Agustin Makaj
Reportazh nga Ali Pashe Tepelena
 
<ul><li>Ali Pashe Tepelena qe mendohet te kete lindur diku mes intervalit te 1740 deri me 1750, ishte bir i nje familje ar...
<ul><li>Ne moshen 10 vjecare vdekja e babait te Aliut e coi familjen e tij qe te gjendet e vetme ne mes te kater rrugeve, ...
<ul><li>Pak kohe pas marrjes se postit te Pashait te Delvines , me 1787, Ali Pashes iu caktua posti i Derbendler Bashbugut...
<ul><li>Me vendosjen e rregullit dhe qetesise ne Janine, Aliut iu dha posti i Pashait apo Vezirit te Janines, qe perpara t...
<ul><li>Duke qenë se jam me origjinë nga Tepelena, dhe pothuajse çdo vit kaloja ne fshatin Beçisht, ngase kishja gjyshërit...
Ai ndjeu një shpirt të veçantë, i cili ndezi imagjinatën e tij poetike për tema ekzotike. Ne  poemën “Shtegtimi i Çajld Ha...
Shkoder 2010
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Reportazh per ali pashe tepelenen

715 views

Published on

Published in: Entertainment & Humor, Travel
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
715
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
7
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Reportazh per ali pashe tepelenen

 1. 1. Agustin Makaj
 2. 2. Reportazh nga Ali Pashe Tepelena
 3. 4. <ul><li>Ali Pashe Tepelena qe mendohet te kete lindur diku mes intervalit te 1740 deri me 1750, ishte bir i nje familje aristokrate Shqiptare nga Tepelena. Gjyshi i Ali Pashes i qujatur Mukhtar, ishte nje komandant i zoti ne ushtrine Osmane </li></ul><ul><li>Ali Pasha qe u lind ne kete rreth aristokratik Shqiptar qe nje raport ndaj Hapsubrgeve te 1783 permendet se familja e Aliut ishte “familja me nobel e Toskeve te te gjithe Epirit” nuk pati fat qe te gezoje shume. </li></ul>
 4. 5. <ul><li>Ne moshen 10 vjecare vdekja e babait te Aliut e coi familjen e tij qe te gjendet e vetme ne mes te kater rrugeve, te braktisur dhe varferuar. Familjes se mbetur pa burre te Aliut, armiqte e te atit te tij filluan qe ti benin lloj-lloj poshtersishe. Per kete arsye, e ema e Aliut, Hankoja qe rridhte nga fshati i Konices , tashme u detyrua qe te marre rrolin e burrereshes ne familje dhe u mundua qe te mbronte nderin dhe pronat e saja nga armiqte e te shoqit. Duke qene i ri ne moshe (24 vjec) dhe nje njeri me ambicje dhe zgjuarsi, Kapllani pa tek Aliu nje njeri te afte per te bijen e tij. Disa kohe pas marteses se Aliut ne Delvine, i vjerri i Aliut, Kapllani, vdiq.  </li></ul>
 5. 6. <ul><li>Pak kohe pas marrjes se postit te Pashait te Delvines , me 1787, Ali Pashes iu caktua posti i Derbendler Bashbugut (shefi i policise se rrugeve malore). Zotesia e Aliut dhe sinqeriteti i tij ne pune jo vetem qe shtoi besimin e Portes se Larte ne aftesite e Aliut, por mbi te gjitha i solli zonave qe ai policonte qetesi dhe siguri qe kishte munguar prej kohesh, kjo fale ndershkimeve te rrepta qe Aliu iu dha hajduteve e kacakeve te kohes. </li></ul>
 6. 7. <ul><li>Me vendosjen e rregullit dhe qetesise ne Janine, Aliut iu dha posti i Pashait apo Vezirit te Janines, qe perpara tij u mbante nga Izet Pasha. Ky post qe ishte edhe posti me i larte qe Aliu do te gjente ne karrieren e tij coi ne themelin e shtetit autonom Shqiptar qe Ali Pasha krijoi dhe udhehoqi gjate jetes se tij, prej moshes 44 vjec e deri ne vdekje. </li></ul>
 7. 8. <ul><li>Duke qenë se jam me origjinë nga Tepelena, dhe pothuajse çdo vit kaloja ne fshatin Beçisht, ngase kishja gjyshërit e mi nga nëna ime, gjithmonë më tërhiqte mbledhja e burrave te mençur në Rrapin shekullor në hyrje te fshatit, aty ku ata mblidheshin për kuvende, dëgjoja për legjendat e Aliut të famshëm, dhe për rrjedhojë jam rritur me krenarinë e ligjshme të gruas shqiptare tepelenase.  </li></ul><ul><li>Nuk ka më emocionante për çdo udhëtar të ndalojë pranë kalasë së Ali Pashait ne Tepelenë, dhe të lexoj pllakën që është në përkujtim të Bajronit, i cili në kujtimet e tij do të shkruajë se ishte i mahnitur me natyrën magjepsëse të Tepelenës dhe mbi të gjitha me mikpritjen e popullit të tij. </li></ul>
 8. 9. Ai ndjeu një shpirt të veçantë, i cili ndezi imagjinatën e tij poetike për tema ekzotike. Ne  poemën “Shtegtimi i Çajld Haroldit”, ai shkruante për shqiptarët: “Më tërheqin shumë me atë ngjashmërinë e tyre me Hajlanderët e Skocisë, në veshje, në pamje dhe në mënyrën e jetesës.  Malet e tyre të shumta ngjajnë me Kaledoninë dhe kanë një klimë të këndshme. Fustanellat e tyre të bardha, veprimet energjike që kryejnë dhe si kujtim ai mori një kostum tradicional shqiptar, me të cilin piktori Tomas Filips i ka bërë një portret. 
 9. 10. Shkoder 2010

×