Ratios and Unit Rates

1,443 views

Published on

Published in: Education, Business, Technology
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,443
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
225
Actions
Shares
0
Downloads
13
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Ratios and Unit Rates

  1. 1. Ratio, Rate & Unit Rate 1)Rate or ratio – a comparison of two items Ex. The ratio of smiley- faces to hearts is: 2) Unit rate or cost – when one of the numbers equals 1 Ex. 2:1 2 4 2:4 2to4
  2. 2. Ex 1: Find the unit rate or unit price. A) hours4 miles100 B) cans4 402.$ 25 1004= = 25 mi/hour 60.0 40.24= = $.60/can
  3. 3. Find the total amount using the unit rate. $5.25 per hour for 7 hours $6.32 per hour for 5 hours 5.25 x 7 = $36.75 6.32 x 5 = $31.60
  4. 4. Ex 2: Find the unit rate, then solve. A) A 2 lb. package of candy costs $3.98; a 3 lb. package costs $5.67. Which is a better buy? 99.1 98.32 89.1 67.53 $1.89/lb. is cheaper than $1.99/lb., so the 3 lb. package is a better buy.
  5. 5. Homework: P. 234 #1-8, 10-19, 21-24 Show your work!

×