Daniel Katrinič II.G

1,016 views

Published on

Bardejovské solárne dni 2012
Európske solárne dni 2012

http://ssjh.sk/bsd/
Gymnázium Bardejov, Slovenská 5

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,016
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
283
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Daniel Katrinič II.G

 1. 1.  solárna energia odkazuje na energiu, ktorá je získaná z priameho slnečného žiarenia.
 2. 2.  Existujú množstvo spôsobov aplikácie solárnej energie napr: solárne fotovoltaické systémy – elektrárne solárne koncentračné termické elektrárne
 3. 3.  Pracujú na princípe fotoelektrického javu - priamej premeny svetla na elektrickú energiu. Slnečné žiarenie dopadajúce na polovodičový fotovoltaický článok, vyrobený na báze kremíka produkuje jednosmerný elektrický prúd. Fotovoltaické články sú integrované do tzv. modulov s napätím 6 - 12 V, elektricky prepojené moduly vytvárajú solárne systémy s výstupným napätím 230 V a viac.
 4. 4.  domáce solárne systémy s výkonom niekoľko W, resp. kW, ktoré zásobujú domácnosti jednosmerným prúdom cez batérie, používajú sa na osvetlenie a malé spotrebiče väčšie strešné solárne systémy s výkonom niekoľko kW, ktoré okrem zásobovania domácností prebytky elektriny (striedavý prúd) dodávajú do verejnej siete solárne elektrárne s výkonom niekoľko MW, ktoré dodávajú celú výrobu do verejnej siete.
 5. 5.  Pracujú na princípe koncentrácie slnečných lúčov zrkadlami na malú plochu (ohniska), kde vzniknuté veľké teplo sa využíva na generovanie pary a výrobu elektriny. Na koncentráciu slnečného žiarenia sa používajú tri základné typy:
 6. 6.  lineárne parabolické zrkadlá tanierové parabolické zrkadlá termálne solárne veže
 7. 7.  Tieto systémy využívajú parabolické zrkadlá v tvare koryta, ktoré koncentrujú slnečné žiarenie do potrubia umiestneného do ohniska zariadenia. V potrubí prúdi kvapalina, ktorá sa zohrieva takmer na 400˚C. Je prečerpávaná cez tepelné výmenníky, takže na konci uniká para s vysokou teplotou ktorá poháňa turbínu generátora vyrábajúceho el. energiu
 8. 8.  Využívajú sústavu parabolických zrkadiel v tvare tanierov, ktoré koncentrujú slnečné žiarenie do absorbátora umiestneného v ohnisku paraboly. Kvapalina v absorbátore sa zohrieva na 1000˚C využívaná priamo na výrobu elektriny v turbíne pripojenej k absorbátoru. Tieto systémy boli skonštruované v USA.
 9. 9.  Využívajú kruhové pole osadené niekoľkými zrkadlami natáčaných smerom k slnku a koncentrujúcimi lúče do ohniska veže. Absorbované teplo sa odovzdáva kvapaline. Para poháňajúca turbínu vyrába elektrinu. Natáčanie je riadené pomocou PC a dvojosové zariadenie zaisťuje že zrkadlá neustále smerujú lúče na absorbátor.
 10. 10.  Kvapalina v absorbátore odovzdáva teplo zásobníku, odtiaľ sa odovzdá na výrobu elektriny a ďalšie priemyselne využitie. Teplota je od 548˚C - 1480˚C. V Kalifornii je postavená elektráreň s výkonom 10 MW, ako teplovodné médium bola voda, nahradená je roztokom roztavených solí.
 11. 11.  http://www.spslevice.sk/soc-uceb- siz2007/Elektronicka%20ucebnica%20SIZ/Mat o/Solarne%20elektrarne.html
 12. 12.  ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ Daniel Katrinič, 2.G

×