Module 7 Review - Ratios, Solving Proportions, and Unit Rate
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Module 7 Review - Ratios, Solving Proportions, and Unit Rate

on

  • 562 views

7th grade CCGPS, Ratios Solving Proportions, and Unit Rate Review

7th grade CCGPS, Ratios Solving Proportions, and Unit Rate Review

Statistics

Views

Total Views
562
Views on SlideShare
561
Embed Views
1

Actions

Likes
0
Downloads
9
Comments
0

1 Embed 1

https://bbdemo.austincc.edu 1

Accessibility

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Processing…
Post Comment
Edit your comment

Module 7 Review - Ratios, Solving Proportions, and Unit Rate Module 7 Review - Ratios, Solving Proportions, and Unit Rate Presentation Transcript

  • Module 7 Review Ratios, proportions, and unit rate Created by: Arin Edge 7th Grade Math CCGPS
  • Determine if these ratios are proportional.
  • Determine if these ratios are proportional.
  • Determine if these ratios are proportional.
  • Solve for p. Write the proportion on your paper.
  • Solve for n. Write the proportion on your paper.
  • Solve for x. Write the proportion on your paper.
  • Solve for k. Write the proportion on your paper.
  • Solve for m. Write the proportion on your paper.
  • Solve for x. Write the proportion on your paper.
  • How are you doing? • Check your solutions with your partner. • Check to make sure that each person wrote the proportions for each problem. • Each solution should have a box around it.
  • You must use words for the following problems… • For example:
  • Set up a proportion and solve.
  • Set up a proportion and solve.
  • Set up a proportion and solve.
  • Set up a proportion and solve. • Daymon drives 125 miles in 3 ½ hours. At the same rate, how far will he be able to travel in 7 hours?
  • Set up a proportion and solve. • The chance of a woman getting breast cancer in her life time is 1 out of 8. In a group of 50 women, how many women could be expected to have breast cancer?
  • Set up a proportion and solve. • As of 2012, the C-section rate among pregnant women in Georgia was 32% - Which means that 32 out of 100 women would have a C-section. • In a group of 25 women, how many of them would most likely have a C-section?
  • Set up a proportion and solve. • Selena works in insurance claims at Aflac. She processes an average of 12 claims an hour. How many will claims can we predict her to complete in one 40 hour work week?
  • Set up a proportion and solve. • A visit with a midwife takes about 1 ½ hour. How many patients can a midwife see in a 7 ½ hour work day?
  • Set up proportions using words for the following problems about unit rate.
  • A 12 pack of toilet paper costs $5.50 per pack. What is the unit price (price per roll)?
  • A multi-pack of pens costs $5.50. The pack of pens includes 7 pens. What is the unit price (price per pen)?
  • • The price for a 30 pack of Oreo cookies is $2.75. What is the unit price or price per Oreo?
  • This box of Pampers includes 176 diapers and costs $35.60. What is the unit price or price per diaper?