• Save
Dosage Problems
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Like this? Share it with your network

Share
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
  • I would like this forwarded as well im starting my clinicals and i fount this very useful.. please :) garcr20@gmatc.matc.edu..
    Are you sure you want to
    Your message goes here
  • Please forward this PPT as download to me at abhayzbansal@gmail.com.
    I am a fresh Pharmacy Graduate, This PPT will be useful for me as a guidance for future reference.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
  • THIS IS WHAT I NEED! :))))))))))))
    Are you sure you want to
    Your message goes here
  • Fioricet is often prescribed for tension headaches caused by contractions of the muscles in the neck and shoulder area. Buy now from http://www.fioricetsupply.com and make a deal for you.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
No Downloads

Views

Total Views
18,837
On Slideshare
18,760
From Embeds
77
Number of Embeds
3

Actions

Shares
Downloads
0
Comments
4
Likes
6

Embeds 77

http://eleap.ust.edu.ph 67
http://www.slideshare.net 9
http://search.imesh.com 1

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
    No notes for slide

Transcript

  • 1. Dosage problems
  • 2.
    • The doctor prescribed one-half of a 250-mg tablet per dose to be given three times a day.
      • How many mg of the drug is given per dose?
    b. How much of the drug could be consumed of given for two weeks?
      • How many tablets would be needed to complete the dosage for two weeks?
      • 250mg = 125 mg/dose
      • 2
    125mg/dose x 3 doses/day x 14 days = 5250 mg
      • 5250mg x 1 tablet/250mg = 21 tablets
  • 3.
    • Atropine sulfate gr. 1/300 was prescribed but the stock was gr. 1/150 per tablet.
    a. How many of the stock tablets should be given?
    • If given three times a day, how many grains would be consumed?
    • How many of the stock tablets would be needed for 10 days?
    (1/300) ÷ (1/150) = ½ of the stock tablets (1/300)(3)= 1/100 gr. (1/100) (10) = 1/10 (1/10) ÷ (1/150) = 15 TABLETS
  • 4.
    • The patient was given as prescribed ¼ of the 5 ml vial.
    a. How much of the drug did the patient actually receive per dose?
    • How many doses does a 5 ml vial contain?
    • If 1 ml = 1 g = 1000 mg, how many mg of the drug did the patient receive per dose?
    5mL ÷ 4 = 1.25 ml 5mL x 1 dose/1.25mL = 4 doses 1.25 (1000) = 1250 mg
  • 5.
    • The patient was prescribed 6 doses of Neomycin sulfate with 1500 mg for the initial dose, then 500 mg q6h for the succeeding doses. The stock was 500mg per capsule.
    a. How many capsules should be given for the initial dose?
    • how many capsules should be bought to complete the dosage?
    • How many mg of the drug would be consumed all in all?
    1500 + (500 x 5) = 4000 ÷ 500 = 8capsules Initial + (Succeeding x # of doses left) 1500 + (500 x 5) = 4000 mg 1500 ÷ 500 = 3 capsules
  • 6.
    • Acetaminophen drops were given for two days, initially 150 mg and then 50 mg q4h. The stock is a 10 ml bottle of 100 mg/mL .
    a. How many ml would be given for the initial dose?
    • How many ml would be given for each succeeding dose?
    • How many mg of the drug would be consumed all in all?
    d. How much of the drug was left unconsumed? 150 x 1mL/100mg = 1.5 ml 50 ÷ 100 = 0.5 ml 150 + (50 x 11) = 700 mg Initial + (Succeeding x # of doses left) 10 ml = 1000mg therefore 1000 - 700 = 300mg
  • 7.
    • if three and a half of a grx tablet was consumed.
    • If given once a day for one week, how many mg were actually consumed?
    • How many grains of the drug were actually consumed?
    10 grains x 3 ½ = 35 grains 35 grains x 7 = 245 grains x 60mg/grain = 14,700mg
  • 8.
    • The doctor prescribed 150 mg per dose to be given q6h.
    • If given for 10 days, how much would be consumed all in all?
    • How many of the drug were actually consumed?
    150 x 4 = 600 mg 600 x 10 = 6000 mg
  • 9.
    • The patient was advised to take daily 300mg of a certain drug per dose qid but available are grv tablets.
    • How many tablets would be bought to complete the dosage for two weeks?
    • How many tablets would be taken per dose?
    5 gr/tablet x 60mg/grain = 300 mg/tablet 300 ÷ 300 = 1 tablet 1 tablet/dose x 4 doses/day x 14 days = 56 tablets
  • 10.
    • The baby needs 125 mg per dose of the drug. A 30 mL bottle with 2 grams of the drug was bought.
    • For how many days would the drug last if given qid?
    • How many mL of the drug would be given per dose?
    125 mg x (30 mL/2000 mg) = 1.875 mL 1.875mL x 4 = 7.5 mL/day 30mL x 1 day/7.5mL = 4 days
  • 11.
    • A vial of the antibiotic is labeled 1g/1ml; 20,000 units = 1 ml. If given bid,
    • How many units are given in one day?
    • How much of the drug would be consumed for seven days?
    (1g/1ml)/dose x 2 doses/day x 7days = 14 g or 14 ml 20,000 x 2 doses/day = 40,000 units/day
  • 12.
    • The prescription calls for gr ¼ of Phenobarbital (sodium luminal) daily. Stock available is gr ½ per ampule of 1 ml.
    • How many ampules of the drug in mg is given per dose?
    • How much of the drug in mg is given per dose?
    ¼ grains x 60 mg/grain = 15 mg ½ gr/ampule of 1mL x 60mg/gr = 30mg/ampule of 1mL 15mg/day x ampule of 1mL/30mg x 14days = 7 ampules
  • 13.
    • A prescription calls for two tsp per dose tid of Berotec to be given for one week.
    • How many ml of the drug would be consumed to complete the dosage?
    • How many ml of the drug were consumed daily?
    5mL/tsp x 2tsp/dose x 3 doses/day = 30 mL/day 30mL/day x 7 days = 210 mL
  • 14.
    • A patient was advised to take two tablets of Estamizole, tid, for 5 days.
    • If the treatment is extended for 15 days, how many tablets were bought all in all?
    • How many mg of the drug were consumed daily if each tablet contains 250 mg?
    250mg/tablet x 2tablets/dose x 3doses/day = 1500mg/day 1500mg x (5 days + 15days) = 30,000mg 30,000mg x 1 tablet/250mg = 120 tablets
  • 15.
    • A patient was given 3L of 5% dextrose with tetracycline to be infused for one day.
    • What is the infusion rate in ml per minute?
    • What is the infusion rate in mL per hour?
    • What is the infusion rate in gtt per minute?
    3L x 1000mL/1L = 3000mL x 1day/24hrs = 125 ml/hr 125mL/hr x 1hr/60 min = 2 ml/min 1ml = 15 gtt 2.083mL/min x 15gtt/mL = 31 gtt/min
  • 16. 15. The patient needs 30U of insulin, but the available stock is 80U. A. how much of the 80U will be given? 30U : 80U = x : 16 minims 80U (x) = 480U(minims) x = 6 minims B. If the stock is 100U, how much should be given to meet the patient’s needs? 30U : 100U = x : 16 minims 100U (x) = 480U (minims) x = 4.8 minims or 5 minims
  • 17.
    • 17.
    • If 2 L of the stock solution was used to prepare the said solution, what is the strength of the stock solution?
    • how many ml of the 1 : 300 stock solution is needed to prepare 3L of 1 : 500 solution?
    x : 3L = 1/500 : 1/300 1/300x = 3/500 x = 1.8L x 1000 = 1800 mL 2L : 3L = 1/500 : x 2x = 3/500 x = 3/1000 or 0.3 %
  • 18.
    • 18. The doctor prescribed 1.25 mg/kg/body weight of Chloramphenicol sodium succinate q6h.
    • How much of the drug would be consumed if given for one week?
    • If the patient weighs 55 kg, how much of the drug is consumed per dose?
    1.25mg/kg x 55kg = 68.75 mg/dose 68.75mg/dose x 4doses/day x 7 days = 1925mg
  • 19.
    • 19. The patient is given IV, 200 mg/ml of Dopamine HCl in water solution to be infused in 8 hours.
    • If 10 mg/kg weight per hour is the dose and the patient weighs 50 kg, how much of the drug in mg is needed by the patient?
    • How many mg of the drug is contained in 1 L of the solution?
    c. Find the infusion rate of the 1L solution in gtt per minute. 200mg/mL x 1000mL/1 L = 200000 mg/L 10 mcg/kg x 50kg = .5 mg 1L x (1000mL/1L)x (1mL/16drops) ÷ (8hrs x 60mins) = 31.25 gtt/min
  • 20.
    • 20.
    • How many grams of pure merthiolate is contained in the 7% stock solution?
    • How many ml of 0.5% merthiolate solution can be prepared from one pint of 7% merthiolate solution?
    1 pint = 500ml 0.5 : 7 = 500 : x 0.5x = 3500 x = 7000ml 0.07 x 500 = 35 ml or 35 g
  • 21.
    • 21.
    • How much grams of the solvent or diluent would be used in preparing the said solution?
    • How many grams of KMnO 4 solution was used to prepare 2 liters of 0.5% solution?
    2L x 1000mL/1L x 0.005 = 10g 2000ml – 10ml = 1990mL
  • 22. 22. A. How many mg of NaHCO3 solution would be needed to prepare 40 oz of 1:100 NaHCO3 solution? 40 oz/ 0.01 = 1200000/ 0.01 = 12000 mg B. How many mL of the 1:100 NaHCO3 solution was prepared? (Note: 1 oz = 30 mL) 40 oz (30 ml/1 oz) = 1200 mL
  • 23.
    • 23.
    • How much water would be added to prepare the 15% solution?
    • How much of a 15% glucose solution may be prepared from 2.5g of glucose?
    • If 7.5 g were used, how much solution can be prepared?
    2.5g ÷ 0.15 = 16.67g or 16.67 mL 16.67 – 2.5 = 14.167 mL 7.5 ÷ 0.15 = 50 mL
  • 24.
    • 24. The antibiotic in dry form is contained in 10 ml vial. The label written is 2g/5,000,000 units.
    a. How much distilled water should be added to prepare the 10 ml solution?
    • If the desired dose is 1 ml, how many units are there in one dose?
    • How many mg are there in one dose?
    d. If given bid, how long will the prepared solution last? 10ml – 2 g or ml= 8 ml 10ml : 5000000 = 1 ml : x x = 500000 units 10ml = 5 g // 1mL = 200 mg 10ml ÷ 2 = 5 days
  • 25. 25. Methicillin sodium 1.5 g, IM, q12h, daily for 5 days, was prescribed for a systemic infection. 4 g of the medication is available as a powder in vial. Directions state to reconstitute with 5.7 mL of sterile water for injection and shake well. Solution concentration will provide 500 mg/mL.
    • How many mL of the drug should the patient actually receive per dose?
    B. How many mL of the drug should the patient actually receive per day? C. How many mg did the patient actually consume to complete the dosage? 1500 mL x ( mL / 500 mg) = 3 mL 3 mL x 2 = 6 mL 1.5 x 2 x 5 = 15 mL = 15 g = 15000 mg