Your SlideShare is downloading. ×
0
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
4 2 break-even-analysis
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

4 2 break-even-analysis

903

Published on

Published in: Education, Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
903
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
23
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. Break-even Analysis
  • 2. <ul><li>Break-even Analysis – used to determine how much sales volume a business needs just to cover costs </li></ul><ul><li>Cost – amount spent on producing x units of a product </li></ul><ul><li>Revenue – amount received from selling x units of the product </li></ul><ul><li>Profit – amount gained if revenue is greater than the cost </li></ul>
  • 3. <ul><li>Cost function: y C = C ( x ) </li></ul><ul><li>C ( x ) = vx + F </li></ul><ul><ul><li>F is the fixed cost (overhead expenses like rent, machineries, interest on loans) </li></ul></ul><ul><ul><li>v is the variable cost per unit (the cost of producing each unit of the product </li></ul></ul><ul><li>Examples: </li></ul>
  • 4. <ul><li>Revenue function: y R = R ( x ) </li></ul><ul><li>R ( x ) = px </li></ul><ul><ul><li>p is the selling price per unit </li></ul></ul><ul><ul><li>If the selling price depends on the quantity demanded, we write and p = D ( x ) and R ( x ) = xD ( x ) . </li></ul></ul><ul><li>Examples: </li></ul>
  • 5. <ul><li>Break-even point – where the cost and revenue functions intersect at a point; where cost equals revenue </li></ul>
  • 6. <ul><li>Loss – occurs when the firm makes and sells fewer units than its break-even quantity </li></ul><ul><li>Profit – occurs when the firm makes and sells more units than its break-even quantity </li></ul><ul><li>Profit function: </li></ul>
  • 7. <ul><li>1. Given the cost function C ( x ) = 10 + 2 x and revenue function R ( x ) = 3 x , find the break-even quantity and price. </li></ul>
  • 8. <ul><li>3. Given the cost function C ( x ) = 0.13 x + 750 and revenue function R ( x ) = 0.88 x , find the break-even quantity and price. </li></ul>
  • 9. <ul><li>11. An oven manufacturer claims that the total cost of producing x ovens is described by the function C ( x ) = 100,000 + 2,000 x . </li></ul><ul><li>What is the fixed cost? </li></ul><ul><li>What is the cost of producing 50 ovens? </li></ul><ul><li>Graph the cost function C ( x ) . </li></ul>
  • 10. <ul><li>11. An oven manufacturer claims that the total cost of producing x ovens is described by the function C ( x ) = 100,000 + 2,000 x . </li></ul><ul><li>What is the fixed cost? </li></ul>
  • 11. <ul><li>11. An oven manufacturer claims that the total cost of producing x ovens is described by the function C ( x ) = 100,000 + 2,000 x . </li></ul><ul><li>What is the cost of producing 50 ovens? </li></ul>
  • 12. <ul><li>11. An oven manufacturer claims that the total cost of producing x ovens is described by the function C ( x ) = 100,000 + 2,000 x . </li></ul><ul><li>Graph the cost function C ( x ) . </li></ul><ul><li>sage: plot(100000+2000*x,(0,10),xmin=0,ymin=0) </li></ul>
  • 13. <ul><li>13. A certain car rental agency charges Php800 a day plus ten pesos per kilometer. A competitor charges 12 pesos per kilometer. Which one offers the better deal? </li></ul>
  • 14. <ul><li>15. A food repacking company estimates sales figures of Php15.5M for their most popular item. Assuming that the item sells at Php375 each, fixed costs are Php4M, and variable cost are Php215 per unit repacked, </li></ul><ul><li>find the cost, revenue, and profit functions. </li></ul><ul><li>what is the break-even sales volume? </li></ul><ul><li>find the corresponding profit figures if the actual sales will be as estimated. </li></ul>
  • 15. <ul><li>15. A food repacking company estimates sales figures of Php15.5M for their most popular item. Assuming that the item sells at Php375 each, fixed costs are Php4M, and variable cost are Php215 per unit repacked, </li></ul><ul><li>find the cost, revenue, and profit functions. </li></ul>
  • 16. <ul><li>15. A food repacking company estimates sales figures of Php15.5M for their most popular item. Assuming that the item sells at Php375 each, fixed costs are Php4M, and variable cost are Php215 per unit repacked, </li></ul><ul><li>what is the break-even sales volume? </li></ul>
  • 17. <ul><li>15. A food repacking company estimates sales figures of Php15.5M for their most popular item. Assuming that the item sells at Php375 each, fixed costs are Php4M, and variable cost are Php215 per unit repacked, </li></ul><ul><li>find the corresponding profit figures if the actual sales will be as estimated. </li></ul>
  • 18. <ul><li>17. A manufacturer can sell a certain health supplement for P1,100 per unit. Its total cost consists of a fixed overhead of Php75,000 plus production costs of Php440 per unit. </li></ul><ul><li>How many units must the manufacturer sell to break even? </li></ul><ul><li>What is the manufacturer's profit or loss if 100 units are sold? </li></ul><ul><li>How many units must be sold for the manufacturer to realize a profit of Php12,500? </li></ul>
  • 19. <ul><li>17. A manufacturer can sell a certain health supplement for P1,100 per unit. Its total cost consists of a fixed overhead of Php75,000 plus production costs of Php440 per unit. </li></ul><ul><li>How many units must the manufacturer sell to break even? </li></ul>
  • 20. <ul><li>17. A manufacturer can sell a certain health supplement for P1,100 per unit. Its total cost consists of a fixed overhead of Php75,000 plus production costs of Php440 per unit. </li></ul><ul><li>What is the manufacturer's profit or loss if 100 units are sold? </li></ul>
  • 21. <ul><li>17. A manufacturer can sell a certain health supplement for P1,100 per unit. Its total cost consists of a fixed overhead of Php75,000 plus production costs of Php440 per unit. </li></ul><ul><li>How many units must be sold for the manufacturer to realize a profit of Php12,500? </li></ul>
  • 22. <ul><li>19. As part of their course requirement, a group of students bakes pastries and sells them. The rental for the oven is Php700 for a day and the baking costs add to roughly Php25 per piece. The pastries can be sold for Php45 apiece. </li></ul><ul><li>How many pieces must the students sell to break even? </li></ul><ul><li>How many pieces must the students sell to make a profit of Php5,000? </li></ul>
  • 23. <ul><li>19. As part of their course requirement, a group of students bakes pastries and sells them. The rental for the oven is Php700 for a day and the baking costs add to roughly Php25 per piece. The pastries can be sold for Php45 apiece. </li></ul><ul><li>How many pieces must the students sell to break even? </li></ul>
  • 24. <ul><li>19. As part of their course requirement, a group of students bakes pastries and sells them. The rental for the oven is Php700 for a day and the baking costs add to roughly Php25 per piece. The pastries can be sold for Php45 apiece. </li></ul><ul><li>How many pieces must the students sell to make a profit of Php5,000? </li></ul>

×