Ratio, rates and unit rates review web

711 views
533 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
711
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
18
Actions
Shares
0
Downloads
14
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Ratio, rates and unit rates review web

  1. 1. RATIO, RATES AND UNIT RATES REVIEW
  2. 2. What is a ratio?
  3. 3. What is a ratio? • A comparison of 2 quantities.
  4. 4. What is a rate? Give an example:
  5. 5. What is a rate? Give an example: • A comparison of two quantities with different units. • miles per hour, miles per gallon, price per pound
  6. 6. What is a unit rate?
  7. 7. What is a unit rate? • A comparison of quantities in which one of the units is 1.
  8. 8. How are ratios, rates and unit rates connected?
  9. 9. How are ratios, rates and unit rates connected? • They each compare quantities. • A rate is a type of ratio, a unit rate is a type of rate.
  10. 10. You travel 325 miles in 5 hours. How far did you travel in 1 hour?
  11. 11. You travel 325 miles in 5 hours. How far did you travel in 1 hour? • 65 miles per hour
  12. 12. A player scored 16 points in 2 games. If he continued at this rate, how many points would he score in 8 games?
  13. 13. A player scored 16 points in 2 games. If he continued at this rate, how many points would he score in 8 games? • 64 points
  14. 14. A player scored 16 points in 2 games. If he continued at this rate, how many points would he score in 11 games?
  15. 15. A player scored 16 points in 2 games. If he continued at this rate, how many points would he score in 11 games? • 88 points
  16. 16. A student read 53 pages in 2 hours. Find the unit rate.
  17. 17. A student read 53 pages in 2 hours. Find the unit rate. • 26.5 pages
  18. 18. A student read 53 pages in 2 hours. At that rate, how many pages would she read in 5 hours?
  19. 19. A student read 53 pages in 2 hours. At that rate, how many pages would she read in 5 hours? • 132.5 pages
  20. 20. Determine the better buy: a box of 10 pencils for $4.00 or a box of 6 pencils for $2.70
  21. 21. Determine the better buy: a box of 10 pencils for $4.00 or a box of 6 pencils for $2.70 • 10 for $4

×