Your SlideShare is downloading. ×
Ratios and Unit Rates
Ratios and Unit Rates
Ratios and Unit Rates
Ratios and Unit Rates
Ratios and Unit Rates
Ratios and Unit Rates
Ratios and Unit Rates
Ratios and Unit Rates
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Ratios and Unit Rates

809

Published on

Published in: Education, Business, Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
809
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. Ratio, Rate & Unit Rate 1)Rate or ratio – a comparison of two items Ex. The ratio of smiley- faces to hearts is: 2) Unit rate or cost – when one of the numbers equals 1 Ex. 2:1 2 4 2:4 2to4
  • 2. Ex 1: Find the unit rate or unit price. A) hours4 miles100 B) cans4 402.$ 25 1004= = 25 mi/hour 60.0 40.24= = $.60/can
  • 3. Find the total amount using the unit rate. $5.25 per hour for 7 hours $6.32 per hour for 5 hours 5.25 x 7 = $36.75 6.32 x 5 = $31.60
  • 4. Ex 2: Find the unit rate, then solve. A) A 2 lb. package of candy costs $3.98; a 3 lb. package costs $5.67. Which is a better buy? 99.1 98.32 89.1 67.53 $1.89/lb. is cheaper than $1.99/lb., so the 3 lb. package is a better buy.
  • 5. Homework: P. 234 #1-8, 10-19, 21-24 Show your work!

×