• Like

Loading…

Flash Player 9 (or above) is needed to view presentations.
We have detected that you do not have it on your computer. To install it, go here.

Ratios and Unit Rates

  • 791 views
Published

 

Published in Education , Business , Technology
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Be the first to comment
    Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
791
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2

Actions

Shares
Downloads
8
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
    No notes for slide

Transcript

  • 1. Ratio, Rate & Unit Rate
    • Rate or ratio – a comparison of two items Ex. The ratio of smiley-faces to hearts is:
    • 2) Unit rate or cost – when one of the numbers equals 1 Ex. 2:1
  • 2. Ex 1: Find the unit rate or unit price. A) B) = 25 mi/hour = $.60/can
  • 3. Find the total amount using the unit rate.
    • $5.25 per hour for 7 hours
    • $6.32 per hour for 5 hours
    5.25 x 7 = $36.75 6.32 x 5 = $31.60
  • 4. Ex 2: Find the unit rate, then solve. A) A 2 lb. package of candy costs $3.98; a 3 lb. package costs $5.67. Which is a better buy? $1.89/lb. is cheaper than $1.99/lb., so the 3 lb. package is a better buy.
  • 5. Homework:
    • P. 234 #1-8, 10-19, 21-24
    • Show your work!
  • 6.  
  • 7.  
  • 8.