Your SlideShare is downloading. ×
Ubuntu 10.10
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Ubuntu 10.10

656
views

Published on


0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
656
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
6
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Prishtine, Tetor 2010 CC-BY-SA Release Party Made by: Altin Ukshini FLOSS Kosova
 • 2. Qfarë është Ubuntu ? ● Sistem Operativ i bazuar në Linux, për laptopë, serverë, PC etj.. ● Më i perdoruri ● I lehtë në instalim, përdorim ● I shpejtë ..... ● Komplet I Lirë ( pa pagesë) dhe Open Source ( kod të hapur) ● Suporton intel x86 – AMD 64-bit ..
 • 3. Te rejat ne Ubuntu 10.10 ● Wallpaper i Ri ● Dukje te reja ( Themes)
 • 4. Të rejat në Ubuntu 10.10 ● Dukje të reja ( Themes) Ambiance and Radiance
 • 5. On-line me Ubuntu Ubuntu ka Firefox – Për shpejtësi dhe siguri në web. Ju gjithashtu mund të perdorni dhe Google Chrome, Opera etj. Të vizitoni faqe si Facebook, Youtube etj.
 • 6. Office OpenOffice.org është plotësisht kompitabil me Microsoft Office dhe I ka të gjitha për të krijuar dokumente profesionale, kalkulime dhe prezentime. OpenOffice.org është I lehtë per tu perdorur dhe është plotësisht falas.
 • 7. Software Center Ubuntu Software Centre ju jep qasje në mijra aplikacione falas të zgjedhura me kujdes. Dhe tash ju mund të bleni aplikacione. Hulumtoni programe në kategorit si: edukim, lojra, zera dhe video, grafika, programim dhe për zyrë. Të gjitha aplikacionet shkarkohen dhe instalohen vetem me 1 Klikim.
 • 8. Email dhe chat ● Komunikoni me Empathy. Integroni chat-in tuaj direkt nga Yahoo, Gmail, MSN, Jabber, AOL, QQ dhe shumë të tjera.Shiqim i lehtë i Email-ave etj..
 • 9. Rjete Sociale ● Menuja e re e Ubuntu's ju mundeson tani të qaseni ne Facebook apo Twitter nga desktopi juaj. Mund të kyqeni ne shumë chat-e të ndryshme dhe të postoni gjëra nga nje dritare e vetme. Nuk ka qenë kurrë më e lehtë
 • 10. Multimedia ● Shikoni gjithçka nga YouTube, iPlayer, dhe MSN Player ● Tani mund të bleni dhe shkarkoni muzika vetëm me 1 klikim ● Dhe konektimi i iPhone
 • 11. Starton shpejte ● Ubuntu starton shpejtë ne qdo kompjuter. Por është super – i shpejtë në kompjuterët e rinjë. Pas pritjes, hapja e browserit bëhet vetëm ca sekonda, ndryshe nga sistemet operative tjera që të lënë të presin.
 • 12. Të tjera ● Lojëra ● Foto Editim etj Në zemër të filozofisë së Ubuntu's është ajo që qdo kush mund të shfrytëzojë kompjuterët, çfaredo që të jenë rrethanat tuaja. Ubuntu është distribucioni më i populllarizuar i GNU/Linux dhe është i perkthyer në më se 25 gjuhë, që vazdhdojnë të risin ktë numër.
 • 13. Pyetje ?