN a WAN Local Area Network (též LAN, lokální síť, místní síť) označuje počítačovou síť, která pokrývá malé geografické území (např. domácnosti, malé firmy). Přenosové rychlosti jsou vysoké, řádově Gb/s. Nejrozšířenějšími technologiemi v dnešních LAN sítích jsou Ethernet a Wi-Fi, v minulosti byly používány např. ARCNET a Token Ring. Wide Area Network (WAN)[1] je v informatice počítačová síť, která pokrývá rozlehlé geografické území (například síť, která překračuje hranice města, regionu nebo státu). Největším a nejznámějším příkladem sítě WAN je síť Internet. Sítě WAN jsou využívány pro spojení lokálních sítí (LAN) nebo dalších typů sítí, takže uživatelé z jednoho místa mohou komunikovat s uživateli a počítači na místě jiném. Spousta WAN je budována pro jednotlivé společnosti a jsou soukromé. Ostatní, budované poskytovateli připojení, poskytují služby pro připojení sítí LAN do Internetu. Sítě WAN bývají budovány na pronajatých linkách (leased lines). Tyto linky často bývají velmi drahé. Častěji se sítě WAN budují na metodách přepojování okruhů (circuit switching) nebo přepojování paketů (packet switching). Síťové služby používají pro přenos a adresaci protokol TCP/IP. Poskytovatelé služeb připojení častěji používají pro přenos v sítích WAN protokoly ATM a Frame Relay. Protokol X.25 byl užíván v raných počátcích sítí WAN a bývá označován jako praotec protokolu Frame Relay. 2.Pojmy Server a klient Server je v informatice obecné označení pro počítač, který poskytuje nějaké služby nebo počítačový program, který tyto služby realizuje. V unixových systémech je označován jako démon (anglicky daemon), v Microsoft Windows pak jako služba (anglicky service).Klient je v informatice aplikace nebo systém, který přistupuje ke vzdálené službě na jinémpočítačovém systému, označovaném jako server. Nejčastěji se tak děje prostřednictvímpočítačové sítě. Termín „klient“ se původně používal pro označení zařízení, které nebyloschopno provozovat své vlastní programy samostatně, ale mohlo komunikovat se vzdálenýmserverem (na kterém byla aplikace spuštěna) přes počítačovou síť a aplikace tak pouzezobrazovat.Model klient-server se používá dodnes, především na internetu, kde se můžeuživatel připojit k službám na vzdálených systémech, pomocí internetových protokolů.Webové prohlížeče jsou klienti, kteří se připojují k webovým serverům a načítají webovéstránky k prohlížení. Většina lidí používá e-mailové klienty pro získání jejich elektronicképošty. Online chaty (např. ICQ) využívají také řadu klientů, ty se liší podle toho, kterýprotokol používají.
  2. 2. Rozdíly: Rozdíl mezi klientským a serverovým operačním systémem v osobních počítačícha počítačových stanicích je často jen otázkou marketingu. Serverové operační systémyobsahují většinou komponenty operačního systému zatímco klientská verze může obsahovatvíce programů určených běžným uživatelům.3. Druhy lokálních sítíEthernetPočátky jsou v 70.letech, dnes již minulého století :-), byl vyvinut firmou XEROX. Teprve ažspojení této firmy a firem DEC a INTEL vznikl v podstatě standard Ethernet, takový, jaký hoznáme dnes. Norma IEEE802.3. Topologie je sběrnice, přenosové médium koax, dvojlinkanebo optický kabel, přenosová rychlost 10Mb/s, maximální vzdálenost mezi stanicemi 2,8km,maximální počet stanic pak 1024. Kódování signálu je Manchester2 a přístupová metodaCSMA/CD. Základní výhodou této sítě je její poměrně nízká cena a rozšířitelnost použití.Jedná se o nejpoužívanější síť. Dalšími variantami jsou THIN a CHEAP Ethernet, jsou tohorší varianty, používají míň, pro menší sítě, ohebný kabel, BNC konektor, 5xlevnější.IBM Token RingVznik v roce 1985, odpovídá normě IEEE 802.5, přístupová metoda distribuovaná – tokenring. Přenosová rychlost 4Mb/s nebo 16Mb/s, maximálně 250 stanic. Fyzické spojení stanicmá podobu hvězdy, ale síť se ve skutečnosti chová jako logický kruh, tzn., data jsou v sítipředávaná od jedné stanice ke druhé. Přenosové médium je symetrická kroucená dvojlinka(vztah k zemnímu potenciálu – ani jeden z vodičů není uzemněný, rušivé signály senaindukují na oba, rozdílový zesilovač a jelikož jsou rušivé signály stejné na obou kabelechtak se ztratí ). Propojení sítě s jinými se provádí pomocí směrovačů nebo komunikačníchmostů. Token ring se vyznačuje spolehlivostí, vysokou výkonností i při značném zatížení, jejínevýhodou může být vysoká pořizovací cena.ARCnetVznik 1985, firma DATAPOINT, topologie sběrnice nebo hvězda. Jako přenosové médium koax,kroucená dvojlinka i optický kabel. Jsou dost pomalé, rychlost přenosu 2,5Mb/s, ale zase nejsouzvláště citlivé na elektromagnetické rušení, jako tomu je u Ethernet. ARCnet je poměrně levný apřizpůsobivý, snadno se instaluje, rozšiřuje a modifikuje.
  3. 3. 4. Fungování mobílních sítíBSS (Base Station Subsystem - systém základnových stanic) který se skládá zesamotných BTS (Base Transiever Station) - které jsou ze sítě nejvíce vidět a BSC(Base Station Controlers). Tyto kontroléry řídí jednotlivé BTS. Základnovky jsouvětšinou pomocí mikrovlného spoje přímo spojeny se svým kontrolérem (BSC).NSS (Network SubSystem) - tyto kontroléry jsou A interfacem propojeny se svým MSC(Mobile Switching Control), což je telefonní ústředna pro mobilní síť. Mobilní operátořimají většinou co krajské město jednu ústřednu (vyjímkou je samozřejmě Praha a Brno,kde jsou krom standarních MSC ústředem, také ústředny Tranzitní, přez které jde hlavnětelefonní provoz cích státních příslušníků). Tyto ústředny jsou mezi sebou propojeny azjednodušeně si tak tedy můžeme představit přenos hlasu a CS (Circuit switched) datmezi nimi.Citovaná literatura1. neznámý. wikipedia. wikipedia. [Online] wikipedia, 14. 6 2012. [Citace: 14. 6 2012.]http://cs.wikipedia.org/wiki/Klient_(po%C4%8D%C3%ADta%C4%8De).2. maturita tym. maturita tym . [Online] 14. 6 2012. [Citace: 14. 6 2012.] http://cz-maturita.tym.cz/pocitace/14-nejpouzivanejsi-typy-lokalnich-siti-vlastnosti-popis.php.3. ddworld. ddworld. [Online] 14. 6 2012. [Citace: 14. 6 2012.]http://www.ddworld.cz/blogy/ostatni/jak-funguje-mobilni-datova-sit-1-obecny-uvod.html.

×