"Anaruk, chłopiec z Grenlandii"

13,081 views

Published on

Published in: Education
1 Comment
1 Like
Statistics
Notes
 • Bardzo ciekawa prezentacja, wykorzystam ją jutro na pewno, dziękuję :)
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
No Downloads
Views
Total views
13,081
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
582
Actions
Shares
0
Downloads
53
Comments
1
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

"Anaruk, chłopiec z Grenlandii"

 1. 1. Grażyna Napieralska Prezentacja do lektury dla klasy III szkoły podstawowej„Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
 2. 2. CZESŁAW CENTKIEWICZ ANARUK,, CHŁOPIEC Z GRENLANDIIPierwsze wydanie – rok 1937
 3. 3. Drogi Uczniu! Ta prezentacja przeniesie Cię w dalekie,podbiegunowe okolice, do kraju Anaruka, bohateraksiążki, którą przeczytałeś. Dowiesz się o trudachwypraw polarnych. Zobaczysz niesamowity krajobrazGrenlandii i jego przyrodę. Poznasz mieszkających tamludzi. Oni, tak jak Ty, są bardzo przywiązani do swojejOjczyzny. Mają swój język, swoją wiarę, symbolenarodowe, stolicę. Chcą się uczyć i rozwijać. To, żeprzyszło im żyć na terenach, w których nieustannietrzeba zmagać się z przyrodą, jest ich wielką chlubą.Życzę Ci wielu miłych wrażeń!
 4. 4. Przez stulecia arktyczne obszary odkrywali przypadkowo żeglarze i łowcy wielorybów. Pierwszymi odkrywcami byli Wikingowie, którzy już w IX w. żeglowali po burzliwych morzach północnych. Od XVIw. organizowano wiele wypraw, których celem było znalezienie najkrótszej drogi handlowej z Europy na Daleki Wschód.Pierwsze wyprawy kończyły się niepowodzeniem, gdyż w miaręposuwania się na północ, lód skuwający morze nie pozwoliłżaglowcom płynąć dalej. Nawet doświadczeni żeglarze, jak WillemBarents czy Henry Hudson, przypłacali takie wyprawy życiem.
 5. 5. Czesław Centkiwicz, uczestnikwypraw polarnych i autorksiążek poświęconych Arktyce iAntarktydzie, miał szczęście żyćw czasach, kiedy odkrywanietajemnic okrutnych, zimnychbiegunów było dużo łatwiejszeniż kilkaset lat wcześniej.Polarnicy mogli tam dotrzećsamolotem i zamieszkać w stacjibadawczej.
 6. 6. PODRÓŻ DO KRAJU ANARUKA
 7. 7. Grenlandia położona jest 700 km od biegunapółnocnego. Jej powierzchnia jest 6 razy większa odpowierzchni Polski.Pokrywa ją lód, który pośrodku wyspywznosi się do wysokości 3 tysięcy metrów.
 8. 8. MAPA SATELITARNA GRENLANDII
 9. 9. Grenlandia to jednaz najstarszych inajwiększych wyspświata. Należy doDanii.Stolicą Grenlandiijest Nuuk.
 10. 10. Tak obecnie wygląda Nuuk.
 11. 11. Symbole narodowe Grenlandii FlagaBiały kolor w tle flagi symbolizuje pokrywę lodową, afiordy reprezentowane są przez czerwony kolor wwewnętrznym kole; biały kolor w wewnętrznym kolesymbolizuje góry lodowe i pak lodowy, a czerwonykolor w tle flagi reprezentuje ocean.
 12. 12. Godło Godło Grenlandii przedstawia niedźwiedzia polarnego w pozycji wyprostowanej na niebieskim tle. Niedźwiedź podnosi lewą łapę - niedźwiedzie polarne są w rzeczywistości leworęczne.
 13. 13. Zachodnie wybrzeże Grenlandii
 14. 14. Lodowa czapa Grenlandii Tu zostaję!
 15. 15. Lódpokrywającywyspę wznosisię na dużąwysokość.
 16. 16. Jak powstał lód na Grenlandii? Lód, pokrywający Grenlandię, zbudowany jestz warstw dużej ilości płatków śniegu, które w ciąguwielu lat nakładały się na siebie. Między płatkiśniegu wsiąkała i zamarzała niewielka ilość wodytworząc firn – formę przejściową od śniegu do lodu.Firn, pod ciężarem wielu warstw, zbił się w jednąmasę. Gdy pokład firnu osiągnął grubość od 30 do60 metrów, jego dolna, sprasowana warstwazamieniła się w krystaliczny lód – minerał.
 17. 17. LODOWIEC
 18. 18. Skąd biorą się lodowce?Pod koniec zimy, gdy przygrzejesłońce, od lądolodu Grenlandiizaczynają odrywać się olbrzymiekawały lodu i płyną w kierunkuoceanu będąc wielkim zagrożeniemdla statków.
 19. 19. Czoło lodowca
 20. 20. Z Grenlandii pochodzą olbrzymie góry lodowe – ajsbergi, ważącekilkadziesiąt ton, które często były przyczyną wielkich katastrofmorskich.
 21. 21. Z górą lodową zderzył się w 1912 roku nowoczesnystatek pasażerski Titanic podczas swojego pierwszegorejsu.
 22. 22. Na Grenlandii śniegi topnieją tylko na południowo– zachodnich brzegach i tam wyrastają trawy i mchy.
 23. 23. Kwiaty też się zdarzają – małe, ale bardzokolorowe.
 24. 24. Poznaj mieszkańców Grenlandii
 25. 25. Anaruk i inni mieszkańcy Grenlandii to Eskimosi.Na całej wyspie jest ich niewielu – około 55 tysięcy.Potrafią żyć w bardzo trudnych warunkach. Są todobrzy, sprawiedliwi i ufni ludzie. Łatwo ichskrzywdzić, gdyż nigdy nikogo nie podejrzewają o złezamiary.Umieją cieszyć się z najprostszych rzeczy.
 26. 26. Oprócz dobrych cech charakteru Eskimosi posiadają teższereg umiejętności. Świetnie polują nawet nanajwiększe zwierzęta.Mają talent do rysunków. Chętnieśpiewają i opowiadają bajki.
 27. 27. Anaruk nie wiedział, coto jest szkoła.U Eskimosów wiedza iumiejętnościprzekazywane były z ojcana syna.
 28. 28. Polowanie na zwierzęta morskie jest rzeczą trudną iniebezpieczną. Rodacy Anaruka wypływali na morze wkajakach zbudowanych z żeber zwierzęcych powiązanychrzemieniem i obciągniętych skórami.
 29. 29. Na wyprawę Eskimos ubiera się w specjalny skórzanykaftan związany wokół kostek na rękach, pod brodą idookoła otworu kajaka. Otwór, w którym siedzi myśliwyjest ściśle dopasowany do jego wymiarów. Myśliwy wraz zkajakiem tworzą jedną wodoszczelną całość.
 30. 30. Dziś życie małychEskimosów zbliżonejest do naszego.
 31. 31. KościółEskimosi to chrześcijanie wyznania luterańskiego. Mimoto Anaruk i wszyscy mieszkańcy wyspy byli bardzoprzesądni.
 32. 32. Cmentarz
 33. 33. Pies – przyjaciel Eskimosa
 34. 34. Prowadzenie psichzaprzęgów to wielkaumiejętność.Należypopędzać psy smagającbiczem nad ich głowaminie raniąc ich.Eskimos wie,jak regulować rzemienieuprzęży i szarpać nimi, byzwierzęta nie wpadły wprzepaść,jak opatrywaćpsom rany na łapach iwyciągać z nich lodoweigły.
 35. 35. Psi zaprzęg na lodowcu
 36. 36. Psi zaprzęg w miejscowości Kulusuk
 37. 37. Zimowe mieszkanie Anaruka to igloo. Można jewybudować w ciągu niecałej godziny. Budowa igloo,to dla Eskimosa ważny, uroczysty obrządek. Nie każdyśnieg nadaje się na budowę takiego domku.
 38. 38. Do budowy igloo potrzebne są wielkie bloki stwardniałegośniegu, które mężczyźni wycinają za pomocą nożyzrobionych z kości wieloryba.Eskimos bez obliczeń wie, ileśnieżnych bloków ma wyciąć i pod jakim kątem je ustawić.
 39. 39. Do środka igloo wpełza się na czworakach. Ten śnieżnydomek jest trochę większy od człowieka, ciemny i bardzoszczelny. Otwór zasuwa się dużym blokiem śniegu, abyustrzec się przed”nieproszonymi” gośćmi.
 40. 40. Dziś domy Eskimosów nie różnią się od naszych. Takwyglądają zabudowania w Nuuk.
 41. 41. Miejscowość Illulisat
 42. 42. Zorza polarna
 43. 43. Ogon wieloryba
 44. 44. Jeżeli interesuje Cię „świat lodu” i jego tajemnice,odwiedź wirtualną Szkołę pod Biegunem. Jest tostrona internetowa Marka Kamińskiego – znanegopodróżnika. Znajdziesz tam ciekawe informacje obiegunach i ich przyrodzie. Możesz poznać nowychprzyjaciół i kontaktować się z uczestnikamiwypraw. www.szkola.kaminski.pl
 45. 45. Taka wyprawa jest bardzo trudna
 46. 46. Marek Kamiński wraz z młodym uczestnikiem wyprawy
 47. 47. Sprawdź, czy dokładnie przeczytałeś książkę.1. Anaruk miał lata) 15 b)12 c)132. Ojciec Anaruka miał na imięa) Odarpi b) Wojciech c) Tugto3. Letnie mieszkanie Anaruka toa) namiot zrobiony ze skór b) szałas c) drewniany domek4. Ulubiony przysmak eskimoskich dzieci toa) tłuszcz foki b) jaja ptasie c) cukierki5. Sprzęt do polowania na foki toa) strzelba b) nóż c) harpun6. Podczas sprzeczki Eskimosi stają naprzeciwko siebie i układają jeden na drugiego złośliwe piosenkia) tak b) nie
 48. 48. 7. Materiał, który u nas występuje w dużej ilości, a na Grenlandii jest prawdziwym skarbema) lód b) futro c) drewno8. W języku grenlandzkim nie istnieje słowoa) zabawa b) kraść c) pożyczyć9. Chłopiec, z którym Anaruk wybrał się na polowaniea) Nukun b) Omialik c) Tugto10. Czwarty palec jednej nogi to liczbaa) cztery b) dziewiętnaście c) czternaście11. Na białe niedźwiedzie poluje sięa) harpunem b) ciężkim oszczepem c) nożem
 49. 49. 12. Dzień polarny trwa a) 12 godz. b) 24 godz.13. Zwierzę, które widnieje w herbie Grenlandii to a) foka b) renifer c) niedźwiedź KONIEC
 50. 50. Bibliografia Pozycje książkowe:1. Centkiewicz Cz., Anaruk, chłopiec z Grenlandii, KAW, Białystok 19932. Centkiewiczowie A. i Cz., Okrutny biegun, Iskry, Warszawa 1974Adresy internetowe:www.kontynenty.tpi.pl/greenlandia98.htm - slajdy: 10,42www.greenland.island.com.pl/abcflaga.html#szczyt - slajdy: 11, 12www.lonelyplanet.com/mapshells/europe/greenland/greenland.htm – slajd 9www.arcticartsales.com/greenland-map_engl.html - slajd 8http://4risk.net/podróże/grenlandia.php – slajdy: 7, 13, 14, 15, 17, 20, 37http://www.grenlandia.pl/photos/Greenland2005 009.jpg slajdy: 36, 44http://greenland-guide.pl - slajdy: 25, 35http://worldwindow.narod.ru - slajdy: 2, 24, 26,28, 29, 34, 38 – 40www.turistqaanaaq.gl - slajdy: 22, 27, 30 – 33www.nunarput.net/gallery - slajd 41www.greenland-guide.gl – slajd 23http://ogre.hnet.pl/titanic/main.html - slajd 21http://iserit.greennet.gl - slajd 43www.szkola.kaminski.pl - slajdy: 46, 47www.zaglowce.ow.pl - slajd 4

×