Sipërfaqja (art figurativ)

1,423 views

Published on

Sipërfaqja në kuptimin e artit figurativ.

Published in: Education
0 Comments
3 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,423
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
7
Comments
0
Likes
3
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sipërfaqja (art figurativ)

  1. 1. Sipërfaqja (art figurativ) angl. surfaceSipërfaqe është vendi ku takohen hapsira dhe ndonjë lloj vëllimi.Ajo ka vetëm dy dimensione :gjatësinë dhe gjërësinë. Gjatësia Gjërësia
  2. 2. Çdo formë (artificiale ose natyrale) është e përbërë prej sipërfaqeve.Sipërfaqja si element figurativ paraqitet në pikturë, skulpturë dhe arkitekturë.Në pikturë, sipërfaqja është rrafshi mbi të cilin pikturohet.Në skulpturë dhe arkitekturë, ajo është pjesa e jashtme e vëllimit.Trup hapsinor ,mund të formohet, vetëm nga një sipërfaqe e shtrembëruar, ose ethyer.
  3. 3. Sipërfaqja sipas karakterit mundet të jetë : e madhe/e vogël, e ngushtë/e gjërë, e fortë/ebutë, me skaje të buta/të mprehta, e plasaritur, e zgavrosur (vrimosur), e thyer, embledhur, gjeometrike, etj.Ja disa nga shembujt :
  4. 4. Piet Mondrian ka pikturuar kompozicionet etijë mbi sipërfaqe të pëlhurës, sipërfaqe mengjyra primare (elementare, themelore, tëdorës së parë). Detyrë : Krijoni sipërfaqe të lira gjeometrike ku do të përdorni ngjyrat primare! Motivi : Komponim gjeometrik. Përpunoi : Ikmet Ajeti

×