Your SlideShare is downloading. ×
элдэв дүрс
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Introducing the official SlideShare app

Stunning, full-screen experience for iPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

элдэв дүрс

1,671
views

Published on

Published in: Education, Business

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
1,671
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
17
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. Батлав.Сургалтын менежер...............................Очгэрэл<br />Хичээлийн сэдэв: Элдэв дүрсийн талбайг олох<br />Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа: 80 минут<br />Зорилго: Дурын дүрсийн талбайг олж чаддаг болох<br />Зорилт:<br />Судлагдахууны тал:<br />1.Өмнө үзсэн дүрсийн талбайг олох аргаа ашиглан дүрсүүдийн талбайг олох.<br />2. Элдэв дүрсийн талбайг олох<br />3.<br />Бүтэн-?S-?<br /> Хагас-?:2<br />Ур ухааны тал:<br />Талбайг палетка ашиглан олдог болох.<br />Хугацааны төлөвлөлт:<br />
    • Хичээлд бэлтгэх-3
    • 2. Сэргээн сануулах үе буюу өмнөхийг бататгах-10
    • 3. Утга санааг ойлгуулах үе-10
    • 4. Чадвар дадал олгох үе-50
    • 5. Дүгнэлт-4
    • 6. Гэрийн даалгавар-2
    Агууллагын төлөвлөлт:<br />
    • Талбайг томъёо ашиглан олох
    • 7. Талбайг гүйцээлт ба хуваалтаар олох
    3. Талбайг Бүтэн-? S-?<br /> Хагас-?:2<br />
    • 4.Талбайг Палетка ашиглан олох.
    • 8. Арга:
    • 9. Асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх арга
    • 10. Санаа бодлоо солилцох арга
    • 11. KWL-ийн арга
    • 12. Интеграци
    • 13. Дотоод Гадаад
    • 14.
    • 15.
    • 16. Талбайг олох -Зураг
    • 17. -Хөдөлмөр
    -Олон оронтой тоо<br /> Хичээлийн явц:<br />
    • №Үйл ажиллагааБагшийн үйл ажиллагааСурагчийн үйл ажиллагааГарах үр дүнӨмнөхийг сэргээн санах үе шат .Зохион байгуулах үе шатСурагчдыг үнэлэхАнхаарал шалгаж, төвлөрүүлэх дасгалБагууд ажлын загвартай танилцана.МэндлэхСурагчдыг 6 баг болгон суулганаБагуудад өнөөдрийн хичээлийг үнэлэх журмыг танилцуулнаҮйл ажиллагаа болгоныг үнэлнэ. Ингэхдээ зөв хариулсан баг бүрд дүрс өгнө. Уг дүрсүүдийг эвлүүлж байшин бүтээнэ.Түрүүлж байшингаа бүтээсэн баг түрүүлнэ.2 дээр + нь1 үржих нь 3 = хэд вэ?Ойлгомжгүй зүйлийг тайлбарлаж өгнө. Нэмэлт тайлбар өгнө-6 багт хуваагдан сууна.Багийн гишүүд нь 1. Ахлагч-2.Цаг баримтлагч3. Илтгэгч456 Үүрэгтэй байна.Дүгнэх журамтай танилцана.Сурагчид богино хугацаанд цээжээр бодож хариулна.Ойлгомжгүй зүйлээ асууна.Өөрийн багт ирсэн дүрсийн талбайг олох.Дүрсийн талбайг яаж олсноо тайлбарлана. Хананд наана.Сурагчдын хичээлд оролцох идэвхи сайжирна.Богино хугацаанд тэдний авхаалж самбаа анхаарлыг шалгах өөртөө дүгнэлт хийнэ.Бусад багийн тайлбарыг анхааралтай сонсоно.Шинэ мэдлэг олгох үе шат.......багийн дүрсийг яагаад олж болохгүй байна вэ?Яаж олж болох вэ?Мэднэ Мэдэхийг Мэдлээ Хүсч байнаБагуудын саналыг сонсоноПалетка ашиглан олно.S=1*1=1кв.см1 кв.см талбайтай кв-ыг 1 бүтэн гэвэл Бүтэн хэд байна вэ? Хагас хэд байна вэ?Нийлээд хэд вэ?Багууд эрэл хайгуул хийнэ.Багийн гишүүд саналаа нэгтгэж бусад багуудад тайлбарлана.Дэвтэртээ бичнэ.Элдэв дүрсийн талбайг олох.Багууд янз бүрийн хувилбар гарган ярилцахНэг шийдэлд хүрнэ.Чадвар дадал олгох үе шатБаг бүрд элдэв дүрс өгч талбайг олуулна.Сэтгэхүй шаардсан бодлого.ДүгнэлтГэрийн даалгаварБагуудад тараах материал болон палетка тараан өгнө.S=60 бол Будагдсан хэсгийн талбайг олБагуудын барьсанбайшинтай танилцаж түрүүлсэн багийг тодруулна.Барьсан байшингийнхаа талбайг палетка ашиглан олоорой.Хамтран суралцах аргаар талбайг олохХананд наан тайлбарлана.10 нүд байна. 5 нь будсан, 5 нь будаагүй 60:2=30 болж батлагдлааМэдлээ: Палетка ашиглан олж сурлаа.Элдэв дүрсийн талбайг палетка ашиглан олохоос гадна хааш хаашаа 1 см хэмжээтэйгээр шугамдана.Алжаал тайлж анхаарал шалгав.
    Сурагчдын бие даасан үйл ажиллагаа:<br />
    • Сэтгэхүйн бодлого бодно.
    • 18. Талбайг олох аргууд дээрээ тулгуурлан Элдэв дүрсийн талбайг олно.
    • 19. Бодлого жишээ бодно
    Үнэлгээ:<br />
    • Өөрсдөөр нь үнэлүүлэх
    • 20. Багийг багаар үнэлүүлэх
    • 21. Багийг багш үнэлэх
    • 22. Багш ажил бүрийг үнэлж дүрс өгнө.
    • 23. Уг дүрсийг эвлүүлж байшин барина. Түрүүлсэн баг хожно.
    • 24. 1. Хана
    • 25. 2. Дээвэр
    • 26. 3. Яндан
    • 27. 4. Хаалга
    • 28. 5. Цонх
    Хэрэглэгдэхүүн <br />
    • гарчиг -1ш
    2 .<br />3 . Палетка-7ш <br />4 .Сэтгэхүйн бодлого -2ш <br /> А.2дээр нэмэх нь 1 үржих нь 3 тэнцүү хэд вэ?<br />Б.<br /> Энэ кавдратад будагдсан 1 нүд агуулсан хэдэн <br /> Квадрат байна вэ?<br /> 7А. S=(a*b)/2 S=a*b S=a*a S=S1+S2 <br /> S2=S-S1 S= бүтэн+бүтэн:2<br /> <br />в. <br /> Тэгш өнцөгтийн талбай 60 бол будагдсан хэсгүүдийн талбайн <br />нийлбэрийг ол <br />
    • 5.Бодолт хийх цаас 12+6= ? скоч-7ш
    • 29. 6. Пламастэр-6ш тод өнгө
    7.томьёо жижгээр 5ш +жижиг дүрс 6ш <br />8.Мэднэ мэдэхийг хүсч байна мэдлээ хэрчмэл үг-3 ш<br />