• Save
Dr.Burak Hacıhanefioğlu..Tiroid HastalıKları Ve Polikistik Over Sendromu, adet düzensizliği, şişmanlık, insülin direnci ve pkos
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Dr.Burak Hacıhanefioğlu..Tiroid HastalıKları Ve Polikistik Over Sendromu, adet düzensizliği, şişmanlık, insülin direnci ve pkos

on

 • 1,868 views

 

Statistics

Views

Total Views
1,868
Views on SlideShare
1,868
Embed Views
0

Actions

Likes
0
Downloads
0
Comments
0

0 Embeds 0

No embeds

Accessibility

Upload Details

Uploaded via as Microsoft Word

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

  Dr.Burak Hacıhanefioğlu..Tiroid HastalıKları Ve Polikistik Over Sendromu, adet düzensizliği, şişmanlık, insülin direnci ve pkos Dr.Burak Hacıhanefioğlu..Tiroid HastalıKları Ve Polikistik Over Sendromu, adet düzensizliği, şişmanlık, insülin direnci ve pkos Document Transcript

  • Tiroid bezi hastalıkları ve polikistik over sendromu
   Tiroid bezi fonksiyonlarının değerlendirilmesi polikistik over sendromu tanısının konulma aşamasında sonrada tedavisinin düzenlenmesinde önem taşımaktadır.
   Özellikle tiroid bezinin az çalışmasına (hipotiroidi) en sık Hashimoto hastalığı neden olmakta olup, hipotirodi metabolizmayı yavaşlatarak kişinin kilo almasına/kilo verememesine ve yumurta gelişimi / yumurtlamanın olmamasına ve adet düzensizliğine (fazla miktarda ve uzun süren adet kanamalarına neden olmaktadır. Bu şikayetler polikistik over sendromunda da görüldüğü için mutlaka bu şikayetlerle başvuran kişilerde tiroid fonksiyon testlerinin yapılması gerekmektedir. Ancak bunlar normal olarak bulunduktan sonra bir kişinin polikistik over sendromu olduğu söylenebilir. Tabii, tiroid fonksiyon bozukluğu, özellikle tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) ve polikistik over sendromu birlikte de sık olarak görülmektedir. Bunun bir nedeni tiroid bezinin az çalışmasının neden olduğu kilo artışının polikistik over sendromunun ortaya çıkmasına neden olmasıdır. (referans:polikistikover.net, kilo artışı ve polikistik over sendromu)
   Tiroid bezinin az çalışması erkeklik hormonlarını (androjenleri) bağlayan, onları etkisiz hale getiren maddenin (SHBG) daha az yapılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle polikistik over sendromu nedeniyle bakılan androjen hormon testlerinin normal çıkmasına rağmen, eğer kişinin tüylenme, kilo artışı, akne, adet düzensizliği gibi şikayetleri varsa tiroid fonksiyonlarını gösteren hormon testlerinin hipotiroidi açısından mutlaka incelenmesi gerekir.
   Tiroid bezinin fazla çalışmasına (hipertiroidi) en sık Graves hastalığı neden olmakta olup, adet gecikmesine veya miktarının azalmasına neden olmaktadır. Özellikle bu kişilerde sıklıkla lekelenme tarzında adet kanaması olmaktadır. Bu durum yumurtlama sorununa yol açabilir ve kısırlık oluşmasına (infertilite) neden olabilmektedir.
   Sonuç olarak polikistik over sendromu ve tiroid bezinin fonksiyon bozuklukları kesinlikle birlikte değerlendirilmesi gereken iki durumdur.
   Dr.Burak Hacıhanefioğlu