Your SlideShare is downloading. ×
Türk bankaları Facebook'da başarılı mı
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Türk bankaları Facebook'da başarılı mı

489
views

Published on


0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total Views
489
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
11
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Socialbakers Raporu:Facebooktaki Türk Bankaları Türk Bankacılık sektörünün sosyal medya performansına Genel Bakış
 • 2. ÇalışmaBugün (18 Aralık 2012) itibariyle Türkiyede faaliyet gösteren 45 banka vardır;32 tanesi mevduat bankası olup;13 tanesi kalkınma ve yatırım bankasıdır.Bu çalışmada Türkiye Tasarruf Mevduatı Sigortacılık Fonu (TMSF) gözetimindefaaliyet gösteren devlet bankaları, özel bankalar ve yabancı bankalar da dahilolmak üzere 11 bankayı ele alıyoruz. Değerlendirmelerimiz 1 Kasımdan 30kadar Kasıma kadar olan süreci kapsar..
 • 3. Bankalar Analizi » Garanti Bankasi, » Akbank » TEB » DenizBank » Yapı Kredi » Finansbank » Türkiye İş Bankası » VakıfBank » BankAsya » ING Bank Türkiye » Citibank Türkiye
 • 4. Fan artışı Mutlak sayı bakımından fan sayısındaki en büyük artış +85.859 yeni fan sayısı ile Akbank’ın oldu.Akbankı takiben Garanti Bankası (+81.153) ve TEB (+49.785) sıralamadaki yerlerini aldı, Nispi sayı açısından, en hızlı büyüyen banka % 7.11lik büyüme ile Vakıfbank olurken, Yapı Kredi (15,6%) ve TEB (12,06%) Vakifbankı takip etti.
 • 5. En çok etkileşilen Banka FB Ortalama Post EO = Gönderilerin Günlük Beğeni+Yorum+Paylaşım Sayısı # Sayfa tarafından yapılan günlük Gönderi Sayısı x 100 Güncel Fan Sayısı Fan Etkiİeşimi son 30 gün içinde yapılan tüm postların oranlarının toplamının seçilen zamanda yapılan tüm postların oranına bölünerek hesaplanır. Son 30 gün içinde 3 post yapılmış (3% .5 % ve .1%) olsa, postun ortalama fan etkileşim oranı 3% olacaktır.Post başına ortalama etkileşim oranı açısından etkileşimi en yüksek banka 0.5917% ile TEB olurken, ING Bank Türkiye (0,4687%) ve VakıfBank (0,4288%) TEBi takipetmektedir. Bu etkileşimlerin sayısı açısından en iyi bankalara bakacak olursak,TEBin (75,001) en etkileşilen banka olduğu açıktır. Garanti Bankası (17.818) veAkbank (17.305) sırayla takip etmektedir.
 • 6. En çok etkileşilen içerik  En yüksek etkileşim oranı alan post (6,9301%) ING Bank Türkiye tarafından yazıldı.5,232 beğeni 423 yorum ve 293 paylaşım aldı. Bu % 9.25 faiz veren tasarruf hesabı teklifinin fotoğrafı oldu. Etkileşim oranı en yüksek ikinci post TEB tarafından yayımlandı.Etkileşim oranı 5,5653% iken , 17,859 beğeni ve, 959 yorum ve 5422 paylaşımdan oluştu. Bu bir TV reklamının videosu oldu.
 • 7. En çok etkileşilen içerik  Etkileşim oranına göre en fazla geri dönüş alan 3. post TEB tarafından yayınlandı.Etkileşim oranı 5.4598 % iken , 23,232 beğeni ve, 190 yorum ve 438 paylaşım aldı.Toplam etkileşim sayısına göre en iyi post da bu oldu. Youtube linkine bağlı bu video bir tasarruf hesabı reklamı idi.
 • 8. Yanıt oranıNe yazık ki hemen hemen bütün bu bankalar fanlarının duvarlarına gönderiyapmaları için izin vermiyorlar.Ancak, iki istisna var - Finansbank ve TEB. Her ikibanka da fan sorularını yanıtlıyor ve her ikisi de bizim tanımımızla Socially Devoted! Buharika! Finansbank % 100 bir yanıt oranına sahipken soru oranları oldukça düşük. TEBise 80.43% lük bir geri dönüş oranı ile makul bir miktarda soru yanıtlamıştır. Öte yandan,iki bankanın da sorularını 2 günden fazla sürede cevapladığı gerçeği göz önüne alınırsageri dönüş hızı konusunda kendilerini geliştirebilirler.
 • 9. Sonuç Garanti Bankası Facebooktaki en büyük Türk bankası Akbank kasım ayında en çok büyüyen banka oldu Kasım ayında en hızlı büyüyen banka VakıfBank oldu. Etkileşim oranı en yüksek banka TEB oldu En çok etkileşilen post ING Bank Türkiye tarafından yayımlandı Etkileşim sayısı en yüksek post TEB tarafından yayımlandı Türk bankalarının çoğunluğu fanlarının FB duvarına yazması için izin vermiyorlar. Fan gönderilerine izin veren iki banka olarak Finansbank ve TEB analiz edildi. Bu bankaların ikisi de fanlarına cevap veren sosyal olarak gelişmiş bankalardır.Bu iki bankanın fanları ve müşterileri için oldukça güzel bir haber!
 • 10. Umarım sizlere en iyi Türk bankalarının sosyal medya performansı üzerine hazırladığımız bu kısa rapordan memnun kalmışsınızdır Eğer herhangi bir sorunuz varsa eliz.ozgur@socialbakers.com adresinden benimle irtibata geçebilirsinizGet more information atanalytics.socialbakers.com

×