Your SlideShare is downloading. ×
0
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Elizabeth Bathory

330

Published on

Belkide yazdıklarımda yanlışlık olabilir ama hepsinin kaynaklarını yazdım.Bu çok çok kısa bir tanıtım daha detaylı araştırmanızı tavsiye ederim oldukça ilginç bir kadın.

Belkide yazdıklarımda yanlışlık olabilir ama hepsinin kaynaklarını yazdım.Bu çok çok kısa bir tanıtım daha detaylı araştırmanızı tavsiye ederim oldukça ilginç bir kadın.

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
330
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1.  7 Ağustos 1560 yılında doğmuştur,21 Ağustos 1614 yılında ölmüştür Macaristanın en köklü ve zengin ailelerinden birinde doğmuştur 15 yaşındayken,25 yaşındaki Kont Ferencz Nasdasdy ile evlenmiştir 5 çocuğu vardır,dadısı tarafından 3 tane öne sürülmüştür,2 çocuğu doğum anında ölmüştür. Báthory,kendinden “Kanlı Kontes” olarak bahsettirmiştir En büyük seri katil Vampir Şizofren
 • 2. Ailesi yaşadıkları yerin en köklü, saygın vezengin topluluğuydu. Ama buna rağmen,çok tuhaf yönleri vardı. Elizabeth Bathoryninamcalarnıdan biri "Şeytanın elçisi" olarakbilinirken, diğer aile üyeleri ya aklını kaçırmış,ya da psikopatlardı. Elizabeth Bathory 15yaşına geldiğinde 25 yaşındaki Kont FerenczNadasdy ile evlenerek Csejthe kalesineyerleşti. Kont Ferencz Nadasdy çok cesur vebaşarılı bir savaşçıydı, çoğunluğu Türklerekarşı olan savaşlardaki cesaretinden dolayı"Kara Kahraman" unvanını aldı.
 • 3. Evli oldukları 25 yıl içerisinde kocası süreklisavaşlara gittiği için yalnız kalanElizabeth’in hayatı sıkıcı bir halalıyordu.Zaman öldürmek için aynanınkarşısına geçip güzelliğine bakıyordu vegenç erkeklerle birlikte oluyordu.Birseferinde bir erkekle birlikteyken kocasıtarafından yakalandı, fakat kocası budurumu affetti.20’li yaşlarında kölelereişkenceye yapmaya başladı.Buişkenceler Elizabeth’e zevkler vermeyebaşladı ve günden güne sadist bir yapıyabürünmeye başladı.
 • 4. 40 yaşına geldiğinde, yaşlanıp güzelliğinikaybedeceği telaşına düşen Elizabeth,Birgün hizmetkarı olan genç bir kızınsaçlarını tararken canını acıtması üzerineona öyle bir tokat atmıştır ki, genç kızınyüzünden düşen bir damla kan Kontesinellerine dökülmüştür. Kontes bu kanla,kızın gençliğini ve güzelliğini aldığınızannetmiş ve uşağına emir vererek kızınbütün kanını bir küvete doldurtup "kanbanyosu" yapmıştır.Kanları içip içinindegüzelleşeceğine inaniyordu.
 • 5.  Kızları bağlayıp,ayak parmaklarından yakmaya başlayıp bütün vücutlarının yanışını büyük bir zevkle izliyordu. Kızların ağızlarını,çeneleri birbirinden ayrılana kadar çekiyordu. İyi huyu olduğu günlerde kızları soyarak erkek olduğu misafirlerin önüne çıkarırdı. Kızları tamamen bal ile kaplayıp onları böceklerin ve arıların önüne atıyordu. Esir aldığı kızları, çıplak olarak 0 derecenin altında soğuk suyla donarak ölene kadar yıkıyordu.
 • 6.  Sonrasında iyice yoldan çıkan Kontes,612 bakire kızı kaçırtıp,bu kızlara tepesinde asılı olan kafeste, işkence çektirerek öldürüyor ve onun için özel yapılmış bu kafeslerin altına girip kanın akması için yapılan delikten banyo yapıyordu.
 • 7. Macaristan imparatorluğutarafından, Elizabeth’in kalesine baskın düzenlen di.Kale basıldıktan sonra Elizabeth’in yardımcıları cezalandırıldı.Elizabeth ise kendi kalesinde tamamı duvarlarla çev rili bir odada hayatı boyunca kalacaktı21 Ağustos 1614’de,54 yaşındaki ElizabethBathory ölü olarak bulundu.
 • 8. Elizabeth Bathory’nin yaşadığı kale Slovakya’da bulunmaktadır.
 • 9. Tüm yaptıkları ve suçlar da Macaristandevlet arşivinde yer almaktadır. ElizabethBathory’nin ölümünün ardından kaleboşaldı ve terk edildi.Kontes Bathory ailemezarlığına yerleştirildi.
 • 10.  Wikipedia, http://tr.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_B%C3%A1thory www.siradisiorg.com, http://www.siradisi.org/dunyaca-unlu-efsane- isimler/3102-elizabeth-bathory-neden-kanli-kontes-lakabi-almistir- kanli-kontes-elizabeth-bathory-kimdir.html www.turkcebilgi.com, http://www.turkcebilgi.com/ansiklopedi/elizabeth_bathory www.ehow.com, http://www.ehow.com/about_5374786_elizabeth- bathory.html www.famousdead.com, http://www.famousdead.com/elizabeth- bathory/ www.answers.com, http://www.answers.com/topic/elizabeth- bathory-1 www.bathory.org, http://bathory.org/erzstale.html www.cafe.edu, http://cafe.edu/~dany/darkpage/bathory.htm
 • 11. Ad,Soyad: Alper BİRTEK Öğrenci NO:1205040002Fakülte: Sanat ve Tasarım Bölüm: İletişim Sanatları

×