0
Prishtine, Tetor 2010
CC-BY-SA
Release Party
Made by: Altin Ukshini
FLOSS Kosova
Qfarë është Ubuntu ?
● Sistem Operativ i bazuar në Linux, për
laptopë, serverë, PC etj..
● Më i perdoruri
● I lehtë në ins...
Te rejat ne Ubuntu 10.10
● Wallpaper i Ri
● Dukje te reja
( Themes)
Të rejat në Ubuntu 10.10
● Dukje të reja ( Themes)
Ambiance and Radiance
On-line me Ubuntu
Ubuntu ka Firefox –
Për shpejtësi dhe
siguri në web. Ju
gjithashtu mund të
perdorni dhe Google
Chrome, O...
Office
OpenOffice.org është
plotësisht kompitabil me
Microsoft Office dhe I ka
të gjitha për të krijuar
dokumente
profesio...
Software Center
Ubuntu Software Centre ju
jep qasje në mijra
aplikacione falas të
zgjedhura me kujdes. Dhe
tash ju mund të...
Email dhe chat
● Komunikoni me
Empathy. Integroni
chat-in tuaj direkt nga
Yahoo, Gmail, MSN,
Jabber, AOL, QQ dhe
shumë të ...
Rjete Sociale
● Menuja e re e Ubuntu's
ju mundeson tani të
qaseni ne Facebook
apo Twitter nga
desktopi juaj. Mund të
kyqen...
Multimedia
● Shikoni gjithçka nga
YouTube, iPlayer, dhe
MSN Player
● Tani mund të bleni dhe
shkarkoni muzika vetëm
me 1 kl...
Starton shpejte
● Ubuntu starton shpejtë ne qdo kompjuter. Por është
super – i shpejtë në kompjuterët e rinjë. Pas pritjes...
Të tjera
● Lojëra
● Foto Editim etj
Në zemër të filozofisë së Ubuntu's
është ajo që qdo kush mund të
shfrytëzojë kompjuter...
Pyetje ?
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Ubuntu 10.10

671

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
671
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
6
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Transcript of "Ubuntu 10.10"

 1. 1. Prishtine, Tetor 2010 CC-BY-SA Release Party Made by: Altin Ukshini FLOSS Kosova
 2. 2. Qfarë është Ubuntu ? ● Sistem Operativ i bazuar në Linux, për laptopë, serverë, PC etj.. ● Më i perdoruri ● I lehtë në instalim, përdorim ● I shpejtë ..... ● Komplet I Lirë ( pa pagesë) dhe Open Source ( kod të hapur) ● Suporton intel x86 – AMD 64-bit ..
 3. 3. Te rejat ne Ubuntu 10.10 ● Wallpaper i Ri ● Dukje te reja ( Themes)
 4. 4. Të rejat në Ubuntu 10.10 ● Dukje të reja ( Themes) Ambiance and Radiance
 5. 5. On-line me Ubuntu Ubuntu ka Firefox – Për shpejtësi dhe siguri në web. Ju gjithashtu mund të perdorni dhe Google Chrome, Opera etj. Të vizitoni faqe si Facebook, Youtube etj.
 6. 6. Office OpenOffice.org është plotësisht kompitabil me Microsoft Office dhe I ka të gjitha për të krijuar dokumente profesionale, kalkulime dhe prezentime. OpenOffice.org është I lehtë per tu perdorur dhe është plotësisht falas.
 7. 7. Software Center Ubuntu Software Centre ju jep qasje në mijra aplikacione falas të zgjedhura me kujdes. Dhe tash ju mund të bleni aplikacione. Hulumtoni programe në kategorit si: edukim, lojra, zera dhe video, grafika, programim dhe për zyrë. Të gjitha aplikacionet shkarkohen dhe instalohen vetem me 1 Klikim.
 8. 8. Email dhe chat ● Komunikoni me Empathy. Integroni chat-in tuaj direkt nga Yahoo, Gmail, MSN, Jabber, AOL, QQ dhe shumë të tjera.Shiqim i lehtë i Email-ave etj..
 9. 9. Rjete Sociale ● Menuja e re e Ubuntu's ju mundeson tani të qaseni ne Facebook apo Twitter nga desktopi juaj. Mund të kyqeni ne shumë chat-e të ndryshme dhe të postoni gjëra nga nje dritare e vetme. Nuk ka qenë kurrë më e lehtë
 10. 10. Multimedia ● Shikoni gjithçka nga YouTube, iPlayer, dhe MSN Player ● Tani mund të bleni dhe shkarkoni muzika vetëm me 1 klikim ● Dhe konektimi i iPhone
 11. 11. Starton shpejte ● Ubuntu starton shpejtë ne qdo kompjuter. Por është super – i shpejtë në kompjuterët e rinjë. Pas pritjes, hapja e browserit bëhet vetëm ca sekonda, ndryshe nga sistemet operative tjera që të lënë të presin.
 12. 12. Të tjera ● Lojëra ● Foto Editim etj Në zemër të filozofisë së Ubuntu's është ajo që qdo kush mund të shfrytëzojë kompjuterët, çfaredo që të jenë rrethanat tuaja. Ubuntu është distribucioni më i populllarizuar i GNU/Linux dhe është i perkthyer në më se 25 gjuhë, që vazdhdojnë të risin ktë numër.
 13. 13. Pyetje ?
 1. A particular slide catching your eye?

  Clipping is a handy way to collect important slides you want to go back to later.

×