Can You Feed a Family?
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Can You Feed a Family?

on

  • 657 views

There are three people in your family. You have $22 to spend on food for a day. What will you buy to give them nutritious meals? (Costs are for the meal for the whole family.)

There are three people in your family. You have $22 to spend on food for a day. What will you buy to give them nutritious meals? (Costs are for the meal for the whole family.)

Statistics

Views

Total Views
657
Views on SlideShare
289
Embed Views
368

Actions

Likes
0
Downloads
1
Comments
0

1 Embed 368

http://www.bread.org 368

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Adobe PDF

Usage Rights

CC Attribution License

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Processing…
Post Comment
Edit your comment

    Can You Feed a Family? Can You Feed a Family? Document Transcript

    • Can You Feed a Family? A family without any food might be able to get some help through a federal program called SNAP*. The average amount of money that a family of three receives through SNAP is $13 per day. This helps them buy food, but it is still hard to buy healthy food. Families have to do math and make choices to figure out what they can buy. Family 1 There are three people in your family. You have $13 to spend on food for a day. What will you buy to give them nutritious meals? (Costs are for the meal for the whole family.) Breakfast for three people: Dinner for three people: cereal and juice: $3 spaghetti, salad and bread: $6 frozen waffles and fruit: $4 hot dogs and soup: $5 toast: $1 special treat! dinner at a pizza place: $19 Lunch for three people: cheese sandwiches: $3 Snacks for three people: ham sandwiches, apples and cookies: $5 ice cream: $5 peanut butter and jelly sandwiches fruit: $3 and carrots: $4 cheese and crackers: $3 For breakfast, my family will have: ________________________________________ . It cost__________________ . For lunch, my family will have:___________________________________________ . It cost__________________ . For dinner, my family will have:__________________________________________ . It cost__________________ . For a snack, my family will have:__________________________________________ . It cost__________________ . This is how much money I spent to feed my family for a day:___________________________________________ . Family 2 There are five people in your family. You have $20 to spend on food for a day. What will you buy to give them nutritious meals? (Costs are for the meal for the whole family.) Breakfast for five people: Dinner for five people: cereal and juice: $4 spaghetti, salad and bread: $10 frozen waffles and fruit: $6 hot dogs and soup: $8 toast: $3 special treat! dinner at a pizza place: $25 Lunch for five people: cheese sandwiches: $4 Snacks for five people: ham sandwiches, apples and cookies: $8 ice cream: $6 peanut butter and jelly sandwiches fruit: $3 and carrots: $5 cheese and crackers: $4 For breakfast, my family will have: ________________________________________ . It cost__________________ . For lunch, my family will have:___________________________________________ . It cost__________________ . For dinner, my family will have:__________________________________________ . It cost__________________ . For a snack, my family will have:__________________________________________ . It cost__________________ . This is how much money I spent to feed my family for a day:___________________________________________ . *SNAP = Supplemental Nutrition Assistance Program425 3rd Street SW, Suite 1200, Washington, DC 20024 • 202.639.9400 • Toll Free 800.822.7323 • Fax 202.639.9401 • www.bread.org
    • Can You Feed a Family? A family without any food might be able to get some help through a federal program called SNAP*. The average amount of money that a family of three receives through SNAP is $13 per day. This helps them buy food, but it is still hard to buy healthy food. Families have to do math and make choices to figure out what they can buy. Family 3 There are FOUR people in your family. You have $18 to spend on food for a day. What will you buy to give them nutritious meals? (Costs are for the meal for the whole family.) Breakfast for four people: Dinner for four people: cereal and juice: $4 spaghetti, salad and bread: $9 frozen waffles and fruit: $5 hot dogs and soup: $6 toast: $3 special treat! dinner at a pizza place: $22 Lunch for four people: cheese sandwiches: $4 Snacks for four people: ham sandwiches, apples and cookies: $6 ice cream: $6 peanut butter and jelly sandwiches fruit: $3 and carrots: $3 cheese and crackers: $4 For breakfast, my family will have: ________________________________________ . It cost__________________ . For lunch, my family will have:___________________________________________ . It cost__________________ . For dinner, my family will have:__________________________________________ . It cost__________________ . For a snack, my family will have:__________________________________________ . It cost__________________ . This is how much money I spent to feed my family for a day:___________________________________________ . Family 4 There are FOUR people in your family, but you do not receive SNAP. Today you only have $10 to spend on food. What will you buy to give them nutritious meals? (Costs are for the meal for the whole family.) Breakfast for five people: Dinner for five people: cereal and juice: $4 spaghetti, salad and bread: $9 frozen waffles and fruit: $5 hot dogs and soup: $6 toast: $3 special treat! dinner at a pizza place: $22 Lunch for five people: cheese sandwiches: $4 Snacks for five people: ham sandwiches, apples and cookies: $6 ice cream: $6 peanut butter and jelly sandwiches fruit: $3 and carrots: $5 cheese and crackers: $4 For breakfast, my family will have: ________________________________________ . It cost__________________ . For lunch, my family will have:___________________________________________ . It cost__________________ . For dinner, my family will have:__________________________________________ . It cost__________________ . For a snack, my family will have:__________________________________________ . It cost__________________ . This is how much money I spent to feed my family for a day:___________________________________________ . *SNAP = Supplemental Nutrition Assistance Program425 3rd Street SW, Suite 1200, Washington, DC 20024 • 202.639.9400 • Toll Free 800.822.7323 • Fax 202.639.9401 • www.bread.org