• Share
 • Email
 • Embed
 • Like
 • Save
 • Private Content

Loading…

Flash Player 9 (or above) is needed to view presentations.
We have detected that you do not have it on your computer. To install it, go here.

Like this presentation? Why not share!

Set Up An interactive Agency (İnteraktif Ajans Kurmak)

on

 • 6,680 views

A presentation by Alemşah ÖZTÜRK

A presentation by Alemşah ÖZTÜRK

Statistics

Views

Total Views
6,680
Views on SlideShare
6,665
Embed Views
15

Actions

Likes
14
Downloads
0
Comments
0

2 Embeds 15

http://www.slideshare.net 10
http://fikrist.wordpress.com 5

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Adobe PDF

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

  Set Up An interactive Agency (İnteraktif Ajans Kurmak) Set Up An interactive Agency (İnteraktif Ajans Kurmak) Presentation Transcript

  • INTERAKTIF AJANS MI ? A. Interaktif Ajans da ne demek ? B. Gelişen Online Market ve Interaktif ajans kelimesinin yeni anlamı C. Interaktif Ajansın ana öğeleri D. Bir interaktif ajans nasıl çalışmalıdır ? E. .. Ve kendi şirketinizi kurmaya karar verdiniz, şimdi ne yapmalıyız? F. Convergence konusu ve yan sektörlere atlamak, zıplamak? G. Başarılı interaktif ajanslar H. Türkiyedeki zorluklar
  • A.Interaktif Ajans ne demek? Bir interaktif ajans, digital medya üzerine proje geliştiren, üreten ve bu alanda markalara hizmet veren bir yapıdır. Digital medyayı biraz açarsak, başta sadece internet olarak başlayan bu alan, gittikçe – teknolojilerinde gelişmesiyle – mobil, interaktif TV, digital TV, PDA, gibi alanlara da kaydı. Ama “interaktif” ya da etkileşim kelimesi burada çok önemli. Etkileşim tüm bu medyanın anafikri, yaratılan her projede bir etkileşim tasarımı fikri yatmakta. “Communication between two or more entities that invites contribution which affects all parties.”
  • B.IA’yı masaya yatırırsak... Bir interaktif ajans aslında 4 ana ekipten oluşur ; Business Division : Burası ana yönetimin olduğu ekip, proje yoneticileri, şirket yöneticisi, müşteri yöneticileri,finans yönetimi, stratejik danışmanlar, iş geliştirme vb. Creative Division : Art directorler, Web tasarımcıları, Flash tasarımcıları, Animatorler, 2d/3d tasarımcılar, çizerler vb. Developer Division : Uygulama geliştiriciler, Flash uygulamacıları, coderları, sistem ve servis tasarımcıları, Content Division : İçerik editorleri, içerik geliştiriciler, reklam ve metin yazarları vb.
  • B.IA’yı masaya yatırırsak... Senior Designer Flash Designer Copy Writer Content Manager Creative Director Junior Designer Motion Graphic Designer Client Interactive Agency HTML/CSS Developer Flash Developer Executive Producer Information Architecture Application Developer Project Manager Account Manager Business Manager Accounting
  • C. Bir interaktif ajans nasıl çalışır? C.1 Süreç Cevreyi kullanmak 0 Ajansınızın PR'ı yapıldıysa 1e yoksa 2ye Hep beraber :) 5 ve Proje başlar Account Manager 1 Müsteri sizi arar Project Manager Proje 4 Revizyonlar yapılır, Creative Director çoğu zaman Account Manager konsept tasarım çalışılır Account Manager 2 Cold Call, Cold Call, CEO ilişkileri Cold Call ve başarı ! Project Manager 3 Proje geliştirilir, Creative Director teklif sunulur Account Manager
  • C. Bir interaktif ajans nasıl çalışır? C.1 Süreç
  • C. Bir interaktif ajans nasıl çalışır? C.2 Tamam çalışıyoruz da ne üretiyoruz ? - Websiteleri - Banner kampanyaları - Portaller - Web tabanlı Uygulamalar - CD-ROM ve DVD uygulamaları, tasarımları - Arayüz tasarımı - Advergameler - Online marketing kampanyaları - “Rich Internet Application” uygulamaları Bir de bunlar var ; - Motion Grafik projeleri - Yazılım projeleri - Oyun Projeleri - İçerik yaratma projeleri - Community Projeleri
  • C. Bir interaktif ajans nasıl çalışır? C.3 Herşey güzeldi birden masallar dünyasında kıyamet kopuverdi ya da problemler! Problem 01 : Moby Dicki beklemek... Ya da “Büyük müşteriyi ararken...”
  • C. Bir interaktif ajans nasıl çalışır? C.3 Herşey güzeldi birden masallar dünyasında kıyamet kopuverdi ya da problemler! Problem 02 : Küçük balıklarla oyalanırken Moby Dick’i Nasıl kaçırdım ? Ya da “Büyüklük gerçekten önemli...”
  • C. Bir interaktif ajans nasıl çalışır? C.3 Herşey güzeldi birden masallar dünyasında kıyamet kopuverdi ya da problemler! Problem 03 : Dorothy ve Büyücü Ya da “Büyük müşteri ve küçük projeleri...”
  • C. Bir interaktif ajans nasıl çalışır? C.3 Herşey güzeldi birden masallar dünyasında kıyamet kopuverdi ya da problemler! Problem 04 : Gulliver cüceler arasında Ya da “ Ya ekip ? “
  • C. Bir interaktif ajans nasıl çalışır? C.3 Herşey güzeldi birden masallar dünyasında kıyamet kopuverdi ya da problemler! Problem 05 : Sağır Sultan ve kardeşleri Ya da “Laf Anlamayan Müşteri, Laf anlatamayan Ekip”
  • C. Bir interaktif ajans nasıl çalışır? C.4 Case Study’ler
  • C. Bir interaktif ajans nasıl çalışır? C.4 Case Study’ler
  • C. Bir interaktif ajans nasıl çalışır? C.4 Case Study’ler
  • C. Bir interaktif ajans nasıl çalışır? C.4 Case Study’ler
  • D. Kendi şirketinizi kurmaya karar verdiniz ve... Şimdi ne yapmalısınız? D.1 Business Plan Hazırlamak - Şirketin vereceği hizmetler - Gereken iş gücü / ekip - Hedef Müşteri, sektörlerin listelenmesi - Gerekli yatırım - Major rakipler - Finansal hedefler - Büyüme stratejileri Gerekli işplanını hazırlamak sadece bir yatırımcı bulmak için değil, aynı zamanda sizin için de kontrol edilebilir bir check-list gibidir.
  • D. Kendi şirketinizi kurmaya karar verdiniz ve... Şimdi ne yapmalısınız? D.2 İlk müşterinizi bulmak Bu noktada şirket kurarken ilk dikkat edilmesi gereken şeyi hatırlayalım ; -Çevre, çevre ve çevre! Şirket kurmak, iş hayatınızda mecburi bir sonraki nokta haline gelmediği sürece tercih edilmelidir. Bu mecburi nokta artık sizin çalıştığınız insanlara en iyi servisi sizin kurguladığınız bir ekibin vereceğine inanmanız ve bunu yapmaya karar vermenizdir. Bu süreçte hali hazırdaki çevreyi kullanarak ilk müşterilerinizi yaratabilirsiniz. Bunun haricinde Cold Call dediğimiz, sectiğiniz müşteri listesini aramak ve randevu alarak kendinizi ve şirketinizi tanıtıp onları neden sizinle çalışmaları gerektiğine ikna etmek gerekmekte. Bu süreçte de en önemli şey “ IMAJ” yani kartvizitler, siteniz, tanıtım dosyanız ve tabii ki Siz...!
  • D. Kendi şirketinizi kurmaya karar verdiniz ve... Şimdi ne yapmalısınız? D.3 “Takım herşeydir” ya da “Şirket herşeydir” yaklaşımları A. Takım herşeydir : Doğru kurgulanmış bir takım, size çok şey kazandırır, mutlu müşteriler, gerektiğinde risk alabilecek bir ekip ve özveriyle çalışan mutlu insanlar, artık onlar çalışan olmaktan çıkıp şirketin kendisi haline gelmiştir. Bu tarz yapılarda kurumsallaşma gibi bir hedefiniz olacaksa ileride, problem çekmeniz olasılığı yüksektir. B. Şirket herşeydir : Yönetici ekibin tüm ana işleri üstlenmiş ve olması ve altlarına ekip kurgulamaları halinde biraz daha böyle bir şirket yapısı düşünülebilir. Juniorlar değiştirilebilir ama seniorlar ve asıl tecrübe şirket sahibi ve sahiplerindedir. Bu durumun iyi tarafı, iyi ve kötü olan herşeyden sizin sorumlu olmanız ve değişime ayak uydurabilmenizdir. Ne yazıkki , kötü taraftada da bunlar var.
  • D. Kendi şirketinizi kurmaya karar verdiniz ve... Şimdi ne yapmalısınız? D.4 PR, PR, PR ve daha çok PR.... -Dergiler -Internet siteleri -Word of Mouth -Projeleriniz -Kurumsal Kimliğiniz Ve Siz!
  • D. Kendi şirketinizi kurmaya karar verdiniz ve... Şimdi ne yapmalısınız? D.5 Küçük başlamak ya da Büyük başlamak... A. Küçük projeler ve küçük ekip : Bu en güvenli yoldur, ağır ve sağlam adımlarla ilerlemek, yavaş yavaş şirketi ve ekibi büyütmek, kontrollü bir büyüme sağlamak. Tek şart sabırlı olmanızdır. B. Büyük ekip, güçlü saldırı : Ekibinizi baştan büyük kurgularsanız da daha büyük projeleri alma ihtimaliniz ya da Türkiyeye çok has bir durum olan tüm projelerin aynı anda onaylanması konularında sıkıntı yaşamazsınız.
  • E. Convergence Konusu ve yan sektörlere atlamak zıplamak... E.1. 360 Derece Marketing “convergence : the occurrence of two or more things coming together “ Sonuçta herşey tek bir yere doğru gidiyor : Müşteri....
  • E. Convergence Konusu ve yan sektörlere atlamak zıplamak... E.2. Mobile Marketing Cep telefonu penetrasyonu gittikçe arttığı günümüzde cep telefonları için uygulama konusu, bu medyayı digital projeleri destekleyen bir alan olarak kullanma kurgusu gittikçe artıyor. - SMS Bazlı kampanya kurguları - Ürün, Cep telefonu , Websitesi, TV dörtgeni. - Insant Win kurgular ve mobile marketing. - Her an ulaşılabilen müşteriler - Yüksek penetrasyon - Geniş demografik değerler, ölçülebilir kampanya sonuçları.
  • E. Convergence Konusu ve yan sektörlere atlamak zıplamak... E.3. Motion Graphics Digital Tasarımın ve Web animasyonlarının etkisi bir şekilde TV ye yansıyacaktı. İşte motion graphic bu noktada ortaya çıktı. Peki bir sonraki adımda motion graphic bize neler katabilir ? - Animasyon - Web ve motion graphic nasıl birleşiyor - Viral movie’ler ve motion graphic - Digital medyanın değer kazanması - Düşük maliyet yüksek etki. - Web animasyonuna etkileri.
  • E. Convergence Konusu ve yan sektörlere atlamak zıplamak... E.4. Advergames, Games Oyun hayatımızda çok uzun zamandır var, Commodore’larla başlıyan bu macera şimdi PS3 ve PSP lerle devam ediyor. Advergame kavramı bir marka için geliştirilmiş ve o markanın amaçlarına hizmet eden oyunlara verilen genel ad. Burada amaç, marka için kullanıcı kitlesi yaratma ve sadakat sürecine sokma işlemindeki geçişi daha kolay ve eğlenceli yapmak. - Etkili iletişim - WoM - Alışkanlık yaratma - Güçlü etki ve ölçülebilir kampanya kurguları - Subliminal advertising
  • E. Convergence Konusu ve yan sektörlere atlamak zıplamak... E.5. Reklam Ajanslarının digital çağa uyanması Agency.com Digital@JWT Digitas Euro RSCG Interaction Grey Digital Marketing OgilvyInteractive R/GA SBI.Razorfish Tribal DDB Zentropy Partners
  • F. Başarılı Interaktif Ajanslar Dünya Çapında Hi-Res! – Ingiltere www.hi-res.net
  • F. Başarılı Interaktif Ajanslar Dünya Çapında WDDG – Amerika www.wddg.com
  • F. Başarılı Interaktif Ajanslar Dünya Çapında Preloaded - UK www.preloaded.co.uk
  • F. Başarılı Interaktif Ajanslar Dünya Çapında Barbarian Group - Amerika www.barbariangroup.com
  • F. Başarılı Interaktif Ajanslar Güzel Türkiyem... MakeFresh Media www.makefreshmedia.com
  • F. Başarılı Interaktif Ajanslar Güzel Türkiyem... Loop Agency www.loopagency.com
  • F. Başarılı Interaktif Ajanslar Güzel Türkiyem... Litespell www.litespell.com
  • F. Başarılı Interaktif Ajanslar Güzel Türkiyem... Trafo www.trafo.com.tr
  • G. Interaktif Ajanslar için Türkiyedeki Zorluklar... G.1. Bütçelendirme ve Bütçe Problemleri - Never undercharge! - Doğru bütçe sadece sizi değil, tüm sektörü geliştirir - Bütçe hazırlamak - Bütçeyi anlatabilmek - Pazar neden bu kadar kalabalık? - Neden bu kadar az bütçeler ? G.2. Müşteri algısıyla uğraşmak - Müşteriyi eğitmek - İnterneti anlatmak - Online Marketing’i anlatmak - Süreci anlatmak - Ajans olmak ve ajans nedir anlatmak - Hayır demeği öğrenmek
  • G. Interaktif Ajanslar için Türkiyedeki Zorluklar... G.3. Teklif formatları ya da format olmayışı... - Doğru teklif nedir ? - Formatlara alışın ! - Dökümantasyon problemleri - Adımlar ; - Projeyi tanımla - Hizmeti tanımla - Süreci tanımla - Bütçeyi tanımla - Şartları netleştir G.4. Konsept geliştirmek zorunda kalmak... - Tasarım bir satış malzemesidir! - ve değildir !
  • G. Interaktif Ajanslar için Türkiyedeki Zorluklar... G.5. Çalıştıracak Adam bulamamak.... - Pazarın gerçekleriyle tanışın - Eğitimsiz ya da yanlış eğitimli kitle ve ego problemleri - VCD bölümleri güzel ama... ? - Herkes En iyi film Oscarını almak ister ama ya geri kalan Oscarlar ne olacak ? G.6. Freelance olmak, zarar ve yararları... - Kendi dünyanızı kurgulamak - Vergi gerçeği - ve tüm bu dökümanı kendi başınıza yapmak zorunda kalmak
  • H. Sonuç ya da toparlarsak... - Interaktif Ajanslar birçok kurguyu içinde barındıran yapılar, o yüzden kişisel gelişim ve kariyer için doğru yerler. - Yeni Digital Çağla beraber reklam ajansları online marketing’e uyanıyorlar bu yüzden iş olanakları ve bütçeler yükselecek. - Interaktif medya artık sadece web demek değil, ya da basit sitelerle yetinmek zorunda değiliz. - Kendi şirketinizi kurmak zor olsa da getirileri düşünülünce, belirli bir know-how sonrası bir zorunluluk. - Her şeyde olduğu gibi tüm bu süreç için çok çalışmak ve çokca şans gerekmekte. -Sorularınız için : Alemşah Öztürk alemsah@gmail.com