Internet aplikacii razvoj marketig

2,987 views
2,904 views

Published on

Published in: Technology, Design
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,987
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
262
Actions
Shares
0
Downloads
11
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Internet aplikacii razvoj marketig

 1. 1. Интернет апликации и Интернет адвертајзинг Отворена дискусија Скопје 22 Декември 2008 Ѓокица Зафировски Фронт енд инжињер Google
 2. 2. Агенда Интернет апликации Тимови Фронт енд технологии Развојни рамки Пример Интернет рекламирање Како стои Македонија
 3. 3. Интернет Апликации Product design Облак со податоците Веб сервиси Апликативни Програмерски Интерфејси — АПИ Кориснички интерфејси Usability and Accessibility User Experience Usability Study Животот на апликацијата Локализација
 4. 4. Тимови Продукт Менаџери Истражувачи Инжињери UX Designers UX Researchers Тим Менаџери Методологии Едукација и адаптирање нови технологии Развојна заедница и пријатели
 5. 5. Фронт енд технологии Веб Стандарди Структура - HTML Презентација - CSS Интеракција - JavaScript Таргет платформи
 6. 6. Развојни рамки Word Press jQuery Технолошки стогови А што ако ми треба комплексо решение?
 7. 7. TABS Rich media advert building system http://tabs.uk.tangozebra.com
 8. 8. Интернет рекламирање Каде се парите? Стандардизација (IAB) Како Рено прави онлајн кампања Зошто Македонските издавачи губат на секоја глобална онлајн кампања Примери од рич медија галерии
 9. 9. Како стои Македонскиот интернет маркетинг - дискусија Кои се најголемите издавачи? Дали прават доволно да си го зголемат профитот? Зошто нема стандардизиран процес на рекламирање? Дали Македонските производители се запознаени со моќта, едноставноста и ниската цена на онлајн адвертајзингот? Дали е поефикасно да имаш само ТВ Реклама или комбинирана маркетинг кампања? Дали Македонските Маркетинг Агенции ги познаваат правите алатки за успешно рекламирање и кој ги нуди? Кој е главен онлајн адверт дистрибутер во Македонија? Има ли пример на македонски вирлен адвертајзинг?
 10. 10. БЛАГОДАРАМ! gzafirovski@google.com

×