Recipient - Dílo - Autor / Já - Holubice - Banksy

476 views

Published on

Esej/Analýza

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
476
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Recipient - Dílo - Autor / Já - Holubice - Banksy

  1. 1. Recipient - Dílo - Autor / Já - Holubice - BanksyDavid Šmehlík342299Banksy uhodil svojí interpretací Holubice míru hřebíček na hlavičku. Nachází se totiž naprotiizraelské strážné věži v Betlémě. V neklidném prostoru, kde se donekonečna sváří Palestincis Izraelity. Respektive v oblasti, kde palestinské území je pod nekompromisním izraelskýmdohledem, což autor díla ve své knize Wall and Piece komentuje takto: "Palestine is now theworlds largest open-air prison [...]" (Banksy, 2005).Věhlasný street artista je bezesporu motivován mimoumělecky, a sice politicky. Jehodoménou jsou zejména satirické práce s protiválečným, "protikomerčním", protikonzumnímnebo protisystémovým (apod.) poselstvím. Dle mého je jeho výsadou fakt, že své idejekomunikuje výhradně srozumitelně, oproti velké části (snad většině) nečitelných"postmoderních" umělců.Účelem Banksyho Holubice (viz obrázek na konci) je neotřelým a zároveň estetickypůsobivým způsobem upozorňovat svět na skutečnost, že mír stále neexistuje, resp. že jenucen nosit neprůstřelnou vestu, jelikož ho někdo má stále na mušce. Mojí interpretací je,že dílo vyzařuje jakýsi pocit, že se válka stala historickou konstantou, ale přesto nadějeneumírá -- jednak je mířeno na vestu (ne na samu holubičku) a druhak stále žije (nezraněná,rozepjatá křídla).Existuje i možnost, že autor reaguje pouze na vleklý palestinsko-izraelský konflikt, aledomnívám se, že by bylo relevantní, vnímat jeho sdělení obecně, v globálním měřítku.Životní potřeby ho k jeho aktivistické tvorbě, předpokládám, nenutí. Jedině v případě, žeby ho trápilo fyzické nutkání, pochopitelně podmíněné psychickými procesy, dostat ze sebenespokojenost s fungováním okolního světa. Hodnoty originálů, v reálu v podstatě neznáméosoby Banksyho, totiž dosahují řádu sta tisíců liber (!) (Wikipedia, heslo Banksy, 2009).U hlediska vlivu osobního života na tento "piece" si nejsem jistý. Nejspíš z toho důvodu, že utohoto mladého a současného autora je příliš brzy na takové hodnocení. Banksy se jistojistěnezaseknul a dále se vyvíjí, ale technika používání šablon a reakce na víceméně aktuální děnípro něj zůstávají charakteristické. Čili v bazálním slova smyslu, podle mého názoru, tentovliv konstatovat nelze.Zda se jedná o inovační či invenční nebo konvenční dílo, nebo je napjaté v prostoru mezi?Banksyho výtvor je, dle mého soudu, sám inovací, který napětí vyvolává. Což vlastně platípro veškerou autorovu tvorbu. U Holubice se totiž drží totožného satirického konceptu jako uzbylých prací, tudíž zapadá do rámce jeho tvorby, v jeho kontextu tedy o inovaci příliš mluvitnelze.
  2. 2. Svojí činností ale povyšuje street art na angažované umění. Přestože street art má uměníve svém názvu, obecně se za něj nepovažuje, alespoň z mého pohledu. V jeho podání jde oestetické a výstižné narušení veřejného prostoru.Protože "analyzuji" věc, z pohledu historie umění, nedávnou, k posunům vnímání dílarecipienty v podstatě nedošlo. Reakce příjemců "Banksyho vysílání" stále bývají více či méněambivalentní. Typické klišé: Jedni ho adorují, druzí ho odsuzují, považují za prachsprostéhovandala. Samozřejmě musím uznat, že se jedná o nadsázku, a že se mezi těmito protipólypohybují ti, co jeho tvorbu "pouze" akceptují. Mám ale pocit, že tento typ je výrazněminoritní, jelikož většina nezaujímá chladný postoj.Zajímavým je kupříkladu výsledek bristolského referenda z roku 2006, ve kterém sehlasovalo, zda má být odstraněna Banksyho, cituji, "nástěnná malba" (mural) z bočnízdi tamní kliniky ("sex health clinic"). Celých 93 procenta hlasujících doufalo v zachovánívtipného Naked Man (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/75/Banksy-ps.jpg)(Reuters, 2009).Dalším přínosným příkladem týkajícím se vztahu publika a Banksyho "malůvek", tentokrát zjiné strany, je citace přepisu rozhovoru z autorovy již jednou zmiňované knížky (Wall andPiece) z kapitoly Segregation Wall, Palestine:"Old man: You paint the wall, you make it look beautiful.Me: Thanks.Old man: We dont want it to be beautiful, we hate this wall, go home."Podle pragmatické teorie funguje umělecké dílo jako prostředek sloužící určitému účelu.Popisovaná Holubice míru je jejím příkladem par excellence. Autorovým záměrem totiž byloa je narušovat status quo a veřejně (ulice, později internet, tisk) připomínat, že není všechnov pořádku. Čili účelem je upozorňovat, probouzet lidi z letargie každodenního stereotypu. Vtomto konkrétním případě provokovat Izrael, kritizovat jeho netoleranci vůči Palestincům aneochotě jednat, natož pak uznat Palestinu jako stát.Z toho vyplývá, že obrněný symbol míru byl vytvořen výhradně s ohledem na potenciálníhovnímatele. Prostředky volí jednoznačně moderní, přestože některé elementy jsou vlastnígraffiti scéně, která již prošla určitým vývojem. Obecně vzato je ale samo graffiti modernímfenoménem. Na druhé straně je pro Banksyho zásadní pracování se šablonami (stencillingtechnique), jež má původ u jejího pionýra Blek le Rata, který s touto technikouexperimentoval již na začátku osmdesátých let v Paříži (Wikipedia, heslo Blek le Rat, 2009).Upřímně by mě zajímalo, jestli byste Vy považovala toto dílo za umělecké.
  3. 3. Prameny:Banksy (2005). Wall And Piece. United Kingdom, Century. ISBN 1844137864.Knol. Banksy [online]. Dostupné z:<http://knol.google.com/k/banksy#>Reuters. Banksys home city to embrace graffiti art [online]. Dostupné z:<http://www.reuters.com/article/idUSTRE58D1NC20090914>Wikipedia. Banksy [online]. Poslední aktualizace 2009-12-20. Dostupné z:<http://en.wikipedia.org/wiki/Banksy>News.com.au. Graffiti artist Banksy goes to the Holy Land [online]. Dostupné z:<http://www.news.com.au/travel/world/graffiti-artist-banksy-goes-to-the-holy-land/story-e6frfqar-1111115027062>Wikipedia. Blek le Rat [online]. Poslední aktualizace 2009-12-15. Dostupné z:<http://en.wikipedia.org/wiki/Blek_le_Rat>Wikipedia. Naked Man image [online]. Dostupné z:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/75/Banksy-ps.jpg

×