Your SlideShare is downloading. ×
Zbulimet arkeologjike ne
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Zbulimet arkeologjike ne

5,721

Published on

1 Comment
3 Likes
Statistics
Notes
 • si mund te shkarkohet kjo
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
No Downloads
Views
Total Views
5,721
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
96
Comments
1
Likes
3
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE SHQIPERIAnisa RamadaniXII-2
 • 2. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE APOLLONI Bust romak të shekullit të dytë, që sipas ekspertëve, është zbulimi më i rëndësishëm arkeologjik në 50 vitet e fundit në Shqipëri. Një këmbë bronxi, pjesë e një statuje ë periudhës romake është zbuluar nga gërmimet që kreu ekspedita shqiptaro-franceze. Nga format dhe mënyra e krijimit duket se këmba e statujës i përket një luftëtari ë periudhës romake. Vepramendohet se I përket shekullit të II ose të III pas lindjes së Krishtit. Statuja ështëbusti i një atleti dhe sipas ekspertëve është gjetur në gjendje shumë të mirë.
 • 3. Një bust femre që i përketsërish periudhës romake qëpërkon me shekullin e II ose tëIII pas lindjes së Krishtit. Bustii femrës është gjetur shumëprane vendit që u zbulua bustiprej mermeri i burrit të lashtë. Mozaiku ka nje siper fare rreth 30 metra katrore, me motive gjeometrike te nje larmie te rralle,i zbuluar ne vitin 1959 ne Apolloni nga germimet e perbashketa shqiptaro-sovjetike.
 • 4. Mbi rrënojat e Apollonisë është manastiri i Pojanit, një simbol i vazhdimit kulturor dhe historik. Ky manastir daton prej shekullit të trembëdhjetë. Është i një stili Bizantin dhe është konceptuar si një grup arkitektural interesant, i dekoruar me piktura murale dhe një kishë me një hapësirë të brendshme jo të zakontë.Nje nga objektet e gjeturaeshte nje monedhe diku e vitit100 p.e.s e cila perkon medrahmine e vjeter greke, e cilane ate periudhe quhejAIBATIOS.
 • 5. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE BUTRINT.Qyteti i lashtë i Orikumit uformua në shek. 7-6 B.C. ngakolonët grekë. Forumi Romak i qytetit të Butrintit, i cili radhitet i dyti për nga rëndësia pas teatrit që i përket periudhës helenistike. Zbulimi daton që 2400 vjet më parë. Nga këto zbulime, është evidentuar edhe niveli ekonomik i Butrintit në periudhën romake
 • 6. Në Butrint është ndërtuar një lagje të re, kryesisht me monumente të periudhësperandorake romake dhe bizantine Maskë ari ilire e gjetur në Butrint e Shekullit VI-V
 • 7. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE BYLISZbulohet e plote punishtja e veres,deshmi eantikitetit te vone per nje qytetar tregetar.
 • 8. Gjetje në parkun e Bylisitdatojnë që nga periudha romake Një shtatore antike e cila mendohet t’i përkasë një amazoneje, një femër luftëtare e njohur në mitologjinë antike. Kjo shtatore e amazones së sypozuar është gjetur në gërmadhat e qytetit antik Bylis
 • 9. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE SHKODER Punim balte iKjo monedhe I perket Mbretëreshës Ardianeperiudhes se shekullit te V rreth 3500 p.e.s. e– IV p.e.s vjetër, gjetur në vendbanimet e territorit të Shkodres së sotme
 • 10. Zbulimet më të fundit arkeologjike në kalanë Rozafa nëShkodër dëshmojnë kulturën e lashtë ilire të zonës ku ajondodhet dhe zhvillimin e veriut të Shqipërisë.
 • 11. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE LEZHENdër objektet e zbuluara prejekspeditave, ishin edhe disa elementekockore, cilindrike me një ose dy vrima,për të cilat, që në momentin e parë tëzbulimit u mendua se i përkisnin njëinstrumenti muzikor, ndoshta njëfyelli. Nje ekspedite arkeologjike ka nxjerre ne drite nje varr te lashte masiv dhe nje kishe ne Kalane e Lezhes. Arkeologet e konsiderojne kete zbulim si me shume vlera per trashegimine tone kulturore, ndersa zyrtaret lokale thone se kjo do te nxise edhe me tej turizmin kultutor ne kete kala
 • 12. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE DURRESNjë varr i periudhes bizantine ështëzbuluar gjate punimeve që po kryhennë afërsi të xhamisë së qytetit tëDurrësit, për rehabilitimin e sheshitLiria. Në varrin që mendohet te jete1300 vjeçar, krahas eshtrave të njëpersoni u zbulua edhe një monedhë eperiudhes bizantine. Amfiteatri i Durrësit i cili për nga madhësia është i dyti në Ballkan. Ai u ndërtua në shek II A.D. në periudhën e perandorit romak Hadrian.
 • 13. Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” . Uzbulua në vitin 1616. Ky mozaik i përketshek IV B.C. dhe është një prej më tëbukurve në Shqipëri i punuar me gurë zalli. Forumi bizantin, i cili është një kompleks i gjerë ndërtimesh që i përket shek V–VI A.D. Ai është i zbukuruar me kolona mermeri dhe në qendër gjendet një pus.

×